Linie tramwajowe w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczecińskich linii tramwajowych. Zobacz też: Tramwaje w Szczecinie - ogólny opis systemu.
Szczecińska sieć tramwajowa (stan z czerwca 2015)

     odcinki istniejące

     odcinki zlikwidowane

Obecnie Szczecin posiada 12 linii tramwajowych zwykłych i 1 turystyczną. Artykuł ten zawiera historię i opisy szczecińskich linii tramwajowych.

Linie działające[edytuj | edytuj kod]

Linia nr 0[1][edytuj | edytuj kod]

Konstal N na linii 0 w 2009 roku

Linia 0 została uruchomiona w 2001 z inicjatywy Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej, przy współpracy z MZK Szczecin i ZKM (obecnie ZDiTM). Swój pierwszy kurs wykonała 8 lipca wspomnianego roku.

Linia kursuje w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Wyjątkiem był 2001 – kiedy to linia kursowała od lipca do 16 września, w kilku następnych latach kursy wykonywane były także w czerwcowe weekendy.

Ma ona charakter linii okrężnej i jest obsługiwana wyłącznie taborem zabytkowym.

Trasa w 2008: Dworzec Główny – Nowa – Brama Portowa – aleja Niepodległości – Matejki – aleja Piłsudskiego – aleja Piastów – Jagiellońska – aleja Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – aleja Wojska Polskiego – aleja Piastów – Pomorzany – Kolumba – Dworzec Główny. Linię na zmianę obsługują tramwaje historyczne:

Dodatkowo pierwszy sezon obsługiwał wagon Nordwaggon Bremen 144.

Obsługę konduktorską oraz sprzedaż biletów od 2001 do 2006 zapewniali konduktorzy STMKM. Od 2007 zajmują się tym pracownicy ZDiTM. Członkowie STMKM pomagają przy obsłudze wagonów.

Linia nr 1[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 1
Głębokie ↔ Potulicka
Mapa przebiegu linii kolejowej 1
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 1
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK1
Tatra KT4DtM na linii nr 1
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy

Pierwsza linia tramwaju konnego w Szczecinie została uruchomiona 23 sierpnia 1879. Linia miała swój początek przy zajezdni u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Piotra Skargi, biegła do pl. Zwycięstwa, następnie przez Bramę Portowa, ul. Grodzką, Staromłyńską, pl. Hołdu Pruskiego, ulicami Roosevelta, Wyzwolenia do obecnego Ronda Giedroycia. 25 października 1885 do linii dobudowano jeszcze jedną na następującej trasie od ul. P. Skargi do Dworca Głównego i od Niebuszewa do Dworca Głównego. Po dwóch latach pierwsza linia została skierowana do ul. Jana z Kolna. W 1897 linia została zelektryfikowana, a 4 lipca tego samego roku skrócono ją do ul. Wyszyńskiego. Właśnie na trasie Wyszyńskiego – Łękno odbyły się próby uruchomienia tramwaju elektrycznego. W pierwszych latach do jednotorowej linii dobudowano drugi tor. Wymieniono też tory. W roku 1905 liniom nadano numery od 1 do 7. Linia Łękno – Wyszyńskiego otrzymała nr 1 oraz została przedłużona do Łasztowni. Była to pierwsza w historii linia, która przekroczyła Odrę.

W roku 1906 nastąpiło przedłużenie linii w stronę północno-zachodnią, do ul. Ostrawickiej. Do dziś zachowała się stara poczekalnia przy tej ulicy, wybudowana w 1926. W 1912 linia otrzymała kolor żółty. W stronę południowo-wschodnią linię przedłużano stopniowo: 26 listopada 1925 roku „jedynka” dotarła do Stoczni Remontowej „Parnica”, rok później do Basenu Górnośląskiego, następnie 1 października 1926 roku do Mostu Cłowego, a 17 lipca następnego roku do Lotniska położonego poza ówczesnymi granicami miasta. Jednocześnie otwarto 3 lipca 1927 nowy odcinek trasy prowadzący do Toru Kolarskiego. Od tego momentu linia ta była najdłuższa w Szczecinie i liczyła 11,5 km długości. Do 1927 dopóki nie wybudowano trakcji na mostach tramwaje linii pierwszej przejeżdżały przez nie siłą rozpędu.

