Linia kolejowa nr 415

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 415
Gorzów Wielkopolski - Myślibórz
Dane podstawowe
Numer linii 415
Długość 48,602 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Zdjęcie LK415
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 415 - 48-kilometrowa linia z Gorzowa Wielkopolskiego do Myśliborza. Została uruchomiona w 1912 r., a obecnie jest skreślona z ewidencji linii kolejowych PKP PLK (od stacji GW Wieprzyce). W większość fizycznie nadal istnieje z wyjątkami m.in. przejeździe drogowym na Wieprzycach i obszarze Myśliborza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szlak kolejowy do Myśliborza został oddany do użytku 15 września 1912 roku. Ruch pasażerski trwał nieprzerwanie do końca lipca 1991 roku, a towarowy do końca kwietnia 1999 r. Do czerwca 2001 wykorzystywany był jedynie odcinek z Gorzowa do Baczyny. Wraz z początkiem 2006 roku linie do Myśliborza w całości skreślono z ewidencji PKP[1].

W 2008 roku firma Berger Bau GmbH odpowiedzialna za budowę odcinka drogi S3 w rejonie Myśliborza, wyraziła chęć wykorzystania odcinka Gorzów - Świątki przez okres około 2 lat w celu dowozu kruszywa do fabryki masy bitumicznej, która planowana była właśnie w miejscowości Świątki. Firma zwróciła się do dyrekcji kolei o przywrócenie użytkowania linii. Jednocześnie zobowiązała się odbudować nie przejezdną już wtedy linię kolejową na własny koszt, a kwota jest niebagatelna, bo blisko 1,5 mln zł[1].

W marcu 2009 ukończono prace mające na celu odbudowę linii kolejowej w kierunku Myśliborza. Zakład Linii Kolejowych w Gorzowie Wlkp. oficjalnie poinformował, że od 24 marca 2009 roku wznawia się ruch pociągów na szlaku kolejowym Gorzów - Myślibórz, na odcinku do stacji Świątki. Pierwszy pociąg wyruszył z Gorzowa około godziny 13.00[1].

Obecnie przedmiotowa linia posiada decyzję o likwidacji Ministra Infrastruktury nr FK - 4951-01/05 z dnia 07 września 2005 r. dla odcinka od km 4,100 do km 48,603.

Choć większość tej linii zachowała się w terenie jest odcięta od sieci PKP PLK SA.

Pociągi specialne[edytuj | edytuj kod]

„Parowozem przez Wielkopolskę”[edytuj | edytuj kod]

Parowozem przez Wlkp. (21)

18 kwietnia 2009r. Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zorganizowało pociąg specjalny w ramach imprezy miłośników kolei „Parowozem przez Wielkopolskę”. Pociąg retro składał się z parowozu Ol49-59 oraz trzech oliwkowych wagonów typu 120A (tzw. „bonanzy”). Skład ten zabrał miłośników dawnej kolei. Podróż pociągiem specjalnym była nietypowa i szczególnie atrakcyjna dla miłośników kolei z powodu przejazdu zamkniętą dla ruchu pasażerskiego i towarowego linią nr 415. Impreza przyciągnęła prawie 260 osób w różnym wieku – od najmłodszych, po tych starszych[2].

Do Świątek[edytuj | edytuj kod]

Wynajęty przez niemieckich miłośników kolei w Przewozach Regionalnych. Składał się z SU45 i trzech wagonów.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W związku z budową drugiej jezdni obwodnicy Gorzowa i brakiem zainteresowania tą linią ze strony władz samorządowych, trasa została zaprojektowana w taki sposób, że przecięła torowisko w okolicy Wieprzyc wiąże się to tym samym z nieuchronną likwidacją linii[3].

W "Planie transportowym" województwa lubuskiego do roku 2020 nie przewiduje się wykorzystania tej linii do prowadzenia regularnego ruchu pasażerskiego[4].

Nie cichnie jednak głos mieszkańców mówiących o potrzebach reaktywacji linii. Nadal toczą się społeczne działania mające na celu zachęcenie władz do wykonania inwestycji na linii kolejowej[5].

"Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Zachodniopomorskiego" podaje reaktywację linii nr 415 za zalecaną.[6]

Projekt rewitalizacji tej linii brał udział w plebiscycie Kolej2022. Inwestycja odnotowała dużą ilość głosów (528 - 4.miejsce). Uwidacznia to potrzebę sprawniejszego połączenia kolejowego Gorzowa ze Szczecinem[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]