Lista odcinków serialu Katastrofa w przestworzach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista odcinków dokumentalnego serialu telewizyjnego produkcji kanadyjskiej (Cineflix Productions), znanego w Polsce pod tytułem Katastrofa w przestworzach, emitowanego na antenie telewizji National Geographic Channel. Do tej pory wyprodukowano 105 odcinków w trzynastu seriach (w tym 5 odcinków specjalnych).

Seria 1[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Wyścigi z burzą (Racing the Storm) Katastrofa lotu American Airlines 1420 McDonnell Douglas MD-82 1 czerwca 1999

Samolot linii American Airlines wystartował z Dallas do Little Rock z dwugodzinnym opóźnieniem z powodu burzy. Na lotnisku w Little Rock powitała go równie silna nawałnica i porywiste wiatry. Zmęczeni piloci przy podchodzeniu do lądowania popełnili fatalny błąd.

2 Nieunikniona tragedia (Unlocking Disaster) Katastrofa lotu United Airlines 811 Boeing 747-122 24 lutego 1989

Niedaleko Honolulu nagle otworzyły się drzwi luku bagażowego samolotu linii United Airlines. Na skutek gwałtownej dekompresji z samolotu zostało wyssanych pięć rzędów foteli oraz dziewięciu pasażerów. Podczas śledztwa ustalono, że przyczyną tragedii była, o dziwo zauważona wcześniej, wada konstrukcyjna maszyny.

3 Lot bez paliwa (Flying on Empty) Awaryjne lądowanie lotu Air Transat 236 Airbus A330-243 24 sierpnia 2001

Nowoczesnemu Airbusowi linii Air Transat, lecącemu nad Atlantykiem niespodziewanie skończyło się paliwo. Pilot podjął desperacką decyzję o podejściu lotem ślizgowym do lądowania.

4 Pożar na pokładzie (Fire on Board) Katastrofa lotu Swissair 111 McDonnell Douglas MD-11 2 września 1998

Pilot samolotu linii Swissair, zobaczył dym w kabinie w niecałą godzinę po starcie. Postanowił zrzucić paliwo i jak najszybciej wylądować, niestety kilka minut później samolot wraz z 229 osobami na pokładzie wpadł do Atlantyku.

5 Lot na oślep (Flying Blind) Katastrofa lotu Aeroperú 603 Boeing 757-200 2 października 1996

Tuż po nocnym starcie z Limy samolotu linii Aeroperú okazało się, że dwa najważniejsze przyrządy: wysokościomierz i prędkościomierz nie działają. Piloci lecieli na oślep. Kilka minut później samolot rozbił się nad Pacyfikiem. Zginęło 70 osób.

6 Na skróty (Cutting Corners) Katastrofa lotu Alaska Airlines 261 McDonnell Douglas MD-83 31 stycznia 2000

Tuż po starcie samolotu linii Air Alaska z Puerto Vallarta przestał działać ster wysokości. Pilot próbował zachować kontrolę nad samolotem, który niestety stracił równowagę i runął do oceanu. Spośród 88 osób lecących tym lotem nikt nie przeżył.

Seria 2[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Tragedia w kabinie pilota (Blow Out) Awaria lotu British Airways 5390 BAC-111-528FL 10 czerwca 1990

Kilka minut po starcie samolotu linii British Airways puściły mocowania przedniej szyby maszyny, która wraz z pierwszym pilotem została wyssana na zewnątrz. Stery podczas lądowania przejął drugi pilot, reszta załogi w tym czasie trzymała za nogi kapitana, który o dziwo przeżył. Podczas śledztwa eksperci odkryli szokujące fakty.

2 Bez śmigła (A Wounded Bird) Katastrofa lotu ASA 529 Embraer 120 "Brasilia" 21 sierpnia 1995

Na chwilę przed katastrofą lotu ASA 529 maszyna straciła jedno ze śmigieł. Śledztwo dowiodło, że tragedię spowodowała korozja. Była to trzecia podobna awaria w samolotach tego producenta.

3 Porwanie (Hijacked) Porwanie w Marsylii Airbus A300B2-1C 24-26 grudnia 1994

Na lotnisku w Algierii czterech islamskich terrorystów porwało Airbusa linii Air France. Władze w Paryżu nie miały wyjścia - musiały zaryzykować życie pasażerów, aby zapobiec potencjalnej większej tragedii. Wkrótce do akcji wysłano oddział komandosów, który miał zlikwidować terrorystów i uwolnić pasażerów.

4 Lądowanie na oślep (Crash on the Mountain) Katastrofa lotu American Airlines 965 Boeing 757-200 20 grudnia 1995

Szereg popełnionych przez załogę samolotu linii American Airlines błędów doprowadził do rozbicia się maszyny na wschodniej stronie szczytu góry El Deluvio. Przyczyny ustalono dzięki relacjom 4 ocalałych pasażerów i zapisowi z "czarnej skrzynki".

5 Śmiertelne spóźnienie (Deadly Delay) Katastrofa lotu Avianca 52 Boeing 707-320B 25 stycznia 1990

Gęsta mgła nad Nowym Jorkiem utrudniała lądowanie wielu samolotom. Samolot linii lotniczych Avianca oczekiwał na pozwolenie do lądowanie tak długo, aż skończyło mu się paliwo. Maszyna runęła na ziemię. Zginęły 73 osoby.

6 Kolizja (Mid-Air Collision) Katastrofa lotnicza nad Überlingen Tupolev Tu-154M
Boeing 757-200
1 lipca 2002

Dwa samoloty znajdowały się na kursie kolizyjnym. Pilot jednego z nich zastosował się do poleceń niezorientowanego w sytuacji kontrolera lotu, zamiast do wskazań pokładowego systemu antykolizyjnego. Ta decyzja byłą tragiczna w skutkach. W wyniku zderzenia w powietrzu zginęło 71 osób - wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (w tym 45 dzieci).

Seria 3[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Życie na włosku (Hanging by a Thread) Katastrofa lotu Aloha Airlines 243 Boeing 737-200 28 kwietnia 1988

Podczas lotu linii Aloha Airlines z Hilo do Honolulu pękają nity mocujące poszycie samolotu i spory fragment dachu zostaje zerwany. Pilotowi udaje się wylądować awaryjnie w Kahului na wyspie Maui. Jedyna ofiara śmiertelna to stewardesa, która zostaje wyssana z samolotu w wyniku dekompresji.

2 Atak nad Bagdadem (Attack over Baghdad) Awaryjne lądowanie samolotu OO-DLL w Bagdadzie Airbus A300B4-203F 22 listopada 2003

Nad Bagdadem terroryści odpalają rakietę ziemia-powietrze, która uderza w samolot transportowy linii DHL. W wyniku zapalenia się samolotu w obrębie lewego skrzydła następuje wyciek płynu hydraulicznego. Mimo uszkodzenia, samolot ląduje bezpiecznie w Bagdadzie. Jest to pierwsze w historii bezpieczne lądowanie dużego samolotu komercyjnego bez hydrauliki.

3 Brak kontroli (Out of Control) Katastrofa lotu Japan Airlines 123 Boeing 747SR 12 sierpnia 1985

Uszkodzenie tylnej części kadłuba Jumbo Jeta linii Japan Airlines zostaje naprawione i samolot powraca do służby. 7 lat później niestarannie naprawiona tylna przegroda rozrywa się powodując uszkodzenie statecznika pionowego oraz wszystkich 4 systemów hydraulicznych maszyny. Pilot utrzymuje samolot w powietrzu przez 32 minuty, po czym uderza w górę Osutaka. Spośród 524 pasażerów wielu udaje się przeżyć katastrofę, lecz większość z nich umiera w oczekiwaniu na pomoc. Następnego dnia udało się uratować jedynie 4 pasażerów.

