List 34
List 34 – dwuzdaniowy list protestacyjny polskich intelektualistów przeciw cenzurze w PRL, skierowany do premiera Józefa Cyrankiewicza, złożony 14 marca 1964 w Urzędzie Rady Ministrów przez Antoniego Słonimskiego. Nazwa listu odwołuje się do liczby osób, które go podpisały.
Treść[edytuj | edytuj kod]
Do Prezesa Rady Ministrów
Józefa Cyrankiewicza
Ograniczenia przydziału papieru na druk książek i czasopism oraz zaostrzenie cenzury prasowej stwarza sytuację zagrażającą rozwojowi kultury narodowej. Niżej podpisani, uznając istnienie opinii publicznej, prawa do krytyki, swobodnej dyskusji i rzetelnej informacji za konieczny element postępu, powodowani troską obywatelską, domagają się zmiany polskiej polityki kulturalnej w duchu praw zagwarantowanych przez konstytucję państwa polskiego i zgodnych z dobrem narodu.
List podpisali:
- Jerzy Andrzejewski
- Maria Dąbrowska
- Stanisław Dygat
- Karol Estreicher
- Marian Falski
- Aleksander Gieysztor
- Konrad Górski
- Paweł Hertz
- Leopold Infeld
- Paweł Jasienica
- Mieczysław Jastrun
- Stefan Kisielewski
- Zofia Kossak-Szczucka
- Tadeusz Kotarbiński
- Jan Kott
- Anna Kowalska
- Julian Krzyżanowski
- Kazimierz Kumaniecki
- Edward Lipiński
- Maria Ossowska
- Stanisław Cat Mackiewicz
- Jan Parandowski
- Stanisław Pigoń
- Adolf Rudnicki
- Artur Sandauer
- Wacław Sierpiński
- Antoni Słonimski
- Jan Szczepański
- Władysław Tatarkiewicz
- Jerzy Turowicz
- Melchior Wańkowicz
- Adam Ważyk
- Kazimierz Wyka
- Jerzy Zagórski.
Autorem tekstu był Antoni Słonimski, współorganizatorem zbierania podpisów zaś Jan Józef Lipski.
List wywołał reakcję na Zachodzie. W dzienniku „The Times” ukazał się list krytykujący władze PRL, podpisany przez 21 brytyjskich pisarzy i artystów, m.in. przez Arthura Koestlera i Allana Bullocka. Ponadto w obronie sygnatariuszy wystąpiło 15 intelektualistów włoskich z Alberto Moravią i 13 profesorów Harvardu.
List wywołał nagonkę i represje władz PRL wobec jego sygnatariuszy oraz „Tygodnika Powszechnego”. Najsurowsze represje spotkały Melchiora Wańkowicza, który został aresztowany i którego próbowano oskarżyć o to, że sporządził i przekazał tekst zawierający „fałszywe informacje oczerniające Polskę Ludową”. Pisarz został prawomocnie skazany i zgłosił się na odbywanie bezwzględnej kary pozbawienia wolności. Władze komunistyczne chcąc uniknąć kompromitacji nie dopuściły do wykonania wyroku (najpierw faktycznie, później formalnie zawieszono wykonywanie orzeczonego wyroku).
Z 34 sygnatariuszy Listu prof. Konrad Górski wycofał swój podpis, po czym napisał list do premiera Cyrankiewicza, w którym za wciągnięcie go do tej sprawy obciążył Jerzego Turowicza. List ten został odczytany przez Zenona Kliszkę na zebraniu Związku Literatów.
Dziesięciu z sygnatariuszy Listu 34 podpisało następnie inny list do „The Times”, zawierający stwierdzenie, że List 34 miał mieć charakter wewnętrzny, i dyskredytujący Radio Wolna Europa. List podpisali: Aleksander Gieysztor, Konrad Górski, Leopold Infeld, Julian Krzyżanowski, Kazimierz Kumaniecki, Edward Lipiński, Wacław Sierpiński, Jan Szczepański, Władysław Tatarkiewicz i Kazimierz Wyka. Konrad Górski dodatkowo wycofał swój podpis z Listu 34.
Pomimo tego polskich intelektualistów poparli intelektualiści z innych krajów i listy poparcia opublikowano we włoskim „Il Mondo”, francuskim „Le Figaro Littéraire”, 13 profesorów Harvardu podpisało list do ambasadora PRL, podobnie postąpili profesorowie Berkeley.
Kontrlist 600[edytuj | edytuj kod]
W odpowiedzi na List 34 z inicjatywy egzekutywy POP Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich powstał w kwietniu 1964 roku Kontrlist polskich literatów przeciw „uprawianej na łamach prasy zachodniej oraz na falach dywersyjnej rozgłośni radiowej Wolna Europa zorganizowanej kampanii oczerniającej Polskę Ludową”[1]. Podpisało go łącznie około 600 literatów, jednak część później protestowała, że podpisywała list o innej treści niż ostateczna.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Jerzy Eisler, List 34, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993, ISBN 83-01-11347-2.
- Aleksandra Ziółkowska Proces Melchiora Wańkowicza 1964, Nowe Wydawnictwo Polskie, Warszawa 1990, ISBN 83-85135-08-1.
- Aleksandra Ziółkowska-Boehm Na tropach Wańkowicza po latach, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, 2 wydanie 2009, ISBN 83-7180-349-4, ISBN 978-83-7648-261-3.
- Aleksandra Ziółkowska-Boehm Melchior Wańkowicz Poland’s Master of the Written Word, Rozdział: The Trial of Melchior Wańkowicz: 1964 (strony: 29-103), Lexington Books, USA 2013, ISBN 978-0-7391-7590-3.
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Joanna Kuciel-Frydryszak. Antoni Słonimski i „List 34”. „Pamięć.pl”. 1/2012, s. 38–41. Instytut Pamięci Narodowej. ISSN 2084-7319. [dostęp 2016-07-19].