Lista metod wywoływania poronienia u ludzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Poronienie jest powikłaniem ciąży, polegającym na przedwczesnym jej zakończeniu. Ciążę można przerwać sztucznie, mechanicznie lub farmakologicznie. W wielu państwach aborcja poprzez wyłyżeczkowanie jamy macicy jest nielegalna ze względów religijnych i politycznych lub dopuszczona jedynie w niektórych przypadkach (np. w Polsce), dlatego w przypadku niechcianych ciąż dużą popularnością cieszą się tam inne metody wywoływania poronienia[1].

Ponieważ w wielu społeczeństwach kobiety decydujące się na aborcję narażone są na ostracyzm społeczny, niektóre kobiety donoszą, że ich odczucia w przypadku dokonania aborcji np. za pomocą ziół były pozytywniejsze, co może wiązać się z faktem, że w takich przypadkach nie są one narażone na stres związany z presją społeczną[2].

Ryzyko[edytuj | edytuj kod]

Próby chemicznego lub mechanicznego przerwania ciąży niosą ze sobą duże ryzyko w przypadku, gdy dokonywane są w warunkach poza-szpitalnych. Jest to związane zarówno z brakiem sterylności takich metod jak i z brakiem dostępu do rzetelnej wiedzy na ten temat. Zanotowano przypadki uszkodzeń organów wewnętrznych oraz przypadki śmiertelne podczas takich prób mechanicznego przerwania ciąży oraz przy stosowaniu preparatów chemicznych i ziołowych, takich jak ruta zwyczajna (samodzielnie lub w połączeniu z pietruszką zwyczajną lub fenkułem), arnika oraz Carapichita (mieszanka: mięta polej, Margyricarpus pinnatus, lebiodka pospolita, Statice brasiliensis)[3]. Ryzyko jest większe, im bardziej zaawansowane jest stadium ciąży oraz im starsza jest kobieta.

Należy pamiętać, że wiele ludowych sposobów na przerwanie ciąży, np. przypalanie się żywcem, jest nieskuteczna i często niebezpieczna[4]. Do innych nieskutecznych metod należą[5]:

 • Doustnie stosowana chinina, która może powodować uszkodzenie wątroby.
 • Duże dawki oleju z mięty polej są śmiertelne.

W miejscach, gdzie prawnie dopuszczone są nowoczesne zabiegi medyczne umożliwiające przerwanie ciąży, liczba komplikacji związanych z tym jest niższa[6].

Skuteczność[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu z nowoczesnymi, klinicznymi metodami przerywania ciąży, metody alternatywne charakteryzują się niską skutecznością, rzędu około 50%. Przykładowo w przypadku zastosowania odpowiednich ziół, prawdopodobieństwo, że kobieta poroni wynosi około 45%[7]. Pewne działania mogą zwiększyć lub zmniejszyć prawdopodobieństwo przerwania ciąży. Stosowanie ziół jest też najskuteczniejsze między 3. a 8. tygodniem ciąży.

Należy pamiętać, że w przypadku niepowodzenia konieczne jest wykonanie zabiegu łyżeczkowania, gdyż substancje poronne działają negatywnie na płód i mogą powodować jego wady rozwojowe, co skutkuje urodzeniem chorego noworodka.

Środki zwiększające prawdopodobieństwo poronienia[8][edytuj | edytuj kod]

 • Orgazmy powodują u kobiet skurcze macicy i poprawiają krążenie krwi, wiele kobiet sugeruje, że regularne orgazmy, zarówno w trakcie masturbacji jak i seksu zwiększają szansę poronienia.
 • Stymulacja sutków powoduje wydzielanie oksytocyny.
 • Intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie po schodach, ćwiczenia mięśni brzucha czy joga, poprawiają krążenie krwi, co może zwiększać skuteczność działania ziół i ułatwiać wydalenie embrionu.
 • Męskie nasienie zawiera nieznaczne ilości substancji wpływających na szyjkę macicy, jednakże ich ilość może nie mieć tak dużego znaczenia w przypadku zwiększenia szansy na przerwanie ciąży. Z drugiej strony głęboka penetracja i stymulacja penisem szyjki macicy może mieć istotne znaczenie.
 • Gorące kąpiele lub sauna rozszerzają naczynia krwionośne poprawiając krążenie krwi. Metodę tę stosowano do przerywania ciąży już w starożytności.
 • Masaże dolnej części brzucha, szczególnie te stosowane w celu ułatwienia porodu, mogą przyspieszyć wydalenie embrionu. Na szeroką skalę wykorzystywano tę metodę w starożytnych Chinach (akupresura), korzysta się z niej także współcześnie w Azji i Afryce.

