Lista pomniejszych bohaterów Fundacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista pomniejszych bohaterów cyklu Fundacja, pióra Isaaca Asimowa:

Dr Lewis Pirenne[edytuj | edytuj kod]

Doktor Pirenne był prezesem rady i zarządzał Fundacją Encyklopedyczną nr 1, umiejscowioną na Terminusie. Pirenne i jego koledzy nie orientowali się w sprawach politycznych, całym sercem przykładając się do przygotowania encyklopedii. Kiedy jednak stanęli wobec groźby ze strony nowo powstałego królestwa Anakreona oraz faktu, iż cel istnienia Fundacji jest zupełnie inny, okazało się, że są całkowicie bezradni. Wobec tego burmistrz Terminusa, Salvor Hardin, zorganizował pucz, w którym odsunął ich od władzy i sam przejął rządy nad Fundacją.

To nie są źli faceci - powiedział Hardin o encyklopedystach - ale są całkowicie nieudolni, jeżeli idzie o sprawy Terminusa.

Anselm haut Rodric[edytuj | edytuj kod]

Podprefekt Pleumy był specjalnym wysłannikiem króla Anakreona do Fundacji, gdzie przekazał im propozycję (w istocie było to ultimatum) ochrony przed agresją ze strony Smyrno (innego z królestw), która polegać miała na założeniu przez Anakreon bazy na Terminusie. Za ową pomoc Fundacja zapłacić miała w postaci ziemi dla szlachty anakreońskiej, co oznaczało w rzeczywistości aneksję.

Cytaty z haut Rodrica:

  • Do diabła z nauką!
  • Encyklopediami nie wygrywa się wojen

O Rodricu:

  • On jest produktem określonego społeczeństwa, do którego przemawiają tylko takie argumenty jak: „ja mam miotacz, a ty nie” - Salvor Hardin.

Jord Fara[edytuj | edytuj kod]

Jeden z encyklopedystów.

Lord Dorwin[edytuj | edytuj kod]

Kanclerz imperium, który przybył z wizytą na Terminusa w okresie rządów Pirenne'a i jego współpracowników. Lord Dorwin często zażywał tabakę i nie wymawiał litery „r” (ależ Hahdin...). Przybył do Fundacji tuż po wizycie na Anakreonie. Dorwin ponadto interesował się „problemem pochodzenia”, czyli tym, z którego układu pochodzi ludzkość, a swoje badania prowadził, porównując stare książki na ten temat. Dorwin, jak wykazała potem analiza jego wypowiedzi, nie powiedział w czasie wizyty nic, co miałoby jakiekolwiek znaczenie, a uczynił to tak sprytnie, że nikt się w tym nie połapał.

Yohan Lee[edytuj | edytuj kod]

Bliski przyjaciel i doradca Hardina. Jedyny, według słów samego burmistrza, któremu mógł ufać.

Sef Sermak[edytuj | edytuj kod]

Młody polityk i lider opozycji („akcjoniści”), zwalczających politykę burmistrza Hardina. Próbował go nawet, nie rozumiejąc jego faktycznych zamiarów przy udzielaniu czterem królestwom pomocy pod postacią kultu, odsunąć od rządów poprzez głosowanie w radzie nad wotum nieufności.

Potem prawdopodobnie sam został burmistrzem, o czym świadczy wypowiedź jednego w bohaterów w późniejszej części: kiedy Sef Sermak rozparcelował ziemię.

Według niektórych jego imię było aluzją do Antona Cermaka, burmistrza Chicago.

Poly Verisof[edytuj | edytuj kod]

Bliski współpracownik Hardina i dygnitarz Fundacji, który pełnił dwojaką rolę na Anakreonie. Z jednej strony był wysokim kapłanem kultu stworzonego przez Fundację (który polegał na udostępnieniu królestwom technologii, ale tylko pod nadzorem wiernych Fundacji kapłanów, przez których można było sprawować kontrolę), a z drugiej jej ambasadorem przy władzach królestwa. To on poprowadził atak na pałac królewski na Anakreonie.

Leopold I[edytuj | edytuj kod]

Młody król Anakreona, którym faktycznie rządził jego wuj, książę regent Wienis. Jego ojciec zginął w tajemniczych okolicznościach, a oficjalny komunikat w tej sprawie brzmiał, iż zginął podczas polowania na ptaka Nyak, w której to rozrywce gustował sam Leopold.

Pełnoletniość, konieczną dla objęcia steru rządów (czyli 16 lat), uzyskał dopiero w dniu pokrzyżowania planów ataku na Fundację.

Wienis[edytuj | edytuj kod]

Regent i faktyczny władca Anakreona w okresie „panowania” jego bratanka, Leopolda I. Planował atak na Fundację, ale Hardin uniemożliwił mu dokonanie tego (mimo że flota już wyruszała w kierunku Terminusa), obkładając królestwo interdyktem. Interdykt polegał na powstaniu bezwzględnie lojalnych wobec Fundacji kapłanów, którzy poprowadzili głęboko wierzącą w kult (będący właściwie tylko sposobem Hardina na utrzymanie królestw pod kontrolą) ludność przeciwko władzom planującym atak. Jako że pod ich kontrolą znajdowały się wszystkie urządzenia, pozbawiły one pałac łączności oraz unieszkodliwiły flotę, nad którą załoga, także pod dowództwem kapelana, przejęła kontrolę i zawróciła na Anakreona. Gdy plany Wienisa spełzły na niczym, popełnił samobójstwo.

Publis Manilo[edytuj | edytuj kod]

Prymas kościoła i minister spraw zagranicznych Fundacji w czasach Hobera Mallowa.

Jorane Sutt[edytuj | edytuj kod]

Sekretarz burmistrza i szara eminencja (w oczach wielu faktyczny przywódca Terminusa).

Jord Parma[edytuj | edytuj kod]

Podstawiony duchowny, a w istocie agent koreliańskiej służby bezpiecześtwa w czasie lądowania statku Mallowa na tej planecie.