4 Zamachowiec samobójca (Suicide Attack) Incydent w czasie lotu FedEx Express 705 McDonnell Douglas DC-10-30 7 kwietnia 1994

Jeden z pracowników firmy FedEx ma zostać zwolniony za oszustwo w swoim CV. Wchodzi na pokład lotu 705 linii FedEx, biorąc ze sobą młotek i kuszę. Po starcie z Memphis w stanie Tennessee Calloway wchodzi do kokpitu i dokonuje ataku na załogę. Po długotrwałej, krwawej bójce zbuntowany pracownik zostaje obezwładniony, a samolot powraca bezpieczenie do Memphis.

5 Bomba na pokładzie (Bomb on Board) Katastrofa lotu Philippine Airlines 434 Boeing 747-200B 11 grudnia 1994

Terrorysta Ramzi Yousef wnosi bombę na pokład samolotu linii Philippine Airlines. Podczas ostatniej fazy lotu do Tokio bomba eksploduje zabijając jednego pasażera oraz uszkadzając systemy sterowania. Pilot sprowadza maszynę na ziemię lądując awaryjnie w Okinawie.

6 Zestrzelenie irańskiego Airbusa (Mistaken Identity) Katastrofa lotu Iran Air 655 Airbus A300B2-203 3 lipca 1988

Podczas wojny iracko – irańskiej w Zatoce Perskiej, załoga statku USS Vincennes, mimo doskonałego wyposażenia technicznego, myli samolot pasażerski Airbus A300 z myśliwcem F-14 Tomcat. Po wystrzeleniu rakiety przez USS Vincennes, samolot zostaje strącony.

7 Awaryjne wodowanie (Helicopter Down) Katastrofa śmigłowca Aerospatiale AS332L Super Puma Aerospatiale AS332L Super Puma 19 stycznia 1995

Helikopter Super Puma zostaje uderzony piorunem podczas lotu do pól naftowych Brae. Uszkodzenie śmigła ogonowego powoduje przymus wodowania maszyny w lodowatym Morzu Północnym. Mimo trudnych warunków atmosferycznych cała załoga zostaje uratowana.

8 EgyptAir 990 (EgyptAir 990) Katastrofa lotu EgyptAir 990 Boeing 767-300ER 31 października 1999

Pierwszy oficer, Gameel Al-Batouti, po osiągnięciu wysokości 10 000 m, przejmuje stery i wyłącza automatycznego pilota. Samolot gwałtownie zmniejsza wysokość w tempie 100 m na sekundę, powodując stan nieważkości w kabinie. Następnie wraca na wysokość 7.200 m i nurkuje ponownie. Manewry powodują wyłączenie lewego silnika. 3 minuty po osiągnięciu pułapu przelotowego (10 000 m) samolot wpada do Oceanu Atlantyckiego, 100 km na południe od wyspy Nantucket, powodując śmierć wszystkich 217 osób na pokładzie.

9 Dziecko za sterami (Kid in the Cockpit) Katastrofa lotu Aerofłot 593 Airbus A310-304 23 marca 1994

Podczas lotu kapitan zabiera dwójkę swoich dzieci do kabiny pilotów. Piętnastoletni syn kapitana zajmuje miejsce pierwszego pilota. Przejmuje stery i powoduje przeciągnięcie samolotu. Maszyna uderza w ziemię, zabijając wszystkie 75 osoby na pokładzie.

10 Porwanie nad Afryką (African Hijack) Katastrofa lotu Ethiopian Airlines 961 Boeing 767-260ER 23 listopada 1996

Podczas lotu Ethiopian Airlines 961 porywacze zażądali lotu do Australii. Nie wierzą pilotowi, że samolot nie posiada wystarczającej ilości paliwa na tak długą trasę. Pilot próbuje zwieść porywaczy dolatując do wybrzeży Afryki, lecz porywacze zauważają to i rozkazują pilotowi aby leciał na wschód. Pilot kieruje samolot na wyspy Komory, lecz na skutek braku paliwa samolot zaczyna tracić wysokość. Jeden z porywaczy wyłącza automatycznego pilota i próbuje przejąć stery. Uświadamia sobie, że nie jest w stanie panować nad samolotem. Pilot ponownie próbuje odzyskać kontrolę nad maszyną, aby wylądować na wodzie, blisko plaży na wyspie Wielki Komor. Po zahaczeniu skrzydłem o wodę samolot rozbija się. Ginie 125 spośród 175 osób.

Seria 4[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Cudowna ucieczka (Miracle Escape) Katastrofa lotu Air France 358 Airbus A340 2 sierpnia 2005

Nad lotniskiem w Toronto szalała burza. Samolot pilotował drugi pilot. Maszyna dotknęła pasa startowego dopiero w jego połowie, odwracacze ciągu zostały włączone zbyt późno i rozpędzony samolot nie miał możliwości szybkiego zatrzymania. W efekcie wyjechał poza koniec pasa startowego. Załoga zarządziła błyskawiczną ewakuację. Chwilę potem samolot spłonął. O dziwo nikt nie zginął.

2 Awaria wszystkich silników (All Engines Failed!) Incydent w czasie lotu British Airways 9 Boeing 747-236B 24 czerwca 1982

Na wysokości ponad 10 kilometrów nad Oceanem Indyjskim przestają działać wszystkie cztery silniki Jumbo Jeta linii British Airways. Pozbawiony ciągu lot nr 9 traci wysokość. Załoga próbuje uratować samolot przed wpadnięciem do oceanu. Nagle sytuacja poprawia się i silniki zaczynają ponownie działać. Piloci bezpiecznie lądują na lotnisku w Dżakarcie.

3 Pożar na pokładzie (Fire Fight) Katastrofa lotu Air Canada 797 McDonnell Douglas DC-9-32 2 czerwca 1983

W czasie lotu do Montrealu samolot linii Air Canada wypełnia dym. Urządzenia elektryczne przestają działać, a dym gęstnieje. Załoga rozpaczliwie stara się wylądować uszkodzonym samolotem. Na pas zostają wezwane jednostki ratownicze. Piloci lądują, po czym rozpoczyna się ewakuacja pasażerów. Niestety, niedługo po tym całą maszynę ogarniają płomienie. Ginie 23 z 46 osób na pokładzie.

4 Lądowanie bez widoczności (Missed Approach) Katastrofa lotu Korean Air 801 Boeing 747 6 sierpnia 1997

Samolot linii Korean Air z 254 osobami na pokładzie wyruszył z portu lotniczego w Seulu, do portu lotniczego Guam w Hagåtña. Przy próbie lądowania samolot rozbił się na pobliskim wzgórzu. Maszyna rozpadła się na cztery części, które zostały rozrzucone po pagórkowatym terenie dżungli, po czym stanęły w płonieniach. Zginęło 228 osób.

5 Ukryte zagrożenie (Hidden Danger) Katastrofa lotu United Airlines 585 Boeing 737-291 3 marca 1991

Samolot linii United Airlines leciał z Denver do Colorado Springs. Przy podchodzeniu do lądowania samolot nagle skręcił w prawo i wpadł w lot nurkowy. Piloci nie odzyskali kontroli nad maszyną, która uderzyła w ziemię niedaleko lotniska. Nie ocalał nikt spośród 25 osób na pokładzie.

6 Panika nad Pacyfikiem (Panic over the Pacific) Incydent lotu China Airlines 006 Boeing 747SP-09 19 lutego 1985

Na wysokości 12 kilometrów samolot linii China Airlines lecący z Republiki Chińskiej na lotnisko w Los Angeles nagle zaczyna samoczynnie przechylać się na prawe skrzydło. Kapitan wyłącza autopilota i bezskutecznie próbuje wyrównać lot. Ciągle pogłębiający się przechył maszyny powoduje przeciągnięcie i gwałtowny lot nurkowy. Z powodu dużego przeciążenia rzędu 5 g, od samolotu zaczynają odrywać się części poszycia kadłuba. Pilotom w jakiś sposób udaje się przerwać lot nurkowy. Samolot ląduje bezpiecznie na lotnisku w San Francisco.

