Liroy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liroy
Ilustracja
Imię i nazwisko Piotr Krzysztof Liroy-Marzec
Pseudonim Liroy, L, Grand Papa Rapa, Szakal, Scyzoryk, PM Cool Lee
Data i miejsce urodzenia 12 lipca 1971
Busko-Zdrój
Gatunki hip-hop, hardcore rap
Zawód raper, producent muzyczny
Wytwórnie płytowe BMG Ariola Poland, Def Entertainment
Powiązania Wzgórze Ya-Pa 3, Art of Beatbox, Borixon
Strona internetowa
Piotr Liroy-Marzec odbierający z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego zaświadczenie o wyborze na posła VIII kadencji Sejmu (2015)

Liroy, właśc. Piotr Krzysztof Liroy-Marzec[1] (ur. 12 lipca 1971 w Busku-Zdroju[2] jako Piotr Krzysztof Marzec[3]) – polski raper, producent muzyczny, przedsiębiorca i polityk. Członek sekcji muzyki rozrywkowej Akademii Fonograficznej ZPAV[4], poseł na Sejm VIII kadencji.

Za sprawą wydanej w 1995 roku płyty Alboom, sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tys. egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu[5]. Kilkukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Współpracował z takimi wykonawcami jak Ice-T, Wzgórze Ya-Pa 3, Mieczysław Szcześniak, Art of Beatbox, Borixon, Lionel Richie, Katarzyna Skrzynecka, Kayah czy Michał Urbaniak. Znany także jako L, Scyzoryk, Szaka-L, 041, Kingpin, Grand Papa Rapa[6].

Życiorys[edytuj]

Kariera muzyczna i rozrywkowa[edytuj]

Piotr Marzec wychowywał się na kieleckim osiedlu Sady. W 1992 roku ukończył Technikum Budowlane[7]. Pod koniec lat 80. występował jako DJ w klubach i dyskotekach, realizował również wówczas nagrania demonstracyjne. W 1991 roku wyjechał do Francji, gdzie założył zespół Leeroy & The Western Posse, z którym występował również w Niemczech. Po powrocie do Polski w 1992 roku nagrał pierwsze utwory jako P.M. Cool Lee, które ukazały się na wydawnictwie East On Da Mic[5]. Płyta nie uzyskała zainteresowania ze strony publiczności i krytyków muzycznych, jednakże muzyk promował ją podczas lokalnych koncertów. Wkrótce potem podjął współpracę z kielecką grupą hip-hopową Wzgórze Ya-Pa 3. W celu rozwinięcia kariery wraz z rodziną przeprowadził się następnie do Gdyni.

Działalność Piotra Marca wzbudziła zainteresowanie wytwórni muzycznej BMG Ariola Poland, z którą w październiku 1994 roku podpisał kontrakt[5]. 22 maja 1995 roku ukazał się pierwszy singel sygnowany pseudonimem Liroy zatytułowany „Scyzoryk”[8]. Tytułowy utwór cieszył się dużą popularnością za sprawą intensywnej promocji ze strony wytwórni[8]. Do kompozycji zrealizowany został również teledysk. Kolejnym sukcesem okazał się utwór „Scoobiedoo Ya”. W lipcu Liroy wystąpił na festiwalu Marlboro Rock-In w Sopocie, poprzedzając koncert amerykańskiego rapera Ice-T. Miesiąc później ukazała się płyta pt. Alboom, która osiągnęła największy sukces w historii polskiego hip-hopu, sprzedając się w nakładzie ponad 500 tys. egzemplarzy[8]. Miesiąc po premierze wydawnictwo uzyskało również status złotej płyty. Sukces Liroya przyniósł zainteresowanie ze strony krajowych mediów.

W ramach promocji raper odbył trasę koncertową w Polsce. Nawiązał również współpracę z zagranicznymi wykonawcami, zrealizował utwory w Nowym Jorku i Londynie. Wkrótce potem założył wytwórnię muzyczną Def Noizz Records i rozpoczął pracę nad kolejnym albumem. Również w 1995 roku Liroy został laureatem nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach „album roku – muzyka taneczna” oraz „album roku – muzyka alternatywna”[9]. W 1996 roku pochodzące z debiutanckiej płyty piosenki „Scoobidoo-Ya” i „Scyzoryk” zostały wykorzystane w filmie Pawła Łozińskiego pt. Kratka[10]. Następnie w listopadzie ukazał się pierwszy minialbum Liroya zatytułowany Bafangoo! część 1, który uzyskał status złotej płyty[8]. W kompozycjach zostały wykorzystane m.in. sample pochodzące z filmu Psy 2. Ostatnia krew. Wydawnictwo raper promował podczas koncertów w Polsce czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie zagrał w nowojorskim klubie CBGB. Promujący płytę singel „...I co dalej ?!” cieszył się popularnością, jednakże nie przyczynił się do sprzedaży na poziomie poprzedniego wydawnictwa.

