Linux-EduCD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linux-EduCD 0.9

Linux-EduCDpolska dystrybucja Linuksa uruchamiana z napędu CD-ROM, bez konieczności instalacji na dysku twardym. Wersja 0.9 bazuje na PCLinuxOS MiniMe i Mandriva Linux; wcześniejsze wydania były oparte na kodzie źródłowym dystybucji Knoppix i Ubuntu.

Dystrybucja jest dostosowana do wymogów polskich szkół, udostępniana jest użytkownikom na licencji GPL (bezpłatnie, również do wszelkich zastosowań komercyjnych). Jej autorem jest Rajmund Radziewicz.

W skład Linux-EduCD wchodzą prawie wyłącznie pakiety edukacyjne, graficzne, biurowe i multimedialne. Dodatkową różnicą między Linux-EduCD a Knoppiksem było dokładniejsze tłumaczenie aplikacji systemowych na język polski i polska dokumentacja (w wersji 0.41 "minipodręcznik" dystrybucji liczy blisko 100 stron). Dodatkowo na płycie umieszczono serwer LTSP, a także skrypty ułatwiające konfigurację niektórych ustawień systemowych.

W skład całego pakietu edukacyjnego wchodzi także dodatkowa płyta o nazwie Homepack, zawierająca dodatkowe oprogramowanie, przeznaczone dla użytkowników którzy zdecydowali się zainstalować system na dysku.

W czerwcu 2009 roku wydano wersję 1.0.