Lista chorążych państw uczestniczących w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista ta przedstawia chorążych państw uczestniczących w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku w Londynie. Jest ona ułożona według kolejności wchodzenia na Stadion Olimpijski przez poszczególne reprezentacje podczas ceremonii otwarcia Igrzysk.

Lista[edytuj | edytuj kod]

Numer Państwo lub terytorium Chorąży Dyscyplina
1  Grecja Aleksandros Nikolaidis Taekwondo
2  Afganistan Nesar Ahmad Bahawi[1] Taekwondo
3  Albania Romela Begaj[2] Podnoszenie ciężarów
4  Algieria Abdelhafid Benchabla[3] Boks
5  Samoa Amerykańskie Ching Maou Wei[4] Pływanie
6  Andora Joan Tomás Roca[5] Strzelectwo
7  Angola Antonia Moreira de Fátima Faia[6] Judo
8  Antigua i Barbuda Daniel Bailey[7] Lekkoatletyka
9  Argentyna Luciana Aymar[8] Hokej na trawie
10  Armenia Arman Yeremyan Taekwondo
11  Aruba Jemal Le Grand Pływanie
12  Australia Lauren Jackson[9] Koszykówka
13  Austria Markus Rogan[10] Pływanie
14  Azerbejdżan Elnur Məmmədli[11] Judo
15  Bahamy Chris Brown[12] Lekkoatletyka
16  Bahrajn Azza Al Qasmi[13] Strzelectwo
17  Bangladesz Mahfizur Rahman Sagor[14] Pływanie
18  Barbados Ryan Brathwaite[15] Lekkoatletyka
19  Białoruś Maks Mirny[16] Tenis ziemny
20  Belgia Tia Hellebaut[17] Lekkoatletyka
21  Belize Kenneth Medwood Lekkoatletyka
22  Benin Jacob Gnahoui[18] Judo
23  Bermudy Zander Kirkland[19] Żeglarstwo
24  Bhutan Sherab Zam Łucznictwo
25  Boliwia Karen Torrez[20] Pływanie
26  Bośnia i Hercegowina Amel Mekić[21] Judo
27  Botswana Amantle Montsho[22] Lekkoatletyka
28  Brazylia Rodrigo Pessoa[23] Jeździectwo
29  Brytyjskie Wyspy Dziewicze Tahesia Harrigan[24] Lekkoatletyka
30  Brunei Maziah Mahusin[25] Lekkoatletyka
31  Bułgaria Jordan Jowczew[26] Gimnastyka
32  Burkina Faso Severine Nebie Judo
33  Burundi Diane Nukuri Lekkoatletyka
34  Kambodża David Sorn Taekwondo
35  Kamerun Annabelle Ali Zapasy
36  Kanada Simon Whitfield[27] Triathlon
37  Republika Zielonego Przylądka Adysangela Moniz[1] Judo
38  Kajmany Kemar Hyman[1] Pływanie
39  Republika Środkowoafrykańska David Boui[1] Taekwondo
40  Czad Carine Ngarlemdana[1] Judo
41  Chile Denisse van Lamoen[28] Łucznictwo
42  Chiny Yi Jianlian[29] Koszykówka
43  Kolumbia Mariana Pajón[30] Kolarstwo
44  Komory Feta Ahamada[1] Lekkoatletyka
45  Kongo Lorene Bazolo Lekkoatletyka
46  Wyspy Cooka Helema Williams[31] Żeglarstwo
47  Kostaryka Gabriela Traña Lekkoatletyka
48  Wybrzeże Kości Słoniowej Murielle Ahouré[32] Lekkoatletyka
49  Chorwacja Venio Losert[33] Piłka ręczna
50  Kuba Mijaín López[34] Zapasy
51  Cypr Markos Pagdatis[35] Tenis ziemny
52  Czechy Petr Koukal[36] Badminton
53  Korea Północna Pak Sol-Chol Lekkoatletyka
54  Demokratyczna Republika Konga Ilunga Mande Zatara Lekkoatletyka
