Lista postaci drugoplanowych serialu Dawno, dawno temu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przedstawione tu postacie są fikcyjne i występują w serialu „Dawno, dawno temu”.

 • Osoby w działach „Rodzina” i „związki” są podane w momencie śmierci.
 • Do kategorii drugoplanowe postacie należą fikcyjne osoby, które wystąpiły 6 razy i więcej na jeden sezon.

Żeńskie[edytuj | edytuj kod]

LEGENDA (występowanie postaci):
     Drugoplanowa rola (6 odcinków i wzwyż).
     Gościnna rola (do 5 odcinków).
     Postać się nie pojawiła.

Postać Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6 Sezon 7
Abigail/Kathryn Nolan 7 odcinków odc. 21
Alicja/Tilly 14 odcinków
Anastazja Tremaine 6 odcinków
Anna z Arendelle 9 odcinków
Aurora „Śpiąca Królewna” 9 odcinków 5 odcinków odc. 7 i 14
Babcia Lucas 10 odcinków 10 odcinków 12 odcinków 7 odcinków 10 odcinków 5 odcinków odc. 20 i 22
Cora „Królowa Kier” odc. 17 i 18 10 odcinków odc. 18 odc. 20 odc. 12 i 19
Cruella de Vil 7 odcinków 8 odcinków
Fiona „Czarna Wróżka” 8 odcinków
Drizella/Ivy 13 odcinków
Dzwoneczek 8 odcinków odc. 14 odc. 22
Elsa z Arendelle odc. 22 11 odcinków
Gertruda/Eloise 12 odcinków
Ginewra 9 odcinków
Jasmine 9 odcinków
Ingrid „Królowa Śniegu” 9 odcinków
Maleficent odc. 2 i 22 odc. 20 9 odcinków odc. 22
Merida 8 odcinków
Mulan 9 odcinków odc. 1 i 3 odc. 9 i 18
Niebieska Wróżka/Matka przełożona 7 odcinków 8 odcinków 6 odcinków 4 odcinki odc. 1 i 16 7 odcinków odc. 22
Robin/Margot 7 odcinków 13 odcinków 10 odcinków
Ślepa wiedźma odc. 9 6 odcinków
Tamara 6 odcinków odc. 1
Urszula „Morska Wiedźma” 6 odcinków
Zła Królowa (serum) odc. 15 odc. 23 14 odcinków

Abigail/Kathryn Nolan[edytuj | edytuj kod]

królewna Abigail / Kathryn Nolan (Anastasia Griffith) to córka króla Midasa i fałszywa żona Davida Nolana podczas pierwszej klątwy. Postać oparto na podstawie mitu „Midas”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą królewna Abigail była córką króla Midasa i zakochała się ze wzajemnością w rycerzu Fredericku. Ratując Midasa przed złodziejami, Frederick dotknął niechcący jego magicznej dłoni i zmienił się w złoto. Zrozpaczona Abigail próbowała wszystkiego, by go odczarować[1].
Ojciec wydał córkę za mąż za księcia Jamesa. Na prośbę Midasa oboje udali się do jego zamku na uroczystości zaręczyn. Jadąc przez las musieli się zatrzymać z powodu powalonego drzewa[2].

Wydarzenia autentyczne Wydarzenia z alternatywnej rzeczywistości
Nieznany sprawca ukradł z ich karety pierścionek zaręczynowy Abigail. Książę podążył za nim/nią na koniu[3]. Zaręczeni trafili do zamku Midasa, gdzie odbył się bal zaręczynowy. Królewna Śnieżka wdarła się na niego. Abigail zobaczyła ją i zaalarmowała ojca, a ten zaalarmował goszczącą u niego „Złą Królową”[4].

Abigail zrozumiała, że Książę jest zakochany w Śnieżce. Wręczyła mu prowiant i opowiedziała o Fredericku. Książę zdobył wodę z jeziora Nostos, która zwróciła Fredericka do świata żywych[1].

Sezon 1

Abigail została zabrana przez klątwę do Storybrooke. Tak jak innym mieszkańcom, wyczyszczono jej pamięć i została Kathryn Nolan, żoną Davida Nolana. Klątwa wszczepiła jej fałszywe wspomnienia o kłótni i rozstaniu z mężem, Davidem Nolan. Regina powiadomiła Kathryn o odnalezieniu Davida, a ta podziękowała Mary Margaret za uratowanie mężczyzny. Kathryn przyniosła mężczyźnie zdjęcia z przeszłości i urządziła przyjęcie powrotne, po którym zdecydował się odejść od niej. Regina zadbała o to, by przypomniał sobie jak żyli, przez co on zdecydował się, by byli razem. Kathryn kupiła sobie test ciążowy, ale nie powiedziała o tym Davidowi. Ten dowiedział się o tym od Mary Margaret. Kathryn ulżyło, gdy test ciążowy okazał się negatywny. Zgodzili się popracować nad swym małżeństwem z pomocą doktora Hoppera. Wkrótce jednak zdecydowali się rozejść. Kathryn zamarzyła o studiach prawniczych w Bostonie, lecz dowiedziała się od Reginy, że David romansował z Mary Margaret. Upokorzyła ją w szkole, ale w końcu uznała, że jeśli chcą to niech będą razem. Tuż nad granicą miasta Kathryn zniknęła. pan Gold, na zlecenie Reginy, porwał ją i trzymał jako więźnia w piwnicy z jedzeniem i wodą. Emma i August Booth odnaleźli ją za „barem u Babci”. W szpitalu, Kathryn była zszokowana zamysłem Emmy, że Mary Margaret mogła być zamieszana w jej „morderstwo”. Pogodziła się też z Davidem.

Sezon 2

Po złamaniu klątwy, Kathryn i Jim/Frederick odnaleźli się i zamieszkali razem[5].