Po wojnie linia numer 1 została uruchomiona na trasie: Ostrawicka – pl.Zwycięstwa. W latach 60. „jedynka” od placu Zgody jeździła przez ulicę Obrońców Stalingradu, plac Żołnierza, Wyszaka i Jana z Kolna, kończąc trasę przy Stoczni Szczecińskiej. Po katastrofie tramwajowej na ulicy Wyszaka w 1967, odcinek przy ulicy Wyszaka został wyłączony z ruchu, co spowodowało zmianę trasy jedynki. Od tego czasu tramwaje tej linii jeździły przez ulice Matejki, Malczewskiego oraz Dubois. W następnych latach w centrum zlikwidowano wiele torowisk, wówczas linia 1 miała podobną trasę do dzisiejszej. Obecnie linia kursuje już na niezmienionej trasie.

Trasa

Kierunek: Potulicka Kierunek: Głębokie
Głębokie - Wojska Polskiego – Piłsudskiego – Matejki – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka Potulicka - Narutowicza - 3 Maja - Niepodległości - Plac Żołnierza Polskiego - Matejki - Piłsudskiego - Wojska Polskiego - Głębokie

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Głębokie Głębokie-Pilchowo Szczecin Tram 9.svg
Kasyno nż Głębokie-Pilchowo Szczecin Tram 9.svg
Goplana nż Głębokie-Pilchowo Szczecin Tram 9.svg
Tor kolarski nż Zawadzkiego-Klonowica Szczecin Tram 9.svg
Spacerowa Zawadzkiego-Klonowica Szczecin Tram 9.svg
Zajezdnia Pogodno Pogodno Szczecin Tram 9.svg
Unii Lubelskiej Pogodno Szczecin Tram 9.svg
Traugutta Pogodno Szczecin Tram 9.svg
Lodogryf Łękno Szczecin Tram 9.svg
Piotra Skargi Śródmieście-Północ
Felczaka Śródmieście-Północ
Plac Szarych Szeregów Centrum Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Grunwaldzki Centrum Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Rodła Centrum Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Filharmonia Stare Miasto
Plac Żołnierza Polskiego Stare Miasto Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 10.svg
Brama Portowa Centrum Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg
Plac Zawiszy Nowe Miasto Szczecin Tram 9.svg
Sowińskiego Nowe Miasto Szczecin Tram 9.svg
Potulicka Nowe Miasto Szczecin Tram 9.svg


Linia nr 2[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 2
Dworzec Niebuszewo ↔ Turkusowa
Mapa przebiegu linii kolejowej 2
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 2
Długość 11,5 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK2
T6A2D na linii 2 na przystanku Brama Portowa
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy

Linia tramwajowa nr 2 powstała w 1905. Połączyła ona wówczas Bramę Portową z Bramą Cmentarza Centralnego przez ulice Krzywoustego, Sikorskiego i Ku Słońcu. Kryzys lat 20. spowodował zawieszenie kursów linii nr 2, miało to miejsce w 1923 roku. W lipcu kolejnego roku reaktywowano „dwójkę” na wydłużonej trasie do Dworca Głównego. Kolejne przedłużenie miało miejsce w 1927, kiedy tramwaje linii 2 zaczęły dojeżdżać na Gumieńce. W miejscu, gdzie dziś jest Szkoła Salezjańska, zlokalizowano przystanek końcowy. Następnie, do końca wojny trasa nie ulegała zmianie. W 1945 roku z powodu zniszczeń infrastruktury zawieszono ją.

Po odbudowie trakcji i torów linia 2 zaczęła działać na nowej trasie łączącej ul. Kołłątaja z Dworcem Niebuszewo. W roku 1949 przedłużono przebieg linii do obecnego Basenu Górniczego. W roku 1964 miał miejsce remont torowiska na ulicy Gdańskiej, przez co tramwaje linii 2 do odwołania jeździły tylko do ul.Dworcowej.