55  Dania Kim Wraae Knudsen[37] Kajakarstwo
56  Dżibuti Zourah Ali Lekkoatletyka
57  Dominika Erison Hurtault Lekkoatletyka
58  Dominikana Yulis Gabriel Mercedes[38] Taekwondo
59  Ekwador César De Cesare[39] Kajakarstwo
60  Egipt Hesham Mesbah[40] Judo
61  Salwador Evelyn García[41] Kolarstwo
62  Gwinea Równikowa Bibiana Martina Lekkoatletyka
63  Erytrea Weynay Ghebresilasie Lekkoatletyka
64  Estonia Aleksander Tammert[42] Lekkoatletyka
65  Etiopia Yanet Seyoum Pływanie
66  Fidżi Josateki Naulu[43] Judo
67  Finlandia Hanna-Maria Seppälä[44] Pływanie
68  Macedonia Marko Błażewski[45] Pływanie
69  Francja Laura Flessel-Colovic[46] Szermierka
70  Gabon Paulette Zang-Milama[47] Lekkoatletyka
71  Gambia Suwaibou Sanneh Lekkoatletyka
72  Gruzja Nino Salukwadze[48] Strzelectwo
73  Niemcy Natascha Keller[49] Hokej na trawie
74  Ghana Maxwell Amponsah[50] Boks
75  Grenada Kirani James Lekkoatletyka
76  Guam Maria Mcqueen Dunn Zapasy
77  Gwatemala Juan Ignacio Maegli[51] Żeglarstwo
78  Gwinea Facinet Keita[1] Judo
79  Gwinea Bissau Augusto Midana Zapasy
80  Gujana Winston George[52] Lekkoatletyka
81  Haiti Linouse Desravine[53] Judo
82  Honduras Ronald Bennett Lekkoatletyka
83  Hongkong Lee Wai Sze[54] Kolarstwo
84  Węgry Péter Biros[55] Piłka wodna
85  Islandia Ásdís Hjálmsdóttir[56] Lekkoatletyka
86 Olympic flag.svg Niezależni Sportowcy Olimpijscy Brooklyn Kerlin LOCOG/Games Maker
87  Indie Sushil Kumar[57] Zapasy
88  Indonezja I Gede Siman Sudartawa[58] Pływanie
89  Iran Ali Mazaheri[59] Boks
90  Irak Dana Abdul Razak Lekkoatletyka
91  Irlandia Katie Taylor[60] Boks
92  Izrael Shahar Zubari[61] Żeglarstwo
93  Włochy Valentina Vezzali[62] Szermierka
94  Jamajka Usain Bolt[63] Lekkoatletyka
95  Japonia Saori Yoshida[64] Zapasy
96  Jordania Nadin Dawani[1] Taekwondo
97  Kazachstan Nurmachan Tynälijew[65] Zapasy
98  Kenia Jason Dunford[66] Pływanie
99  Kiribati David Katoatau[1] Podnoszenie ciężarów
100  Korea Południowa Yoon Kyung-shin[67] Piłka ręczna
101  Kuwejt Fehaid Aldeehani[1] Strzelectwo
102  Kirgistan Chingiz Mamedov[1] Judo
103  Laos Kilakone Siphonexay[1] Lekkoatletyka
104  Łotwa Mārtiņš Pļaviņš[68] Piłka siatkowa
105  Liban Andrea Paoli[1] Taekwondo
106  Lesotho Mamorallo Tjoka[1] Lekkoatletyka
107  Liberia Phobay Kutu-Akoi[69] Lekkoatletyka
108  Libia Mohamed Ashour Khawajah[70] Lekkoatletyka
109  Liechtenstein Stephanie Vogt[71] Tenis ziemny
110  Litwa Virgilijus Alekna[72] Lekkoatletyka
111  Luksemburg Marie Muller[73] Judo
112  Madagaskar Fetra Ratsimiziva Judo
113  Malawi Mike Tebulo Lekkoatletyka
114  Malezja Pandelela Rinong[74] Skoki do wody
115  Malediwy Mohamed Ajfan Rasheed[1] Badminton
116  Mali Rahamatou Drame[75] Lekkoatletyka
117  Malta William Chetcuti[76] Strzelectwo