7 Zderzenie nad Los Angeles (Collision over LA) Katastrofa lotu Aeroméxico 498 McDonnell Douglas DC-9
Piper PA-28-181 Cherokee
31 sierpnia 1986

Samolot DC-9 linii Aeroméxico wyruszył z portu lotniczego w mieście Tijuana do Los Angeles. Około południa w ogon maszyny uderza Piper Cherokee z trzema osobami na pokładzie. Chwilę po zderzeniu DC-9 spada na dzielnicę mieszkalną Cerritos, niszcząc 16 budynków. Drugi samolot po zderzeniu rozbija się na pobliskim boisku szkolnym. Giną łącznie 82 osoby.

8 Zaginiony samolot (Flight 21 is Missing) Katastrofa lotnicza w Dubrowniku Boeing CT-43 3 kwietnia 1996

Wojskowy samolot wystartował z Tuzli do Dubrownika. Ze względu na złe warunki atmosferyczne piloci podchodzili do lądowania według przyrządów IFR z wykorzystaniem radiolatarni bezkierunkowych. Ponieważ ta procedura jest rzadko wykorzystywana w wojskowym lotnictwie amerykańskim, piloci nie byli do niej właściwie przygotowani. Podchodząc do lądowania maszyna zeszła z planowanego kursu i uderzyła we wzgórze znajdujące się 2,6 kilometra na północ od właściwej linii podejścia.

9 Tragiczne nurkowanie (Desperate Dive) Katastrofa lotu Flash Airlines 604 Boeing 737-3Q8 3 stycznia 2004

Tuż po starcie z egipskiego lotniska Sharm el-Sheikh Boeing 737 linii Flash Airlines rozpoczął wznoszenie na wysokość przelotową. Po osiągnięciu około 6000 stóp (1828,8 m) samolot zaczął przechylać się w prawo, po czym wpadł w korkociąg i runął do Zatoki Akaba (Morze Czerwone). Zginęło 148 osób. Przyczyna katastrofy do dziś nie jest jasna.

10 Samolot widmo (Ghost Plane) Katastrofa lotu Helios Airways 522 Boeing 737-31S 14 sierpnia 2005

Myśliwce wojskowe śledzą krążący nad Atenami samolot pasażerski. Piloci nie odpowiadają na wezwania wieży kontroli lotów. Wszyscy obawiają się porwania. Pilot myśliwca zgłasza brak jakiegokolwiek ruchu w kabinie maszyny. Po trzech godzinach od startu, w Boeingu 737 linii Helios Airways kończy się paliwo. Samolot przechyla się na lewe skrzydło i spada na ziemię w pobliżu wzgórza Grammatikos. Nikt nie przeżył katastrofy.

Seria 5[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Zdmuchnięty przez wiatr (Slammed to the Ground) Katastrofa lotu Delta Air Lines 191 Lockheed L-1011-385-1 TriStar 2 sierpnia 1985

Piloci samolotu linii Delta Air Lines przygotowują się do lądowania na lotnisku w Dallas. Nagle rutynowe lądowanie zmienia się w walkę o życie. Lockheed L-1011 spada w tajemniczych okolicznościach w kierunku zatłoczonej autostrady. Niewyjaśniona siła doprowadza do katastrofy samolotu. Ginie 135 osób (w tym 1 osoba na ziemi).

2 Zabójcze szybowanie (Miracle Flight) Szybowiec z Gimli Boeing 767-233 23 lipca 1983

Na wysokości 7900 metrów piloci nowego Boeinga 767 linii Air Canada otrzymują ostrzeżenie o krytycznym stanie paliwa. Chwilę później silniki samolotu gasną, a załodze nie udaje się uruchomić ich ponownie. 95 tonowy odrzutowiec zamienia się w gigantyczny szybowiec i zaczyna niebezpiecznie wytracać wysokość. Piloci podejmują desperacką próbę podejścia do lądowania na zamkniętym lotnisku w Gimli.

3 Za zamkniętymi drzwiami (Behind Closed Doors) Katastrofa lotu American Airlines 96
Katastrofa lotu Turkish Airlines 981
McDonnell Douglas DC-10 12 czerwca 1972
3 marca 1974

Odcinek poświęcony jest dwóm katastrofom o niemalże identycznym przebiegu. W pierwszej z nich eksplozja wyrywa dziurę w samolocie pasażerskim DC-10 linii American Airlines. Załoga desperacko walczy z nagłą dekompresją maszyny. Pilotom udaje się wylądować awaryjnie na lotnisku w Detroit. Nikt nie zginął. Niestety, w wyniku braku konsekwencji, dwa lata po wypadku American Airlines sytuacja powtarza się w tym samym typie samolotu, należącym do innych linii lotniczych, tym razem z tragicznym skutkiem.

4 Tragiczny balast (Mystery Fire) Katastrofa lotu South African Airways 295 Boeing 747 28 listopada 1987

Lecący do RPA Boeing 747 wypełnia się dymem. Samolot znajduje się nad Oceanem Indyjskim, od lądu dzielą go setki kilometrów. Pasażerowie wdychają toksyczne opary, trwa wyścig z czasem. Pożar w luku bagażowym uszkadza przewody elektryczne, w wyniku czego piloci tracą kontrolę nad maszyną. Lot South African Airways 295 wpada do oceanu, 200 km od wybrzeży Mauritiusu.

5 Tragiczny balast (Dead Weight) Katastrofa lotu Air Midwest 5481 Beechcraft 1900D 8 stycznia 2003

Mały samolot należący do linii Air Midwest startuje z lotniska w Charlotte. Kilka sekund po wzbiciu w powietrze nos maszyny niebezpiecznie podnosi się do góry, przez co samolot wpada w turbulencje. Maszyna uderza w pobliski hangar należący do US Airways i staje w płomieniach. Giną wszystkie osoby na pokładzie.

6 Południowa burza (Southern Storm) Katastrofa lotu Southern Airways 242 McDonnell Douglas DC-9-31 4 kwietnia 1977

DC-9 linii Southern Airways startuje z lotniska w Huntsville. W chwili wznoszenia się samolotu na wysokość 4500 metrów, kontroler ostrzega pilotów przed silnymi burzami. Kilka minut później, maszyna wpada w strefę gradu. Opady te są tak silne, że w samolocie zostaje powybijanych wiele okien. Burza powoduje również awarię prawego silnika, w wyniku czego, maszyna zaczyna opadać. Niebawem gaśnie również lewy silnik. Bez napędu piloci podejmują desperacją próbę wylądowania na pobliskiej drodze. Gdy samolot dotyka ziemi, rozbija się i staje w płomieniach.

7 Wybuchowe dowody (Explosive Evidence) Katastrofa lotu Air India 182 Boeing 747-237B 23 czerwca 1985

Nad Atlantykiem w niewyjaśniony sposób zaginął Boeing 747 linii Air India. Kontrolerzy lotów bezskutecznie próbują wywołać załogę. Rozpoczyna się poszukiwanie maszyny na olbrzymiej powierzchni oceanu. Dwie godziny później jeden ze statków poszukiwawczych odnajduje wrak samolotu. Nikt nie przeżył tej katastrofy.

8 Milczący samolot (The Plane That Wouldn't Talk) Katastrofa lotu Birgenair 301 Boeing 757-225 6 lutego 1996

W czasie startu kapitan samolotu dostrzega, że jego prędkościomierz nie działa, mimo to kontynuuje wznoszenie. Chwilę po oderwaniu się maszyny od płyty lotniska prędkościomierz odblokowuje się. Kilka minut później ten sam prędkościomierz wskazuje, że maszyna leci za szybko. Piloci zmniejszają ciąg silników i włączają autopilota, po czym maszyna natychmiast wpada w silne wibracje, a jej dziób wysoko unosi się w górę. Na wysokości 2100 metrów samolot przechyla się na prawo i spada do wody Oceanu Atlantyckiego.