Kolejna zmiana trasy miała miejsce w roku 1977, gdy przez rok trwał remont torowiska na ul. Kołłątaja i Asnyka, wtedy do następnego roku tramwaje kursowały od ulicy Dworcowej do Lasu Arkońskiego. W 1983 linie ponownie skierowano na Basen Górniczy. Jednak w roku 1995 linia 2 ponownie kończyła się na ul.Dworcowej.

Z powodu remontu ul. Dworcowej w latach 1996-1997 linia 2 jeździła od pętli Niebuszewo do ul. Potulickiej. W roku 1997 przywrócono kursy do ul. Dworcowej.

Pierwsze zawieszenie linii od 1945 miało miejsce w 1998, gdy remontowano aleję Niepodległości. Po modernizacji przywrócono starą trasę. Latem 2001 przebudowywano skrzyżowanie alei Wyzwolenia z ulicą Kołłątaja, wówczas linia 2 miała następujący przebieg: Zajezdnia Niemierzyn – Dworcowa. Wtedy też na linię wyjeżdżały niemierzyńskie wagony Duewag GT6 i Konstal 102Na. W sierpniu linię zawieszono, ponownie uruchamiając ją w październiku 2001 roku na trasie Dworzec Niebuszewo – Dworcowa. W następnych latach miały miejsce kolejne remonty, a po reorganizacji w 2008 roku linia jeździ na współczesnej trasie: Dworzec Niebuszewo – Basen Górniczy[2]. Linia od 2014 roku była zawieszona z powodu remontu Basenu Górniczego, gdzie przy tym linia nr 8 jeździła za nią do Dworca Niebuszewo. Od 29.08.2015 r. linia nr 2 powróciła na przedłużonej trasie Dworzec Niebuszewo - Turkusowa[3].

Trasa

Kierunek: Turkusowa Kierunek: Dworzec Niebuszewo
Dworzec Niebuszewo - Boguchwały - Asnyka - Kołłątaja - Wyzwolenia - Plac Rodła - Wyzwolenia - Plac Żołnierza Polskiego - Niepodległości - Brama Portowa - Wyszyńskiego - Energetyków - Gdańska - Basen Górniczy - Eskadrowa - Hangarowa - Jaśminowa - Turkusowa Turkusowa - Jaśminowa - Hangarowa - Eskadrowa - Basen Górniczy - Gdańska - Energetyków - Wyszyńskiego - Brama Portowa - Niepodległości - Plac Żołnierza Polskiego - Wyzwolenia - Plac Rodła - Wyzwolenia - Kołłątaja - Asnyka - Dworzec Niebuszewo

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Dworzec Niebuszewo Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 12.svg
Boguchwały1 Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 12.svg
Niemcewicza Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 12.svg
Kołłątaja Niebuszewo-Bolinko, Śródmieście Północ Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 12.svg
Odzieżowa Śródmieście Północ Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 12.svg
Rayskiego Śródmieście Północ, Centrum Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Rodła Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Żołnierza Polskiego Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 10.svg
Brama Portowa Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg
Wyszyńskiego Stare Miasto Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Energetyków Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Port Centralny nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Parnica nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Merkatora nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Basen Górniczy Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Hangarowa nż Dąbie Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Jaśminowa ZUS Zdroje Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Turkusowa Zdroje Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg

1 - tylko w kierunku Turkusowej

Linia nr 3[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 3
Pomorzany ↔ Las Arkoński
Mapa przebiegu linii kolejowej 3
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 3
Długość 8,7 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK3
Skład wagonów 105N na linii 3, al. Wyzwolenia
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy
Wiata na przystanku końcowym Las Arkoński przed remontem
Tramwaje linii nr 3 w Lasku Arkońskim

Trasa linii została wytyczona w 1897 roku. Było to pierwsze całkowicie od podstaw zbudowane torowisko dla tramwaju elektrycznego w Szczecinie. Na odcinku Pölitzer Straße (al. Wyzwolenia) od skrzyżowania z obecną ul. Kujawską do ul. Staszica pokrywała się z trasą pierwszej linii tramwaju konnego. Nowa linia została oznakowana kolorem pomarańczowym, a jej trasa prowadziła ulicami: Hauptbahnhof (Dworzec Główny) – Oberwiek (ul. Kolumba) – ulica przy Marktplatz (ul. Nowa) – Grüne Schanze (ul. Dworcowa) – Parade Platz (al. Niepodległości) – Moltke Straße (al. Wyzwolenia do pl. Rodła) – Pölitzer Straße (al. Wyzwolenia) do skrzyżowania z Friedeborn Straße/Grenz Straße (ul. H. Kołłątaja/ul. S. Staszica).

