Lista Bojowników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista Bojowników (hebr. רשימת הלוחמים, Reszimat ha-Lochamim) − partia polityczna w Izraelu działająca w latach 40. i 50. XX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lista Bojowników kontynuowała tradycje Lechi, paramilitarnej organizacji, działającej w Palestynie przed utworzeniem Izraela[1]. Była ona określana przez Brytyjczyków, ONZ i większość tamtejszej społeczności żydowskiej jako organizacja terrorystyczna. Uwikłana była w cały szereg kontrowersyjnych wydarzeń, takich jak zabójstwo lorda Moyne i masakra w Dajr Jasin. Lehi została rozwiązana, a jej członkowie wcieleni do Sił Obrony Izraela w maju 1948 roku. Pomimo tego, część z nich kontynuowała niezależną działalność w Jerozolimie. Została ona siłą przerwana po zabójstwie mediatora ONZ, hrabiego Folke Bernadotte 17 września 1948 roku.

 Osobny artykuł: Lechi.

Po ostatecznym zakończeniu działalności Lechi, jej lewicowi członkowie utworzyli partię polityczną – Listę Bojowników, która miała reprezentować tę grupę podczas wyborów w 1949 roku. Nr 1 na liście wyborczej obsadził Natan Jelin-Mor, były przywódca Lechi, który w trakcie wyborów znajdował się w więzieniu (odbywał karę 8 lat pozbawienia wolności za udział w zabójstwie hrabiego Bernadotte'a). Ugrupowanie otrzymało 1,2% głosów, co dało mu jedno miejsce w Knesecie[2]. Jellin-Mor został zwolniony z więzienia, aby mógł sprawować mandat poselski. Utracił go jednak w wyniku wyborów w 1951 roku, kiedy to Lista Bojowników nie przekroczyła progu wyborczego[3].

Politycy[edytuj | edytuj kod]

Poseł w pierwszym Knesecie[edytuj | edytuj kod]

Poseł wybrany w wyborach w 1949[4]: Natan Jelin-Mor

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fighters List (ang.). [dostęp 26 kwietnia 2008].
  2. Constituent Assembly (which later turned into the First Knesset) (ang.). [dostęp 26 kwietnia 2008].
  3. Second Knesset (ang.). [dostęp 26 kwietnia 2008].
  4. Members of the First Knesset. knesset.gov.il. [dostęp 2015-12-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]