9 Kto siedzi za sterem? (Fatal Distraction) Katastrofa lotu Eastern Air Lines 401 Lockheed L-1011 TriStar 29 grudnia 1972

Samolot linii Eastern Air Lines podchodzi do lądowania na lotnisku w Miami. Piloci wypuszczają podwozie. Za sterami siedzi drugi pilot, a mechanik pokładowy sprawdza listę kontrolną. Kapitan dostrzega, że nie zaświeciła się kontrolka zablokowania przednich kół. Załoga nie jest pewna, czy przednia goleń jest zablokowana. Kontroler zauważył, że wysokość samolotu spadła do 270 metrów. Uznał to za błąd pomiaru radarowego i nakazał im skręcić w lewo. Samolot kierując się na zachód, oddalił się od lotniska. Maszyna rozbiła się po zahaczeniu silnikiem nr 1 o powierzchnię bagien Everglades.

10 Cisza w eterze (Phantom Strike) Katastrofa lotu Gol Transportes Aéreos 1907 Boeing 737-800 SFP
Embraer Legacy 600
29 września 2006

Luksusowy Embraer Legacy 600, lecący nad brazylijską dżunglą uderza w niezidentyfikowany obiekt. Samolot traci część skrzydła. Uszkodzona maszyna ląduje bezpiecznie na lotnisku w Manaus. Chwilę później okazuje się że maszyna zderzyła się z Boeingiem 737 linii Gol Transportes Aéreos. Wrak samolotu zostaje znaleziony w dżungli w stanie Mato Grosso. Giną 154 osoby.

Seria 6 specjalna[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Spadek ciśnienia (Ripped Apart) Katastrofa lotu Aloha Airlines 243
Awaria lotu British Airways 5390
Katastrofa lotu United Airlines 811
Katastrofa lotu Helios Airways 522
Boeing 737-297
BAC One-Eleven
Boeing 747-122
Boeing 737-31S
28 kwietnia 1988
10 czerwca 1990
24 lutego 1989
14 sierpnia 2005

Specjalny odcinek przedstawiający katastrofy, w których główną rolę odegrała wybuchowa dekompresja i utrata ciśnienia.

2 Pechowa naprawa (Fatal Flaw) Katastrofa lotu Alaska Airlines 261
Katastrofa lotu Japan Airlines 123
Katastrofa lotu ASA 529
Katastrofa lotu Swissair 111
Katastrofa lotu United Airlines 585
Katastrofa lotu USAir 427
Incydent lotu Eastwind Airlines 517
McDonnell Douglas MD-83
Boeing 747-SR46
Embraer 120 "Brasilia"
McDonnell Douglas MD-11
Boeing 737-291
Boeing 737-3B7
Boeing 737-200
31 stycznia 2000
12 sierpnia 1985
21 sierpnia 1995
2 września 1998
3 marca 1991
8 września 1994
9 czerwca 1996

Specjalny odcinek przedstawiający katastrofy, w których główną rolę odegrały pozornie drobne usterki i błędy.

3 Kto steruje samolotem? (Who's Flying the Plane?) Katastrofa lotu Aeroperú 603
Katastrofa lotu China Airlines 006
Katastrofa lotu Aerofłot 593
Katastrofa lotu Flash Airlines 604
Awaryjne lądowanie lotu Air Transat 236
Boeing 757-23A
Boeing 747SP-09
Airbus A310-304
Boeing 737-3Q8
Airbus A330-200
2 października 1996
19 lutego 1985
23 marca 1994
3 stycznia 2004
24 sierpnia 2001

Specjalny odcinek przedstawiający katastrofy, których głównym czynnikiem i przyczyną były problemy w komunikacji samolot-załoga oraz problemy z awioniką, a także niedowierzanie bądź nadmierne ufanie przyrządom pokładowym.

Seria 7[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Błyskawiczna tragedia (Shattered in Seconds) Katastrofa lotu China Airlines 611 Boeing 747-209B 25 maja 2002

Jumbo Jet linii China Airlines, lecący nad Cieśniną Tajwańską rozpada się w powietrzu podczas wznoszenia się na wysokość przelotową. Z morza wydobyto 640 fragmentów maszyny. W czasie śledztwa ustalono, że przyczyną katastrofy i śmierci wszystkich 225 osób na pokładzie była sieć pęknięć zmęczeniowych w ogonie samolotu, pochodzących z niewłaściwie wykonanej naprawy sprzed 22 lat.

2 Lockerbie ("Lockerbie") Katastrofa lotu Pan Am 103 Boeing 747-121 21 grudnia 1988

Bomba podłożona w samolocie linii Pan Am eksploduje podczas lotu nad szkockim miasteczkiem Lockerbie. Komisja śledcza ustaliła, że winę za katastrofę ponosi przewoźnik, gdyż dopuścił się on zaniedbań, w związku z którymi na pokładzie samolotu znalazł się bagaż, nieprzypisany do żadnego pasażera. Bagaż ów został przeładowany z poprzedniego lotu, a zamachowca nie było na pokładzie w momencie eksplozji.

3 Śmierć zamiast nagrody (Silent Killer) Katastrofa lotu Partnair 394 Convair 580 8 września 1989

Starzejący się Convair 580, lecący z Oslo do Hamburga, nagle traci sterowność i wpada do Morza Północnego. Śledztwo ujawnia, iż przyczyną było zamontowanie trzech nieatestowanych śrub mocujących statecznik pionowy samolotu, co w wyniku zbiegu kilku innych okoliczności spowodowało oderwanie się usterzenia maszyny. Okazało się, że rynek podrabianych części jest większy, niż się spodziewano a podróbki znaleziono nawet w Air Force One.

4 Czołowe zderzenie (Crash Course) Katastrofa lotnicza nad Charkhi Dadri Boeing 747-168B
Iljuszyn Ił-76
12 listopada 1996

W wyniku nieporozumienia i błędnego zinterpretowania poleceń kontrolera ruchu lotniczego przez jedną z załóg, niedaleko lotniska Indira Gandhi w Nowym Delhi dochodzi do zderzenia się w powietrzu dwóch dużych pasażerskich odrzutowców. Ginie 349 osób. Była to największa tego typu kolizja w powietrzu.

5 Operacja Babylift (Operation Babylift) Lockheed C-5A Galaxy 4 kwietnia 1975

Jeden z największych samolotów tamtych czasów – wojskowy transportowiec Lockheed C-5 Galaxy transportuje prawie 300 wietnamskich sierot z Sajgonu na Filipiny. 12 minut po starcie, około 7 kilometrów nad ziemią, urywają się wielkie drzwi ładowni, znajdujące się z tyłu maszyny. Wybuchowa dekompresja spowodowała również uszkodzenie przewodów instalacji hydraulicznej samolotu. Niesterowna maszyna rozbiła się podczas próby awaryjnego lądowania na polu. Zginęła połowa osób, znajdujących się na pokładzie (głównie pasażerowie z ładowni). Śledztwo ujawniło, że przyczyną katastrofy były błędy w projekcie zamków w drzwiach ładowni.

6 Awaryjne wodowanie (Ditch the Plane) Katastrofa lotu Tuninter 1153 ATR 72 6 sierpnia 2005

W wyniku zamontowania niewłaściwego paliwomierza oraz szeregu innych błędów, popełnionych zarówno przed, jak i w trakcie lotu, w ATR 72 linii Tuninter, lecącym nad Morzem Śródziemnym, zabrakło paliwa. Piloci postanowili wodować. Śledztwo ujawniło, iż mieli szanse dolecieć do najbliższego dla nich lotniska w Palermo.

