Lista postaci cyklu Zmierzch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista postaci występujących w jednej lub więcej części cyklu Zmierzch: Zmierzch, Księżyc w Nowiu, Zaćmienie oraz Przed Świtem autorstwa amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer.

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

Bella Swan[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Isabella Swan.

Isabella "Bella" Marie Swan Cullen – główna bohaterka sagi Zmierzchu. Bella urodziła się 13 września 1987 a zakończyła ludzkie życie (zmieniła się w wampirzycę) 10 września 2006 roku. Gdy Bella przeprowadza się do Forks w stanie Washington z Doliny Słońca (ang. Valley of the Sun tak nazywane jest miasto Phoenix) w Arizonie poznaje w szkole tajemniczego Edwarda Cullena i zakochuje się w nim. Wtedy okazuje się, że chłopak nosi w sobie ogromną tajemnicę - jest wampirem. Bella jednak nie chce przestać go widywać, mimo że grozi jej ogromne niebezpieczeństwo. Ignorując swój strach Bella odważnie stawia czoła przeciwnościom by być z Edwardem. Jest uparta, odważna, skromna, oddana i kochająca a także niesamowicie niezdarna. Ma także niepowtarzalny talent do pakowania się w kłopoty i jej życie co chwila wisi na włosku. Dla Edwarda jest zdolna do wszystkiego i nie może bez niego żyć. Bardzo cierpi gdy Edward zostawia ją i wyprowadza się z Forks, robiąc to "dla jej dobra". Zaprzyjaźnia się z Jacobem i kiedy Edward do niej wraca musi stanąć przed kolejnym w swoim życiu wyborem - Edward czy Jacob? Ponieważ obaj są w niej zakochani Bella podąża za swym sercem wybierając Cullena. Musi podjąć jeszcze jedną ważną, a może najważniejszą w swoim życiu decyzję - co wybrać, życie czy śmierć? Bella znów ufając swemu sercu dąży do tego, by Cullenowie zmienili ją w wampirzycę i osiąga w końcu swój cel. Isabella zostaje żoną Edwarda i rodzi mu córkę - Renesmee. Gdy była z nią w ciąży dziewczynka łamała jej kości a na końcu również kręgosłup.

Kristen Stewart odtwarza rolę Belli Swan w ekranizacji Zmierzchu.

Edward Cullen[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Edward Cullen.

Edward Cullen czyli Edward Anthony Masen - urodził się 20 czerwca 1901 a zmarł (stał się wampirem) siedemnaście lat później w roku 1918. Jest nieśmiertelnym, stu dziewięcioletnim wampirem w ciele siedemnastolatka. Edward jest niezwykle przystojny i pociągający. Jest "wegetarianinem", jak eufemistycznie określają się Cullenowie, którzy żywią się jedynie zwierzęcą krwią. Gdy spotyka Bellę wydaje mu się, że jest ona demonem z piekieł, wysłanym na jego zgubę. Z czasem zakochuje się w niej na śmierć. Jest z Bellą niezwykle szczęśliwy. Jest raczej staroświecki - chce wziąć z Bellą ślub, prosi ją o rękę deklarując się. Bardzo zawzięcie walczy o to, by Bella pozostała człowiekiem, ponieważ nie chce uśmiercać jej duszy. Uważa, że jest potępiony i jego miejscem po śmierci (jeśli takowa kiedyś nadejdzie) jest w piekle. Uważa, że będąc z Bellą na zbyt wiele sobie pozwala i że na nią nie zasługuje. Obserwując cierpienia Belli w ciąży, zaczyna nienawidzić swą córkę za to, że tak krzywdzi jego ukochaną. Bellę dzieli cal od śmierci i to jest bodźcem do zmiany jej w wampirzycę. Wszystko zmienia się po urodzeniu Renesmee. Bardzo kocha swoją przybraną rodzinę. Najlepszy kontakt ma z Alice. Z biologicznego punktu widzenia jest synem Edwarda Masena Sr. i Elizabeth Masen.

Robert Pattinson odtwarza rolę Edwarda Cullena w ekranizacji Zmierzchu.

Jacob Black[edytuj | edytuj kod]

Jacob "Jake" Black - syn Billy'ego Blacka, najlepszy przyjaciel Belli, poznali się jeszcze w dzieciństwie. Jacob jest członkiem indiańskiego plemienia Quileutów oraz watahy wilkołaków. Jacob jest zakochany w Belli i nie cierpi Cullenów, z naciskiem na Edwarda. Jest impulsywny, nerwowy, często się narzuca, próbuje wszelkimi możliwymi sposobami odciągnąć Bellę od Edwarda. Odnajduje przyjemność w walce i denerwowaniu Edwarda. Jest uparty i przeciwny zamianie Belli w wampirzycę mimo, że to jej własny wybór. Często nazywa wampiry obraźliwymi przezwiskami np. "krwiopijcy" czy "pijawki". W przeciwieństwie do samej Belli uważa, że byłby dla niej lepszy niżeli Edward i walczy o nią, pomimo że Bella już zdecydowała z kim chce być. W czwartej części sagi "Przed Świtem" zostaje połączony wpojeniem z córką Belli i Edwarda - Renesmee.

