Lista nagród i wyróżnień Judy Garland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lista nagród Judy Garland
Judy Garland in The Wizard of Oz trailer 2.jpg

Judy Garland jako Dorotka Gale w Czarnoksiężniku z Oz, jednym z dwóch filmów, za które otrzymała Academy Juvenile Award w 1940 roku.

Nagroda Zwycięstwa Nominacje
Nagroda Akademii Filmowej
1
2
Academy Juvenile Award
1
Złoty Glob
1
2
Nagroda im. Cecila B. DeMille’a
1
Nagroda Tony
1
Nagroda Grammy
2
2
Grammy Lifetime Achievement Award
1
Nagrania w Grammy Hall of Fame
6
Nagroda Emmy
0
3

Judy Garland otrzymała wiele nagród i wyróżnień w trakcie swojej 40-letniej kariery. Wygrała lub była nominowana do nich za swoją pracę w filmach, telewizji, za nagrania muzyczne oraz występy sceniczne. Dwukrotnie nominowano ją do Nagród Akademii Filmowej i otrzymała specjalnego Oscara dla „młodego wybitnego wykonawcy” (Academy Juvenile Award) w 1940 roku. Została laureatką Złotego Globu i była nominowana do kolejnego, otrzymała specjalną Nagrodę Tony za bijącą rekordy serię koncertów w nowojorskim Palace Theatre. Garland zdobyła dwie statuetki Grammy za jej album koncertowyJudy at Carnegie Hall.

Również pośmiertnie Garland otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Została laureatką Grammy Lifetime Achievement Award, a kilka jej nagrań wprowadzono do Grammy Hall of Fame. Dwukrotnie umieszczano ją na amerykańskich znaczkach pocztowych i posiada dwie gwiazdy na Hollywoodzkiej Alei Sław. Amerykański Instytut Filmowy kilkakrotnie doceniał jej talent, m.in. umieszczając Garland na 8. miejscu swojej listy najlepszych aktorek wszech czasów oraz zamieszczając 5 jej nagrań na swojej liście 100 najlepszych piosenek filmowych, w tym utwór „Over the Rainbow” na miejscu pierwszym.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Akademii Filmowej[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Akademii Filmowej, powszechnie zwane Oscarami, są przyznawane corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) najlepszym specjalistom przemysłu filmowego. Garland była dwukrotnie nominowana do tej nagrody w kategoriach konkursowych i otrzymała specjalną statuetkę dla „młodego wybitnego wykonawcy”[1].

Rok Nominowane dzieło Kategoria Wynik
1940 Wybitne występy jako młoda aktorka w 1939 roku, tj. za: Czarnoksiężnika z Oz i Babes in Arms Academy Juvenile Award Wygrana
1955 Narodziny gwiazdy Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Nominacja
1962 Wyrok w Norymberdze Najlepsza aktorka drugoplanowa Nominacja

Złoty Glob[edytuj | edytuj kod]

Złote Globy są wręczane corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), która wyróżnia wybitne osiągnięcia w branży rozrywkowej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej, oraz skupia uwagę szerokiej publiczności na najlepszych filmach kinowych i telewizyjnych. Garland zdobyła jedną nagrodę konkursową i była nominowana do kolejnej[2]. Za całokształt twórczości odebrała Nagrodę im. Cecila B. DeMille’a[3].

Rok Nominowane dzieło Kategoria Wynik
1955 Narodziny gwiazdy Najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu Wygrana
1962 Wyrok w Norymberdze Najlepsza aktorka drugoplanowa Nominacja
1962 Całokształt twórczości Nagroda im. Cecila B. DeMille’a Wygrana

Nagroda Grammy[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Grammy są przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji za wybitne osiągnięcia w przemyśle muzycznym. Za życia otrzymała dwie nagrody Grammy[1], a pośmiertnie nagrodzono ją Grammy Lifetime Achievement Award[4].

Rok Nominowane dzieło Kategoria Wynik
1962 Judy at Carnegie Hall Album of the Year Wygrana
1962 Judy at Carnegie Hall Best Female Solo Performance Wygrana
1997 Całokształt twórczości Grammy Lifetime Achievement Award Wygrana

Nagrania w Grammy Hall of Fame[edytuj | edytuj kod]

Grammy Hall of Fame jest specjalną nagrodą Grammy utworzoną w 1973 roku dla uczczenia nagrań, które mają co najmniej 25 lat i „jakościowe lub historyczne znaczenie”[5]. Do 2011 roku pory sześć nagrań Garland zostało laureatami tej nagrody.