Sezon 3

Po złamaniu drugiej klątwy Kathryn była obecna na przyjęciu w „barze u Babci” z okazji nadania imienia Neal drugiemu dziecku Davida i Mary Margaret.

Alicja/Tilly[edytuj | edytuj kod]

Alicja/Tilly (Rose Reynolds jako dorosła i Elle McKinnon jako 10-latka) to córka matki Gertrudy i Hooka ze Świata Życzenia/Rogersa. Postać oparto na podstawie utworu „Alicja w Krainie Czarów”.

Przeszłość

Alicja urodziła się nazajutrz po wspólnie spędzonej nocy Gertrudy i Hooka w wieży Roszpunki. Otrzymała imię po matce ojca, Alicji Jones[6]. Tam była wychowywana przez ojca i razem spędzali czas na graniu w szachy, zabawie i malowaniu. W międzyczasie Hook próbował niemal wszystkich sposobów na złamanie klątwy więzienia, ciążącej nad dzieckiem. Dziesięć lat później młodą Alicję zaczęły dręczyć koszmary, że Gertruda na nią czyha. Jej ojciec chciał położyć temu kres. Wrócił ze swej wyprawy ze specjalnym hakiem z Polinezji, draśnięty w ramię pociskiem z rewolweru kapitana Ahaba. Gdy Hook i Alicja zbliżyli się do siebie, nastąpił efekt zaklęcia zatrutego serca, który odrzucił ich od siebie i zadał piratowi ból. Gertruda pojawiła się w wieży i zdradziła, że zatruła pocisk, który go drasnął, po czym przeniosła ojca dziewczynki pod wieżę. Alicja bezskutecznie krzyczała za ojcem, by ją uratował[7]. W 17. urodziny znalazła sposób na wydostanie się. Stworzyła trolla, który wyrwał dach wieży i wyciągnął ją stamtąd. Wtedy też poznała Robin, miłość swego życia. Córka Zeleny obroniła dziewczynę przed zemstą ludu i była świadkiem jak olbrzym zmienił się w skalną rzeźbę[8]. Następnie Alicja trafiła do Krainy Czarów, gdzie – zanim pokonała Jabberwocky – widziała jak potwór zabił m.in. Cecelię – matkę Elli „Kopciuszka”[9]. Goniąc za Białym Królikiem, spotkała Golda – Mrocznego[10]. Zaczęła dla niego pracować i ostrzegła Henry’ego, by z godnie z wytycznymi jego dziadka, wrócił do Storybrooke i nie mieszał się w historię Kopciuszka bo spotka ich wszystkich coś strasznego. Henry nie posłuchał jej[11]. Alicja odnalazła ojca po latach, ale ich serca nadal pozostały przeklęte. Wyjaśniła też Elli dlaczego jej własna matka, z tego samego powodu co ona i Hook, nie mogła być z nimi. Obie z Ellą powstrzymały Drizellę przed zatruciem serca Henry’ego, odsyłając ją do Magicznego Lasu z Krainy Czarów[9]. W ciągu następnych ośmiu lat, Alicja i Hook utrzymywali ze sobą kontakt, ale musieli się trzymać na dystans. Dziewczyna została też przy panu Gold, który odkrył, że Alicja może być Strażnikiem – osobą, która przejmie mrok, będzie mieć nad nią kontrolę, ale sama jej nie ulegnie. Hook próbował trzymać ją z daleka o czarnoksiężnika, ale nieśmiertelny podszedł ją obiecując uzdrowienie serca Hooka. Miała tylko zmiażdżyć serce doktora Facilier. Alicja zdała jego test, gdyż posiadła serce osoby w ręku, ale oddała je właścicielowi. Oboje przystąpili do obrzędu przejścia mroku do niej, ale Gold zreflektował się i przerwał go. Dostrzegł bransoletkę od Robin i nie chciał, by kolejne więzienie – jego nieśmiertelność – nie zaciążyło na jej życiu z ukochaną. Sam zmienił wygląd, wracając do tego tuż przed pierwszą klątwą[12]. Robin i Alicja zostały rozdzielone przez mroczną klątwę. Zanim ich dosięgła, mroczny wręczył jej wyszczerbioną filiżankę, która go przebudzi w Kranie Bez Magii[13].

