Lista odcinków serialu Star Trek: Seria animowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Serial Star Trek: Seria animowana (ang. Star Trek: The Animated Series) był emitowany premierowo od 8 września 1973 do 12 października 1974 na antenie sieci telewizyjnej NBC. Wyprodukowano 22 odcinki, podzielone na dwa sezony.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Źródło polskich tytułów odcinków : [1]

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera

1 1 Beyond the Farthest Star
Martwa gwiazda
Hal Sutherland Samuel A. Peeples 8 września 1973
Enterprise napotyka imponujący, porzucony statek kosmiczny, zbudowany przez nieznaną bliżej cywilizację. Okazuje się, że kontrolę nad nim przejęła bardzo niebezpieczna istota.
2 2 Yesteryear
Dawne lata
Hal Sutherland D.C. Fontana 15 września 1973
Komandor Spock jest zmuszony przenieść się w czasie do własnego dzieciństwa na Wolkanie i przeżyć jeszcze raz szczególnie ważne dla niego wydarzenie.
3 3 One of Our Planets Is Missing
Pożeracz planet
Hal Sutherland Marc Daniels 22 września 1973
Załoga Enterprise stara się powstrzymać ogromny kosmiczny obłok, który niszczy całe planety.
4 4 The Lorelei Signal
Sygnał Lorelei
Hal Sutherland Margaret Armen 29 września 1973
Enterprise dostaje się pod wpływ niezwykłych istot, które niczym syreny z ziemskich legend są w stanie przyciągać do siebie mężczyzn nawet z kosmosu. Na odsiecz kolegom rusza damska część załogi, dowodzona przez Uhurę.
5 5 More Tribbles, More Troubles
Futrzane kłopoty
Hal Sutherland David Gerrold(inne języki) 6 października 1973
Sequel odcinka Kłopoty z Tribblami z Serii oryginalnej. Załoga Enterprise po raz kolejny spotyka się z Cyrano Jonesem, balansującym na granicy prawa kosmicznym handlarzem, rozprowadzanymi przez niego żarłocznymi Tribblami oraz z klingońskim komandorem Kolothem.
6 6 The Survivor
Ocalały
Hal Sutherland James Schmerer 13 października 1973
Patrolując, jak zawsze niebezpieczne, pogranicze między Zjednoczoną Federacją Planet a Romulańskim Imperium Gwiezdnym, Enterprise napotyka istotę, która wydaje się być powszechnie znanym i szanowanym przez mieszkańców Federacji filantropem, od jakiegoś czasu uważanym za zaginionego.
7 7 The Infinite Vulcan
Nieskończony
Hal Sutherland Walter Koenig 20 października 1973
Oficerowie z Enterprise trafiają na planetę zamieszkałą przez podupadłą cywilizację inteligentnych roślin, której z pomocą przyszedł ziemski naukowiec, od 200 lat przedłużający swoje życie poprzez tworzenie swoich kolejnych klonów.
8 8 The Magicks of Megas-Tu
Magicy z Megas-Tu
Hal Sutherland Larry Brody 27 października 1973
Enterprise dociera do znakomicie ukrytej planety, na której magia jest częścią naturalnego porządku i odgrywa równie ważną rolę jak prawa fizyki na Ziemi.
9 9 Once Upon a Planet
Dawno, dawno temu
Hal Sutherland Chuck Menville, Len Janson 3 listopada 1973
Sequel odcinka Przepustka z Serii oryginalnej. Enterprise powraca na poznaną kilka lat wcześniej planetę, stworzoną specjalnie jako miejsce wypoczynku i spełniania marzeń kosmicznych wędrowców. Ale od czasu ostatniej wizyty dużo się na niej zmieniło.
10 10 Mudd's Passion
Kryształy miłości
Hal Sutherland Stephen Kandel 3 listopada 1973
Sequel odcinków Dziewczyny Mudda i Stary, dobry Mudd z Serii oryginalnej. Załoga po raz kolejny spotyka drobnego kosmicznego cwaniaczka i oszusta Harry’ego Mudda, który tym razem próbuje dorobić się na kryształach, będących rzekomo idealnym afrodyzjakiem.
11 11 The Terratin Incident
Terratin
Hal Sutherland Paul Schneider 17 listopada 1973
Pod wpływem oddziaływań z nieznanej wcześniej planety, cała materia organiczna na Enterprise, w tym ciała członków załogi, zaczyna się kurczyć w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie sam statek i jego wyposażenie pozostają bez zmian, przez co są relatywnie coraz większe dla obsługujących je osób.
12 12 The Time Trap
W pułapce czasu
Hal Sutherland Joyce Perry 24 listopada 1973
W czasie potyczki z Klingonami Enterprise zostaje uwięzione w zakątku galaktyki cieszącym się złą sławą niczym ziemski Trójkąt Bermudzki.
13 13 The Ambergris Element
Cząstki Ameby
Hal Sutherland Margaret Armen 1 grudnia 1973
Wykonując misję badawczą na planecie, której większość powierzchni zalana jest wodą, Kirk i Spock przechodzą mutację, która zmienia ich w istoty mogące oddychać tylko w wodzie, za to wybornie pływające.
14 14 The Slaver Weapon
Broń doskonała?
Hal Sutherland Larry Niven 15 grudnia 1973
Spock, Sulu i Uhura muszą zmierzyć się z Kzinti, agresywną rasą kotowatych kosmitów.

