Linia kolejowa nr 241

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 241
Tuchola – Koronowo
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 241
Długość 43,103 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Prędkość maksymalna od Tucholi do Pruszcza 60km/h dla pociągów osobowych i 50km/h dla pociągów towarowych, oraz 50km/h od Pruszcza Bagienicy do Koronowa dla pociągów osobowych i 40km/h dla pociągów towarowych km/h
Zdjęcie LK241
Pociąg na moście nad Brdą w Koronowie (2011 r.)
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 241 – nieczynna linia kolejowa łącząca stację Tuchola ze stacją Koronowo. Od października 2011 roku co kilka miesięcy uruchamiane są pociągi specjalne.

Regularny ruch pasażerski – nie ujęty w sieciowym rozkładzie jazdy pociągów – był prowadzony jeszcze w rozkładzie 1992/1993.

Od 2015 roku linia jest wykorzystywana na odcinku Koronowo - Pruszcz Bagienica. Stowarzyszenie Rehabilitacji i Turystyki Na Szlaku, na podstawie porozumienia z PKP PLK, może organizować tam przejazdy drezynami lekkimi.[1]

Odcinkiem od Pruszcza Bagienicy do Tucholi opiekuje się Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które również organizuje przejazdy drezynowe.

Dworzec w Koronowie jest siedzibą Koronowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa Dolina". Stowarzyszenie od kilku lat organizuje imprezy w kolejowych klimatach - Rowerowy Rajd Wąskotorówki (maj), plener fotograficzny Fot-Kol urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego (czerwiec) i Festyn Drezynowy (sierpień). Staraniami członków tego ostatniego stowarzyszenia linia kolejowa została w całości zapisana w ewidencji zabytków, oraz został zachowany fragment linii kolejowej 240 z Pruszcza Bagienicy do mostu na Brdzie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]