Kolej Hidżaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Linia kolejowa Hidżaz)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kolej Hidżaska
Skład kolejowy na odgałęzieniu linii Akaba

Kolej Hidżaska (arab. سكة حديد الحجاز, Sikkat Hadid al-Hidżaz; tur. Hicaz Demiryolu) – linia kolei wąskotorowej z Damaszku do Medyny, biegnąca przez krainę Hidżaz w Arabii Saudyjskiej, od której bierze swoją nazwę. Obecnie znajduje się na terenie Syrii, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Łączna długość 1320 km, rozstaw szyn 1050 mm.

Historia[edytuj]

Prace nad linią kolejową rozpoczęto w 1900 roku. Były one finansowane głównie przez Imperium Osmańskie przy wsparciu ze strony niemieckiej. Linia powstała na polecenie Abdülhamida II, a prace nad nią nadzorowane były przez niemieckiego inżyniera Heinricha Augusta Meißnera. Linia otwarta została 1 września 1908 roku. Początkowo planowano poprowadzić linię 400 km dalej do Mekki, jednak nigdy nie zrealizowano tych projektów.

Obecnie linia jest w dużej mierze zniszczona i zdemontowana. Ruch składów kolejowych odbywa się jedynie na odcinku w północnej części Jordanii. W pełnym działaniu znajduje się natomiast odgałęzienie linii, które wykorzystywane jest do transportu materiału z kopalni fosforytów koło miasta Ma’an do portu w Akabie[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]