Środki zmniejszające prawdopodobieństwo poronienia[9][edytuj | edytuj kod]

Kobiety zagrożone poronieniem mogą korzystać z tych środków, celem zmniejszenia jego ryzyka:

 1. Viburnum prunifolium (kora korzenia) - skutecznie zapobiega poronieniom.
 2. Kalina koralowa (kora) - stosowana m.in. w leczeniu problemów związanych z ciążą.
 3. Chamaelirium luteum (korzeń) - reguluje cykl menstruacyjny.
 4. Lobelia rozdęta (liście i nasiona) - łagodzi skurcze macicy.
 5. Eutrochium purpureum (korzeń) - wykorzystywany przy leczeniu poronień.
 6. Malina właściwa (liście) - zmniejsza szansę poronienia.
 7. Dioscorea villosa (korzeń) - zawiera substancje steroidowe, zmniejszające szansę poronienia.
 8. Witamina E - dawki większe niż 100 IU dziennie zmniejszają ryzyko poronienia.

Wpływ witaminy C na ryzyko poronienia[edytuj | edytuj kod]

Witamina C jest najmniej toksycznym ze środków wykorzystywanych w celu przerwania ciąży, bezpieczniejszym od preparatów ziołowych. Niektóre źródła sugerują aby używać ją bez ziół, gdyż jej działanie antytoksyczne oraz specyficzne działanie niektórych składników ziół mogą wzajemnie się znosić, zmniejszając skuteczność działania obu. Mimo to opisano kilka przypadków skutecznego wywołania poronienia przy połączeniu witaminy C i dzięgielu chińskiego oraz pietruszki zwyczajnej. Po pięciu dniach stosowania zalecanych dawek witaminy C zaczęto stosować dzięgiel, który zwiększa skurcze maciczne, ułatwiając wydalenie embrionu. Pietruszka wygładza i rozluźnia szyjkę macicy. Aby zwiększyć skuteczność najlepiej użyć czystego kwasu askorbinowego, bez dodatku flawonoidów, które zapobiegają poronieniu[10].

Dawkowanie[edytuj | edytuj kod]

Zaleca się wykorzystanie 6-12 gram kwasu askorbinowego, rozdzielonego na małe dawki zażywane regularnie w ciągu dnia i nocy. Wyższe dawki są prawdopodobnie skuteczniejsze. Kuracja powinna trwać nie więcej niż 14 dni (dwa tygodnie). Zaleca się przez trzy ostatnie dni kuracji zmniejszać stopniowo dzienną dawkę witaminy[11].

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Wpływ hipertermii na ryzyko poronienia[edytuj | edytuj kod]

W wielu kulturach kobiety leżąc na brzuchu na rozgrzanych kamieniach lub innych przedmiotach wywoływały sztucznie poronienie. Współcześnie w celu wywołania hipertermii wykorzystuje się gorące kąpiele. Znane są przypadki spontanicznych poronień podczas infekcji u kobiet, których organizm w reakcji obronnej podnosił swoją temperaturę. Potwierdzono też zwiększoną częstotliwość poronień u kobiet, które w pierwszych sześciu tygodniach ciąży często odbywały gorące kąpiele. Należy pamiętać, że gorące kąpiele i hipotermia mają udowodniony teratogenny wpływ na płody ludzi i innych zwierząt[12].

Stosowanie[edytuj | edytuj kod]

Zastosowanie kąpieli w wodzie o temperaturze większej niż 40 °C niesie duże ryzyko oparzeń i nawet śmierci. Zaleca się stosowanie regularnych, co najmniej dwudziestominutowych kąpieli w wodzie o temperaturze 39 °C. Dłuższe kąpiele zwiększają ryzyko poronienia[13].