7 Samolot, który zniknął (The Plane That Vanished) Katastrofa lotu Adam Air 574 Boeing 737-400 1 stycznia 2007

Boeing 737 tanich indonezyjskich linii Adam Air, lecący z miejscowości Surabaja na Jawie do Manado na Celebes, prawie tuż po starcie zaczyna zbaczać z kursu. Mniej więcej w połowie drogi piloci gubią się w gwałtownej burzy. Szereg błędów, popełnionych przez niewłaściwie wyszkoloną załogę prowadzi do rozbicia samolotu w wodach Cieśniniy Makasarskiej i śmierci 102 osób.

8 Usterka techniczna (Frozen In Flight) Katastrofa lotu American Eagle 4184 ATR 72 31 października 1994

Złe warunki atmosferyczne oraz fabryczna wada instalacji przeciwoblodzeniowej staja się przyczyną rozbicia francuskiego ATR 72 i śmierci wszystkich 68 osób na pokładzie. Po tej katastrofie FAA wydaje dyrektywę, zakazującą wszystkim maszynom tego typu lotów w warunkach oblodzenia. Śledztwo ujawnia, że o dziwo, o niebezpiecznej właściwości tych maszyn do utraty sterowności wiedziano już wcześniej.

Seria 8 specjalna[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
4 Brak komunikacji (System Breakdown) Katastrofa lotnicza nad Wielkim Kanionem
Katastrofa lotu Aeroméxico 498
Katastrofa lotu Avianca 52
Katastrofa lotu Gol Transportes Aéreos 1907
Katastrofa lotnicza nad Überlingen
Douglas DC-7 / L-1049 Super Constellation
McDonnell Douglas DC-9 / Piper Cherokee
Boeing 707-321B
Boeing 737-800 SFP / Embraer Legacy 600
Tupolev Tu-154M / Boeing 757-23 APF
30 czerwca 1956
31 sierpnia 1986
25 stycznia 1990
29 września 2006
1 lipca 2002

Odcinek specjalny poświęcony katastrofom spowodowanym przez przeciążony i niedoskonały system kontroli ruchu lotniczego. Przedstawiony został w nim również nowy system nawigacji GPS dla pilotów (z ang. Next Gen), który może zrewolucjonizować przemysł lotniczy. Na razie wynalazek ten pozostaje w fazie testów, prowadzonych przez FAA.

5 Śmiercionośna burza (Cruel Skies) Katastrofa lotu Southern Airways 242
Katastrofa lotu Delta Air Lines 191
Katastrofa lotu American Airlines 1420
Incydent w czasie lotu British Airways 9
McDonnell Douglas DC-9-31
Lockheed L-1011-385-1 TriStar
McDonnell Douglas MD-82
Boeing 747-236B
4 kwietnia 1977
2 sierpnia 1985
1 czerwca 1999
24 czerwca 1982

Odcinek specjalny ukazujący jakie niebezpieczeństwa dla samolotów znajdujących się w powietrzu mogą nieść niekorzystne warunki atmosferyczne (burze, śnieżyce, a także chmury pyłu wulkanicznego). Opowiada również o niezwykle ważnej dla lotnictwa pracy NOAA (ang. Federalne Centrum Meteorologii Lotniczej / Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna).

Seria 9[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Panika na pasie startowym (Panic on the Runway) Katastrofa lotu British Airtours 28M Boeing 737-236 22 sierpnia 1985

Na lotnisku w Manchesterze, w rozpędzającym się na pasie startowym Boeingu 737 słychać głośny huk. Kapitan przypuszcza pęknięcie jednej z opon samolotu i postanawia przerwać procedurę startu. Przyczyną głośnego dźwięku okazuje się jednak pęknięcie jednej z komór spalania w lewym silniku. Fragment uszkodzonej części wylatuje z silnika, przebijając zbiornik paliwa w lewym skrzydle, co prowadzi do pożaru samolotu. W wyniku zaistniałej paniki oraz usterki jednych z drzwi samolotu, ze 131 osób na pokładzie 55 nie udaje się ewakuować.

2 Zamieszanie w kabinie pilotów (Cockpit Chaos) Katastrofa lotu Northwest Airlines 255 McDonnell Douglas MD-82 16 sierpnia 1987

Samolot linii Northwest Airlines runął na ziemię tuż po stracie z lotniska w Detroit. W katastrofie zginęło 156 osób, z czego 2 znajdowały się na ziemi. Przeżyła jedynie czteroletnia dziewczynka. Dowiedziono, że przyczyną było nieskonfigurowanie przez pilotów klap oraz slotów w maszynie.

3 Pilot kontra samolot (Pilot vs. Plane) Katastrofa lotu Air France 296 Airbus A320-111 26 czerwca 1988

Podczas lotu pokazowego na lotnisku Mulhouse–Habsheim pilotom Airbusa A320 nie udało się zwiększyć wysokości tuż po przelocie nad pasem startowym. Samolot rozbił się o drzewa w okolicznym lesie, zabijając 3 osoby. Przyczyny katastrofy są sporne do dziś.

4 Tragedia na lotnisku (Cleared for Disaster) Katastrofa lotu USAir 1493 Boeing 737-300
Fairchild Swearingen Metroliner
1 lutego 1991

Na lotnisku w Los Angeles samolot linii USAir zderzył się z maszyną SkyWest na pasie startowym. Zginęły 34 osoby. Przyczyną wypadku było błędne przyporządkowanie lotu USAir przez kontrolera do pasa, na którym SkyWest czekał na pozwolenie na start.

5 Cel zniszczony (Target Is Destroyed) Katastrofa lotu Korean Air 007 Boeing 747-200A 1 września 1983

W wyniku błędu pilota, Jumbo Jet linii Korean Air, lecący z Anchorage do Seulu zbacza z kursu i wlatuje nad sowiecką przestrzeń powietrzną, gdzie zostaje błędnie zidentyfikowany jako amerykański samolot szpiegowski i zestrzelony przez sowiecki myśliwiec.

6 Lód i śnieg (Cold Case) Katastrofa lotu Air Ontario 1363 Fokker F28-1000 10 marca 1989

Samolot linii Air Ontario rozbija się tuż po starcie, zabijając 24 oraz raniąc 45 osób. Trzy lata później lot USAir 405 uderza w ziemię w podobnych okolicznościach. Przyczyną obu katastrof była warstwa lodu i śniegu zalegająca na skrzydłach maszyn.

7 Skazany na klęskę (Doomed to Fail) Katastrofa lotu Air Inter 148 Airbus A320-111 20 stycznia 1992

Nowoczesny Airbus A320 linii Air Inter rozbija się o zboczę Góry Świętej Otylii, położonej niedaleko Strasburga. Służby ratunkowe przez kilka godzin nie wiedziały gdzie znajduje się wrak samolotu. Przeprowadzone śledztwo ujawniło, że przyczyną katastrofy był fatalny zbieg okoliczności, słabe doświadczenie załogi w lataniu na tego typu maszynach, a także mylne zaprojektowanie jednego ze wskaźników w kokpicie.

8 Tajemnica z Miami (Miami Mystery) Katastrofa lotu Chalk's Ocean Airways 101 Grumman G-73 Mallard 19 grudnia 2005

60 sekund po starcie z Miami, od hydroplanu Grumman Mallard linii Chalk's Ocean Airways urywa się prawe skrzydło. Maszyna wpada do Atlantyku. Śledztwo ujawnia, że przyczyną katastrofy były fatalnie przeprowadzane naprawy maszyny oraz luka w przepisach FAA, dotyczących tego typu samolotów. Kilka miesięcy po opublikowaniu oficjalnego raportu na temat katastrofy, linia lotnicza została zlikwidowana.

