Lino Ventura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lino Ventura
ilustracja
Imię i nazwisko

Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura

Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1919
San Prospero

Data i miejsce śmierci

22 października 1987
Saint-Cloud

Zawód

aktor

Współmałżonek

Odette Lecomte
(1942–1987; jego śmierć)

Lata aktywności

1953–1987

Lino Ventura, właśc. Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura (ur. 14 lipca 1919 w Parmie, zm. 22 października 1987 w Saint-Cloud) – włoski aktor, który dorastał we Francji i zagrał w wielu francuskich filmach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w północnych Włoszech jako syn Giovanniego Ventury i Luisy Borrini[1]. Mając osiem lat opuścił szkołę i pracował jako pomocnik mechanika. W wieku dziewięciu lat przeniósł się z rodziną do Paryża, gdzie dorastał. W 1942, mając 23 lata, ożenił się z Odette, z którą miał czworo dzieci; trzy córki – Mylène (ur. 1946), Lindę (ur. 1958) i Clelii (ur. 1961) oraz syna Laurenta (ur. 1950). Aby zdobyć środki na utrzymanie, podejmował się różnych prac, m.in. w fabryce. Wkrótce rozpoczął karierę jako bokser i zapaśnik, ale po poniesieniu poważnej kontuzji został zmuszony do rezygnacji ze sportu[2].

Dla kina odkrył go francuski reżyser filmowy Jacques Becker, który powierzył niedoświadczonemu 34-letniemu debiutantowi rolę gangstera Angelo Fraisera w dreszczowcu kryminalnym Nie tykać łupu (Touchez pas au grisbi, 1954). Ventura wystąpił tam u boku m.in. Jeanne Moreau i Jeana Gabina, który był pod wrażeniem debiutanta i zachęcił go do kontynuowania kariery aktorskiej. Przez kilka kolejnych lat grał zbirów i twardzieli o pokerowych twarzach.

Na ekranie najczęściej odtwarzał postacie przestępców, m.in. w dramacie Prawo ulicy (La Loi des rues, 1956) z Louisem de Funès lub zmęczonych życiem sceptyków.

Zmarł w Saint Cloud, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Jest pochowany na cmentarzu w Le Val-Saint-Germain. W Paryżu ma plac swojego imienia.

Grobowiec aktora na cmentarzu w Le Val-Saint-Germain

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Słodowski, Andrzej Roman: Gwiazdy światowego kina. Leksykon. Warszawa: Editions Spotkania, 1992. ISBN 83-85195-83-1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]