Sezon 7

Alicja została zabrana przez klątwę do Hyperion Heights w Seattle. Tak jak innym mieszkańcom, wyczyszczono jej pamięć i została Tilly, młodocianą włóczęgą, mieszkajacą w porzuconym kontenerze towarowym. Tilly widziała jak Henry Mills przyjechał do miasta i doniosła o tym Weaverowi. Gdy przestała brać leki, zaczęła odzyskiwać świadomośc i desperacko starała się przekonać Weavera do tego, że jest Rumplestiltskinem. Nie wiedząc o tym, osiągnęła cel, gdy ukradła mu broń i go postrzeliła. Żałowała jednak swego czynu i postanowiła nadal brać lekarstwa. Pomogła też detektywowi Rogersowi w jego sprawie „Eloise Gardener”, pomimo że Weaver przekazał jej instrukcje, że Eloise nie żyje. Zaginioną dziewczyną okazała się Matka Gertruda. Rogers był wściekły na Tilly, że celowo wprowadziła go w błąd na zlecenie Weavera, ale przeprosił ją i zaproponował cotygodniową partię szachów. Gdy Lucy padła nieprzytomna i trafiła do szpitala, Tilly pokazała mu znak Zakonu Ośmiu Wiedźm, a od Weavera dowiedzieli się, że one tu są. Tilly przyszła do Rogersa gdy ten pracował nad sprawą „Cukierkowego Zabójcy”. Ostrzegła Weavera i drugiego detektywa, że coś złego się stanie, ale oni ją zlekceważyli. Potwierdzeniem jej przeczuć było pomachanie przesłuchiwanej Eloise przez kamerę do Tilly w biurze Rogersa. Tilly oskarzono o zabójstwo. Odwiedziła w szpitalu Hildę z piekarni, którą już wcześniej ktoś zabił. Tilly miała w dłoni skalpel, ale uciekła Weaverowi i Rogersowi, przez co stała się pierwszą podejrzaną. W jej plecaku znaleziono kępy włosów ofiar i tablicę z symbolem zakonu i skreślonymi dwoma członkami. Tilly chciała uciec, ale spotkała Margot, która przekonała ją, by stawiła czoło problemom. Następnie Tilly i Rogers zauważyli kamerę w oku trolla, która to nagrała włóczęgę. To dało dziewczynie alibi, a Rogers zaprosił ją do swojego mieszkania, skoro morderca jest wciąż na wolności. Córka Hooka otrzymała też pracę u Sabine i zaczęła sprzedawać jej wypieki. Podczas pracy nawiązała więź z Margot. W końcu Eloise spotkała się osobiście z córką i wyjawiła kim jest dla niej. Tuż przed tym jak wciągnęła ją – poprzez szantaż – do zakonu, który miał rzucić zaklęcie wymazujące ludzkość z powierzchni Ziemi. Klątwa została jednak złamana, a Tilly użyła swych mocy Strażnika, by pokonać swą matkę i zamieniła ją w drzewo. Margot i Tilly pocałowały się, a gdy Alicja poczuła, że z jej ojcem dzieje się coś niedobrego, obie udały się do Storybrooke sprzed ich klątwy. Ludzie nie przywitali ich z otwartymi ramionami, oprócz Zeleny. Wykorzystały jej fasolkę, by przejść do Krainy Życzenia. Tam uwolniła ojca ze szponów Rumplestiltskina (Świat Życzenia) i była świadkiem jak Weaver pokonał go, oddając jej ojcu swoje serce. Następnie uczestniczyła w koronacji Roni na pierwszą elekcyjną „dobrą królową” Zjednoczonych Krain magicznych.

Anastazja Tremaine[edytuj | edytuj kod]

Anastazja Tremaine (Yael Yurman i Sophia Reid-Gantzert) to siostra Drizelli Tremaine i córka Lady Tremaine. Postać oparto na podstawie baśni „Kopciuszek”.

Przeszłość

Anastazja, jako 5-latka, straciła matkę Roszpunkę Tremaine. Ona i jej siostra Drizella Tremaine chciały ją odzyskać. Jednakże w trakcie sześciu lat jej nieobecności ich ojciec, Marcus Tremaine ożenił się z Cecelią, która była jednocześnie matką Elli[14]. Anastasja i Drizella zgubiły się w lesie podczas zabawy, ale odnalazły się. Po tym jak skupiły swoją więź, pokazały im się lampiony wskazujące drogę do domu[15]. Tuż przed dotarciem Roszpunki do ich domu za pomocą wysyłanych lampionów, Drizella prosiła Anastazję, by się poddała. Po połączeniu się, miłość Anastazji do matki urosła jeszcze bardziej. Tymczasem Cecelia musiała odejść, a jakiś czas później Ella i Anastazja wpadły pod lód na środku jeziora. Marcus uratował tylko Ellę, a ostatnie tchnienie Anastazji zostało zaklęte w jej ciele[14]. Jej matka obwiniała o to przyrodnią siostrę dziewczyny. Dziewczyna przyjęła ten punkt widzenia. Tremaine planowała wskrzesić swą córkę sercem najczystszym z możliwych. Wiele lat później zażądała od Elli, by przyniosła jej serce Henry Mills, ale zawiodła[16]. Sama Roszpunka praktykowała wyrwanie serca gdy czarowała swą dłoń różdżką matki chrzestnej Kopciuszka. W międzyczasie Drizella nauczyła się magii od Reginy Mills[17]. Drizella zdecydowała się rzucić mroczną klątwę, by ostatecznie ukarać matkę. Nad ciałem Anastazji, Matka Gertruda zaoferowała Drizelli dołączenie do Zakonu Ośmiu Sióstr – czarownic, które umożliwią jej to[15].

Sezon 7

Anastazja została zabrana przez klątwę do Hyperion Heights w Seattle. Victoria Belfrey odkopała ciało córki i sprowadziła je do „Belfrey Towers”, gdzie zaplanowała wykorzenić wiarę Lucy, by sprowadzić Anastazję do świata żywych. Tuż przed swoim aresztowaniem ukryła ciało córki przed jej siostrą i Eloise Gardener w szpitalu i uzyskała od Lucy Mills pojedynczą łzę. Skropiła nią czoło Anastazji, co przebudziło dziewczynę do świata żywych, kosztem jej przyrodniej siostrzenicy. Weaver, za zgodą Victorii, zabrał Anastazję do innego pomieszczenia, gdzie poddał ją testowi na zlokalizowanie jego sztyletu. Zdała go za pomocą magii, ale gdy przepisywała zaklęcie na uzdrowienie Lucy, zjawiła się Eloise Gardener. Magia Anastazji eksplodowała pozbawiając nieprzytomności Mrocznego, jej matkę i nieproszonego gościa. Ivy znalazła siostrę i nałożyła jej specjalną bransoletkę, która później przeniosła magię Ivy na Anastazję. Ta druga została zaproszona do Zakonu Ośmiu Wiedźm. Krótko potem Anastazja dowiedziała się od Eloise o wszystkich zbrodniach swej matki, co Victoria jej tylko potwierdziła. Gardener ukryła ją w swoim domu, gdy przyszedł odwiedzić ich Rogers. Następnie naładowała swą magią amulet wskrzeszenia, który posłużył początkowo do zabicia siostry dziewczyny, Ivy, a ostatecznie Victorii. Z nieznanych powodów Anastazja zerwała współpracę z Eloise. Została sprowadzona do biura matki przez lampiony. Ivy planowała zdradzić siostrę i odurzyła ją magią. Samedi wziął kawałek magii Anastazji, ale Eloise obudziła dziewczynę. Ivy zmieniła zdanie i była gotowa oddać życie za błędy jakie popełniła. Anastazja przyjęła jej przeprosiny, przez co Eloise wycofała się, a po wizycie Weavera i Roni, obie udały się przez portal do Magicznego Lasu.