Taylor Lautner odtwarza rolę Jacoba Blacka w ekranizacji Zmierzchu.

Cullenowie[edytuj | edytuj kod]

Carlisle Cullen[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Carlisle Cullen.

Carlisle Cullen znany także jako Stregoni Benefici - jest głową rodziny Cullenów. Ma ponad 300 lat a wygląd trzydziestolatka. Jest lekarzem - zdecydował się na to w ramach 'zadośćuczynienia' światu za to czym jest. W ten sposób może jakoś pomóc ludziom, których tak kocha. To dlatego zdecydował się na żywienie krwią zwierząt, by nie musieć zabijać ludzi. Jako jedyny z Cullenów jest całkowicie odporny na widok i zapach krwi. Jest adopcyjnym ojcem dla Edwarda, Alice, Rosalie, Emmetta i Jaspera. Jest również mężem Esme. Carlisle jest wyrozumiały, dobry i kochający. Ma łagodne i spokojne usposobienie. Bardzo lubi Bellę i jest szczęśliwy, że Edward wreszcie odnalazł swoją miłość. Oferuje Belli pomoc w przeprowadzeniu operacji (zmiany w wampirzycę) gdyby Edward nadal nie chciał się na to zgodzić. Szanuje decyzję syna, ale rozumie też i popiera argumentację Belli.

Peter Facinelli odtwarza rolę Carlisle'a Cullena w ekranizacji Zmierzchu.

Esme Cullen[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Esme Cullen.

Esme Cullen urodzona jako Esme Anne Platt później Esme Anne Evenson - jest żoną Carlisle'a i jednocześnie adopcyjną matką Edwarda, Alice, Rosalie, Emmetta i Jaspera. Jest ostoją spokoju. Esme jest ciepła, miła i sympatyczna. Kiedy Bella po raz pierwszy zjawia się u Cullenów, Esme jest nią zachwycona. Bardzo cieszy się ze szczęścia swoich dzieci - Rosalie i Emmetta oraz Alice i Jaspera i wyznaje Belli, że zawsze martwiła się, że Edward jest samotny. Tak więc, gdy ją znalazł Esme nie posiadała się ze szczęścia. Esme ma bardzo rozwinięty instynkt macierzyński, ponieważ tuż przed swoją przemianą urodziła synka, który zmarł. Załamana Esme rzuciła się ze skały. Została odwieziona od razu do kostnicy szpitalnej, gdzie odnalazł ją Carlisle. Jej serce nadal biło i możliwa była przemiana Esme w wampirzycę.

Elizabeth Reaser odtwarza rolę Esme Cullen w ekranizacji Zmierzchu.

Rosalie Hale[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rosalie Hale.

Rosalie "Rose" Hale - urodziła się 1915 roku w Rochester. Została przemieniona w 1933 roku mając 18-naście lat. Uratowała Emmetta niosąc go na rękach ponad sto mil do Carlisle'a, który zamienił go w wampira. Partnerka Emmetta, później jego żona. Brała z nim ślub już kilkakrotnie. Zrobiłaby wszystko, by znowu być człowiekiem. Przez pierwsze dwie części nie lubi Belli (zazdrości jej tego, że jest człowiekiem) i podważa jej wybór życia jako wampirzycy. Zaprzyjaźniają się w czwartej części, gdyż Rosalie zawsze chciała mieć dziecko i przestała być o nią zazdrosna. Edward opisując Belli swoją rodzinę określił ją, że jest "płytka jak sadzawka z kilkoma niespodziankami". Pierwszymi słowami jakie usłyszała z ust Edwarda były komentarze jej urody, która nie robiła na nim żadnego wrażenia. Uważa, że każdy powinien wielbić jej urodę. Uwielbia lustra. Rosalie to oszałamiająca urodą 18-latka. Jest wysoka i smukła, ma długie do pasa blond włosy. Obejrzał się za nią niejeden chłopak. Carlisle zamieniając ją w wampira miał nadzieję, że zakocha się w niej Edward. On jednak od samego początku traktował ją jak siostrę. W jej władaniu jest piękny, czerwony kabriolet BMW M3, który wzbudza zazdrość wielu osób w Forks. Nie jeździ nim jednak do szkoły ponieważ jak uważa Edward, jest "za bardzo szpanerski i zwraca uwagę ludzi".

Nikki Reed odtwarza rolę Rosalie Hale w ekranizacji Zmierzchu.

Emmett Cullen[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Emmett Cullen.