Na początku 1997 roku Liroy skomponował muzykę na potrzeby spektaklu Teatru Telewizji Kariera Arturo Ui w reżyserii Piotra Szulkina[8]. W czerwcu ukazał się kolejny album zatytułowany L, który zawierał m.in. utwór „Mano a mano” wykorzystywany przez boksera Przemysława Saletę przed walkami[8]. Gościnnie na płycie wystąpił znany z występów w grupie Illusion Tomasz Lipnicki. Wydawnictwo promowała kompozycja „Skaczcie do góry”, do której został realizowany teledysk[8], którego scenografia została nagrodzona na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. W 1998 roku Liroy otrzymał Fryderyka w kategorii „najlepszy album rap i hip-hop”[11]. W 1998 roku Piotr Marzec wraz z wokalistą Perfectu Grzegorzem Markowskim nagrał przeznaczoną dla serialu Ekstradycja 3 kompozycję „Twoje Miasto”[10] z muzyką Janusza Stokłosy.

W sierpniu 1999 roku ukazał się album Dzień Szaka-L'a (Bafangoo, część 2.), który sprzedał się w nakładzie 200 tys. egzemplarzy[8]. Raper otrzymał również Fryderyka w kategorii „album roku rap / hip-hop”[12]. W 1999 roku utwór rapera znalazł się na składance Jedna rasa – ludzka rasa: Muzyka przeciwko rasizmowi II, sygnowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”[13]. We wrześniu 2000 roku do sprzedaży trafia kompilacja 10, zawierająca utwory pochodzące z poprzednich albumów Liroya oraz nową kompozycję „L2K”, do której został realizowany teledysk w reżyserii Bo Martina[8][14]. W październiku 2001 roku ukazała się kolejna płyta Liroya pt. Bestseller[8][15]. W nagraniach wzięli udział między innymi Ice-T, DJ Tomekk, Kayah, Mieczysław Szcześniak ci Mika Urbaniak[8]. Płytę promował singel „Hello – czy ty czujesz to?” z udziałem Lionela Richiego oraz samplami z utworu „Hello”.

W 2004 roku w ramach powołanej przez siebie fundacji Liroy Bank raper otworzył w Kielcach ośrodek dla młodzieży Kielecka Szkoła Jazdy[15]. W 2006 roku powołał własne przedsiębiorstwo DEF Entertainment Sp. z o.o. 27 listopada tegoż roku został wydany kolejny album zatytułowany L Niño vol. 1. 21 grudnia 2007 roku ukazała się natomiast kompilacja Grandpaparapa (Powrót króla). Również w 2007 roku muzyk założył firmę odzieżową Def Life[16]. Współpracował następnie z zespołem Tuff Enuff, w wyniku której powstał utwór „SecretService75 feat. Liroy” jako gitarowa wersja utworu Liroya „Ta noc jest za krótka”.

W grudniu 2008 roku odbyła się premiera pierwszego singla „Cicha noc? cz. 1” promującego kolejny album rapera pt. Nie dla dzieci. Drugi singel „Co w trawie piszczy (Ganja Boogie)” został opublikowany w maju 2009 roku. Gościnnie w utworze wystąpiła formacja Wzgórze Ya-Pa 3. Następnie odbyła się premiera utworu „Wariatka z miasta Wariatkowa”, która promowała także film Wojna polsko-ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego[10]. W 2010 roku zasiadł w jury polskich eliminacji do mistrzostw Dancehall Queen & King[17].

Zapowiadana płyta Nie dla dzieci ostatecznie nie została wydana. Jeden z promujących utworów, „Cicha noc? cz. 1”, trafił na album Art of BeatboxARTcore, który ukazał się w kwietniu 2011 roku. 3 października tego samego roku wydany został singel w formie digital stream pt. „Kampania” z gościnnym udziałem Metrowego, Skorupa i Rufijoka[18], do którego powstał teledysk. Utwór był zapowiedzią solowego albumu rapera pt. Przerwa, którego planowana premiera miała odbyć się w listopadzie tego samego roku. Ostatecznie także ta płyta nie została wydana.

