Przejdź do zawartości

Linia zmiany daty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poglądowa relacja między linią zmiany daty (czerwona) a datą i czasem w dniu. Kolejne barwy symbolizują zmieniające się dni. W każdym punkcie Ziemi nowy dzień zaczyna się, gdy punkt przekracza „północ”

Linia zmiany daty, granica zmiany daty – umowna linia na mapie stref czasowych, przebiegająca głównie wzdłuż południka 180 stopni (występują niewielkie odchylenia w przypadku obszarów zamieszkanych przez ludzi), po obu stronach której daty różnią się o jedną dobę[1]. Przesunięcia tej linii od południka 180 stopni występują w przypadku Aleutów (w kierunku zachodnim) oraz Półwyspu Czukockiego, wysp Fidżi, Kermadec, Kiribati, Samoa (bez Samoa Amerykańskiego), Tokelau i Tonga (na wschód)[1].

Przy przekraczaniu linii zmiany daty w kierunku z półkuli wschodniej na półkulę zachodnią odejmujemy jeden dzień od bieżącej daty (obowiązującej na półkuli wschodniej), natomiast przy poruszaniu się w przeciwnym kierunku dodajemy jeden dzień do bieżącej daty (obowiązującej na półkuli zachodniej).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jan Flis: Szkolny słownik geograficzny. Wyd. 3. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1985, s. 25. ISBN 83-02-00870-2. OCLC 37645138.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]