Lingwicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lingwicyzm – forma przeświadczenia, podobnie jak rasizm czy seksizm. Po raz pierwszy słowa tego użyła lingwistka Tove Skutnabb-Kangas w swojej książce z połowy lat 80. XX wieku o przeświadczeniach w edukacji.

Lingwicyzm to wydawanie opinii na temat czyjegoś zdrowia, wykształcenia, statusu społecznego itp., oparte na ich zdolnościach językowych. Części języka, jakie mogą stać się podstawą do takiego osądu, to: akcent, bogactwo słów, budowa zdania i składnia. Może to również być czyjaś zdolność, lub jej brak, w posługiwaniu się innymi językami, w szczególności w kraju, w których dany język nie obowiązuje.

Jest przeświadczeniem bardziej podświadomym niż inne formy. Może być to spowodowane słabym nagłośnieniem tego tematu. Nie stanowi podobnie jak rasizm itp. jakiegokolwiek tabu społecznego. Nie wiadomo czy ocenianie czyjegoś wykształcenia wysnute jedynie na podstawie jego zdolności językowych jest logiczne lub moralne.

Lingwicyzm nawiązuje również do języka pisanego. Można to zauważyć przeglądając różnego rodzaju zasoby internetowe (czaty, fora, strony). Bardziej ufamy tekstom (osobom, które je napisały), które są dobrze stylistycznie napisane i poprawne gramatycznie oraz pod względem ortograficznym.