Linia kolejowa Wilno – Kowno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Wilno – Kowno
Mapa przebiegu linii kolejowej
Dane podstawowe
Zarządca

LTG Infra

Długość

104 km

Rozstaw szyn

1520 mm

Historia
Lata budowy

1859–1862

Rok otwarcia

1862

Rok elektryfikacji

1975

Linia kolejowa Wilno – Kowno – zelektryfikowana szerokotorowa linia kolejowa na Litwie łącząca stolicę kraju Wilno z Kownem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Skład EJ 575 w okolicy Vievis

Budowę linii kolejowej rozpoczęto w 1859 roku w związku z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej. 15 marca 1862 roku pociągi rozpoczęły kursowanie po gotowej linii[1]. Na trasie powstały dwa tunele w Kownie i Ponarach. Kolej na Wileńszczyźnie w okresie międzywojennym straciła strategiczne znaczenie dla polskiego rządu, ale w czasach Związku Radzieckiego jej znaczenie wzrosło ponownie. W 1975 roku zakończono elektryfikację całego odcinka. Trasa Wilno – Kowno jest jedną z najintensywniej używany tras kolejowych. Cała linia z wyjątkiem odcinka w tunelu kolejowym w Kownie jest dwutorowa.

Na linii kolejowej doszło do kilku poważnych wypadków. 4 kwietnia 1975 w pobliżu miasteczka Żośle, zginęło około 20 osób, a co najmniej 80 osób zostało rannych gdy pociąg z Wilna do Kowna uderzył w wagon cysternę z paliwem lotniczym. Cysterna była ostatnim wagonem pociągu towarowego, który zjechał na boczny tor w celu przepuszczenia szybszego pociągu pasażerskiego. Łatwopalna ciecz zalała pierwsze dwa wagony, a tarcie żelaza spowodowało zapłon. Pamięć o ofiarach przypomina pomnik ustawiony w tym miejscu w 1991 roku[2].

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Obecnie codziennie trasę pomiędzy Wilnem i Kownem pokonuje 14 par pociągów. Linię obsługują Czeskie składy Škoda CityElefant. Pokonanie całej trasy liczącej 104 kilometry trwa w zależności od ilości zatrzymań, od 1 godziny do 1 godziny 32 minut. Linię przejeżdżają również pociągi kursujące w kierunku Kłajpedy, Trok oraz Oran.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]