Linia kolejowa nr 47

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia nr 47
Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska
Mapa przebiegu linii kolejowej 47
Dane podstawowe
Zarządca

Warszawska Kolej Dojazdowa

Numer linii

47

Tabela SRJP

615

Długość

32,614[1] km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

3000 V DC

Prędkość maksymalna

80 km/h

Zdjęcie LK47
Linia w pobliżu Alei Jerozolimskich
Historia
Lata budowy

1925-1927

Rok zawieszenia ruchu

1966 (Gr. Maz. Radońska – Gr. Maz. EKD)

Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 47linia kolejowa o długości 32,614 km, łącząca stację Warszawa Śródmieście WKD ze stacją Grodzisk Mazowiecki Radońska.

Linia jest w większej części dwutorowa i w całości zelektryfikowana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa linii rozpoczęła się w 1925 roku w Komorowie i poprowadzono ją w obu kierunkach, tj. w kierunku Warszawy i w kierunku Grodziska Mazowieckiego. Pierwszy pociąg wyjechał na linię 11 grudnia 1927. Była to pierwsza normalnotorowa, zelektryfikowana linia kolejowa w Polsce.

Do roku 1932 pociągi kursowały od stacji Warszawa Marszałkowska EKD do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska. W Warszawie przebieg linii różnił się od obecnego. Od przystanku Warszawa Raków linia przejeżdżała nad linią kolejową nr 8, a następnie ulicą Drawską (stacja Warszawa Szczęśliwice i przystanki Warszawa Stadion-Strzelnica, Warszawa Opaczewska), Szczęśliwicką (przystanek Warszawa Szczęśliwice, Warszawa Zachodnia EKD – później WKD), Niemcewicza (przystanek Warszawa Grójecka), Tarczyńską i Nowogrodzką do ul. Marszałkowskiej (przystanek Warszawa Plac Zawiszy i stacje Warszawa Chałubińskiego i Warszawa Marszałkowska).

W 1932 r. wybudowano odcinek miejski w Grodzisku Mazowieckim od stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska do stacji Grodzisk Mazowiecki EKD (później WKD) ulicą Radońską, Sienkiewicza i 11 Listopada do stacji przy dworcu PKP. Wybudowano również połączenie linii ze stacją Warszawa Włochy EKD (później WKD) znajdującej się również przy dworcu PKP. W 1936 r. wybudowano połączenie linii z Milanówkiem.

W 1963 r. zmieniono trasę warszawskiego odcinka linii. Z ul. Szczęśliwickiej poprowadzono ją wykopem linii średnicowej do nowej stacji Warszawa Śródmieście WKD. Z powodu nasilającego się ruchu samochodowego w 1966 r. zlikwidowano odcinek miejski w Grodzisku Mazowieckim od stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska do stacji Grodzisk Mazowiecki WKD. W 1971 r. zlikwidowano warszawskie połączenie linii do Włoch.

Ostatnią zmianę trasy przeprowadzono w styczniu 1975 r. Warszawski odcinek przeniesiono z ul. Drawskiej i Szczęśliwickiej i poprowadzono go wzdłuż linii kolejowej nr 8 do dworca Zachodniego, a następnie wykopem linii średnicowej.

W latach 1988–1989 dokonano wymiany nawierzchni na całym odcinku linii, a na znaczącej długości wprowadzono tor bezstykowy, ułożony na podkładach betonowych.

Obecnie linia jest dwutorowa na odcinku od stacji Warszawa Śródmieście WKD do stacji Podkowa Leśna Główna i jednotorowa od stacji Podkowa Leśna Główna do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska. Posiada 26 stacji i przystanków.

20 sierpnia 2021 roku ogłoszono przetarg na przebudowę odcinka pomiędzy stacjami Podkowa Leśna Główna i Grodzisk Mazowiecki Radońska uwzględniającą budowę drugiego toru, przebudowę układu torowego stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska oraz układu przystanku Podkowa Leśna Zachodnia[2]. 10 maja 2022 roku podpisano umowę na wykonanie prac budowlanych[3]. 20 lutego 2023 roku oddano do użytku nowy tor oraz przebudowaną stację Grodzisk Mazowiecki Radońska, zaś przystąpiono do przebudowy dotychczas wykorzystywanego toru[4].

Stan techniczny[edytuj | edytuj kod]

Prędkość konstrukcyjna na linii wynosi 80 km/h na odcinku Warszawa Śródmieście WKDGrodzisk Mazowiecki Jordanowice oraz 60 km/h na odcinku Grodzisk Mazowiecki Jordanowice – Grodzisk Mazowiecki Radońska[5]. Ze względu na stan techniczny, ale także geometrię torów konieczne było wprowadzenie licznych ograniczeń prędkości. W 2014 roku przeprowadzono kompleksową naprawę toru nr 1 na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Komorów[6], natomiast na przełomie 2015/2016 dokonano naprawy toru nr 2 na w/w odcinku[7]. W drugiej połowie 2016 roku przeprowadzono przetarg na remont toru nr 1 z Komorowa do Podkowy Leśnej Głównej.[8] W 2016 roku ogłoszono także przetarg opracowanie dokumentacji projektowej dobudowy drugiego toru na odcinku Podkowa Leśna GłównaGrodzisk Mazowiecki Radońska. Projekt zakłada budowę drugiego toru wraz z remontem dotychczas istniejącego, z dostosowaniem do prędkości 80 km/h. Bazowe Studium Wykonalności z 2008 roku przewidywało modernizację obu linii kolejowych: 47 i 48 oraz budowę nowej linii kolejowej Grodzisk Mazowiecki Radońska – Janki[5].

Przewoźnicy[edytuj | edytuj kod]

Warszawska Kolej Dojazdowa[edytuj | edytuj kod]

Warszawska Kolej Dojazdowa jest jedynym przewoźnikiem obsługującym linię. Tabor jeżdżący linią to elektryczne zespoły trakcyjne EN95, EN97 i EN100.

Połączenia bezpośrednie przechodzące, zaczynające lub kończące się na linii[9]:

Czas jazdy[edytuj | edytuj kod]

Czas jazdy pociągami osobowymi Warszawskiej Kolei Dojazdowej pomiędzy poszczególnymi stacjami[9]:

Odcinek Czas jazdy
Warszawa Śródmieście WKD – Komorów 30 min.
Komorów – Podkowa Leśna Główna 13–15 min.
Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska 14–15 min.

Ważniejsze stacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]