Linkowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Link building)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Linkowanie (ang. Link building) – zestaw działań związanych z optymalizacją dla wyszukiwarek internetowych wewnątrz i na zewnątrz strony internetowej, których celem jest poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarkach internetowych, a pośrednio zwiększenie ilości wejść na daną stronę lub linków zwrotnych. Poprawna implementacja linkowania może zwiększyć ilość wysokiej jakości odniesień do danej strony internetowej, co z kolei może przełożyć się na wyższą pozycję w rankingu wyszukiwarek internetowych[1]. Wykorzystywane jest także jako strategia w kampaniach marketingowych, których celem jest zwiększenie świadomości marki[1].

Obecnie linkowanie to najważniejszy element mający wpływ na pozycję strony[potrzebny przypis], aczkolwiek wyszukiwarka Google, najpopularniejsza w Polsce strona tego typu[2], stale próbuje ograniczyć wartość tego wskaźnika na rzecz innych wyszukiwarek jak Bing czy Yahoo[niejasne].

Utworzenie linka do strony internetowej mówi wyszukiwarce, że linkowana strona internetowa jest warta polecenia. To jak głosowanie w wyborach tylko od dłuższego czasu nie ilość linków, a ich jakość ma decydujące znaczenie.

Linki można podzielić ze względu na ich umiejscowienie[3]:

  • wewnętrzne - umieszczone są w ramach jednej witryny, a ich celem jest ułatwienie internautom i robotom wyszukiwarek poruszania się po stronie. Dzięki temu czas przebywania na witrynie może znacząco się poprawić, a dodatkowo ma to pozytywny wpływ na pozycję danej podstrony w wyszukiwarce internetowej. Linkowanie wewnętrzne nie wiąże się z żadnym kosztem poza czasem jaki temu poświęcimy, dlatego warto to zrobić.
  • zewnętrzne - umieszczone są one na witrynach zewnętrznych i linkują do naszej strony.

Oraz ze względu na ich jakość:

  • naturalne - pojawiają się gdy ktoś uzna naszą treść za wartościową, pomocną i umieści link do niej na innej stronie. Jeśli tylko autor strony zadba o to, aby na Twojej stronie znajdowały się najbardziej wartościowe treści możesz liczyć wkrótce na pozyskanie w ten sposób linków.
  • nienaturalne - najczęściej umieszczane są za pomocą programów automatyzujących pozyskiwanie linków np. poprzez systemy wymiany linków, spamowanie for i blogów... Liczba linków zwiększa się tak jak przy naturalnym pozyskiwaniu linków i wyszukiwarki mogą chcieć promować takie witryny jako polecane przez innych internautów. Nienaturalne pozyskiwanie linków jest zautomatyzowane, niedrogie, ale też dość ryzykowne, bo mechanizmy wyszukiwarek są coraz to bardziej udoskonalane i są w stanie wykryć nienaturalnie pozyskane linki i nałożyć na nie kary.

Od kilku lat osoby odpowiedzialne za działania seo zdecydowanie zalecają naturalne pozyskiwanie linków, bo nie tylko potrafią one poprawić pozycję naszej strony w wyszukiwarce, ale zwiększają ruch i pozytywnie wpływają na wizerunek marki. W tym miejscu bardzo często pozycjonowanie łączy się z content marketingiem.

Przypisy

  1. a b Matt Bailey, Internet Marketing: An Hour a Day, John Wiley & Sons, 5 kwietnia 2011, s. 83–84, ISBN 9780470633748 [dostęp 2015-11-29] (ang.).
  2. Wyszukiwarki – domeny » gemiusRanking PL — wersja polska, ranking.pl [dostęp 2015-12-02].
  3. Eric Ward, Garrett French, Ultimate Guide to Link Building: How to Build Backlinks, Authority and Credibility for Your Website, and Increase Click Traffic and Search Ranking, Entrepreneur Press, marzec 2013, s. 195-196, ISBN 9781599184425 (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]