118  Wyspy Marshalla Haley Nemra[1] Lekkoatletyka
119  Mauretania Jidou El Moctar[1] Lekkoatletyka
120  Mauritius Natacha Rigobert[77] Piłka siatkowa
121  Meksyk María del Rosario Espinoza[78] Taekwondo
122  Mikronezja Manuel Minginfel[1] Podnoszenie ciężarów
123  Mołdawia Cristina Iovu[79] Podnoszenie ciężarów
124  Monako Angelique Trinquier[80] Pływanie
125  Mongolia Bat-Ocziryn Ser-Od[81] Lekkoatletyka
126  Czarnogóra Srđan Mrvaljević[82] Judo
127  Maroko Wiam Dislam[83] Taekwondo
128  Mozambik Kurt Couto[84] Lekkoatletyka
129  Mjanma Zaw Win Thet[1] Lekkoatletyka
130  Namibia Gaby Ahrens[85] Strzelectwo
131  Nauru Itte Detenamo[1] Podnoszenie ciężarów
132  Nepal Prasiddha Jung Shah[86] Pływanie
133  Holandia Dorian van Rijsselberghe[87] Żeglarstwo
134  Nowa Zelandia Nick Willis[88] Lekkoatletyka
135  Nikaragua Michelle Richardson[89] Prezes związku
136  Niger Hima Moustapha Abdoulaye[1] Boks
137  Nigeria Sinivie Boltic[90] Zapasy
138  Norwegia Mira Verås Larsen[91] Kajakarstwo
139  Oman Ahmed Al-Hatmi[92] Strzelectwo
140  Pakistan Sohail Abbas[1] Hokej na trawie
141  Palau Rodman Teltull[1] Lekkoatletyka
142  Palestyna Maher Abu Rmilah[1] Judo
143  Panama Irving Saladino[93] Lekkoatletyka
144  Papua-Nowa Gwinea Toea Wisil[94] Lekkoatletyka
145  Paragwaj Ben Hockin[95] Pływanie
146  Peru Gladys Tejeda[96] Lekkoatletyka
147  Filipiny Hidilyn Diaz[97] Podnoszenie ciężarów
148  Polska Agnieszka Radwańska[98] Tenis ziemny
149  Portugalia Telma Monteiro[99] Judo
150  Portoryko Javier Culson[100] Lekkoatletyka
151  Katar Bahiya Mansour Al Hamad[101] Strzelectwo
152  Rumunia Horia Tecău[102] Tenis ziemny
153  Rosja Marija Szarapowa[103] Tenis ziemny
154  Rwanda Adrien Niyonshuti[104] Kolarstwo
155  Saint Kitts i Nevis Kim Collins[1] Lekkoatletyka
156  Saint Lucia Levern Spencer[1] Lekkoatletyka
157  Saint Vincent i Grenadyny Kineke Alexander[1] Lekkoatletyka
158  Samoa Ele Opeloge[1] Podnoszenie ciężarów
159  San Marino Alessandra Perilli[105] Strzelectwo
160  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Lecabela Quaresma[1] Lekkoatletyka
161  Arabia Saudyjska Sultan Mubarak Al-Dawoodi[1] Lekkoatletyka
162  Senegal Hortense Diédhiou[106] Judo
163  Serbia Novak Đoković[107] Tenis ziemny
164  Seszele Dominic Dugasse[108] Judo
165  Sierra Leone Ola Isata Sesay[1] Lekkoatletyka
166  Singapur Feng Tianwei[109] Tenis stołowy
167  Słowacja Jozef Gönci[110] Strzelectwo
168  Słowenia Peter Kauzer[111] Kajakarstwo
169  Wyspy Salomona Jenlyn Wini[112] Podnoszenie ciężarów
170  Somalia Zamzam Mohamed Farah Lekkoatletyka
171  Republika Południowej Afryki Caster Semenya[113] Lekkoatletyka
172  Hiszpania Pau Gasol[114] Koszykówka
173  Sri Lanka Niluka Karunaratne[115] Badminton
174  Sudan Ismail Ahmed Ismail Lekkoatletyka
