Limajno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Limajno
Ilustracja
Jezioro Limajno pod koniec lata
Położenie
Państwo  Polska
Wysokość lustra 77,8 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,32 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3 km
1,5 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

9 m
40 m
Położenie na mapie gminy Dobre Miasto
Mapa konturowa gminy Dobre Miasto, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Limajno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Limajno”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Limajno”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Limajno”
Ziemia53°55′39″N 20°22′12″E/53,927500 20,370000

Limajno (niem. Leimangel-See)jezioro położone na południowy zachód od Dobrego Miasta w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dobre Miasto.

Jezioro nazywane bywa także "perłą Warmii". Brzegi są wysokie, od strony zachodniej zalesione. Na północnym brzegu w pobliżu wsi Swobodna znajduje się ośrodek wypoczynkowy[1]. Jezioro otoczone jest lasami, z wyspą o powierzchni 2,6 ha (zamieszkaną przez kormorany i bobry) i dwoma półwyspami.

Wokół jeziora prowadzi trasa rowerowa o długości ok. 12 km. Położone są nad nim dwie miejscowości Swobodna i Cerkiewnik.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]