Anna[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Anna z Arendelle (Elizabeth Lail) to siostra Królowej Arendelle, Elsy, zwanej Królową Lodu. Postać oparto na podstawie filmu „Kraina lodu”.

Przeszłość

W Arendelle przed pierwszą klątwą Anna z Elsą odkryły, że ich rodzice zginęli w drodze do Zaczarowanego Lasu, zwanego „Misthaven”. Udała się tam sama, by zbadać czego mogli poszukiwać[18].
Na miejscu poznała przyjaciela jej narzeczonego i jego matkę, Davida i Ruth. Ukryła się pod pseudonimem Joan i przeszkoliła Davida, by sprzeciwił się Bo Peep. Gdy sama została przez nią porwana, David pokazał swe umiejętności i wygrał w walce na miecze. Ruth przekazała Annie, że Rumplestiltskin pomoże jej w tym cokolwiek planuje[19].
Mroczny był już przygotowany na to co jej rodzice chcieli osiągnąć. Wpierw jednak poddał ją sprawdzianowi. Miała wlać eliksir do herbaty Ucznia czarodzieja. Sądząc, że to trucizna, nie zrobiła tego. Ostatecznie, okazało się, że to antidotum na miksturę zmieniającą staruszka w mysz, podaną wcześniej czarownikowi przez Rumplestiltskina. W jego chacie okłamał Annę przez co ta przez chwilę chciała go zabić. Zmierzyła się ze swym wewnętrznym mrokiem, ale mu się nie poddała. To pomogło mu przełamać zaklęcie Czarodzieja i zdobyć jego kapelusz. Mroczny został jednak przez nich obydwu rozkojarzony, przez co Anna zdobyła kontrolę nad sztyletem mrocznego. Na jej żądanie, Rumplestiltskin odesłał ją do Arendelle z pudełkiem, zawierającym kapelusz za oddanie sztyletu. Nie mógł skrzywdzić jej ani Elsy a Uczeń wrócił do ludzkiej formy[20].
Połączona z siostrą i narzeczonym Kristoffem, poznała ciotkę Ingrid, Królową Śniegu. Od dziadka Pabbie dowiedziała się co nieco o jej przeszłości. Pomogła Belle w jej staraniach o odzyskanie swoich wspomnień u Pabbiego, ale sama została porwana i zamknięta przez ciotkę w lochach. Miała zostać zastąpiona kimś kto władał magiczną mocą. Ta odebrała też jej czapkę czarodzieja[21].
Elsa z Anną spotkały się w lochach i chciały uwięzić Ingrid w urnie, w której kiedyś już przebywała. Ingrid rzuciła jednak na Annę zaklęcie rozbitego wzroku, które ukazywało w innych osobach to co najgorsze. Elsa została uwięziona przez zaślepioną gniewem Annę. Gdy czar prysł, zrozumiała co zrobiła, ale wtedy Ingrid zamroziła ją i Kristoffa[22].

Sezon 4

Trzydzieści lat później, po złamaniu drugiej klątwy, Ingrid zamierzała rzucić w Storybrooke zaklęcie rozbitego wzroku. To cofnęło działanie jej magii w Arendelle. Anna, Kristoff i Hans zostali odmrożeni. Ten ostatni w porozumieniu z piratem Czarnobrodym porwał Annę z Kristoffem. Umieścił ich w skrzyni, którą wyrzucili za burtę. Gdy nabierali wody i opadali na dno, Elsa w Storybrooke użyła Gwiazdy Życzeń. Znajdowała się w naszyjniku podarowanym Annie przez Elsę i ostatecznie znalazł się w lombardzie pana Gold. Przedmiot spełnił jej życzenie, by Anna była przy niej. Teleportował zakochanych na plażę w Storybrooke. Elsa i Anna spotkały się, ale działania Ingrid – zaklęcie rozbitego wzroku – spowodowały, że wszyscy musieli się odseparować od siebie. Regina Mills z osobowością „Złej Królowej”, przeniosła Annę i Kristoffa na plażę, gdzie Anna znalazła list od matki, w której błagała Ingrid o wybaczenie i podkreślała, że ją kocha. To spowodowało, że szczęśliwa Ingird cofnęła zaklęcie za cenę swego życia. Kristoff, Anna i Elsa wrócili do Arendelle, gdzie odbili królestwo z ręki Hansa, a Anna poślubiła Kristoffa.

Aurora[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Aurora / druga Śpiąca Królewna (Sarah Bolger) to ukochana księcia Filipa, córka króla Stefana i obiekt prześladowań Maleficent. Postać oparto na podstawie baśni „Śpiąca królewna”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Aurora urodziła się jako córka królowej Briar Rose i króla Stefana. Matka Aurory była pierwszą Śpiącą Królewną która pokrzyżowała plany Maleficent kilkanaście lat wcześniej. Aurora została zaręczona z księciem Filipem, ale Maleficent poinformowała dziewczynę w dniu jej ślubu, że ma specjalną klątwę dla jej ukochanego. Następnie przekłuła jej palec, przez co pogrążyła ją w klątwie snu. Przyszła „Zła Królowa” obserwowała scenę za plecami Aurory[23].
Magiczna tarcza Cory ochroniła Aurorę przed pociągnięciem przez mroczną klątwę „Złej Królowej” do Świata Bez Magii[24].

