Limierczyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Limierczyki
Ilustracja
Polana Limierczyki jesienią
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Pieniny

Zagospodarowanie

łąka

Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa konturowa gminy Krościenko nad Dunajcem, na dole znajduje się punkt z opisem „Limierczyki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Limierczyki”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Limierczyki”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Limierczyki”
Ziemia49°25′23″N 20°24′46″E/49,423056 20,412778

Limierczykipolana w Pieninach. Znajduje się przy żółtym szlaku turystycznym z Krościenka nad Dunajcem na przełęcz Szopka, powyżej Bajkowego Gronia i powyżej Pienińskiego Potoku, w miejscu, gdzie od szlaku tego odgałęzia się niebieski szlak na Zamkową Górę[1]. Nazwa polany pochodzi od słowa limierz (inaczej mielerz), oznaczającego kopiec do wypalania węgla drzewnego. Od 1933 działało tutaj prywatne schronisko górala Orkisza. Spaliło się w 1937 roku[2].

Na skraju polany znajdują się ławki dla turystów. Z polany roztaczają się widoki na północ, na grzbiet Pieninek z Czerteżem[2].

Nie wszystkie mapy wyróżniają tę polanę. Na niektórych jest uważana za dolną część polany Wyrobek. Również stojąca poniżej polany tablica informacyjna Pienińskiego Parku Narodowego wymienia tylko polanę Wyrobek. Na tablicy jest informacja, że na polanie Wyrobek występuje 27 gatunków wpisanych na czerwoną listę roślin zagrożonych w Polsce. Aby zachować jej bioróżnorodność i nie dopuścić do zarośnięcia lasem, jest przez park narodowy koszona[3].

W 2016 r. znaleziono tu gatunki rzadkich mchów podlegających ochronie: miechera Bessera (Neckera besseri), miechera spłaszczona (Neckera complanata), miechera kędzierzawa (Neckera crispa)[4]. W latach 1987–1988 znaleziono bardzo rzadki, w Polsce wymierający gatunek porostu – brunatkę miseczkowatą Buellia disciformis oraz zagrożone wyginięciem porosty Pseudoschismatomma rufescens i przewiertnica grabowa Porina aenea[5].

Polana znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego, w granicach Krościenka nad Dunajcem w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim[6].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski z Bajkowego Gronia przez polanę Limierczyki, Zamkową Górę i Trzy Korony na przełęcz Szopka[1].
Polana Limierczyki wiosną

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000, Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c., 2008.
  2. a b Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  3. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej na polanie.
  4. Grzegorz Vončina, Adam Stebel, Materiały do flory mchów (Bryophyta) pienińskiego pasa skałkowego (Karpaty Zachodnie), „Pieniny. Przyroda i człowiek”, 14, 2016, s. 79–89.
  5. Józef Kiszka, Zbigniew Szeląg, Porosty (Lichenes) polan Pienińskiego Parku Narodowego – zagrożenie i ochrona, „Pieniny – Przyroda i Człowiek”, 2, Kraków 1992, s. 55–63.
  6. Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-21].