Lipno (jezioro w województwie wielkopolskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora w województwie wielkopolskim. Zobacz też: Lipno.
Jezioro Lipno
Ilustracja
Widok od wschodu (plaża)
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Stęszew
Region Pojezierze Poznańskie
Wysokość lustra 68,7[1] m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 9 ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

5,6 m
9,5 m
Objętość 500 tys. m³
Hydrologia
Rodzaj jeziora polodowcowe
Położenie na mapie Stęszewa
Mapa konturowa Stęszewa, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipno”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipno”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipno”
Położenie na mapie gminy Stęszew
Mapa konturowa gminy Stęszew, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipno”
Ziemia52°16′59″N 16°43′06″E/52,283056 16,718333

Jezioro Lipno – jezioro zlokalizowane w całości w Stęszewie, na północny wschód od centrum miasta, przy linii kolejowej 357 (PoznańWolsztyn), która przechodzi wzdłuż północno-zachodniej linii brzegowej. Powierzchnia jeziora wynosi 9 ha, a powierzchnia zlewni - 32 ha. Długość linii brzegowej to 1403 m.

Akwen położony jest w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego, tuż przy jego granicy. Podłużne jezioro jest stosunkowo głębokie, a jego otoczenie stanowią głównie pola. Jedynie na południowo-wschodnim skraju podchodzi bór sosnowy. Stoki misy jeziornej w znacznym stopniu strome. Południowa część misy jest piaszczysta, a północna - mulista.

Nad wschodnim skrajem jeziora zlokalizowana jest plaża i Camping nr 29 (według PFCC) – "Nad Lipnem"[2] (dojazd ulicą Bolesława Chrobrego). W pobliżu znajduje się też stadion KS Lipno. W przeszłości do północno-zachodniej części zbiornika odprowadzano ścieki z terenu kolejowego o znaczącym zasoleniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Anders, Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka, Wielkopolski Park Narodowy (Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza), wyd. WBP, Poznań, 1999, s.31, ​ISBN 83-85811-71-0
  2. Camping Nad Lipnem nr 29 / Zajazd Nad Lipnem - AGROTURYSTYKA - Noclegi wielkopolskie, agroturystyka wielkopolska serwisu CyberWielkopolska - Baza ogłoszeń agroturystycznych. CyberWielkopolska. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-04)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Siepak, Lubomira Burchardt, Mariusz Pełechaty, Artur Osowski, Badania hydrochemiczne na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, UAM, Poznań, 1999, ss.9,10,14, ​ISBN 83-908178-4-5
  • Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-018-8