175  Surinam Chinyere Pigot[116] Pływanie
176  Suazi Luke Hall Pływanie
177  Szwecja Rolf-Göran Bengtsson[117] Jeździectwo
178  Szwajcaria Stanislas Wawrinka[118] Tenis ziemny
179  Syria Majed Aldin Ghazal[119] Lekkoatletyka
180  Chińskie Tajpej Chen Shih-chieh Podnoszenie ciężarów
181  Tadżykistan Mavzuna Chorieva Boks
182  Tanzania Zakia Mrisho Lekkoatletyka
183  Tajlandia Nuttapong Ketin Lekkoatletyka
184  Timor Wschodni Augusto Soares Lekkoatletyka
185  Togo Benjamin Boukpeti Kajakarstwo
186  Tonga Amini Fonua[120] Pływanie
187  Trynidad i Tobago Marc Burns[121] Lekkoatletyka
188  Tunezja Heykel Megannem[122] Piłka ręczna
189  Turcja Neslihan Darnel Piłka siatkowa
190  Turkmenistan Serdar Hudayberdiyev Boks
191  Tuvalu Tuau Lapua Lapua[123] Podnoszenie ciężarów
192  Uganda Ganzi Mugula[124] Pływanie
193  Ukraina Roman Hontiuk[125] Judo
194  Zjednoczone Emiraty Arabskie Saeed Bin Maktoum[126] Strzelectwo
195  Stany Zjednoczone Mariel Zagunis[127] Szermierka
196  Urugwaj Rodolfo Collazo[128] Wioślarstwo
197  Uzbekistan Elshod Rasulov Boks
198  Vanuatu Anolyn Lulu[129] Tenis stołowy
199  Wenezuela Fabiola Ramos[130] Tenis stołowy
200  Wietnam Nguyễn Tiến Nhật[131] Szermierka
201  Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Tabarie Henry Lekkoatletyka
202  Jemen Tameem Mohammed Ahmed Al-Kubati Taekwondo
203  Zambia Prince Mumba Lekkoatletyka
204  Zimbabwe Kirsty Coventry Pływanie
205  Wielka Brytania Chris Hoy Kolarstwo
Źródło: [132]

Przypisy

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 1,21 1,22 1,23 1,24 1,25 1,26 1,27 1,28 1,29 1,30 London 2012 Opening Ceremony – Flag Bearers (ang.). 2012-08-17.
  2. Ekipi olimpik shqiptar merr flamurin e vendit për në Londër. 2012-07-13.
  3. JO 2012: Benchebla porte-drapeau algérien. 2012-06-19.
  4. Sport: American Samoa still counting down to Olympic start. 2012-07-26.
  5. El tirador Joan Tomàs serà el banderer a Londres. 2012-07-26.
  6. Bandeira Nacional entregue aos atletas. 2012-07-02.
  7. Bailey to Carry National Flag in Olympic Ceremony. 2012-07-26.
  8. Luciana Aymar, Argentina's Flag Bearer at London 2012. 2012-06-13.
  9. Jackson to carry Australian flag. 2012-07-26.
  10. Rogan bei Eröffnung Österreichs Fahnenträger. 2012-07-06.
  11. Flag-bearer of Azerbaijan at London Olympics named. 2012-07-04.
  12. Track Star To Lead Nation In Opening Ceremony. 2012-07-26.
  13. Azza Al Qasmi will serve as Bahrain's flag bearer at the opening ceremony for the 2012 Summer Olympics. 2012-06-11.
  14. Sagor To Bear Bangladesh Flag. 2012-07-13.
  15. Olympic charge. 2012-07-12.
  16. Karsten nominated as Belarus’ Olympic team captain, Mirnyi as flag-bearer. 2012-06-28.
  17. 115 Belgians to participate in the London Olympics. 2012-07-10.
