Linia obrony Krzyżowa-Przyborów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia obrony Krzyżowa-Przyborów
Ilustracja
Schron bojowy Rydz Śmigły - widok ogólny
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Granica II Rzeczypospolitej

Typ

Fortyfikacja stała

Data budowy

1939

Wydarzenia

II wojna światowa

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Linia obrony Krzyżowa-Przyborów”
Ziemia49°35′28″N 19°20′39″E/49,591111 19,344167
Schron bojowy "Rydz Śmigły - widok z fortu, na kierunek natarcia niemieckich oddziałów"
Schron bojowy "Rydz Śmigły - wnętrze, stan - maj 2009"

Linia obrony Krzyżowa-Przyborów – polskie umocnienie obronne w rejonie Beskidu Żywieckiego, zbudowane przed II wojną światową. Celem budowy tych umocnień miała być ochrona granic II RP przed agresją III Rzeszy. Miały bronić drogi z Przełęczy Glinne w kierunku Żywca[1][2].

Historia budowy[edytuj | edytuj kod]

Po aneksji Czechosłowacji w marcu 1939 konieczne stało się zabezpieczenie południowej granicy Polski, na której do tej pory nie było żadnych umocnień. Najistotniejsza stała się osłona kotlin beskidzkich, którymi hitlerowcy mogli w szybki sposób przedostać się na tyły polskich sił. Na terenie obecnej gminy Jeleśnia postanowiono umocnić dolinę rzeki Koszarawy i Krzyżówki[3], stąd też na punkt oporu składają się dwie grupy bojowe: "Przyborów" i "Krzyżowa".

Prace fortyfikacyjne w rejonie Krzyżowej i Przyborowa prowadzono równocześnie z budową obiektów w Węgierskiej Górce. W planach rejon ten miał być broniony przez około 10 ostrogów fortecznych, połączonych gęstą siecią okopów. Obiekty zamierzano wybudować w najwęższych i najtrudniejszych do sforsowania odcinkach dolin[3]. Uzbrojenie pozycji obronnej miało być podobne do tego, jakie zastosowano w Węgierskiej Górce (obiekty obok ckm-ów miały być uzbrojone w nowoczesne działa przeciwpancerne kalibru 37 mm)[4].

W kwietniu 1939 roku na wyznaczoną pozycję przybyła grupa wojsk inżynieryjnych mjr Wacława Śliwińskiego. Oddział dzięki pomocy 64 kompanii 10 batalionu Junackich Hufców Pracy i okolicznej ludności wybudował kolej wąskotorową od składów w Jeleśni aż do miejsca budowy (okolice OSP w Krzyżowej). Oprócz budowy obiektów wznoszono również sieć ziemnych stanowisk obronnych[3][4].

Do 1 września 1939 roku wybudowano w sumie 5 schronów: 3 w Krzyżowej i 2 w Przyborowie. Oprócz tego zaczęto zbroić fundament pod kolejny schron oraz wykonano 2(?) wykopy[1].

Jednostki obronne[edytuj | edytuj kod]

Wojna obronna Polski 1939[edytuj | edytuj kod]

W dniu wybuchu wojny tylko jeden schron mógł zostać wykorzystany w celach obronnych (zdążył wyschnąć beton) i został on obsadzony przez Wojsko Polskie. Do jedynej walki w Krzyżowej i Przyborowie doszło 31 sierpnia[4], kiedy ostrzelano i uszkodzono nisko lecący niemiecki samolot zwiadowczy[2]. 3 września pozycje polskie na rozkaz dowódcy zostały opuszczone, a jednostki wycofały się pod Myślenice[4] (na stację Stronie)[2].

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Dziś schrony w obu miejscowościach są zachowane niemalże w 100% i z powodu małego zainteresowania turystów i miejscowej ludności rzadko są odwiedzane. Są zapomnianym dzieckiem, które wydała polska szkoła fortyfikacji górskiej, być może dlatego nie podzieliły losów fortów w Węgierskiej Górce i nie uległy dewastacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fortyfikacje Krzyżowa, Przeborów. [dostęp 2010-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-24)]. (pol.).
  2. a b c Piotr Suchanek: Serwis internetowy gminy Jeleśnia - Fortyfikacje. [dostęp 2010-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-25)]. (pol.).
  3. a b c d Punkt oporu Jeleśnia. [dostęp 2010-06-25]. (pol.).
  4. a b c d e Piotr Suchanek: Fortyfikacje Jeleśni Przyborów - Krzyżowa. Żywiec: 2004.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Suchanek, „Fortyfikacje Jeleśni Przyborów - Krzyżowa”, Żywiec 2004

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]