W 2013 roku ukazała się jego autobiograficzna książka zatytułowana AutobiogRAPia. Vol. 1[19].

Na początku marca 2015 raper oświadczył na Facebooku, że nie jest w stanie pogodzić życia prywatnego z zawodowym, zapowiadając tym samym zakończenie kariery muzycznej[20].

Działalność społeczna i polityczna[edytuj]

Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku Liroy nawiązał współpracę z Januszem Palikotem, który zagrał w teledysku do jego utworu „Kampania”, nawołującym do legalizacji marihuany w Polsce[21]. W 2013 zorganizował kampanię „Posadź Krzak”, mającą zachęcić Polaków do uprawy konopi na szeroką skalę i pokazać możliwości wykorzystania tej rośliny[22][23]. W 2014 wziął udział w kampanii „1% dla fundacji Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO”, występując w serii spotów tej organizacji[24].

W 2015 kandydował w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca listy komitetu Kukiz’15 w okręgu świętokrzyskim. Otrzymał 22 614 głosów, uzyskując mandat posła VIII kadencji[25]. Został członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej[7]. W maju 2016 zrezygnował z członkostwa w stowarzyszeniu Kukiz’15, pozostając w klubie parlamentarnym tego ugrupowania[26]. W lutym 2017 powołał Stowarzyszenie Skuteczni, w którym objął funkcje prezesa[27].

Życie prywatne[edytuj]

Piotr Liroy-Marzec jest żonaty z Joanną Krochmalską, ma czworo dzieci, w tym jedno z poprzedniego związku[28].

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
East On Da Mic (jako P.M. Cool Lee)
 • Data: 1992
 • Wydawca: Starling
Alboom
 • Data: 10 lipca 1995
 • Wydawca: BMG Ariola Poland
 • POL: 500 tys.+[5]
Bafangoo Cz.1 (EP)
 • Data: 23 listopada 1996
 • Wydawca: BMG Ariola Poland
 • POL: 100 tys.+[30]
L
 • Data: 6 czerwca 1997
 • Wydawca: BMG Ariola Poland
 • POL: 100 tys.+[30]
Dzień Szakala (Bafangoo Cz.2)
 • Data: 5 sierpnia 1999
 • Wydawca: BMG Ariola Poland
 • POL: 100 tys.+[32]
 • POL: platynowa płyta[29]
10 (kompilacja)
 • Data: 22 września 2000
 • Wydawca: BMG Ariola Poland
44.[33]
Bestseller
 • Data: 13 listopada 2001
 • Wydawca: BMG Ariola Poland
6.[34]
 • POL: złota płyta[31]
L Niño vol. 1
 • Data: 27 listopada 2006
 • Wydawca: DEF Entertainment
46.[35]
Grandpaparapa (Powrót króla) (kompilacja)
 • Data: 21 grudnia 2007
 • Wydawca: DEF Entertainment
„—” album nie był notowany

Single[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[36]
LP3
[37]
30 ton
[38]
PiK
[39]
Scyzoryk” (oraz Wzgórze Ya-Pa 3)[40] 1995 29. Alboom
...I co dalej ?![41] 1996 15. Bafangoo! część 1
Dawno, dawno temu...[42] 1997 2. L
Skaczcie do góry[43] 29. 18. 14.
Moja autobiografia[44] 1998 6. 32. 1. Dzień Szaka-L'a (Bafangoo, część 2.)
Kiedy jesteś na dnie[45] 1999 42. 31.
Impreza” (oraz Yaro, Onil, George, Zoya)[46] 6. 32. 4. 1.
HaHa – że jak?[47] 2000
L2K[48] 10
„Hello – Czy Ty czujesz to?” (oraz Lionel Richie)[49] 2001 6. 6. 11.
Jason Nevins vs. Liroy – „Scyzoryk (Remix 2001)”[50]
...a jebać mi się chce![51] 2002 Bestseller
Kiedyś przyjdzie taki dzień[52] 2006 L Niño vol. 1
Katarzyna Skrzynecka – „W sieci kłamstw” (oraz Liroy)[53] Koa
Cicha noc? cz. 1 2008 Nie dla dzieci
„Co w trawie piszczy (Ganja Boogie)” (oraz Wzgórze Ya-Pa 3) 2009
„Wariatka z miasta Wariatkowa”
„Kampania” (oraz Metrowy, Skorup, Rufijok)[18] 2011 Przerwa
„—” singel nie był notowany

