List Lentulusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

List Lentulusa – popularny w średniowieczu utwór apokryficzny mający potwierdzać historyczność Jezusa Chrystusa. Apokryf ma postać krótkiego listu adresowanego do senatu rzymskiego, w którym niejaki Lentulus, fikcyjny rzymski urzędnik w Judei, opisuje wygląd współczesnego sobie Jezusa[1].


Pisany średniowieczną łaciną utwór powstał w XIII-XIV wieku. Jako pierwszy cytuje go Ludolf z Saksonii (zm. 1378). Choć już w 1440 roku Lorenzo Valla wykazał fałszerstwo dokumentu, był on często wydawany i tłumaczony jeszcze w XVI wieku. Zawarty w nim opis Jezusa wywarł wielki wpływ na ikonografię późnego średniowiecza i renesansu[1].

Tłumaczenie apokryfu na język polski z połowy XV w. znane jest jako List Lentulusa do senatu rzymskiego. Kolejne tłumaczenie pojawiło się w 1522 w drukowanym Żywocie Pana Jezu Krysta Baltazara Opeca pod tytułem O postawie Jezu Krystowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Apokryfy Nowego Testamentu. Marek Starowieyski (red.). T. III. Listy i apokalipsy chrześcijańskie. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2003, s. 112-114. ISBN 83-7097-789-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]