Jeszcze przed rokiem 1900 linię wydłużono przez Warsower Straße (ul. Krasińskiego) do przystanku końcowego przy Nemitzer Friedhof (Cmentarza Niemierzyńskiego) na Nemitzer Straße (ul. Niemierzyńskiej). Kolejne odcinki torów zbudowano: w 1906 roku do Bahndamm (wiaduktu kolejowego nad ul. Niemierzyńską), w roku 1907 przez Eckerberger Straße (ul. Arkońską) do skrzyżowania z Johannistal Straße (ul. Serbską) i w 1912 roku ostatni odcinek do krańcówki Eckerberger Wald (Las Arkoński). W międzyczasie w roku 1904 nadano linii numer 3, a w roku 1907 przy Nemitzer Straße oddano do użytku nową zajezdnię, znaną później pod nazwą Niemierzyn. Wcześniej tramwaje korzystały z zajezdni przy Oberwiek (ul. Kolumba). W roku 1924 linię 3 wydłużono do przez Pommerensdorfer Straße (ul. Chmielewskiego) do krańcówki Pommerensdorf (Pomorzany), a linię 4 – kursującą wcześniej do Pomorzan – skrócono do Dworca Głównego.

Komunikację po zakończeniu II wojny światowej już w polskim Szczecinie zainaugurował 12 sierpnia 1945 tramwaj na linii nr 3 – przejechał on wówczas trasę z najmniej zniszczonej wówczas Zajezdni Niemierzyn do Bramy Portowej. Jeszcze w tym samym roku linia kursowała na trasie Las Arkoński – Dworzec Główny, a w 1947 r. przywrócono historyczną trasę (do Pomorzan). 1 sierpnia 1959 r. istniejącą wówczas krańcówkę przy Lesie Arkońskim zmieniono w tradycyjną pętlę tramwajową, a 23 grudnia 1961 roku oddano torowisko w ciągu ul. Smolańskiej i nową pętlę na Pomorzanach przy skrzyżowaniu z ul. Budziszyńską, dokąd przedłużono także torowisko linii nr 4 z al. Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej trasa linii nr 4 kończyła się na wysokości Szpitala Klinicznego nr 2 PAM. W 1960 uruchomiono linię nocną kursującą w godzinach od 23:00 do ok. 5:00 na trasie linii dziennej, oznaczono ją jako 3N. 1 lipca 1996 zlikwidowano linię nocną 3N, a dokładnie 5 miesięcy później pozostałe linie tramwajowe nocne, zastępując je siecią połączeń autobusowych. 3 listopada tego samego roku był ostatnim dniem kursowania tramwajów typu Konstal N na linii dziennej, obsługiwały one wówczas linię 3. 1 października 2004 r. na linię 11 wyjechał ostatni tramwaj z Zajezdni Niemierzyn, odtąd obsługę linii przejęła Zajezdnia Tramwajowa Pogodno, a samą zajezdnię przekształcono z dniem 1 stycznia 2006 w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki. 28 lutego 2007 r. był ostatnim dniem kursowania tramwajów typu Konstal 102Na i również w tym przypadku ostatni z nich zjechał do zajezdni po obsłudze na linii 3. Ostatnią do tej pory ważną datą związaną z linią 3 był 15 czerwca 2007 r., kiedy to wiata przystankowa przy pętli Las Arkoński (istniejąca od lat 20. XX w., obecnie po remoncie, niestety zdewastowana ponownie[4]) została wpisana do rejestru zabytków.

Od 26 marca 2011 rozpoczęto modernizację ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej, w związku z tym linia 3 kursuje na trasie Dworzec Niebuszewo – Pomorzany. Na remontowanym odcinku kursują linie zastępcze: 803 Dworzec Niebuszewo – Las Arkoński (do obsługi ul. Arkońskiej) i 803A Kołłątaja – Pawła VI (pętla przy wiadukcie, do obsługi ul. Niemierzyńskiej). Obecnie trasy 803 i 803A z powodu zaawansowanych prac budowlanych zostały zmodyfikowane.