Emmett Cullen - urodzony jako Emmett McCarthy w 1915 roku w Gatlinburg, Tennessee. Został zamieniony w 1934 roku po tym jak zaatakował go niedźwiedź w lesie. Zobaczyła go Rosalie i niosła na rekach ponad 100 mil do Carlise'a, który go przemienił. Jest wysoki i niezwykle umięśniony, ma brązowe loczki,a gdy się uśmiecha powstają mu dołeczki. Jest bardzo wesoły i lubi się śmiać. Jest najsilniejszy z całej rodziny.Często wyśmiewa się z Belli, robiąc ironiczne uwagi na temat jej nieporadności i stałego zarumieniania się. W części Przed świtem wyśmiewa się z życia seksualnego Belli, lecz przestaje, gdy Bella pokonuje go w siłowaniu na rękę. W jego posiadaniu jest wielki, czerwony jeep. Na początku nie przekonuje się do Belli, jednak pod koniec części [[Zmierzch (powieść)}]] bardzo polubił towarzystwo Belli, gdy odwiedzała ona rodzinę Cullenów. Brat Alice, Jaspera i Edwarda, adoprowany syn Carlisle'a i Esme. Partner Rosalie, później jej mąż. W książce wspomniane jest, że co jakiś czas Cullenowie wyprawiają im wesele. Czasami mieszkają oni osobno, udając młode małżeństwo.

Kellan Lutz odtwarza rolę Emmetta Cullena w ekranizacji Zmierzchu.

Alice Cullen[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Alice Cullen.

Alice Cullen urodzona jako Mary Alice Brandon - nie wiadomo zbyt wiele o jej przeszłości, jedynie tyle, że przebywała w ośrodku dla chorych umysłowo z powodu swoich wizji. W pierwszej części sagi dowiadujemy się, że została przemieniona przez lekarza-wampira, który leczył ją w szpitalu. Miała być ofiarą Jamesa, lecz lekarz zamieniając ją w wampira uratował jej życie tracąc własne. Później dowiadujemy się, że urodziła się w 1901 roku w Biloxi, Mississippi oraz że ma siostrę i siostrzenicę. Jest najlepszą przyjaciółką Belli. Alice opisana jest jako osoba z pełną gracji postawą i z krótkimi, czarnymi, nastroszonymi włosami. Przedstawiano ją jako osobę bardzo optymistyczną, miłą i która lubi opiekować się Bellą, jakby była jej siostrą. Bardzo polubiła Bellę. Gdy odwiedzała ona po raz pierwszy rodzinę Cullenów, Alice zachowywała się normalnie, podczas gdy wszyscy, chociaż są mili i sympatyczni, zachowują dystans, nie chcąc jej przestraszyć. Na widok Belli biegnie do niej z zawrotną prędkością wampirzycy, przytulając ją, całując w policzek i mówiąc "Naprawdę ładnie pachniesz, nigdy nie zwróciłam na to uwagi". Jej partnerem jest Jasper. Ma zdolność przepowiadania przyszłości, chociaż jej wizje mogą się jeszcze zmienić i nie są 100% pewne, ponieważ wizje charakteryzują się na podstawie zachowań i decyzji ludzi. Jak sama twierdzi z jej wizjami można być pewnym na 100% tylko pogody. Uwielbia chodzić na zakupy i wyprawiać imprezy.

Ashley Greene odtwarza rolę Alice Cullen w ekranizacji Zmierzchu.

Jasper Hale[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Jasper Hale.

Jasper Hale urodzony jako Jasper Whitlock - jest partnerem Alice oraz przybranym bratem Rosalie, Edwarda i Emmetta. Adoptowany syn Carlisle'a i Esme Cullenów. Został zamieniony w 1863 roku, gdy miał 20 lat. Przed przyłączeniem do rodziny Cullenów należał do innej "rodziny" wampirów, gdzie jako wojskowy miał za zadanie szkolić nowo narodzone wampiry i zabijać ich, gdy ich moc słabła. Ma zdolność kontrolowania emocji innych ludzi i wampirów siłą woli. Najpóźniej przyłączył się do rodziny Cullenów i miał spore problemy z przejściem na "wegetarianizm". Jest wysoki, szczupły i muskularny, ma miodowo-złociste włosy oraz oczy koloru złotego, gdy jest "syty" i ciemnobrązowego-czarnego, kiedy jego głód nie jest zaspokojony.

Jackson Rathbone odtwarza rolę Jaspera Hale w ekranizacji Zmierzchu.

Renesmee Cullen[edytuj | edytuj kod]

Renesmee "Nessie" Carlie Cullen - córka Edwarda Cullena i Isabelli Cullen. Pół wampir-pół człowiek. Może żywić się i krwią i jedzeniem. Jest obiektem wpojenia (wiecznej miłości) Jacoba Blacka. Jest bardzo urodziwa, piękniejsza nawet od Rosalie. Ma "lśniące brązowe włosy, kaskadą loków opadające na ramiona", według Belli odziedziczyła je po ojcu. Jej oczy są takie jak dawniej matki brązowo-czekoladowe. Temperaturę miała zawsze wyższą niż normalny człowiek. Posiada także specjalny dar, mogła poprzez dotknięcie policzka swoją ręką, pokazać swoje myśli, wspomnienia etc. Dorastała w przyspieszonym tempie i jej rozwój intelektualny także jest o wiele wyższy niż u innych, normalnych dzieci. Posiada nadludzkie zmysły, siłę i prędkość oraz wytrzymałą, twardą skórę. Pomimo tego, że była pół wampirem i żywiła się krwią nie miała w sobie jadu i co za tym idzie nie mogła zamieniać innych w wampiry. Role Renesmee"Nessie"Carlie Cullen odgrywa Mackenzie Foy.