Sezon 2

Aurora została znaleziona w post-apokaliptycznym Zaczarowanym Lesie przez Mulan i Filipa. W zniszczonym i zarośniętym pałacu, po czym została obudzona ze klątwy snu. Niespodziewane pojawienie się Emmy Swan i Mary Margaret Blanchard sprowadziło ze sobą Zjawę, która wyssała duszę Filipa, zostawiając zdruzgotaną Aurorę i Mulan. Obwiniając je za to zdarzenie, uwięziły kobiety i zaprowadziły do miejsca nietkniętego przez klątwę. Wkrótce pomogły im jednak w powrocie do domu i starciu z Corą oraz Killianem „Hook” Jonesem. Cora porwała Aurorę, a Hook wyrwał nieprzytomnej księżniczce serce, po czym dał je Corze. Ta mogła kontrolować ukochaną Filipa. Gdy oboje ujawnili to, Mulan stoczyła walkę, by odzyskać organ i zwróciła go Aurorze. Po rozstaniu z Emmą i jej matką, Mulan i Aurora podjęły się wyprawy po duszę Filipa. Gdy Neal Cassidy trafił do Zaczarowanego Lasu, Aurora, Mulan i żywy Filip udzielili mu pomocy.

Sezon 3

Neal obudził się i gdy wspomniał Emmę oraz Henry’ego, a Aurora rozpoznała w nim sojusznika. Po powrocie Mulan spod starego zamku Mrocznego, gdzie pożegnała się z Nealem lecącym do Nibylandii, Aurora ogłosiła wojowniczce, że jest w ciąży. Mulan była zakochana w Aurorze, dlatego udała szczęśliwą, ale odeszła od nich. „Zła Czarownica z Zachodu” zaszantażowała Aurorę i Filipa skrzywdzeniem ich przyszłego dziecka, jeśli nie powiedzą o tym, że starzy mieszkańcy Zaczarowanego Lasu wrócili. W międzyczasie zdołali pokonać ogry i odbudować królestwo. Gdy powrót mrocznej klątwy sprowadził niemal wszystkich mieszkańców Storybrooke – oprócz „wybawicielki” i jej syna – do Zaczarowanego Lasu, nie mogli im pomóc ze względu na wcześniejsze zobowiązania. Gdy powiedzieli ciężarnej Królewnie Śnieżce, że Złej Czarownicy chodzi o jej drugie dziecko, Zelena zjawiła się w pałacu i zamieniła Filipa z Aurorą w latających małp. W Storybrooke po złamaniu drugiej klątwy, pokonanie Zeleny przyniosło zmianę zwierząt w ludzi. Aurora urodziła syna. Udała się na uroczystości koronacji syna Mary Margaret i Davida, Neala.

Sezon 4

Aurora uczęszczała na spotkania młodych mam z Mary Margaret i Ashley Boyd, gdzie wyjawiła, że dała synowi na imię Filip Junior.

Babcia Lucas[edytuj | edytuj kod]

Wdowa Lucas / Babcia (Beverley Elliott) to nestorka Kapturka/Ruby i matka zmarłej Anity. Postać oparto na podstawie baśni „Czerwony Kapturek”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, gdy Babcia była młodą dziewczyną, potężny wilk pozabijał jej sześciu braci i ojca. Ją oszczędził, pomimo że miał ją w zasięgu łapy. Ugryzł ją tylko w rękę, przez co przekazał jej moc zamiany w wilka. Później stał się jej mężem[25].
Z tego związku urodziła się Anita, która posiadła tę samą klątwę. Gdy dziewczyna dorosła i sama urodziła córkę, Kapturka, pokłóciła się z matką o to jak ją wychować. Anita chciała zrobić z niej wilka, a Babcia – człowieka. Dlatego ta druga uciekła z wnuczką od córki i powiedziała Kapturkowi, że jej matka zginęła z rąk łowców[26].
Klątwa osłabła z czasem, pozostawiając u Babci silny zmysł powonienia i słuchu, a pozbawiając samej ciężaru przemiany. By uchronić wnuczkę od tego brzemienia, kupiła od czarownika specjalny czerwony płaszcz, który pozwalał na zachowanie świadomości i uniemożliwiał przemianę. Dlatego kazała wnuczce, by go bez przerwy nosiła. Ta jej nie posłuchała i zabiła przez to Piotrusia, swe zauroczenie. Kapturek wpadła w rozpacz i uciekła wraz z niedawno poznaną dziewczyną o pseudonimie „Mary Margaret” przed wściekłym tłumem[25].
Od tego czasu Babcia pomagała Śnieżce przed jej ucieczką przed „Złą Królową”[4],
jak i w odbiciu ukochanego, Księcia z Bajki[27].
Była obecna przy niezrealizowanej egzekucji Królowej[28].
Wyszyła kocyk dla córki Śnieżki i Księcia – Emmy, po czym klątwa Reginy zabrała ją do Świata Bez Magii[29].