Rok Nominowane dzieło Nagroda Wynik
1981 Over the Rainbow Grammy Hall of Fame Wprowadzono
1998 (Dear Mr. Gable) You Made Me Love You Grammy Hall of Fame Wprowadzono
1998 Judy at Carnegie Hall Grammy Hall of Fame Wprowadzono
2005 Meet Me in St. Louis Grammy Hall of Fame Wprowadzono
2006 The Wizard of Oz – Musical and Dramatic Selections Recorded Directly from the Soundtrack of MGM's Technicolor Film Grammy Hall of Fame Wprowadzono
2010 For Me and My Gal” (z Genem Kellym) Grammy Hall of Fame Wprowadzono

Nagroda Emmy[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Emmy przyznawane są wyróżniającym się osobowościom i produkcjom przemysłu telewizyjnego[6]. Garland była trzykrotnie nominowana do tej nagrody[1].

Rok Nominowane dzieło Kategoria Wynik
1956 Najlepsza piosenkarka Nominacja
1962 The Judy Garland Show (wyd. specjalne) Wybitny występ w programie musicalowym lub rewiowym Nominacja
1964 The Judy Garland Show Wybitny występ w programie musicalowym lub rewiowym Nominacja

Nagroda Tony[edytuj | edytuj kod]

The Antoinette Perry Awards for Excellence in Theatre, znane bardziej jako nagrody Tony, przyznawane przez American Theatre Wing i The Broadway League, nagradzają dokonania w dziedzinie teatru amerykańskiego. Garland otrzymała tę nagrodę w 1952 roku za swój wkład w odrodzenie wodewilu poprzez jej bijące rekordy, 19-tygodniowe występy w Palace Theatre[7].

Inne wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Od 1975 roku w miejscu urodzenia Garland, w Grand Rapids w stanie Minnesota, w czerwcu każdego roku organizowany jest Judy Garland Festival[8]. Podczas festiwalu w 2006 roku gubernator Minnesoty Tim Pawlenty oraz wicegubernator Carol Molnau ogłosili, że dzień 22 czerwca 2006 będzie obchodzony jako „Judy Garland Day”, doceniając i wyróżniając w ten sposób Garland za jej „oddanie, godne naśladowania osiągnięcia oraz wyrażając uznanie jako wybitnego obywatela oraz patrona sztuki”[9]. Jej dzieci: Lorna i Joey Luftowie byli wówczas wśród publiczności[10]. Również w 1975 roku w Grand Rapids otwarto Muzeum Judy Garland. Ta instytucja, mająca promować talent i spuściznę artystki, jest w części finansowana przez fundusz powierniczy spadkobierców Judy Garland oraz ma osobiste wsparcie wszystkich jej dzieci. Dom dzieciństwa Garland otwarto dla zwiedzających w 1995 roku. Muzeum twierdzi, że posiada największą na świecie liczbę pamiątek po Garland[11].

Garland dwukrotnie uhonorowano na pamiątkowych znaczkach pocztowych. W 1989 roku United States Postal Service wydał serię znaczków zatytułowaną „Classic Films”, aby uczcić 50. rocznicę powstania filmów nominowanych do Oscara w 1940 roku. Znaczki te, o wartości 25 centów, przedstawiały cztery filmy: Czarnoksiężnika z Oz, Przeminęło z wiatrem, Dyliżans i Braterstwo krwi[12]. Jej wizerunek ponownie umieszczono na znaczkach w 2006 roku, w ramach serii „Legendy Hollywoodu[13]. Znaczek przedstawiał Garland jako Vicki Lester z Narodzin gwiazdy i został stworzony przez ilustratora Tima O’Briena. Ceremonia uroczystego odsłonięcia znaczka miała miejsce 10 czerwca 2006 roku, w dniu 84. rocznicy urodzin Garland, w Nowym Jorku, a 12 czerwca znaczek stał się możliwy do nabycia na całym terenie Stanów Zjednoczonych. Na ceremonii w nowojorskiej Carnegie Hall obecni byli m.in.: jej córka, Lorna Luft, Rufus Wainwright oraz koleżanki z MGM: Jane Powell i Margaret O’Brien. Córka Garland, Liza Minnelli, nagrała specjalne pozdrowienie na tę uroczystość[14].

Mickey Rooney patrzy, jak Garland składa odcisk swojej dłoni w cemencie na placu przed Grauman's Chinese Theatre, 1939

Amerykański Instytut Filmowy dwukrotnie doceniał Garland i jej talenty. W 1999 roku AFI umieścił ją na 8. miejscu listy najlepszych aktorek wszech czasów[15]. AFI w 2004 roku umieścił jej wykonanie „Over the Rainbow” z Czarnoksiężnika z Oz na pierwszym miejscu listy 100 najlepszych piosenek w filmach amerykańskich. W zestawieniu umieszczono także 4 inne utwory Garland: „Have Yourself a Merry Little Christmas” z Spotkamy się w St. Louis (miejsce 76.); „Get Happy” z Summer Stock (61.); „The Trolley Song”, także z Spotkamy się w St. Louis (26.) oraz „The Man That Got Away” z Narodzin gwiazdy (11.)[16].