Między 4 lipca 2011 a 31 sierpnia 2011 z powodu remontu torowiska w ciągu Al. Niepodległości linia 3 była linią okrężną kursującą na trasie Pomorzany – Dworzec Główny – Brama Portowa – Plac Kościuszki – Powstańców Wlkp. – Pomorzany. Kursy najpierw przez Dworzec Główny oznaczone były jako Pomorzany (L), a w przeciwną stronę jako Pomorzany (P). Na trasie Dworzec Główny – Plac Rodła kursował autobus komunikacji zastępczej oznaczony jako linia 823.

Trasa

Kierunek: Pomorzany Kierunek: Las Arkoński
Las Arkoński - Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Wyzwolenia – Niepodległości – Dworcowa – Nowa – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska - Pomorzany Pomorzany - Smolańska - Chmielewskiego - Kolumba - Nowa - Dworcowa - Niepodległości - Wyzwolenia - Krasińskiego - Niemierzyńska - Arkońska - Las Arkoński

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Las Arkoński Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 10.svg
Wojciechowskiego Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 10.svg
Tatrzańska1 Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 10.svg
Arkońska Szpital Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 10.svg
Wszystkich Świętych Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 10.svg
Niemierzyńska Technopark Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 10.svg
Muzeum Techniki Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 10.svg
Krasińskiego Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 10.svg
Kołłątaja Niebuszewo-Bolinko, Śródmieście Północ Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 12.svg
Odzieżowa Śródmieście Północ Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 12.svg
Rayskiego Śródmieście Północ, Centrum Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Rodła Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Żołnierza Polskiego Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 10.svg
Brama Portowa Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg
Plac Tobrucki Nowe Miasto
Dworzec Główny Nowe Miasto Szczecin Tram 6.svg
Kolumba Nowe Miasto Szczecin Tram 6.svg
Nadodrzańska Nowe Miasto Szczecin Tram 6.svg
Tama Pomorzańska Pomorzany Szczecin Tram 6.svg
Świętego Józefa Pomorzany Szczecin Tram 6.svg
Smolańska Pomorzany Szczecin Tram 6.svg
Pomorzany Pomorzany Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg

1 - tylko w kierunku Lasu Arkońskiego

Linia nr 4[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 4
Pomorzany ↔ Krzekowo
Mapa przebiegu linii kolejowej 4
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 4
Długość 7,7 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK4
Tatra KT4 na trasie linii 4
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy

Linia tramwajowa nr 4 została uruchomiona w 1905 roku, kiedy to kursującym po przedwojennym Szczecinie liniom tramwajowym nadano oznaczenia numeryczne. Od 1 września 2015 roku linia kursuje na trasie Krzekowo - Pomorzany.

Trasa

Kierunek: Pomorzany Kierunek: Krzekowo
Krzekowo - Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska - Pomorzany Pomorzany - Budziszyńska - Powstańców Wielkopolskich - Piastów - Jagiellońska - Bohaterów Warszawy - Mickiewicza - Żołnierska - Krzekowo

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Pomorzany Pomorzany Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Frysztacka Pomorzany Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Szpitalna Pomorzany Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Starkiewicza Pomorzany Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Szyrockiego Pomorzany Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Szwoleżerów Nowe Miasto Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Narutowicza Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Kościuszki Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Piastów Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Bohaterów Warszawy Turzyn Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 9.svg
Wawrzyniaka Turzyn Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 9.svg
Karłowicza Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Poniatowskiego Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Konopnickiej Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Brzozowskiego Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Wernyhory Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Żołnierska Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Krzekowo Pogodno Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg


Linia nr 5[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 5
Krzekowo ↔ Stocznia Szczecińska
Mapa przebiegu linii kolejowej 5
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 5
Długość 7,6 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK5
Linia nr 5 na ul. Jagiellońskiej
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy

Linia powstała w 1948 roku, gdzie kursowała wtedy na trasie Lubeckiego - Ku Słońcu. Od roku 1956 do roku 1989 kursowała na trasie Krzekowo - Stocznia Remontowa. W roku 1988 jeździła na trasie Krzekowo - Ludowa. Obecna trasa linii 5 to Krzekowo - Stocznia Szczecińska.