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Lista gatunków roślin wywołujących poronienie u kobiet[edytuj | edytuj kod]

Lista zawiera relatywnie mało szkodliwe gatunki ziół[14][15][16][17].

Zioło Efekt hormonalny Efekt fizjologiczny Stosowanie
Dzięgiel litwor (też: A. atropurpurea, A. sinensis Podnosi poziom estrogenów, progesteronu i oksytocyny, Szkodliwy dla nerek, wątroby i serca Wywar: ¼ filiżanki korzeni gotować w litrze wody trzy godziny, popijać w ciągu dnia; stosować nie dłużej niż 6 dni
Żywotnik zachodni Szkodliwy dla serca, zawiera tujon Wywar: 28 g świeżych liści gotować do zbrązowienia wywaru; pić po łyżce (5-15 ml) 3-6 razy dziennie
Epimedium wielkokwiatowe Zwiększa wydzielanie dopamin i testosteronu, zmniejsza estrogenów, poprawia ukrwienie i rozluźnia macicę 4 g suszonych liści 3-4 razy dziennie z jedzeniem
Bawełna Zwiększa wydzielanie oksytocyny i estrogenów, zmniejsza progesteronu Wywar: 113 g świeżej kory korzenia gotować 20-30 minut w litrze wody; spożywać 4-8 łyżek (60-120 ml) co 0,5-1 godzinę
Origanum dictamnus 3 g nasion dziennie, nie dłużej niż trzy dni
Cebula zwyczajna Podnosi poziom estrogenów, obniża progesteronu 3-4 cebule w plastrach gotować w litrze wody 10 minut, odcedzić, popijać w ciągu dnia
Melonowiec właściwy Obniża poziom estrogenów i progesteronu Szkodliwy dla nerek, wątroby i serca 1-2 łyżki świeżych lub 1 łyżeczka suszonych, zmielonych nasion z wodą, 2-3 razy dziennie przez sześć dni
Granatowiec właściwy Podnosi poziom estrogenów 57 g kory korzenia moczyć kilkanaście godzin w ok. 375 ml wody, gotować na małym ogniu parę minut, podzielić na trzy porcje spożywane co godzinę

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Alaka Malwade Basu: The Sociocultural and Political Aspects of Abortion: Global Perspectives. 2003, s. 168.
 2. Eve Kusher: Experiencing Abortion: A Weaving of Women's Words. 1997.
 3. Carmen Ciganda, Amalia Laborde. Herbal Infusions Used for Induced Abortion. , 2003. 
 4. Rebecca Chalker, Carol Downer: A Woman's Book of Choices: Abortion, Menstrual Extraction, RU-486. 1992, s. 203-206.
 5. Carol Downer: Natural Liberty: Rediscovering Self-Induced Abortion Methods. 2008, s. 81-82.
 6. Rebecca Chalker, Carol Downer: A Woman's Book of Choices: Abortion, Menstrual Extraction, RU-486. 1992, s. 126.
 7. What are the potential risks when using herbs to terminate pregnancy?. [dostęp 2013-12-27].
 8. Herbal Abortion. 2002, s. 20-21.
 9. Uni M. Tianat: Herbal Abortion: The Fruit of The Tree of Knowledge. 1994, s. 20.
 10. Herbal Abortion. 2002, s. 27.
 11. Herbal Abortion. 2002, s. 28.
 12. Carol Downer: Natural Liberty: Rediscovering Self-Induced Abortion Methods. 2008, s. 332-333.
 13. Carol Downer: Natural Liberty: Rediscovering Self-Induced Abortion Methods. 2008, s. 334.
 14. Henryk Różański: Zioła, których nie należy stosować podczas ciąży i karmienia. [dostęp 2013-12-27].
 15. Carol Downer: Natural Liberty: Rediscovering Self-Induced Abortion Methods. 2008, s. 85-288.
 16. Herbal Abortion. 2002.
 17. Uni M. Tianat: Herbal Abortion: The Fruit of The Tree of Knowledge. 1994.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]