Odcinek ten stanowi, dokonaną przez samego autora, adaptację jednego z opowiadań Larry’ego Nivena, napisanych w ramach jego cyklu Poznany kosmos (Known Space). Tym samym doszło tutaj do celowego połączenia dwóch różnych uniwersów science fiction. Jest to także jedyna odsłona Star Trek od początku istnienia tej serii aż do 1987 roku (gdy zadebiutował serial Star Trek: Następne pokolenie), w której nie występuje James T. Kirk.

14 14 The Eye of the Beholder
Ogród zoologiczny
Hal Sutherland David P. Harmon 5 stycznia 1974
Grupa oficerów Gwiezdnej Floty, w tym Kirk, Spock i McCoy, staje się eksponatami w ogrodzie zoologicznym na planecie zamieszkałej przez istoty, które mimo niepozornego wyglądu przypominającego skrzyżowanie wieloryba ze słoniem, są niezwykle inteligentne i zaawansowane technologicznie.
16 16 The Jihad
Święta wojna
Hal Sutherland Stephen Kandel 12 stycznia 1974
Kirk i Spock znajdują się w składzie specjalnej ekspedycji, złożonej z wyróżniających się przedstawicieli różnych ras. Od jej powodzenia zależy to, czy uda się powstrzymać wybuch wojny niebezpiecznej dla całej galaktyki.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera

17 1 The Pirates of Orion
Piraci z planety Orion
Bill Reed Howard Weinstein 7 września 1974
Spock zapada na wyjątkowo ciężką chorobę, zaś jedyne, co może go uratować, to trudno dostępny lek. Na domiar złego statek transportujący medykament wpada w ręce piratów.
18 2 Bem
Bem
Bill Reed David Gerrold 14 września 1974
Ze względu na zobowiązania dyplomatyczne Federacji, Enterprise musi przyjąć na podkład, w charakterze obserwatora lub nawet uczestnika misji, dość egzotycznego i ekscentrycznego kosmitę.
19 3 The Practical Joker
Żartowniś
Bill Reed Chuck Menville 21 września 1974
Na pokładzie Enterprise nasilają się incydenty, które początkowo wydają się sztubackimi żartami, ale z czasem stają się coraz bardziej niebezpieczne. Członkowie załogi z coraz większą podejrzliwością szukają winnego we własnym gronie.
20 4 Albatross
Oskarżenie
Bill Reed Dario Finelli 28 września 1974
Dr McCoy zostaje nieoczekiwanie aresztowany na planecie znanej z surowego i nie zawsze uczciwego wymiaru sprawiedliwości. Jest oskarżony o błędy w akcji medycznej sprzed wielu lat, w wyniku których doszło do masowych zgonów. Kapitan Kirk podejmuje własne śledztwo.
21 5 How Sharper Than a Serpent's Tooth
Niewdzięczność dziecka
Bill Reed Russell Bates, David Wise 5 października 1974
Enterprise spotyka istotę, która na Ziemi znana była jako bóg Kukulkan z mitologii Majów.
22 6 The Counter-Clock Incident
Wbrew wskazówkom zegara
Bill Reed John Culver 12 października 1974
Enterprise przenosi się do innego wymiaru, gdzie upływ czasu działa w przeciwną stronę - ludzie rodzą się starcami, a umierają niemowlętami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Netflix, netflix.com [dostęp 2017-04-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]