Inne notowane utwory[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[36]
PiK
[39]
„Scobiedoo Ya'” 1995 2. Alboom
„Bafanq!” 1996 33. Bafangoo! część 1
„Chcesz opowiem ci bajeczkę” 1997 14. 6. L
„World Is a Ghetto” (oraz Ice-T) 2002 25. Bestseller
„—” utwór nie był notowany

Inne[edytuj]

Album Rok Utwór Źródło
Jedna rasa – ludzka rasa: Muzyka przeciwko rasizmowi II (kompilacja) 1999 Liroy – „Artur – Epilog” [54]
Janusz StokłosaEkstradycja 3 (ścieżka dźwiękowa) Liroy, Grzegorz Markowski – „Twoje miasto” [10]
Chłopaki nie płaczą (ścieżka dźwiękowa) 2000 Liroy – „Zaskakująca zmiana sytuacji” [55][10]
Kukiz i PiersiPieśni Ojczyźniane gościnnie rap w utworze „Policja” [56]
Monika BrodkaAlbum 2004 gościnnie rap w utworze „Cosmo” [57]
Art of BeatboxARTcore.EP 2005 gościnnie rap w utworze „Intro (L-Niño vol. 1)” [58]
Katarzyna SkrzyneckaKoa gościnnie rap w utworze „W sieci kłamstw” [53]
Road Hip Hop 2005 (kompilacja) Liroy, WYP 3 – „My robimy to tak!” [59]
Mieczysław SzcześniakZwykły cud 2006 gościnnie rap w utworze „Ciemność oślepia (cel-a)” [60]
Ewa SonnetNielegalna remiks utworu „Nie zatrzymasz mnie” [61]
BorixonZacieram ręce dzieciak gościnnie rap w utworze „Napiłbym się z Tobą wódki dziś” [62]
Rap Propaganja Vol.2 – Diss Na Rząd (kompilacja) 2009 Liroy, WYP 3 – „Co w trawie piszczy” [63]
BuczerPodejrzany o rap: Mixtape vol. 2 2010 gościnnie rap w utworze „Nie wkurwiaj mnie" [64]
Art of Beatbox – ARTcore 2011 gościnnie rap w utworze „Cicha noc? cz. 1” [65]
Zawodnik.Kesz.ToudDogg – Bękarty Rap Gry 2013 gościnnie rap w utworze „SWUWD” [66]
Wojtas23 gościnnie rap w utworze „OlDirtyDancing” [67]

Teledyski[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
„Scyzoryk” (oraz Wzgórze Ya-Pa 3) 1995
Alboom
„Scoobiedoo Ya”
„Korrba”
„...I co dalej ?!” 1996 Bo Martin Bafangoo! część 1 [68]
„Skaczcie do góry” 1997 L
„Impreza” (oraz Yaro, Onil, George, Zoya)
Dzień Szaka-L'a (Bafangoo, część 2.)
„L2K” 2000 Bo Martin 10 [14]
„Hello – Czy Ty czujesz to?” (oraz Lionel Richie) 2001
[69]
„World Is a Ghetto” (oraz Ice-T) 2002 Filip Kovcin Bestseller [70]
„Kiedyś przyjdzie taki dzień” 2004
L Niño vol. 1
„My robimy to tak” (oraz Wzgórze Ya-Pa 3) 2005
„Ta noc jest za krótka na sen” (oraz Radoskór) 2007 Liroy [71]
„Wariatka z miasta Wariatkowa” 2009 Xawery Żuławski Nie dla dzieci / Wojna polsko-ruska (ścieżka dźwiękowa) [72]
„Kampania” (oraz Metrowy, Skorup, Rufijok) 2011 Bo Martin Przerwa
Gościnnie
Art of Beatbox – „Cicha noc? cz. 1” (oraz Liroy) 2009 Krzysztof „Połas” Połaski ARTcore [73]

Filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Kielce – Czyli Polski Bronx[a] 1995 film dokumentalny, jako on sam [74]
Bajland 2000 film fabularny, jako psychiatra [10]
Miss mokrego podkoszulka 2002 film fabularny, jako aresztant
Niania 2006 serial telewizyjny, odc. 24, jako hydraulik/gwiazda

