Limierczyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Limierczyki jesienią
Polana Limierczyki wiosną

Limierczykipolana w Pieninach. Znajduje się przy żółtym szlaku turystycznym z Krościenka na przełęcz Szopka, powyżej Bajkowego Gronia i powyżej Pienińskiego Potoku, w miejscu, gdzie od szlaku tego odgałęzia się niebieski szlak na Zamkową Górę[1]. Nazwa polany pochodzi od słowa limierz (inaczej mielerz), oznaczającego kopiec do wypalania węgla drzewnego. Od 1933 działało tutaj prywatne schronisko górala Orkisza. Spaliło się w 1937[2].

Na skraju polany znajdują się ławki dla turystów. Z polany roztaczają się widoki na północ, na grzbiet Pieninek z Czerteżem[2].

Nie wszystkie mapy wyróżniają tę polanę. Na niektórych jest uważana za dolną część polany Wyrobek. Również stojąca poniżej polany tablica informacyjna Pienińskiego Parku Narodowego wymienia tylko polanę Wyrobek[3]. Na tablicy jest informacja, że na polanie Wyrobek występuje 27 gatunków wpisanych na czerwoną listę roślin zagrożonych w Polsce[3]. Aby zachować jej bioróżnorodność i nie dopuścić do zarośnięcia lasem, jest przez park narodowy koszona.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – z Bajkowego Gronia przez polanę Limierczyki, Zamkową Górę i Trzy Korony na przełęcz Szopka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c, 2008. ISBN 978-83-907671-3-9.
  2. a b Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  3. a b Tablica informacyjna PPN na rozdrożu szlaku żółtego i niebieskiego