  18. Jeux olympiques de Londres 2012:Jacob Gnahoui, porte-drapeau du Bénin. 2012-07-20.
  19. Brother lets brother carry Bermuda Olympic flag. 2012-07-26.
  20. Bolivianos listos en Londresg. 2012-07-27.
  21. Nović na otvaranju Olimpijade. 2012-07-26.
  22. Amantle Montsho to be Botswana’s flag bearer at the Olympics. 2012-07-27.
  23. Rodrigo Pessoa será o porta-bandeira do Brasil na Cerimônia de Abertura dos Jogos Olímpicos Londres 2012. 2012-07-06.
  24. British Virgin Islands Team ready for London. 2012-07-21.
  25. Big leap for Arab women at the London Olympics. 2012-07-19.
  26. Olympic Games: Yordan Yovchev will be Bulgaria’s flag bearer. 2012-07-19.
  27. Triathlete Simon Whitfield Named Olympic Flag-Bearer. 2012-07-12. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-13)].
  28. Denisse van Lamoen llamada de "urgencia" a Chile: sería la abanderada en los Juegos Olímpicos. 2012-06-27.
  29. Yi Jianlian to fly China's flag in London. 2012-07-25.
  30. Mariana Pajón sería la abanderada de Colombia en los Juegos Olímpicos. 2012-06-27.
  31. Olympic team confirmed. 2012-07-10.
  32. Miami grad to carry the flag for the Ivory Coast in Olympic Opening Ceremony. 2012-07-25.
  33. rvatski stijeg na otvaranju Olimpijskih igara nosit će Venio Losert. 2012-07-09.
  34. Mijain López repite como abanderado de Cuba para Londres 2012. 2012-06-30.
  35. Cyprus London Olympic team presented. 2012-07-16.
  36. Badmintonista Koukal porazil rakovinu a bude vlajkonošem olympijské výpravy. 2012-07-03.
  37. Denmark launches Olympics 2012 campaign with new medals target, flag bearer. 2012-06-27.
  38. Medallista de plata olímpico Gabriel Mercedes será el abanderado dominicano. 2012-07-12.
  39. Nacionalizado César De Cesare será el abanderado de Ecuador en los JJ.OO. 2012-06-05. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-02)].
  40. Mesbah carries the Egyptian flag at the opening of the Olympics. 2012-07-09.
  41. Evelyn García, abanderada nacional para Olímpicos 2012. 2012-07-12.
  42. Olümpia avamisel kannab Eesti lippu Aleksander Tammert. 2012-07-05.
  43. Judoka Named To Lead Fiji at the London Olympics. 2012-07-10.
  44. Seppälä Suomen lipunkantaja avajaisissa. 2012-07-24.
  45. Monterey grad to carry flag for Macedonia in Olympics opening ceremony. 2012-07-24.
  46. Fencer Flessel To Be France's Olympic Flag-Bearer. 2012-06-11.
  47. Gabon: Zang Milama receives flag as standard-bearer for London Olympics. 2012-07-06.
  48. Georgian president sees off country's Olympic squad. 2012-07-23.
  49. Hockey-Spielerin Natascha Keller trägt unsere Fahne. 2012-07-25.
  50. Maxwell Amponsah to lead Ghana at Olympic Games opening ceremony. 2012-07-26.
  51. Maegli se confirma como abanderado de la delegación guatemalteca. 2012-06-27.
  52. Olympic Team Set for London. 2012-07-23.
  53. Linouse Desravines, porte-drapeau haïtien. 2012-07-27.
  54. Hong Kong NOC picks Sarah Lee to carry flag. 2012-07-22.
  55. London – Biros Péter viszi a magyar zászlót!. 2012-06-16.
  56. Ásdís verður fánaberi á Ólympíuleikunum. 2012-07-26.
