Lin Sen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Lin.
Lin Sen
ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 林森
Pismo tradycyjne 林森
Hanyu pinyin Lín Sēn

Lin Sen (ur. 1868 w Shanggan w prowincji Fujian[1], zm. 1 sierpnia 1943 w Chongqing) – chiński polityk, prezydent Republiki Chińskiej w latach 1931-1943.

Od 1884 roku pracował w biurze telegraficznym w Tajpej. Po zajęciu Tajwanu przez Japończyków w 1895 roku działał w antyjapońskiej partyzantce, następnie przeniósł do Szanghaju, gdzie pracował w biurze celnym[1]. W 1902 roku wyjechał na Hawaje. Tam związał się z emigracyjną opozycją antymandżurską, i w 1905 roku wstąpił do Ligi Związkowej. W czasie rewolucji Xinhai stał na czele tymczasowego zgromadzenia rewolucyjnego w Nankinie. Po przejęciu dyktatorskiej władzy przez prezydenta Yuan Shikaia wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie organizował komórki Chińskiej Partii Rewolucyjnej (późniejszy Kuomintang).

Od 1917 roku działał w kantońskim rządzie Sun Jat-sena, następnie po jego śmierci działacz prawicowego skrzydła Kuomintangu. Pozycja Lina w partii wzrosła w 1931 roku po usunięciu Hu Hanmina. 15 grudnia 1931 roku po rezygnacji Czang Kaj-szeka został wybrany przewodniczącym Rządu Narodowego (głową państwa). Jego funkcja była jednak czysto ozdobna, a Czang de facto zachował pełnię władzy.

Po agresji japońskiej w 1937 roku przeniósł stolicę państwa do Chongqingu. Odrzucał ponawianie kilkakrotnie przez Japończyków propozycje zawarcia pokoju i stanięcia na czele marionetkowego rządu. Zmarł na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym z 10 marca 1943 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lin Sen - President of the National Government of the Republic of China (ang.). history.cultural-china. [dostęp 8 czerwca 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]