Linia tramwajowa ul. Bytomska – Elewator Ewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia tramwajowa
ul. Bytomska – Elewator Ewa
tramwaj
Ilustracja
Tereny portowe przed II wojną światową. Przyszła linia tramwajowa zlokalizowana między magazynem portu wolnocłowego (ze spadzistym dachem) a dwoma parterowymi magazynami za nim.
Państwo

 PRL

Lokalizacja

SzczecinŁasztownia

Operator

Zarząd portu

Liczba linii

1

Lata funkcjonowania

1955–1963/1964

Infrastruktura
Rozstaw szyn

1435 mm

Napięcie zasilania

400 V

Liczba przystanków

2

Tabor
Liczba pojazdów

4

Portal Transport szynowy

Linia tramwajowa ul. Bytomska – Elewator Ewa – służbowa linia tramwajowa, która funkcjonowała od 1955 r. do przełomu lat 1963 i 1964 r. na terenie Portu morskiego Szczecin, na wyspie Łasztownia, na dzisiejszym osiedlu Międzyodrze-Wyspa Pucka. Infrastruktura linii była w pełni niezależna od szczecińskiego systemu tramwajowego. Operatorem linii był zarząd portu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z koniecznością zapewnienia transportu pracowników portu z ulicy Bytomskiej (na południu wyspy Łasztownia) do elewatora Ewa (zlokalizowanego w północnej części wyspy), zarząd szczecińskiego portu podjął decyzję o uruchomieniu linii tramwajowej[1]. W tym celu postanowiono wykorzystać istniejącą infrastrukturę kolejową. Zarząd portu wybrał jeden z niezelektryfikowanych torów kolejowych i wydzierżawił go od jego zarządcy, PKP. W ramach przygotowań do otwarcia linii tramwajowej unieruchomiono wszystkie zwrotnice na trasie i odkupiono od szczecińskiego MPK trzy wagony tramwajowe typu Herbrand[2]. Nie zdecydowano się na montaż nad torem sieci trakcyjnej. Problem zasilania taboru rozwiązano poprzez montaż w każdym z tramwajów baterii 250 akumulatorów o napięciu 400 V[2]. Ładowanie akumulatorów odbywało się co 4-6 godzin na przystanku końcowym przy elewatorze Ewa. W 1961 r., z powodu trudności związanych z awariami akumulatorów i koniecznością ich częstego ładowania, tramwaje typu Herbrand wycofano i zastąpiono jednym tramwajem typu L, otrzymanym od MPK[2]. Tramwaj zasilany był z umieszczonej w przyczepce prądnicy, napędzanej silnikiem spalinowym o mocy 60 kW[1]. Na przełomie lat 1963/1964 linia tramwajowa została zlikwidowana z powodu problemów z układem hamulcowym tramwaju.

Linia[edytuj | edytuj kod]

Linia Trasa Częstotliwość
[min]
Przystanki
ulica BytomskaElewator Ewa
Magazyn nr 44 – Nabrzeże Czechosłowackie
10[1] lub 20 min[2] (szczyt)
60 min (poza szczytem)[2]
2

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Typ Lata eksploatacji Opis Liczba wagonów
Herbrand 1955–1961 Wagony zakupione jako używane od MPK Szczecin. Wyposażone w napęd akumulatorowy. 3
L 1961–1963/1964 Wagon otrzymany od MPK Szczecin jako używany. Wyposażony w napęd spalinowy. 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Remigiusz Grochowiak, Tramwaj w porcie, „Biuletyn informacyjny MZK Szczecin”, 10-11, Szczecin 1996.
  2. a b c d e Kajetan Szmuciński, Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu we 13 księgach prozą., Szczecin, Pasewalk 2017, s. 82.