Sezony 1 do 6

W Storybrooke, Babci została wymazana pamięć o poprzednim życiu. Prowadziła „zagrodę u Babci”, gdzie mogli się zatrzymywać mieszkańcy miasteczka lub nowo przybyli goście oraz „bar u Babci”, gdzie spożywali posiłki. Chciała, by wnuczka przejęła więcej obowiązków związanych z lokalem i pracowała w sobotę. Ruby nie chciała być tak jak ona i odrzuciła ofertę, a ponadto rzuciła pracę. Następnie, jako asystentka Emmy–szeryfa przyszła do Babci po zamówienie. Staruszka zauważyła, że ona robi to samo co przedtem, ale eks kelnerka twierdziła, że wykonuje to co zawsze chciała. Ruby ostatecznie rzuciła pracę asystentki i przyszła pokornie do Babci. Wyjaśniła, że nie była gotowa na przejęcie obowiązków bo nie wiedziała, czy to potrafi. Spanikowała, ale dopiero teraz uznała, że da radę. Emma była jej przygodą i chciała pracę w której nie niszczy się komuś życia. Babcia chciała natomiast przekazać interes komuś kogo kocha, gdy odejdzie na emeryturę. Była dumna z wnuczki.
Staruszka pełniła rolę zaopatrzenia spożywczego dla miasta. Bar był natomiast miejscem świętowań czy zebrań w wielu ważnych momentach, jak powrót Emmy i Mary Margaret z post-apokaliptycznego Zaczarowanego Lasu czy zwycięstwa nad Zeleną „Złą Czarownicą z Zachodu”.
Babcia, podobnie jak inni mieszkańcy, została przeniesiona do Zaczarowanego Lasu, gdy Piotruś Pan rzucił Mroczną Klątwę. Rok później, ta sama klątwa Królewny Śnieżki zwróciła Babcię do Storybrooke. Wymazała jej pamięć, dlatego podejrzewała Reginę o ponowne rzucenie klątwy.
Kilka miesięcy później Babcia odwiedziła krainę Camelot, przez tornado, które przeniosło tam jej bar. Sześć tygodni później trzecia Mroczna Klątwa sprowadziła ponownie cały budynek z wszystkimi, którzy wybrali się na wyprawę, do miasteczka.
Gdy odwiedził ją hrabia Monte Christo, wyjawiła, że nie lubi chleba maczanego w jajku. Podała Belle herbatę doprawioną potajemnie przez Złą Królową (serum) co przyspieszyło jej ciążę z mrocznym aż do momentu porodu. Babcia wzięła udział w próbie osłabienia naprzemiennej klątwy snu Mary Margaret i Davida, co doprowadziło do ich wybudzenia. Protestowała, gdy Regina przeszukiwała jej bar, by odnaleźć drugą połówkę różdżki, która pozwoli im pokonać Fionę, „Czarną Wróżkę”. Po Ostatecznej Bitwie i pokonaniu Fiony, bohaterowie zebrali się w barze u babci, by celebrować to wydarzenie.

Sezon 7

Wdowa Lucas kontynuowała prowadzenie baru. Niekiedy też naprawiła auto Reginy, które ta wcześniej przekazała Henry’emu, po tym jak skończył szkołę. W Magicznym Lesie rzucono klątwę, która przesunęła linie czasowe Storybrooke i przeklętych mieszkańców krainy, w tym Henry’ego Millsa. Toteż, gdy do miasteczka przyjechały Tilly i Margot, nie uwierzyła im, że Henry ma żonę i córkę oraz że są w niebezpieczeństwie. Strzeliła do nich z kuszy i razem z Archie’m oraz krasnoludkami zaczęli ich ścigać, sądząc, ze to kolejni złoczyńcy. Po wszystkim, Babcia była obecna na koronacji Reginy na pierwszą elekcyjną „dobrą królową” Zjednoczonych Krain magicznych.

Cora[edytuj | edytuj kod]

Cora / córka młynarza / „Królowa Kier” (Barbara Hershey; Rose McGowan jako młoda Cora w epizodzie 2.16 i 3.18) to matka Reginy „Złej Królowej” i Zeleny „Złej Czarownicy z Zachodu Oz”. Postać oparto na podstawie baśni „Titelitury” i utworu „Alicja w Krainie Czarów”.

Rose McGowan, odtwórczyni młodej Cory, w 2007 roku
Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Cora urodziła się jako córka młynarza i dorabiała jako barmanka. Poznała ogrodnika Jonathana, który ją oszukał podając się za księcia. Zaszła z nim w ciążę, gdzie w międzyczasie oczarowała księcia Leopolda. Tych dwoje zaręczyło się, lecz księżniczka Eva odkryła kłamstwo Cory i przekazała to Leopoldowi. Ten wygnał Corę i ponownie poprosił Evę o rękę. Kilka miesięcy później Cora urodziła córkę, którą porzuciła w lesie[30].
Sama udała się do pałacu króla Xaviera z dostawą mąki, gdzie została upokorzona przez Evę i zmuszona do przeproszenia jej. Krótko potem wślizgnęła się na bal samego króla, gdzie poznała królewskiego syna, Henry’ego. Skłamała jego ojcu, że potrafi zamieniać słomę w złoto, dlatego została zamknięta w wysokiej wieży ze słomą, by to udowodniła. Tam zawarła umowę z Rumplestiltskinem, by nauczył ją tej umiejętności w zamian za jej pierworodne dziecko. Oboje zakochali się w sobie, dlatego Mroczny zmienił warunki umowy narzeczonej Henry’ego na ich wspólne dziecko i nauczył ją podstaw magii oraz wyrywania serc. Sama chciała zmiażdżyć serce przyszłego teścia, ale ten przekazał jej lekcję, że miłość to słabość. Cora wyrwała sobie serce, a do realizacji umowy z Mrocznym nie doszło. Dziewięć miesięcy później urodziła Reginę, córkę księcia Henry’ego[31].

