Lipnice nad Sázavou (zamek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Lipnice nad Sázavou
Ilustracja
Zamek Lipnice nad Sázavou we wsi o tej samej nazwie
Państwo  Czechy
Miejscowość Lipnice nad Sázavou
Rozpoczęcie budowy ok. 1310
Ważniejsze przebudowy początek XVI w.
Pierwszy właściciel ród Lichtenburgów
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Zamek Lipnice nad Sázavou
Zamek Lipnice nad Sázavou
Ziemia49°36′50,5″N 15°24′47,8″E/49,614028 15,413278
Strona internetowa

Zamek Lipnice w Lipnicy nad Sázavou – jeden z największych zamków w Czechach. Wybudował go około roku 1310 możny ród Lichtenburgów, na początku XVI w. przebudowali go Trčkowie z Lípy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1316 roku. Zamek Lipnice był strażnicą w dolinie rzeki Sázavy na początku XIV w. Zbudowano go na wzgórzu. Taka lokalizacja umożliwiała obserwację znacznej powierzchni, sięgającej po Góry Żelazne i Žďárské vrchy. Poniżej zamku znajdowało się miasto, dzisiejsza Lipnice nad Sázavou, miejsce związane obecnie z osobą pisarza Jaroslava Haška. Zamek i miasto założyli panowie z Lichtenburga. W czasach późniejszych Lipnice należała do rodów szlacheckich i królów czeskich. W 1417 roku w lipnickiej kaplicy zamkowej (za panowania Čeňka z Vartemberka) wyświęcono pierwszych husyckich księży. W czasie niemal dwustuletniego panowania husyckich rycerzy Trčków z Lípy, doszło do przebudowy zamku na późnogotycką rezydencję zamkową.

Od XVIII w. zamek popadał w ruinę, a w roku 1869 cały spłonął. W XX wieku był częściowo odbudowany. Niektóre prace przebiegają współcześnie (pocz. XXI w.).

Zwiedzającym umożliwiono obejrzenie monumentalnej architektury zamkowej, udostępniono zbiór gotyckich kafli, gotycką kaplicę św. Wawrzyńca (przebudowaną w baroku) oraz piwnice, w których znajdują się pozostałości sali biesiadnej, głęboka studnia zamkowa i dawne więzienie. Zamek stanowi doskonały punkt widokowy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]