Lista Państwowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista Państwowa (hebr. רשימה ממלכתית, Reshima Mamlakhtit) była partią polityczną w Izraelu. Pomimo tego, że została założona przez Dawida Ben Guriona, jednego z „ojców” izraelskiej lewicy, ugrupowanie to jest jednym z „przodków” dzisiejszego Likudu, największego prawicowego ugrupowania w Izraelu.

Historia[edytuj]

Lista Państwowa została utworzona przez Ben Gurina przed wyborami 1969 roku, po tym jak jego poprzednia partia, Rafi weszła w skład Koalicji Pracy, wbrew jego woli.

Nowe ugrupowanie zdobyło cztery miejsca w Knesecie. Poza Ben Gurionem zasiedli w nim Me’ir Awizohar, Isser Harel i Jigga’el Hurwic. Podczas kadencji, Avizohar opuścił partię i wstąpił do Koalicji Pracy. Sam Ben Gurion zrezygnował z mandatu w 1970 i został zastąpiony przez Zalmana Szowala.

Pozbawiona przywództwa Ben Guriona, partia zaczęła się rozpadać. Przed wyborami 1973 roku, połączyła się z Gahal, Wolnym Centrum i pozaparlamentarnym Ruchem na Rzecz Wielkiego Izraela. Razem ugrupowania te utworzyły Likud. Nowa partia zdobyła 39 miejsc (do parlamentu weszli Hurvitz i Shoval).

W czasie trwania kadencji z Likudu odeszli Hurvitz, Shoval i Jicchak Perec, tworząc Rafi – Lista Państwowa. Później Perec wyszedł również z tego ugrupowania i powołał Listę Państwową na nowo. Jednak żywot tego tworu był bardzo krótki – po 12 dniach Perec ponownie wstąpił do Likudu.

Linki zewnętrzne[edytuj]