Seria 10[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Błąd w kokpicie (Cockpit Failure) Katastrofa lotu Crossair 3597 BAe 146 24 listopada 2001

Samolot linii Crossair już zbliżał się do lotniska w Zurichu, gdzie panowala zła widoczność. Maszyna w ostatniej chwili zahaczyła o czubki drzew i runęła na ziemię.

2 Zagadka na Heathrow (The Heathrow Enigma) Katastrofa lotu British Airways 38 Boeing 777 17 stycznia 2008

Odcinek przedstawia historię lotu BA 38 z 17 stycznia 2008. Gdy w Boeingu 777 przestały działać silniki, samolot zaczął bezwładnie spadać na płytę londyńskiego lotniska. Szybka reakcja pilota uratowała pasażerów. Wszyscy zastanawiali się, jak mogło dojść do awarii.

3 Zdradzony pilot (Pilot Betrayed) Katastrofa lotu Scandinavian Airlines 751 McDonnell Douglas MD-81 27 grudnia 1991

MD-81 szwedzkich linii Scandinavian Airlines startuje z lotniska Arlanda w Sztokholmie. Chwilę po oderwaniu się od pasa startowego w całym samolocie słychać głośne huki, dobiegające z silników samolotu. Około kilometra nad ziemią gasną obie jednostki napędowe maszyny. Załodze udaje się bezpiecznie wylądować na niewielkiej polanie, kilkanaście kilometrów od lotniska. Nikt nie zginął. Główną przyczyną wypadku okazało się niewłaściwe odlodzenie skrzydeł samolotu przed startem. Lód który na nich pozostał dostał się do silników, poważnie je uszkadzając.

4 Potworne zmęczenie (Dead Tired) Katastrofa lotu Continental Airlines 3407 Bombardier Q400 12 lutego 2009

Przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Buffalo załoga popełniła szereg fatalnych błędów, które w konsekwencji doprowadziły do przeciągnięcia samolotu, a następnie jego rozbicia o jeden z domów we wsi Clarence Center, niedaleko lotniska. W trakcie śledztwa ustalono, że przyczyną krytycznych pomyłek było zmęczenie załogi.

5 Lądowanie na rzece Hudson (Hudson River Runway) Katastrofa lotu US Airways 1549 Airbus A320 15 stycznia 2009

Airbus A320 linii US Airways jest pilotowany przez Chesley'a Sellenbergera. Półtorej minuty po starcie z nowojorskiego lotniska LaGuardia samolot doświadcza zderzenia z kluczem bernikli kanadyjskich. W wyniku utraty ciągu w obu silnikach, kapitan decyduje się na awaryjne wodowanie na rzece Hudson. Ta decyzja ratuje życie wszystkim osobom na pokładzie. Po tym wypadku załoga samolotu zostaje uznana za bohaterów.

6 Kto kontroluje lot? (Who's in Control?) Katastrofa lotu Turkish Airlines 1951 Boeing 737-800 25 lutego 2009

Nowoczesna wersja Boeinga 737 rozbija się niedaleko pasa startowego, przy podchodzeniu do lądowania. Śledztwo ujawnia, jak bardzo powszechna w tym modelu samolotu usterka radiowysokościomierza, w połączeniu z dezorientacją załogi i fatalnym zbiegiem okoliczności, doprowadza do katastrofy i śmierci 9 osób.

Seria 11[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Pechowy pas startowy (Disaster Runway) Katastrofa lotu TAM Linhas Aéreas 3054 Airbus A320 17 lipca 2007

Samolot linii TAM Linhas Aéreas z tylko jednym sprawnym odwracaczem ciągu lądował na lotnisku São Paulo-Congonhas podczas obfitych opadów deszczu. W wyniku błędu pilota oraz nieprzeprowadzonej do końca, wykonywanej kilka tygodni wcześniej renowacji pasa startowego 35L, maszyna skręciła w lewo podczas dobiegu i uderzyła w pobliskie biuro i stację benzynową. Zginęło łącznie 199 osób (w tym wszyscy pasażerowie samolotu).

2 Samolot, który leciał za wysoko (The Plane That Flew Too High) Katastrofa lotu West Caribbean Airways 708 McDonnell Douglas MD-82 16 sierpnia 2005

W wyniku przeciągnięcia samolot linii West Caribbean Airways spadł z wysokości ponad 10 kilometrów (32 808,4 ft). Śledztwo ujawnia, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy było błędne obliczenie przez kapitana maksymalnego pułapu dla przeciążonej maszyny, którą leciało zbyt wielu pasażerów, a także nieuwzględnienie w obliczeniach utraty ciągu wskutek działania systemu przeciwoblodzeniowego.

3 Sprzeczne opinie (Split Decision) Katastrofa lotu Arrow Air 1285 Douglas DC-8 12 grudnia 1985

Samolot linii Arrow Air wyczarterowany przez amerykańskie wojsko wracał z Egiptu do Fort Campbell w Stanach Zjednoczonych. Na pokładzie znajdowało się 8 członków załogi i 248 żołnierzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej USA. W nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, kilka sekund po starcie z Gander, gdzie samolot wylądował aby zatankować, maszyna spadła rozbijając się o czubki drzew. Nikt nie przeżył. Śledztwo doprowadziło do rozłamu w Kanadyjskiej Radzie Bezpieczeństwa Transportu (CTSB) oraz do powstania dwóch, odmiennych raportów. Jeden za przyczynę katastrofy podawał oblodzenie skrzydeł i zbyt dużą masę startową maszyny, które doprowadziły do przeciągnięcia, drugi zaś mówił o eksplozji w powietrzu.

4 Eksplozja nad Teksasem (Breakup Over Texas) Katastrofa lotu Continental Express 2574 Embraer 120 "Brasilia" 11 września 1991

W wyniku nieprzestrzegania procedur podczas wykonywanej nocą naprawy, następnego dnia podczas lotu od statecznika poziomego samolotu linii Continental Airlines została oderwana cała krawędź natarcia. Maszyna straciła sterowność, po czym wpadła w lot nurkowy i zaczęła się rozpadać z powodu ogromnych przeciążeń. Samolot uderzył w ziemię z dużą prędkością około 110 kilometrów od Houston w Teksasie. Zginęli wszyscy pasażerowie. Śledztwo obarczyło przewoźnika za stworzenie warunków do nieprzestrzegania procedur naprawczych.

5 Katastrofa w Monachium (Munich Air Disaster) Katastrofa lotu British European Airways 609 Airspeed Ambassador 6 lutego 1958

Samolot linii British European Airways przewożący drużynę piłkarską Manchester United F.C. rozbija się o dom około 300 metrów za pasem startowym lotniska w Monachium. Przyczyną katastrofy tego lotu było błoto pośniegowe, które spowolniło samolot, uniemożliwiając mu osiągnięcie prędkości rotacji.

6 Punkt zwrotny (Turning Point) Incydent w czasie lotu Northwest Airlines 85 Boeing 747-400 9 października 2002

Boeing 747 linii Northwest Airlines przelatuje na wysokości 35 000 stóp (10 668 m) nad Morzem Beringa, gdy nagle dolna część statecznika pionowego wychyla się na lewo. Piloci starają się ustabilizować lot i wykonują awaryjne lądowanie na lotnisku w Anchorage na Alasce. Podczas tego incydentu nikt nie zginął ani nie został ranny. Jego przyczyną była najprawdopodobniej awaria systemu hydraulicznego steru o charakterze zmęczeniowym, jednak nigdy tego nie potwierdzono.

7 Złe podejście (Bad Attitude) Katastrofa lotu Korean Air Cargo 8509 Boeing 747-200 22 grudnia 1999

Lot typu cargo obsługiwany przez Korean Air Cargo na trasie z lotniska Londyn-Stansted do Mediolanu rozbija się 55 sekund po oderwaniu się od pasa startowego. Giną wszyscy spośród 4 członków załogi. Przyczyną tej katastrofy był wadliwie działający sztuczny horyzont kapitana i brak komunikacji między członkami załogi.

