Lista państw nieprzyjaznych Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świat z punktu widzenia Rosji:

     Rosja

     Państwa nieprzyjazne Rosji

Republika Krymu i miasto Sewastopol stanowią obszary jednostronnie inkorporowane do Rosji. Tzw. DRL i ŁRL Rosja uznaje za niepodległe państwa. Na arenie międzynarodowej te obszary są uznawane za część Ukrainy.

Lista państw nieprzyjaznych Rosji (ros. Перечень недружественных стран Российской Федерации) – rozporządzenie Rządu Rosji opublikowane w dniu 13 maja 2021 roku, zaktualizowane 5 marca i 23 lipca 2022 roku.

Wymienione na liście państwa podlegają postanowieniom dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina z 23 kwietnia 2021 roku Nr 243 „O stosowaniu środków wywierania wpływu (przeciwdziałania) na nieprzyjazne działania obcych państw”[1].

Zatwierdzone kraje[edytuj | edytuj kod]

Od 13 maja 2021 do 5 marca 2022 na liście znajdowały się dwa państwa:

Od 5 marca 2022 na liście państw nieprzyjaznych Rosji znalazły się[2]:

23 lipca 2022 lista została uzupełniona o następne państwa i terytoria[3]:

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Misje dyplomatyczne krajów, uznanych za nieprzyjazne, będą miały ograniczone możliwości zatrudniania pracowników spośród mieszkańców Rosji. Zgodnie z rozporządzeniem z 13 maja 2021 roku liczba pracowników z Rosji w czeskich placówkach dyplomatycznych na terenie Rosji została ograniczona do 19, w amerykańskich – do 0[4].

Zgodnie z rozporządzeniem z 5 marca 2022 roku państwo, obywatele rosyjscy i firmy, które mają zobowiązania walutowe wobec zagranicznych wierzycieli z listy krajów nieprzyjaznych, będą mogły je spłacać w rublach[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]