Barbara Hershey, odtwórczyni starszej Cory, w 2010 roku

Pozostałe tajniki magii poznała od Maleficent, od której otrzymała książkę z zaklęciami[23].
Cora spotkała pierwszą córkę, gdy ta miała 13 lat. Dziewczynka, której przybrani rodzice nadali imię Zelena, wyleczyła swoją siostrę Reginę po tym jak ta zadała sobie ból magią z różdżki należącej do matki. Obie zaprzyjaźniły się, lecz gdy dowiedziały się prawdy o swoim pokrewieństwie, Cora wymazała im pamięć o tym i odesłała Zelenę do Oz[32].
Osiem lat po narodzinach Śnieżki, Cora zabiła Evę za pomocą magii. Próbowała też poddać próbie zła samą Śnieżkę, lecz królewna oparła się tej pokusie. Owdowiały król był natomiast gotowy do małżeństwa z jej 18-letnią córką. Zaaranżowała więc spotkanie monarchy z Reginą[33].
Po zaręczynach króla z Reginą, Cora dowiedziała się od Śnieżki, że Regina ma już narzeczonego i zamierzają zbiec. Cora zabiła Daniela. Przekonała dziewczynę, że małżeństwo z królem to właśnie jej „szczęśliwe zakończenie”[34][35].
W przeddzień ślubu, Cora zapobiegła próbie samotnej ucieczki Reginy. Podsunęła córce idee na przejęcie władzy absolutnej, gdyż Leopold sam niedługo umrze, lecz w odpowiedzi sama została wygnana przez Reginę do Krainy Czarów, prze taflę lustra[36][37].
W nowej krainie, kobieta zdobyła władzę jako „Królowa Kier”. Zaprzyjaźniła się z narzeczoną Czerwonego Króla (Garwin Sanford), Anastazją (Emma Rigby). Nauczyła dziewczynę sztuki posługiwania się magią i rozdzieliła z Willem Scarlett, któremu wyrwała serce, na jego żądanie. Mężczyzna stał się Waletem Kier[38].
Z pomocą Białego Królika (głos Johna Lithgow), Cora odwiedziła Zaczarowany Las. Chciała zapewnić Reginie dziecko i podsunęła jej nawet Szeryfa z Nottingham jako kandydata na ojca, lecz w odpowiedzi Regina uczyniła siebie bezpłodną[39].
Za drugą wizytą u córki, chciała jej zaprezentować serce Śnieżki, ale jej mąż podmienił organ na zwykłe serce czarnego rycerza. Regina za karę zmniejszyła ojca i zamknęła go do pudełka. Cora ukradła przedmiot do Krainy Czarów[40].
Regina, z pomocą Jeffersona „Szalonego Kapelusznika”, pojawiła się w Krainie Czarów. Odbiła ojca z rąk matki, ale zostawiła za sobą przewodnika swej podróży. Żołnierze Cory pochwycili Jeffersona i jego kapelusz, a ta kazała go ściąć, gdy odmówił wyjawienia tego jak tu przybył. Jej drugi Walet Kier (Paul McGillion) nakazał Jeffersonowi stworzenie nowego kapelusza, który zabrał by go do córki (Alissa Skovbye)[41].
Cora przywitała kapitana Hook z ciałem Claude’a. Pirat zamierzał ją zabić na zlecenie Reginy, ale Cora zmusiła pirata do współpracy. W zamian za zachowanie pamięci o Mrocznym, ten miał ją zabrać do Reginy, by sama mogła ją uśmiercić. W Zaczarowanym Lesie Cora udawała martwą w swoim sarkofagu, gdy usłyszała od młodszej córki, że ta wciąż ją kocha. „Zła Królowa” udała się by rzucić Mroczną Klątwę. Natomiast Cora uznała, że będzie lepiej jeśli ochronią się z Hookiem w Zaczarowanym Lesie, a sami za 28 lat przybędą do nowego świata. Ona pomoże pozbierać się Reginie po złamaniu klątwy i klęsce[24][42].
W Zaczarowanym Lesie podczas pierwszej klątwy, gdy Emma przyjechała do Storybrooke, czas w Storybrooke i Zaczarowanym Lesie ruszył z miejsca. Cora pozwoliła się pochwycić przez ocalonych i wtrącić do więzienia w ich „Bezpiecznej Przystani”[36].
Wcieliła się w rolę sir Lancelota, ich przywódcy[43].

Sezon 2

Po złamaniu pierwszej klątwy Mary Margaret wraz z Emmą trafiły do Zaczarowanego Lasu przez kapelusz Jeffersona i spotkały Corę, która przedstawiła się im jako sojusznik[37]. Wkrótce odkryły, że chce przedostać się do Storybrooke, by tam połączyć się z Reginą oraz Henrym. Emma z Hookiem zdobyli kompas do powrotu do miasteczka od olbrzyma Antona. Natomiast Cora próbowała go odzyskać kontrolując Aurorę. Ostatecznie, Emma z matką trafiły przez portal w Jeziorze Nostos do Storybrooke. Aurora odzyskała swoje serce. Hook – przez skradzioną olbrzymowi magiczną fasolkę – z Corą i porwanym przez nich Antonem też się tam dostali[42].
W Storybrooke Cora dosyć umiejętnie rozdzieliła swą córkę z Emmą i jej rodziną, mieszając ją w „morderstwo” Archie Hoppera. Sama zabrała terapeutę na statek Hooka, by dowiedzieli się jakie sekrety ma Mroczny. Cora ogłosiła zawieszenie broni z Goldem i zdobyła jeszcze raz zaufanie odrzuconej Reginy. Gdy Golda nie było w mieście, w trójkę udali się na poszukiwania sztyletu Mrocznego. W międzyczasie, Cora przyznała się przed Mary Margaret, że kiedyś zabiła jej matkę, a Reginie, że ukartowała całe spotkanie z królem. Po uśmierceniu Johanny, zyskała sztylet, a ranny Gold powrócił do miasteczka. Obie z córką postanowiły przyspieszyć bieg wypadków, a gdyby plan zakończył się sukcesem, fasola od Antona umożliwiła by im powrót do Zaczarowanego Lasu. Zamiast zmuszenia Golda do wymordowania rodziny Henry’ego, Cora wpadła na pomysł, by sama została Mroczną. Tuż przed dokonaniem mordu, wyjawiła właścicielowi lombardu, że był jej prawdziwą miłością i dlatego wyrwała sobie serce. Mary Margaret sprawiła, że to serce Cory zostało naznaczone trucizną Golda. W takim stanie, nieświadoma tego Regina włożyła je z powrotem w ciało swej matki. Córka młynarza upadła w objęcia Reginy. Swe ostatnie słowa skierowała do niej, mówiąc, że ona by jej wystarczyła do szczęścia, po czym zmarła.

Sezon 3

Cora trafiła do krainy Hadesu, gdzie dusze miały nierozwiązane sprawy na ziemi. Tam zarządzała zaświatami, wyglądającymi jak zrujnowana wersja Storybrooke.
W samym miasteczku podczas drugiej klątwy młoda Cora została na krótko przywołana zza światów przez młodszą córkę. Pokazała Mary Margaret jak została zmuszona przez matkę Śnieżki do porzucenia swego pierwszego dziecka, przyszłej „Złej Czarownicy z Zachodu”.