8 W martwym punkcie (Hiding in Plane Sight) Katastrofa lotu Pacific Southwest Airlines 182 Boeing 727
Cessna 172
25 września 1978

Lot Pacific Southwest Airlines zderza się prywatną Cessną 172 podczas podejścia do lotniska w San Diego, po czym spada na dzielnicę mieszkalną w San Diego. Była to największa katastrofa w historii Stanów Zjednoczonych w tym czasie. Zginęło wszystkie 137 osób w obu samolotach oraz 7 na ziemi.

9 Morze ognia na pustyni (Desert Inferno) Katastrofa lotu Nigeria Airways 2120 Douglas DC-8 11 lipca 1991

Chwilę po starcie z lotniska w Dżudda lot Nigeria Airways ogarnia pożar. Piloci usiłują zawrócić samolot na lotnisko, jednak Douglas DC-8 łamie się i spada na ziemię około 1 km od progu pasa startowego. Zginęli wszyscy na pokładzie - 247 Nigeryjskich pielgrzymów oraz 14 członków załogi.

10 Ja i mój problem ("I'm the Problem") Katastrofa lotu Pacific Southwest Airlines 1771 BAe 146-200 7 grudnia 1987

Wściekły pracownik US Airways - David Burke wchodzi na pokład lotu PSA 1771 na trasie do San Francisco. Tuż po starcie obezwładnia pilotów. Chwilę potem samolot pikuje z wysokości 6700 metrów ku ziemi i po 25 sekundach rozbija się na polu w okolicach Paso Robles. Zginęło wtedy 43 osób. Dochodzenie FBI dowiodło, że motywem Burke'a było zabicie swojego przełożonego Raya Thomsona, który zwolnił go z pracy kilka dni wcześniej. W czasie, gdy doszło do katastrofy, PSA był w trakcie łączenia się z US Airways.

11 Brak miejsca na lądowanie (Nowhere to Land) Incydent w czasie lotu TACA Airlines 110 Boeing 737-3T0 24 maja 1988

Nowy Boeing 737 linii TACA Airlines, przelatując przez burzę, traci moc w obu silnikach. Kapitan Carlos Dardano zadziwiająco postanowił wylądować na wąskiej grobli. Był to pierwszy lot Boeinga 737, który wylądował z niedziałającymi silnikami poza lotniskiem.

12 Niewidoczny samolot (The Invisible Plane) Katastrofa lotnicza w Mediolanie McDonnell Douglas MD-87
Cessna Citation
8 października 2001

W gęstej mgle lot Scandinavian Airlines, przewożący 110 osób, zahacza o lecącą do Paryża Cessnę podczas startu. MD-87 doznał poważnych uszkodzeń i uderzył w hangar krótko po tym. Zginęło 114 osób w obu samolotach i 4 na ziemi oraz 4 zostały ciężko zranione.

13 Kula ognia nad Sioux City (Impossible Landing) Katastrofa lotu United Airlines 232 McDonnell Douglas DC-10-10 19 lipca 1989

W locie United Airlines 232 wybucha drugi silnik na ogonie, powodując poważne uszkodzenia istotnych elementów systemu hydraulicznego. Piloci tracą panowanie nad samolotem. Zmieniając tyko ciąg silników udało im się wylądować na lotnisku w Sioux City. Jednak tuż po tym maszyna eksplodowała kulą ognia. Spośród 296 osób zginęło 111, a przeżyło 185.

Seria 12[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Samolot bez śmigła (Fight for Control) Incydent w czasie lotu Reeve Aleutian Airways 08 Lockheed L-188 Electra 8 czerwca 1983

Podczas lotu Reeve Aleutian Airways śmigło odrywa się od samolotu nad Cold Bay na Alasce, powodując wybuchową dekompresję i utratę panowania nad maszyną. Piloci bezpiecznie lądują na lotnisku w Anchorage. Ponieważ śmigło zniknęło w otchłaniach morza, ustalenie przyczyn jego oderwania się jest nie możliwe.

2 Pożar na mokradłach (Fire in the Hold) Katastrofa lotu ValuJet 592 McDonnell Douglas DC-9-32 11 maja 1996

Lot ValuJet rozbija się 10 minut po starcie z powodu pożaru. Spowodowany był on przez generatory tlenu przewożone w ładowni samolotu. Załoga i pasażerowi stracili przytomność, przez co doszło do zderzenia. Na skutek katastrofy zginęło 110 osób.

3 Feralny pas startowy (Caution to the Wind) Katastrofa lotu Singapore Airlines 006 Boeing 747-412 31 października 2000

Na lotnisku Tajpej-Taiwan Taoyuan lot Singapore Airlines zawadza o urządzenia budowlane na remontowanym pasie startowym podczas tajfunu Xangsane. Piloci skręcili na złą drogę startową. Spośród 179 osób 83 zginęły. Za katastrofę obwinia się załogę (błąd ludzki), przez co piloci zostali zwolnieni w najbliższym czasie.

4 Do granic wytrzymałości (Pushed to the Limit) Katastrofa lotu SilkAir 185 Boeing 737-36N 19 grudnia 1997

Lot SilkAir 185 rozbił się na trasie do Singapuru, tuż po pikowaniu z 35 000 stóp ((10 668 m)). W katastrofie zginęło 97 pasażerów i 7 członków załogi. Jej przyczyny są sporne. NTSB uważa, że spowodował ją kapitan w akcie samobójstwa, natomiast Indonezyjscy śledczy ich nie określili.

5 Lądowanie na ślepo (Blind Landing) Katastrofa lotu TANS Perú 204 Boeing 737-244 23 sierpnia 2005

Samolot linii TANS Perú usiłuje wylądować na lotnisku Pucallpa podczas silnej burzy, ale rozbija się na bagnach 4 mile (6.4 km) od niego. Winą za katastrofę obarcza się pilotów, którzy nie postępowali zgodnie z zasadami lotu z widocznością, co mogłoby zapobiec tragedii, gdy maszyna była przeciskana do ziemi przez wiatr.

6 Tragedia w Wielkim Kanionie (Grand Canyon Collision) Katastrofa lotnicza nad Wielkim Kanionem w Arizonie Douglas DC-7
Lockheed L-1049 Super Constellation
30 czerwca 1956

Lot United Airlines 718 i Trans World Airlines 2 zderzyły się nad Wielkim Kanionem w Arizonie. Wszystkie 128 osób zginęło. W ówczesnym czasie była to najgorsza katastrofa lotnicza w historii i wymusiła zmiany w kontroli operacji lotniczych nad Stanami Zjednoczonymi.

  • Ta katastrofa była emitowana wcześniej w Sezonie 8 Odcinku 1 "Brak komunikacji".
7 Największa tragedia Ameryki (Falling to Pieces) Katastrofa lotu American Airlines 191 McDonnell Douglas DC-10-10 25 maja 1979

Podczas startu z lotniska Chicago-O'Hare lot American Airlines 191 obsługiwany przez McDonnell Douglas DC-10-10 traci swój pierwszy silnik i rozbija się na polach chwilę później. Zginęło 271 osób w maszynie i 2 na ziemi, czyniąc tę katastrofę najgorszą tragedią z udziałem jednego samolotu w historii Stanów Zjednoczonych. Przyczyną oderwania silnika był jego uszkodzony pylon, spowodowane było to nieprzestrzeganiem procedur przez mechaników.