Trasa

Kierunek: Stocznia Szczecińska Kierunek: Krzekowo
Krzekowo – Żołnierska – Mickiewicza – Aleja Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Aleja Piastów – Aleja Piłsudskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Firlika – Hutnicza – Nocznickiego – Firlika – Stocznia Szczecińska Stocznia Szczecińska - Firlika - Dubois - Parkowa - Malczewskiego - Matejki - Aleja Piłsudskiego - Aleja Piastów - Jagiellońska - Aleja Bohaterów Warszawy - Mickiewicza - Żołnierska - Krzekowo

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Stocznia Szczecińska Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 11.svg
Antosiewicza1 Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 11.svg
Dubois Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 11.svg
Parkowa Stare Miasto Szczecin Tram 11.svg
Matejki Stare Miasto Szczecin Tram 11.svg
Plac Rodła Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Grunwaldzki Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Plac Szarych Szeregów Śródmieście-Zachód, Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Piastów Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Bohaterów Warszawy Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 9.svg
Wawrzyniaka Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 9.svg
Karłowicza Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Poniatowskiego Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Konopnickiej Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Brzozowskiego Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Wernyhory Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Żołnierska Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Krzekowo Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg

1 - tylko w kierunku Stoczni Szczecińskiej

Linia nr 6[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 6
Pomorzany ↔ Gocław
Mapa przebiegu linii kolejowej 6
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 6
Długość 10,9 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK6
Moderus Alfa na linii 6, 2015
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy

Linia nr 6 kursuje na trasie Pomorzany - Gocław.

Trasa

Kierunek: Gocław Kierunek: Pomorzany
Pomorzany – Smolańska – Chmielewskiego - Kolumba – Nabrzeże Wieleckie – Jana z Kolna - Łady – Dubois – Antosiewicza – Nocznickiego – Stalmacha – Druckiego-Lubeckiego – Dębogórska – Wiszesława – Światowida – Lipowa – Gocław Gocław - Lipowa – Światowida – Strzałowska – Wiszesława – Dębogórska – Ludowa – Druckiego-Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika – Łady – Jana Z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska - Pomorzany

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Gocław Golęcino-Gocław
Lipowa Golęcino-Gocław
Światowida Golęcino-Gocław
Strzałowska Golęcino-Gocław
Zajezdnia Golęcin Golęcino-Gocław
Robotnicza Żelechowa
Ludowa Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 11.svg
Dobromiry Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 11.svg
Lubeckiego Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 11.svg
Antosiewicza2 Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg
Stocznia Szczecińska1 Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg
Dubois Drzetowo-Grabowo Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg
Dworzec Morski Drzetowo-Grabowo
Wały Chrobrego Stare Miasto
Bulwar Piastowski nż Stare Miasto
Wyszyńskiego Stare Miasto Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg
Dworcowa Stare Miasto, Nowe Miasto
Dworzec Główny Nowe Miasto Szczecin Tram 3.svg
Kolumba Nowe Miasto Szczecin Tram 3.svg
Nadoodrzańska Nowe Miasto Szczecin Tram 3.svg
Tama Pomorzańska Pomorzany Szczecin Tram 3.svg
Św. Józefa Pomorzany Szczecin Tram 3.svg
Smolańska Pomorzany Szczecin Tram 3.svg
Pomorzany Pomorzany Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg

1 - tylko w kierunku Pomorzan

2 - tylko w kierunku Gocławia

Linia nr 7[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 7
Krzekowo ↔ Turkusowa
Mapa przebiegu linii kolejowej 7
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 7
Długość 14,1 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK7
Pesa Swing na linii 7 na ul. Mickiewicza
Historia
Rok otwarcia 1905
Portal Portal Transport szynowy

Linia nr 7 kursuje między pętlami Krzekowo - Turkusowa.

