Linia kolejowa nr 738

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 738
Lipusz R31 - Lipusz R32
Mapa przebiegu linii kolejowej 738
Dane podstawowe
Zarządca

PKP PLK

Numer linii

738

Długość

0,674 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 738 - jednotorowa niezelektryfikowana łącznica kolejowa łącząca linię kolejową nr 211 w kierunku Kościerzyny z linię kolejową nr 212 w kierunku Korzybia.

Łącznica powstała w 1901 podczas przedłużania linii kolejowej z Kościerzyny do Chojnic (do tamtej pory funkcjonował tylko odcinek Lipusz-Kościerzyna z linią Lipusz - Korzybie). Według pierwotnych planów obecna łącznica miała być fragmentem głównej linii łączącej Kościerzynę z Bytowem również po wybudowaniu wzmiankowanej wyżej odnogi do Chojnic, zakładano mianowicie, że linia do Chojnic odgałęziać się będzie bliżej Kościerzyny i w dalszym ciągu przebiegać będzie przez Lipuską Hutę (swego rodzaju pamiątką po tym wariancie jest przystanek kolejowy zlokalizowany w miejscowości Szklana Huta, którego nazwa - "Lipuska Huta" - przeniesiona została z pierwotnego trasowania linii)[1]. Łącznica była używana w ruchu towarowym, pociągi osobowe relacji Kościerzyna-Bytów zmieniały czoło na stacji Lipusz.

Istnienie łącznicy w Lipuszu umożliwi uruchomienie bezpośrednich pociągów Gdańsk - Kościerzyna - Bytów, zapowiadanych przez samorząd woj. pomorskiego po zakończeniu realizacji budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Lemańczyk "Lipusz", Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gdańsk 1989, ISBN 83-85011-39-0, strona 49
  2. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla woj. pomorskiego, Gdańsk 2014, strona 40

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]