  57. Sushil Kumar to be India’s flag-bearer at London Olympics. 2012-07-15.
  58. Siman Sudartawa Pembawa Bendera Indonesia di Olimpiade. 2012-07-20.
  59. Boxer Mazaheri named Iran flag-bearer for Olympic Games. 2012-06-25.
  60. Katie Taylor named as Irish flag bearer. 2012-07-24.
  61. OCI picks Zubari to carry Israeli flag at London ceremony. 2012-06-24.
  62. Vezzali, Italian Pride 'Carrying the Flag Is Like Winning the Gold. 2012-05-22.
  63. Bolt to carry Jamaican flag. 2012-07-26.
  64. Murakami to captain Japan Olympic team; Yoshida to be flag bearer. 2012-06-19.
  65. Kazakhstan’s wrestling team prepares for Summer Olympic Games. 2012-06-15.
  66. New role for Jason. 2012-07-26.
  67. Team Korea Kicks Off for London 2012. 2012-07-12.
  68. Latvijas karogu olimpiādes atklāšanā nesīs Pļaviņš. 2012-07-17.
  69. Phobay Kutu-Akoi Prepares For 2012 Olympic Games In London. 2012-07-18.
  70. Africa's Summer Olympic Games in London 2012. 2012-07-15.
  71. Steffi Vogt Fahnenträgerin. 2012-07-05.
  72. Lietuvos delegacijos vėliavą Londono vasaros olimpinių žaidynių atidarymo iškilmėse neš Virgilijus Alekna. 2012-06-22.
  73. Marie Muller will carry Luxembourg flag at Olympics opening ceremony. 2012-06-25.
  74. Pandelela Tipped To Be First Malaysian Woman Flag Bearer for Olympic Games. 2012-06-21.
  75. Londres 2012: Rahamatou Dramé porte drapeau de la délégation malienne. 2012-07-23.
  76. Chetcuti to carry Malta’s flag. 2012-07-20.
  77. Mauritius names Rigobert as the flag bearer for the Olympics – Volleyball News. 2012-06-27.
  78. Nombran abanderada a Maria del Rosario Espinoza para JO. 2012-06-05.
  79. Campiona europeană la haltere Cristina Iovu va fi port-drapelul Republicii Moldova la Londra. 2012-07-17.
  80. Monaco at the London 2012 Olympics. 2012-07-13.
  81. In Total 35 thletes Qualifies for London-2012. 2012-06-26.
  82. Džudista nosi zastavu Crne Gore. 2012-07-20.
  83. JO : Wiam Dislam porte-drapeau à la cérémonie d'ouverture. 2012-07-10.
  84. Mocambique/Kurt Couto porta-bandeira nos Jogos Olimpicos de Londres. 2012-06-24.
  85. Namibia: Pohamba Bid Olympians Farewell. 2012-07-19.
  86. Shah to carry Nepal's flag at the London Olympics. 2012-07-20.
  87. Surfkampioen mag de Nederlandse vlag dragen. 2012-07-12.
  88. Nick Willis named NZ's London Olympics flagbearer. 2012-07-26.
  89. Abanderada – Nicaragua repara su "error" y abandera en Londres a una ex nadadora. 2012-07-23.
  90. Boltic is Team Nigeria’s new flagbearer, as Chukwumerije savours captaincy. 2012-07-26.
  91. Mira Verås Larsen blir norsk flaggbære. 2012-07-26.
  92. Hatmi to carry Oman's flag at the Olympics. 2012-07-21.
  93. Saladino será el abanderado en los Juegos Olímpicos de Londres 2012. 2012-07-10.
  94. Wisil to be Team PNG Flag Bearer for Olympic Games. 2012-07-27.
  95. Benjamín Hockin llevará la bandera paraguaya, en JJOO de Londres. 2012-06-15.
  96. Atleta Gladys Tejeda será la abanderada de Perú en Londres 2012. 2012-07-16.
  97. Lifter Selected as Olympic Flag-Bearer. 2012-07-10.
  98. Radwańska chorążym reprezentacji. 2012-07-09.
  99. Telma Monteiro será a porta-estandarte da Missão Olímpica Londres 2012 na cerimónia de abertura dos Jogos. 2012-07-12.