Trasa

Kierunek: Turkusowa Kierunek: Krzekowo
Krzekowo - Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Eskadrowa – Hangarowa – Jaśminowa - Turkusowa Turkusowa - Jaśminowa - Hangarowa - Eskadrowa - Basen Górniczy - Gdańska - Energetyków - Wyszyńskiego - Plac Zwycięstwa - Krzywoustego - Bohaterów Warszawy - Mickiewicza - Żołnierska - Krzekowo

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Krzekowo Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Żołnierska Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Wernyhory Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Brzozowskiego Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Konopnickiej Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Poniatowskiego Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Karłowicza Pogodno Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg
Wawrzyniaka Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 9.svg
Bohaterów Warszawy Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 9.svg
Turzyn Turzyn Szczecin Tram 9.svg
Plac Kościuszki Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Brama Portowa Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg
Wyszyńskiego Stare Miasto Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 8.svg
Energetyków Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Port Centralny nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Parnica nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Merkatora nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Basen Górniczy Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Hangarowa nż Dąbie Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Jaśminowa ZUS Zdroje Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg
Turkusowa Zdroje Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 8.svg

Linia nr 8[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 8
Gumieńce ↔ Basen Górniczy
Mapa przebiegu linii kolejowej 8
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 8
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK8
Linia nr 8 na pętli Gumieńce
Historia
Rok otwarcia 4 czerwca 1912
Portal Portal Transport szynowy

Linia tramwajowa nr 8 kursuje między pętlą „Gumieńce” a pętlą „Turkusowa”.

Trasa

Kierunek: Turkusowa Kierunek: Gumieńce
Gumieńce - Kwiatowa – Ku Słońcu – Sikorskiego – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Eskadrowa – Hangarowa – Jaśminowa - Turkusowa Turkusowa - Jaśminowa - Hangarowa - Eskadrowa - Gdańska - Energetyków - Wyszyńskiego - Plac Zwycięstwa - Krzywoustego - Sikorskiego - Ku Słońcu - Okulickiego - Kwiatowa - Gumieńce

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Gumieńce Gumieńce Szczecin Tram 10.svg
Kręta2 Gumieńce Szczecin Tram 10.svg
Kwiatowa1 Gumieńce Szczecin Tram 10.svg
Ku Słońcu Świerczewo Szczecin Tram 10.svg
Szkoła Salezjańska Świerczewo Szczecin Tram 10.svg
Karola Miarki Świerczewo Szczecin Tram 10.svg
Cmentarz Centralny Świerczewo Szczecin Tram 10.svg
Osiedle Akademickie Turzyn Szczecin Tram 10.svg
Sikorskiego Turzyn Szczecin Tram 10.svg
Plac Kościuszki Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Brama Portowa Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 10.svg
Wyszyńskiego Stare Miasto Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 6.svg Szczecin Tram 7.svg
Energetyków Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Port Centralny nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Parnica nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Merkatora nż Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Basen Górniczy Międzyodrze-Wyspa Pucka Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Hangarowa nż Dąbie Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Jaśminowa ZUS Zdroje Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg
Turkusowa Zdroje Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 7.svg

1 - tylko w kierunku Turkusowej

2 - tylko w kierunku Gumieniec

Linia nr 9[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 9
Głębokie ↔ Potulicka
Mapa przebiegu linii kolejowej 9
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 9
Długość 8,9 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK9
Moderus Beta na linii nr 9, 2016 r.
Historia
Rok otwarcia 1953
Portal Portal Transport szynowy

Trasa

Kierunek: Potulicka Kierunek: Głębokie
Głębokie - Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka - Potulicka Potulicka - Potulicka - Narutowicza - 3 Maja - Niepodległości - Plac Zwycięstwa - Krzywoustego - Bohaterów Warszawy - Wawrzyniaka - Wojska Polskiego - Głębokie

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Głębokie Głębokie-Pilchowo Szczecin Tram 1.svg
Kasyno nż Głębokie-Pilchowo Szczecin Tram 1.svg
Goplana nż Głębokie-Pilchowo Szczecin Tram 1.svg
Tor kolarski nż Zawadzkiego-Klonowica Szczecin Tram 1.svg
Spacerowa Zawadzkiego-Klonowica Szczecin Tram 1.svg
Zajezdnia Pogodno Pogodno Szczecin Tram 1.svg
Unii Lubelskiej Pogodno Szczecin Tram 1.svg
Traugutta Pogodno Szczecin Tram 1.svg
Lodogryf Łękno Szczecin Tram 1.svg
Plac Gałczyńskiego Łękno
Wawrzyniaka Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Bohaterów Warszawy Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 7.svg
Turzyn Turzyn Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg
Plac Kościuszki Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 10.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Brama Portowa Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 10.svg
Plac Zawiszy Nowe Miasto Szczecin Tram 1.svg
Sowińskiego Nowe Miasto Szczecin Tram 1.svg
Potulicka Nowe Miasto Szczecin Tram 1.svg