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
1995 Wokalista roku Fryderyk Nominacja [9]
Album roku – muzyka taneczna (Alboom) Laur
Album roku – muzyka alternatywna (Alboom) Laur
1997 Album roku – rap & hip-hop (L) Laur [11]
1999 Album roku – rap / hip-hop (Dzień Szakala (Bafangoo Cz.2)) Laur [12]
2001 Scenariusz („L2K”) Yach Film Nominacja [75]
Kreacja Aktorska Wykonawcy Utworu Muzycznego („L2K”) Nominacja
Grand Prix („L2K”) Nominacja
Album roku – hip-hop (Bestseller) Fryderyk Nominacja [76]
2002 Reżyseria („Hello, czy ty czujesz to?”) Yach Film Nominacja [77]
Kreacja aktorska wykonawcy utworu muzycznego („Hello, czy ty czujesz to?”) Nominacja
Wideoklipy reprezentujące Polskę w 2. Konkursie Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich „Bursztynowe Oko” („Hello, czy ty czujesz to?”) Nominacja

Uwagi

 1. Podany 1995 rok odnosi się do okresu produkcji filmu. Oficjalna premiera filmu, powstałego dla Telewizji Polskiej, nigdy się nie odbyła. Projekt został odrzucony ze względu na liczne wulgaryzmy. W 2011 roku produkcja, po wcześniejszym dopracowaniu technicznym przez Marka Lamprechta, została upubliczniona bez wiedzy jej autorów w Internecie.

