Lisa Gherardini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mona Lisa - portret Lisy Gherardini.

Lisa di Antonmaria Gherardini (Lisa del Giocondo) (ur. 15 czerwca 1479 w San Donato in Poggio, zm. 15 lipca 1542 w Sant'Orsola) – kobieta prawdopodobnie pozująca Leonardo da Vinci do obrazu Mona Lisa, córka florenckiego kupca Antonmarii di Noldo Gherardiniego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Lisy posiadała niegdyś majątek w okolicach Chianti, jednak w II połowie XV wieku stracili swe bogactwa. Ojciec Lisy często zmieniał miejsce zamieszkania, aby uniknąć płacenia czynszu. W marcu 1495 Lisa wyszła za mąż za handlarza jedwabiem i suknem oraz dwukrotnego wdowca Francesco di Bartolemeo del Giocondo. Mąż Lisy utrzymywał kontakty z ojcem Leonarda da Vinci, prawnikiem i księgowym Pierem da Vinci (młodszym), o czym świadczy sporządzony przez niego zapis notarialny z 1497.

Z małżeństwa Lisy i Francesca pochodziło sześcioro dzieci:

Lisa wychowała również syna swojego męża z pierwszego małżeństwa Bartolomea (ur. w lutym 1492).

5 kwietnia 1503 zamieszkała wraz z mężem i dziećmi w domu na Via della Stuffa. Prawdopodobnie około 1503 na zamówienie Francesca del Gioconda został namalowany portret Lisy Gherardini, który przeszedł do historii jako Mona Lisa. Obraz znajduje się w paryskim Luwrze.

Po śmierci męża w 1539, zgodnie z jego ostatnią wolą Lisa udała się do klasztoru Świętej Urszuli w Sant'Orsola pod opiekę swej córki Marietty i tam została pochowana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nicholl 2006 ↓, s. 381.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]