Linia nr 10[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa nr 10
Gumieńce ↔ Las Arkoński
Mapa przebiegu linii kolejowej 10
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 10
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK10
Pesa 120Na na linii 10, 2015
Historia
Rok otwarcia 1967, 2012
Portal Portal Transport szynowy

Początki linii nr 10 sięgają 1967, gdy nastała potrzeba zapewnienia przewozu stoczniowców na trasie Stocznia Remontowa – Wawrzyniaka. W grudniu 1973 zlikwidowano torowiska na ulicy Obrońców Stalingradu i Wojska Polskiego, w związku z tym zmieniono przebieg linii; była od tamtego momentu na trasie Stocznia Remontowa-Potulicka. Po dwóch latach linię 10 przedłużono do pętli Gocław, dokąd kursowała aż do czasu likwidacji. W 1991 z powodu małej frekwencji zawieszono linię 10, a ostatecznie zlikwidowano w 1992.

Linia nr 10 została reaktywowana po 20 latach, 3 września 2012. Część brygad obsługiwana jest przez tabor niskopodłogowy.

Trasa

Kierunek: Gumieńce Kierunek: Las Arkoński
Las Arkoński - – Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Rondo Giedroycia – Wyzwolenia – Niepodległości - Brama Portowa - Krzywoustego - Plac Kościuszki - Sikorskiego - Ku Słońcu - Gumieńce Gumieńce – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Niepodległości – Wyzwolenia – Krasińskiego – Niemierzyńska – Arkońska – Las Arkoński.

Przystanki

Przystanek Osiedle Przesiadki
Gumieńce Gumieńce Szczecin Tram 8.svg
Kręta2 Gumieńce Szczecin Tram 8.svg
Kwiatowa1 Gumieńce Szczecin Tram 8.svg
Ku Słońcu Świerczewo Szczecin Tram 8.svg
Szkoła Salezjańska Świerczewo Szczecin Tram 8.svg
Karola Miarki Świerczewo Szczecin Tram 8.svg
Cmentarz Centralny Świerczewo Szczecin Tram 8.svg
Osiedle Akademickie Turzyn Szczecin Tram 8.svg
Sikorskiego Turzyn Szczecin Tram 8.svg
Plac Kościuszki Turzyn, Śródmieście-Zachód Szczecin Tram 4.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Brama Portowa Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 7.svg Szczecin Tram 8.svg Szczecin Tram 9.svg
Plac Żołnierza Polskiego Stare Miasto Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg
Plac Rodła Centrum Szczecin Tram 1.svg Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 5.svg Szczecin Tram 11.svg Szczecin Tram 12.svg
Rayskiego Śródmieście-Północ Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 12.svg
Odzieżowa Śródmieście-Północ Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 12.svg
Kołłątaja Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 2.svg Szczecin Tram 3.svg Szczecin Tram 12.svg
Krasińskiego Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 3.svg
Muzeum Techniki Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 3.svg
Niemierzyńska Technopark Niebuszewo-Bolinko Szczecin Tram 3.svg
Wszystkich Świętych Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 3.svg
Arkońska Szpital Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 3.svg
Tatrzańska1 Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 3.svg
Wojciechowskiego Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 3.svg
Las Arkoński Arkońskie-Niemierzyn Szczecin Tram 3.svg

1 - tylko w kierunku Lasu Arkońskiego

2 - tylko w kierunku Gumieniec

Linia nr 11[edytuj | edytuj kod]

Linia 11 na placu Grunwaldzkim
Linia tramwajowa nr 11
Pomorzany ↔ Ludowa
Mapa przebiegu linii kolejowej 11
Dane podstawowe
Zarządca Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
Numer linii 11
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 600V
Zdjęcie LK11
Konstal 105N2k/2000 na linii 11, 2015
Historia
Rok otwarcia 1974