Link (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Link
Postać z serii The Legend of Zelda
Ilustracja
Cosplay Linka
Pierwsze wystąpienie

The Legend of Zelda

Twórca

Shigeru Miyamoto

Link (jap. リンク Rinku) – główny bohater serii gier komputerowych The Legend of Zelda, stworzonej przez Shigeru Miyamoto dla Nintendo. Postać Linka pojawiła się po raz pierwszy w 1986 roku w grze The Legend of Zelda.

Link pojawia się w wielu grach, mandze, komiksach amerykańskich i w innych produkcjach przedsiębiorstwa Nintendo. Na podstawie dwóch pierwszych części cyklu The Legend of Zelda stworzono serię krótkometrażowych filmów animowanych. Pojawił się też z innymi postaciami, jak np. Mario, Donkey Kong czy Kirby w serii Super Smash Bros.

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Link występuje zazwyczaj jako kilku-, kilkunastoletni chłopiec[1]. Zazwyczaj przedstawiany jest jako ciemny blondyn, ale w pierwszych częściach był szatynem. Jest jedną z niewielu leworęcznych postaci w grach wideo. Bohater nosi zawsze zieloną tunikę, biały, brązowy albo zielony podkoszulek i zieloną czapkę z wysokim, luźnym szpicem. Niekiedy nosi także białe rajtuzy. Ma długie, szpiczaste uszy.

Postać Linka jest zazwyczaj niema, choć w późniejszych częściach serii wydaje z siebie okrzyki bitewne, chrząknięcia albo krótkie słowa. Głosu postaci użyczali: Nobuyuki Hiyama (dorosły Link w Ocarina of Time) Fujiko Takimoto (młody Link w Ocarina of Time), Sachi Matsumoto (w The Wind Waker) i Akira Sasanuma (w Twilight Princess). Mimikę dodano mu dopiero w Ocarina of Time – było to możliwe ze względu na silnik trójwymiarowy gry.

Link podróżuje zwykle przez kraj Hyrule, zmagając się z siłami zła. Jego odwiecznym wrogiem jest Ganon, występujący również jako Ganondorf. Link posługuje się podczas swoich przygód różnorodnym sprzętem: zawsze nosi miecz i tarczę, używa też bumerangu, łuku, bomb i wielu innych narzędzi. W kilku grach serii uczy się grać na magicznych instrumentach i zmieniać postać. Mimo młodego wieku, Link jest przedstawiany zawsze jako mężny wojownik. Jest skromny i uprzejmy, nigdy nie żąda zapłaty za swoją pomoc, zawsze śpieszy z pomocą uciemiężonym. Link jest zawsze przyjacielem księżniczki Hyrule – Zeldy; często uratowanie jej z opresji jest jednym z jego priorytetowych zadań.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

W historii Hyrule istniało kilku różnych Linków. Postaci z poszczególnych części serii wyglądają podobnie, ale istnienie różnych Linków zostało ujawnione przy wielu okazjach w samych grach. W introdukcji do The Wind Waker i The Minish Cap pojawiają się, na przykład, odniesienia do starożytnego, legendarnego bohatera, który wygląda identycznie jak Link, a w The Wind Waker wprost pojawia się odniesienie do postaci Linka z Ocarina of Time, jako do postaci historycznej. Sam Miyamoto twierdzi, że istnieje oficjalny dokument, w którym przedstawione są związki pomiędzy częściami serii i konkretna chronologia, nigdy jednak nie upubliczniono tych informacji[2]. Sympatycy serii regularnie usiłują dociec chronologii postaci, ale ich starania wciąż obracane są wniwecz, gdy nowa część gry drastycznie zaburza ich koncepcje[3]. Sam twórca serii twierdzi, że ciągłość fabularna nie jest najistotniesza przy projektowaniu nowych gier z The Legend of Zelda. Jego koncepcja koncentruje się na dostarczaniu graczom z każdą częścią nowych wrażeń i wyzwań[4].

W niektórych grach pojawia się rodzina Linka. W A Link to the Past ma wuja, w Ocarina of Time wspomniana jest matka, która zginęła podczas wojny. W The Minish Cap wychowuje go dziadek (który jest kowalem), a w The Wind Waker – babka. W The Wind Waker ważną rolę odgrywa również jego siostra – Aryll.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E3 2004: Miyamoto and Aonuma on Zelda (ang.). IGN, 2004-05-12. [dostęp 2014-09-08].
  2. The Miyamoto Interview News
  3. N-Sider.com: The Legends of Zelda, www.n-sider.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  4. Superplay Magazine (ang.). Miyamoto Shrine, 2004-04-23. [dostęp 2014-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-08)].