  100. Culson to carry PR flag in Olympics. 2012-06-19.
  101. Qataris Make Historic Choice for Opening Ceremony. 2012-07-10.
  102. Horia Tecău, port-drapelul României la ceremonia de deschidere a JO 2012. 2012-07-03.
  103. Szarapowa poniesie rosyjską flagę na otwarciu igrzysk. 2012-06-13.
  104. Rwandan Mountain Biker's Rocky Ride to London. 2012-07-13.
  105. Presentate le delegazioni per Olimpiadi e Paralimpiadi Londra 2012. 2012-07-19.
  106. Hortense Diédhiou, porte-drapeau de la délégation sénégalaise aux Jeux olympiques de Londres. 2012-07-18.
  107. Novak Djokovic will be Serbia’s flag bearer at Olympics. 2012-06-08.
  108. President Hands Over Country's Colours to Flag Bearer Dugasse. 2012-07-24.
  109. Paddler Feng Tianwei is S'pore's flag bearer at Olympics opening. 2012-06-16.
  110. Vlajkonosičom najmenšej výpravy na OH v histórii bude Gönc. 2012-07-05.
  111. Peter Kauzer zastavnoša na igrah v Londonu. 2012-07-03.
  112. Wini our Olympic flag bearer. 2012-07-18.
  113. South African track star Caster Semenya named flag bearer. 2012-07-18. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].
  114. Pau Gasol, abanderado de España en los Juegos Olímpicos de Londres 2012. 2012-07-20.
  115. Sri Lanka Olympic Captaincy Row. 2012-07-12.
  116. Chinyere Pigot To Be Suriname Flag Bearer At Olympics. 2012-07-23.
  117. Rolf-Göran Bengtsson bär Sveriges fana. 2012-07-26.
  118. Stanislas Wawrinka portera le drapeau suisse. 2012-07-23.
  119. Syrian Olympic Athletes Represent Nation In Crisis. 2012-07-25.
  120. Three athletes to represent Tonga at London Olympics. 2012-07-25.
  121. Burns elated to carry T&T flag. 2012-07-26.
  122. Tunisie : Le handballeur Heykel Megannem porte drapeau. 2012-05-29.
  123. Tuau Lapua Lapua, Tuvalu, weightlifting. 2012-07-29.
  124. Museveni Flags Off Uganda Olympic Team. 2012-07-20.
  125. JO 2012. L'Ukraine veut faire mieux qu'à Pékin affirme Sergueï Bubka. 2012-07-13.
  126. JO 2012. Shaikh Saeed bin Maktoum To Bear UAE's Flag at London Olympics. 2012-07-15.
  127. Mariel Zagunis named flag bearer for Team USA. 2012-07-15.
  128. Rodolfo Collazo será el abanderado. El remero fue elegido por el Comité Olímpico Uruguayo para portar el pabellón nacional durante el desfile inaugural en sus terceros Juegos. Les ganó la puja a los futbolistas salteños Luis Suárez y Edinson Cavani. 2012-07-10.
  129. Lulu is Vanuatu's official London 2012 Flag Bearer. 2012-07-05.
  130. Fabiola Ramos será la abanderada de Venezuela en Londres 2012. 2012-06-28.
  131. PKiếm thủ 9x Nguyễn Tiến Nhật cầm cờ Olympic. 2012-06-16.
  132. London 2012 Opening Ceremony – Flag Bearers (ang.). 2012-08-17.