List – Miesięcznik katolicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
List
miesięcznik katolicki
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Adres

Fundacja List; ul. Tadeusza Kościuszki 46/1; 30-204 Kraków

Wydawca

Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media List

Pierwszy numer

1984

Redaktor naczelny

Elżbieta Konderak

Format

A4

ISSN

0867-2342

Strona internetowa

List – Miesięcznik katolicki ogólnopolskie ilustrowane pismo katolickie.

Miesięcznik ukazuje się w Krakowie od marca 1984 r. Narodził się w środowisku wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Nowe Życie”, działającej przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie (Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie). W 1989 r. środowisko „Listu” założyło Wydawnictwo M w celu wydawania „Listu” i książek. Od tego momentu miesięcznik stał się pismem ogólnopolskim.

W 1995 r. „List” usamodzielnił się i jego twórcy założyli Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media „List”, które do dziś jest wydawcą pisma. W 2001 r. pismo zmieniło charakter, przestało być adresowane jedynie do czytelników wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Obecnie jest tworzone z myślą zarówno o osobach zaangażowanych w Kościół, jak i poszukujących. Jako jedno z pierwszych pism katolickich doceniło staranną szatą graficzną i sięgnęło po profesjonalną fotografię, klasyczną ikonografię i staranny druk. Stało się jednocześnie pismem tematycznym, którego każdy numer poświęcony jest jednemu zagadnieniu z dziedziny wiary, historii Kościoła i duchowości. Pojawiają się w nim również tematy związane z psychologią i filozofią religii.

W latach 2004, 2007, 2009 „Miesięcznik List” był nominowany do nagrody Totus, a w 2010 r. otrzymał wyróżnienie. W 2010 r., redaktor naczelna, Elżbieta Konderak, otrzymała nominację do nagrody „Ślad” za „redagowanie miesięcznika, który w sposób unikatowy w polskiej prasie katolickiej łączy wysoki poziom merytoryczny i edytorski z przystępnością i poczytnością”.

Dystrybucja pisma dokonuje się przez parafie, księgarnie katolickie, salony Empik i prenumeratę. Nakład pisma waha się między 14 000 a 20 000 egz.

Od 2009 r. Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media List powołało do życia nowy miesięcznik: „Biblia Krok po Kroku”.

Redaktorzy naczelni:

Redakcja:

  • Beata Legutko
  • Anna Dąbrowska
  • Sławomir Rusin
  • Dawid Gospodarek

Asystenci kościelni:

Współpracownicy:

  • Stopka redakcyjna List 10/2006
  • List 03/2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]