8 Feralne podwozie (Focused on Failure) Katastrofa lotu United Airlines 173 McDonnell-Douglas DC-8-61 28 grudnia 1978

W locie United Airlines 173 kończy się paliwo, ponieważ załoga stara się rozwiązać problemy z podwoziem. Douglas DC-8 krąży w okolicy Portland i ostatecznie spada, zabijając 10 i poważnie raniąc 24 ze 189 osób na pokładzie. NTSB ujawniło, ze załoga zbyt mocno skupiła się na przepalonej kontrolce wysunięcia podwozia, zapominając o monitorowaniu poziomu paliwa.

9 Śmierć hokeistów (Lokomotiv Hockey Team Disaster) Katastrofa lotu Yak Service 9633 Jak-42D 7 września 2011

Samolot Jak-42 przewożący profesjonalną drużynę hokejową Łokomotiw Jarosław rozbija się podczas startu niedaleko Jarosławia w Rosji. Z 45 pasażerów katastrofę przeżyło tylko dwóch. Jednak 5 dni po niej jeden z nich - Aleksandr Galimow także umiera z powodu swoich obrażeń. Przyczyną tragedii obarczono pilotów, gdyż, jak ujawnił MAK, jeden z nich nieumyślnie przytrzymywał pedał hamulca.

10 Śmierć prezydenta (Death of the President) Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku Tupolew Tu-154M 10 kwietnia 2010

W ciężkiej mgle i małej widoczności Tu-154M przewożący prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego wraz z jego żoną Marią Kaczyńską i innymi ważnymi urzędnikami usiłował lądować na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, jednak rozbił się w lesie przy końcowym podejściu do pasa startowego. Zginęło 96 osób na pokładzie.

11 Tragiczny kurs (Heading to Disaster) Katastrofa lotu Ethiopian Airlines 409 Boeing 737-8AS 25 stycznia 2010

Lot Ethiopian Airlines 409 obsługiwany przez rejsowy samolot pasażerski Boeing 737-NG na trasie do Addis Abeba spada do Morza Śródziemnego tuż po starcie z lotniska w Bejrucie podczas burzy, zabijając 90 osób na pokładzie. Śledczy szybko wykluczyli terroryzm jako przyczynę katastrofy, ponieważ wywoływała masowe kontrowersje.

12 28 sekund (28 Seconds to Survive) Katastrofa lotu Santa Barbara Airlines 518 ATR 42-300 21 lutego 2008

Lot Santa Bárbara Airlines 518 na trasie z Méridy do Caracas w Wenezueli zbacza z kursu i rozbija się na zboczu góry tuż po starcie. Zginęło 46 osób na pokładzie. Śledczy ustalili, że samolot wystartował z niepracującym systemem nawigacji z powodu błędu pilotów, którzy nie wykonali listy przedstartowej. Aby uniknąć tej katastrofy wystarczyło poczekać 28 sekund.

13 Zaginiony samolot (Lost at Sea) Katastrofa lotu Air France 447 Airbus A330-203 1 czerwca 2009

Lot Air France 447 na trasie z Rio de Janeiro do Paryża spada i rozbija się w Oceanie Atlantyckim podczas przelotu przez burzę, zabijając 216 pasażerów i 12 członków załogi na pokładzie. Przyczyną katastrofy były błędne odczyty prędkości spowodowane zablokowaniem rurek Pitota przez lód oraz niepodejmowanie czynności mających na celu uratowanie samolotu przez pilotów aż do chwili, gdy było za późno.

Seria 13[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł (Tytuł oryginalny[a]) Katastrofa Model samolotu Data katastrofy
1 Lot śmierci (Britain's Worst Air Crash) Katastrofa lotu British European Airways 548 Hawker Siddeley Trident 18 czerwca 1972

Lot British European Airways rozbija się w pobliżu Staines krótko po starcie z lotniska Londyn Heathrow. Giną wszyscy ze 118 osób na pokładzie. Winą za katastrofę obarczono pilota, który zignorował ostrzeżenia przed przeciągnięciem.

2 Pułapka prędkości (Speed Trap) Katastrofa lotu Hughes Airwest 706 McDonnell Douglas DC-9-31
McDonnell Douglas F-4 Phantom II
6 czerwca 1971

Lot linii Hughes Airwest zderza się nad górami San Gabriel z samolotem amerykańskich Marines. Zginęło łącznie 50 osób z obu maszyn. Jedynym ocalałym był oficer podsłuchujący radar z F-4 Phantom, który zdążył się w porę katapultować.

3 Między słowami (Lost In Translation) Katastrofa lotu Crossair 498 Saab 340 10 stycznia 2000

Lot Crossair 498 rozbija się 2 minuty po starcie z Zurychu. Kierując się do Drezna piloci stracili orientację przestrzenną. Zginęło 10 osób.

4 Tragedia na rzece Potomak (Disaster on the Potomac) Katastrofa lotu Air Florida 90 Boeing 737-200 13 stycznia 1982

Na lotnisku w Waszyngtonie panują ciężkie warunki atmosferyczne. Potężna śnieżyca i lód są przyczyną chwilowego zamknięcia lotniska. Air Florida oczekuje na jego ponowne otwarcie i możliwość startu. Na pokładzie znajduje się 76 pasażerów i załoga. Po ponad godzinie otrzymują pozwolenie na start. Minutę po starcie Boeing 737 uderza w most i wpada do lodowatej rzeki Potomac. Tylko 5 osób ocalało. Przyczyną było oblodzenie skrzydeł samolotu i niedostosowanie ustawień przez załogę samolotu.

5 Katastrofa w Queens (Queens Catastrophe) Katastrofa lotu American Airlines 587 Airbus A300B4-605R 12 listopada 2001

Dwa miesiące po zamachach terrorystycznych na World Trade Center samolot pasażerski spada na osiedle domków jednorodzinnych Queens. Zginęło 260 osób znajdujących się w samolocie oraz 5 osób na ziemi. Początkowo uważano, iż przyczyną może być kolejny zamach terrorystyczny, jednak szybko wyeliminowano tę sugestię. Za przyczynę katastrofy Airbusa A300 NTSB uznało błąd pilota.

6 Masakra nad Morzem Śródziemnym (Massacre Over The Mediterranean) Katastrofa lotu Aerolinee Itavia 870 McDonnell Douglas DC-9-15 27 czerwca 1980

DC-9 linii Aerolinee Itavia rozbija się w Morzu Tyrreńskim niedaleko wyspy Ustica we Włoszech. Wszyscy z 81 osób giną. Włoski Sąd Najwyższy uznał ostatecznie, że przyczyną katastrofy był atak rakietowy, jednak wielu ekspertów kwestionuje ten wniosek.

7 Panika w raju (Terror In Paradise) Katastrofa lotu Air Moorea 1121 De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter 9 sierpnia 2007

Zaledwie dwie minuty po starcie lot Air Moorea 1121 zaczął nagle spadać i runął do oceanu. Wszyscy z 20 osób na pokładzie zginęli.

8 Śmiertelny test (Deadly Test) Katastrofa lotu XL Airways Germany 888T Airbus A320-200 27 listopada 2008

Ekipa doświadczonych francuskich ekspertów testuje nowy samolot pasażerski. Kiedy zbliżają się do lądowania, pilot traci kontrolę nad sterem.

9 W samym środku burzy (Into the Eye of the Storm) Incydent podczas lotu łowców tornad (NOAA42) Lockheed WP-3D Orion 15 września 1989

Eksperci ustalają, co zdarzyło się podczas wyprawy lotniczej łowców burz. Śmiałkowie omal nie zginęli, kiedy zapalił się silnik ich samolotu.

10 Titanic na niebie (Titanic in the sky) Incydent podczas lotu Qantas 32 Airbus A380-842 4 listopada 2010

Lot Qantas 32 startuje z lotniska w Singapurze. Nagle 5 minut po starcie wybucha jeden z silników. Piloci muszą jak najszybciej dotrzeć z powrotem do Singapuru.

Uwagi

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]