Linia kolejowa Aktogaj – Dostyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Aktogaj – Dostyk
Dane podstawowe
Zarządca

Kazakstan temyr żoły

Długość

303,7 km

Rozstaw szyn

1520 mm

Historia
Rok otwarcia

1959

Linia kolejowa Aktogaj – Dostyk – linia kolejowa w Kazachstanie łącząca stację Aktogaj ze stacją Dostyk i z granicą państwową z Chinami. Położona jest na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Zarządzana jest przez oddział ałmacki Kolei Kazachskich.

Znajduje się w obwodach abajskim i żetysuskim. Linia na całej długości jest niezelektryfikowana i jednotorowa.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Zachodnia część linii biegnie Kotliną Bałchasko-Ałakolską, wschodni fragment przebiega Bramą Dżungarską u podnóża Tienszanu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1954 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Chińska Republika Ludowa podpisały umowę o budowie transgranicznej linii kolejowej pomiędzy Kazachską SRR a Sinciangiem. Linia osiągnęła granicę od strony sowieckiej w 1959. W 1960 doszło do rozłamu radziecko-chińskiego, w konsekwencji którego rząd Chińskiej Republiki Ludowej wstrzymał prace nad swoim odcinkiem linii. Tym samym linia przez kilka dziesięcioleci pozostawała ślepa[2].

Chiny ukończyły swój odcinek toru dopiero w 1990 i wówczas otwarto na niej sowiecko-chińskie przejście graniczne. Po uzyskaniu niepodległości przez Kazachstan w 1991 linia znalazła się w Kazachstanie, do 2009 stanowiąc jedyne kolejowe połączenie Kazachstanu z Chinami (obecnie jest to jedna z dwóch linii pomiędzy tymi państwami)[2].

Linia zyskała duże znaczenie w transporcie towarowym w II dziesięcioleciu XXI w., gdyż położona jest na najkrótszej trasie kolejowej łączącej Chiny z Europą. Obecnie stanowi część głównego korytarza transportowego pomiędzy Chinami a Europą[2][3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1990 Карта мира в масштабе 1:500K
  2. a b c Inwestycje odciążą chińsko – kazachskie przejścia graniczne. intermodalnews.pl. [dostęp 2022-03-17]. (pol.).
  3. Kontenerowy transport kolejowy Europa – Chiny szybko rośnie. Rynek Infrastruktury. [dostęp 2022-03-17]. (pol.).
  4. Transport intermodalny na Nowym Jedwabnym Szlaku. Polski Instytut Transportu Drogowego. [dostęp 2022-03-17]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]