Gwiazda Garland za dokonania aktorskie przy 1715 Vine Street na Hollywoodzkiej Alei Sław. Kolejna, za nagrania, znajduje się przy 6764 Hollywood Boulevard

Interpretację „Over the Rainbow” w wykonaniu Garland umieszczono na pierwszym miejscu listy Songs of the Century, będącej częścią projektu edukacyjnego, skierowanego do młodych ludzi, którego celem jest „promocja lepszego pojmowania muzycznego i kulturowego dziedzictwa Ameryki”[17].

W 2003 roku album Judy at Carnegie at Hall wytypowano do włączenia do National Recording Registry, który przechowywany jest w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych[18].

Bractwo Sigma Chi przy Ohio State University przyznało Garland tytuł „Ukochanej Sigma Chi” w 1938 roku[19]. W 1977 roku nową odmianę róży nazwano jej imieniem i nazwiskiem. Róża 'Judy Garland' charakteryzuje się żółtymi płatkami o jasnoczerwonych końcach[20]. W 1991 roku Garland została wprowadzona do „Minnesota Music Hall of Fame” położonego w New Ulm w stanie Minnesota[21].

Garland posiada dwie gwiazdy na Hollywoodzkiej Alei Sławy, jedną za filmy (położoną przy 1715 Vine Street), a drugą za nagrania muzyczne (położoną przy 6764 Hollywood Boulevard)[22]. Jej odciski dłoni i stóp w 1939 roku zostały zachowane w cemencie i zamontowane przed Grauman's Chinese Theatre, gdzie znajdują się do dziś[23].

Na dwa dni przed 88. urodzinami Garland, 8 czerwca 2010 roku, hollywoodzka filia Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud odsłoniła jej figurę woskową[24]. Pozostałe figury Garland znajdują się w Las Vegas, Londynie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie[25].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Judy Garland: Biography (ang.). TV Guide. [dostęp 2016-01-07].
 2. Judy Garland (ang.). Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. [dostęp 2014-10-04].
 3. Cecil B. deMille Award Recipients (ang.). Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. [dostęp 2016-06-03].
 4. Lifetime Achievement Award (ang.). The Recording Academy. [dostęp 2011-04-02].
 5. Grammy Hall of Fame (ang.). The Recording Academy. [dostęp 2011-04-02].
 6. Awards (ang.). Academy of Television Arts & Sciences. [dostęp 2010-07-29].
 7. Judy Garland (ang.). American Theatre Wing. [dostęp 2010-07-29].
 8. Margaret Taus. There's No Place Like Judy's Home. „Associated Press” (ang.). 
 9. 2006 Year in Review (ang.). The Judy Room. [dostęp 2014-10-04].
 10. An open letter to Judy Garland fans from Lorna and Joe Luft (ang.). Judy Garland Museum. [dostęp 2010-11-15].
 11. Tim Gihring. Who Stole the Ruby Slippers?. „Who Stole the Ruby Slippers?”, marzec 2009 (ang.). 
 12. Syd Kronish. Hollywood film legends preserved on latest issue. „The Sunday Capital”, 1990-04-08 (ang.). 
 13. The 2006 Commemorative Stamp Program (ang.). United States Postal Service, 2005-11-30. [dostęp 2010-07-22].
 14. „There's No Place Like Home” For Judy Garland—Except On A U.S. Postage Stamp (ang.). United States Postal Service, 2006-06-10. [dostęp 2010-07-29].
 15. AFI's 100 Years...100 Stars (ang.). American Film Institute, 1999-06-16. [dostęp 2010-07-21].
 16. AFI's 100 Years...100 Songs (ang.). American Film Institute. [dostęp 2010-07-29].
 17. Best Songs Of The Century? (ang.). CBS News, 2001-03-08. [dostęp 2010-07-29].
 18. The National Recording Registry 2003 (ang.). National Recording Preservation Board. [dostęp 2010-07-30].
 19. Life goes to a party with Judy Garland (ang.). Life magazine, 1938-03-28. [dostęp 2010-0730].
 20. Judy Garland (ang.). RosesUK. [dostęp 2015-01-15].
 21. Minnesota Music Hall of Fame (ang.). Minnesota Music Hall of Fame. [dostęp 2010-07-30].
 22. Hollywood sights of interest to Judy fans (ang.). Judy Garland Database. [dostęp 2010-07-30].
 23. Judy Garland's footprints in cement (ang.). seeing-stars.com. [dostęp 2010-07-30].
 24. Judy Garland Wax Figure Unveiled (ang.). Broadway World, 2010-06-09. [dostęp 2010-07-30].
 25. Judy Garland – Ciekawostki. Filmweb. [dostęp 2010-07-30].