Przypisy

 1. Raper Liroy zmienił nazwisko. wiadomosci.onet.pl, 2015-09-22.
 2. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 274. ISBN 83-7129-570-7.
 3. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 343. ISBN 978-83-7982-041-2.
 4. Członkowie Rad Akademii poszczególnych sekcji. www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 5. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 305. ISBN 83-89738-75-9.
 6. Liroy. www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-15].
 7. a b Strona sejmowa posła VIII kadencji. [dostęp 2016-11-19].
 8. a b c d e f g h i j k Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 306. ISBN 83-89738-75-9.
 9. a b Nominowani i laureaci 1995. www.zpav.pl. [dostęp 2010-11-17].
 10. a b c d e f Piotr Marzec w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-11-01].
 11. a b Fryderyki 1997: nominowani i laureaci. www.zpav.pl. [dostęp 2012-08-20].
 12. a b Nominowani i laureaci 1999. www.zpav.pl. [dostęp 2010-11-17].
 13. Marcin Kornak: Spis wykonawców, którzy zamieścili logo „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. www.nigdywiecej.org. [dostęp 2015-11-01].
 14. a b Liroy. muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-11-01].
 15. a b Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 307. ISBN 83-89738-75-9.
 16. Liroy. muzyka.wp.pl. [dostęp 2010-01-15].
 17. Maria Sadowska. www.zetchilli.pl. [dostęp 2015-11-01].
 18. a b Liroy/Metrowy/Skorup/Rufijok – „Kampania”. soundcloud.com. [dostęp 2011-10-03].
 19. Liroy: AutobiogRAPia. Vol. 1. Warszawa: Anakonda, 2013, seria: Gwiazdy Sceny. ISBN 978-83-63885-34-2.
 20. Liroy kończy karierę. muzyka.interia.pl, 2015-03-03. [dostęp 2015-03-04].
 21. Liroy popiera Palikota – Nowa płyta i klip. glamrap.pl, 2011-10-04. [dostęp 2016-11-19].
 22. Posadź z Liroyem krzaka konopi. glamrap.pl, 2013-12-05. [dostęp 2016-11-19].
 23. Liroy promuje marihuanę i namawia do jej sadzenia. telemagazyn.pl, 2014-01-02. [dostęp 2016-11-19].
 24. Kampania 1% dla fundacji Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO z udziałem Piotra Marca „Liroya”. proto.pl, 11 kwietnia 2014. [dostęp 2016-11-19].
 25. Kandydaci, którzy zdobyli mandaty. parlament2015.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-27].
 26. Liroy-Marzec odchodzi ze stowarzyszenia Kukiz’15, ale w klubie zostaje. tvn24.pl, 11 maja 2016. [dostęp 2017-01-09].
 27. Informacje w wyszukiwarce podmiotów w KRS. [dostęp 2017-04-08].
 28. Liroy pokazał swoją rodzinę. kobieta.onet.pl, 2015-01-05. [dostęp 2015-01-13].
 29. a b Platynowe płyty CD – archiwum. www.zpav.pl. [dostęp 2009-12-09].
 30. a b Mirosław Pęczak: Milknąca płyta. archiwum.polityka.pl, 2004-10-02. [dostęp 2014-12-12].
 31. a b c Złote płyty CD – archiwum. www.zpav.pl. [dostęp 2009-12-09].
 32. a b Złota Płyta/Platynowa Płyta/Diamentowa płyta. www.zpav.pl. [dostęp 2014-12-12].
 33. Olis – sprzedaż w okresie 23.10.2000 – 29.10.2000. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-09].
 34. Olis – sprzedaż w okresie 19.11.2001 – 25.11.2001. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-08-31].
 35. Olis – sprzedaż w okresie 04.12.2006 – 10.12.2006. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-09].
 36. a b Szczecińska Lista Przebojów. www.radioszczecin.pl. [dostęp 2015-11-01].
 37. Archiwum Listy Przebojów Trójki. www.lp3.pl. [dostęp 2015-11-01].
 38. Notowania 28 listopada 1999. www.30ton.com.pl. [dostęp 2012-07-28].
 39. a b Notowania z roku 1997. www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Notowania z roku 1999. www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Notowania z roku 2001. www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2002. www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 40. Liroy – Scyzoryk (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 41. Liroy – ...I co dalej ?! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 42. Liroy – Dawno, Dawno Temu... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 43. Liroy – Skaczcie Do Góry (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 44. Liroy – Moja Autobiografia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 45. Liroy – Kiedy Jesteś Na Dnie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 46. Liroy – Impreza (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 47. Liroy – HaHa – Że Jak? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 48. Liroy – L2K (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 49. Liroy Feat. Lionel Richie – Hello – Czy Ty Czujesz To? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 50. Jason Nevins vs. Liroy – Scyzoryk (Remix 2001) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 51. Liroy – ...A Jebać Mi Się Chce!. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-02].
 52. Liroy – Kiedyś Przyjdzie Taki Dzień (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 53. a b Kasia Skrzynecka Feat. Liroy – W Sieci Kłamstw (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-01].
 54. Jedna rasa – ludzka rasa: Muzyka przeciwko rasizmowi II. independent.pl. [dostęp 2014-12-17].
 55. SOUNDTRACK „Chłopaki nie płaczą”. muzyka.onet.pl, 2000-08-11. [dostęp 2012-07-02].
 56. Kukiz i Piersi – Pieśni Ojczyźniane (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-05-07].
 57. Brodka – Album (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-05-07].
 58. Art of Beatbox – ARTcore.EP (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-05-07].
 59. Road Hip Hop 2005. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-02].
 60. Zwykły Cud. www.mietekszczesniak.pl. [dostęp 2012-07-02].
 61. Ewa Sonnet – Nielegalna (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-02].
 62. Borixon – Zacieram Ręce Dzieciak. [dostęp 2010-05-07].
 63. Rap Propaganja Vol.2 – Diss Na Rząd. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-02].
 64. Buczer – Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2. [dostęp 2010-05-07].
 65. Art of Beatbox – ARTcore (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-02].
 66. Zawodnik.Kesz.ToudDogg – Bękarty Rap Gry. www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-04-29].
 67. Wojtas – 23. www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 68. Liroy. Dla niektórych legenda Polskiego HH dla innych zwykły łysol. www.andegrand.pl. [dostęp 2010-01-15].
 69. XI Yach Film Festival – nominacje. www.nuta.pl, 2002-09-10. [dostęp 2010-01-15].
 70. Klip Liroy'a bez Liroy'a.... muzyka.wp.pl, 2002-03-18. [dostęp 2012-07-02].
 71. Sylwestrowy teledysk Liroya. muzyka.onet.pl, 2007-03-01. [dostęp 2010-01-15].
 72. Liroy – Wariatka z Miasta Wariatkowa – Promo Wideo. www.hip-hop.pl, 2009-06-04. [dostęp 2012-07-02].
 73. Liroy i beatboxer o świętach. muzyka.interia.pl, 2009-12-21. [dostęp 2012-07-02].
 74. Kielce – Czyli Polski Bronx w bazie filmweb.pl. [dostęp 2015-11-01].
 75. 10. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film: Nominacje. www.stopklatka.pl, 2001-09-18. [dostęp 2012-08-20].
 76. Fryderyki 2001: nominowani i laureaci. www.zpav.pl. [dostęp 2012-08-20].
 77. Yach Film Festiwal > 11. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film: Nominacje. www.stopklatka.pl, 2002-09-29. [dostęp 2012-08-20].

Linki zewnętrzne[edytuj]