Sezon 5

Kobieta zawarła układ z Hadesem. Za uratowanie jej duszy, miała zmusić żywą Reginę Mills do opuszczenia jego królestwa. Regina przybyła tu z Emmą po duszę Hooka. Cora zawiodła, dlatego Hades zmienił ją w żebraczkę, bez możliwości władania magią. Uratował ją Hook, po czym zamierzała pomóc Reginie w planie, by żywa Zelena zapomniała o Hadesie. Widząc jednak zażartą kłótnię córek, zrozumiała że musi je pojednać. Zwróciła im wspomnienia z czasów przed pierwszą klątwą. Za to spotkała ją nagroda, w postaci wejścia na Olimp.

Cruella de Vil[edytuj | edytuj kod]

Cruella de Vil, później Cruella Feinberg z d. de Vil (Victoria Smurfit) to jeden z czarnych charakterów Zaczarowanego Lasu. Postać oparto na podstawie powieści „The Hundred and One Dalmatians” i filmu pod tym samym tytułem.

Przeszłość w Anglii lat 20. XX wieku

W Londynie lat 20. XX wieku przed pierwszą klątwą Cruella od najwcześniejszych lat miała mordercze skłonności. Zabiła ojca i dwóch ojczymów, przez co jej matka Madeline, została zmuszona do zapobieżenia dalszych morderstw. Dziesięć lat później Cruella spotkała dziennikarza Izaaka i to dzięki niemu zdołała się uwolnić. Obdarzył ją magią władania nad każdym zwierzęciem. Dzięki temu posłużyła się dalmatyńczykami matki, by zagryzły swą właścicielkę. Później zabiła je by uszyć z ich skóry swoje ikoniczne, czarno-białe futro. Wiedząc już to, Autor odebrał Cruelli to co kochała najbardziej – zdolność do zabijania[44].

Przeszłość w Zaczarowanym Lesie

Zmanipulowane przez Rumplestitlskina, Maleficent, Cruella de Vil oraz Urszula „Morska Wiedźma” umożliwiły Mrocznemu zdobycie mrocznej klątwy. Po tym jak je zostawił na pastwę Czernaboga, zdołały się przed nim uratować. Tak nawiązały przymierze w Zaczarowanym Lesie[45]. W trójkę porwały Belle, by zyskać rękawicę Merlina, by dzięki niej poznać tajemnice swych wrogów. Rumplestiltskin dał im ją gdy Urszula miała zmiażdżyć Belle. Po uwolnieniu dziewczyny, dyskretnie odzyskał przedmiot, gdyż przyznały mu rację, że była to zapłata okupu, a nie umowa. Gra dla złoczyńców była z góry ustalona i nigdy nie wygrają. Maleficent zaproponowała mu dołączenie do nich. Rumplestiltskin odrzucił ofertę, ponieważ uważał, że wygra w pojedynkę i nie potrzebuje dołączenia do „władczyń ciemności”[46]. Wobec groźby użycia Mrocznej Klątwy przez „Złą Królową”, udały się po pomoc do „Księcia z Bajki” i królewny Śnieżki. Drzewo mądrości miało odpowiedzieć parze zakochanych jak powstrzymać nadchodzący kataklizm, ale odrzuciło ich. Maleficent zdradziła Śnieżce, że powodem tego jest ich potomek, poczęty z prawdziwej miłości. Może zarówno być największym bohaterem, ale też najgorszym bandytą, jakiego Zaczarowany Las jeszcze nie widział, po czym oddaliły się[47]. Cruella została powalona przez Śnieżkę gdy pilnowała ciężarnej Maleficent. Po przebudzeniu chciała odzyskać jajo złożone przez Maleficent i porwane przez Śnieżkę, ale ona z Urszulą i jajem zostały wciągnięte przez portal Ucznia czarodzieja do Świata Bez Magii[48].

Przeszłość w Krainie Bez Magii

Na miejscu Cruella i Urszula porzuciły dziecko, lecz wykorzystały magiczne skorupki jaja z którego wykluła się dziewczynka. Zakończyło to ich proces starzenia się[44].

Sezon 4

Po złamaniu drugiej klątwy, Cruella wyszła za mąż za bankiera, pana Feinberga (Michael Querin), ale po kilku latach został zatrzymany przez FBI za oszustwa podatkowe. Cruella dołączyła do pana Gold i Urszuli w podróży do Storybrooke. Jednym z ich celów było odkrycie tożsamości Autora, ale nad granicą miasteczka była już podejrzliwa wobec Golda. W zamian za informacje do Emmy i Reginy o tym jak pokonać Czernaboga, wkroczyły do miasta i same wpuściły Golda. Wewnątrz miasta usłyszały, że Czernabog był częścią planu Mrocznego. Miały zachowywać się grzecznie i doprowadzić do wskrzeszenia Maleficent. Same zgodziły się z rodzicami „wybawicielki”, by nie mówić Emmie do czego doszło jeszcze w Zaczarowanym Lesie, ale niedługo potem udało im się sprowadzić Czarownicę do świata żywych z kilku kropel krwi Mary Margaret Blanchard i Davida Nolan. Cruella skłamała zwróconej do życia, że jej córka nie przeżyła podroży do nowego świata. Kobieta użyczyła też swe auto do porwania małego Pinokio. W domku letniskowym Gold zmienił swym sztyletem Pinokia w Augusta Booth, by przesłuchać go w sprawie Autora. Ten został zmuszony do udzielenia im informacji, ale gdy Cruella go pilnowała, została ogłuszona przez Mary Margaret. Kobieta przekazała Goldowi, Reginie i Maleficent o zdradzie Urszuli, która wróciła z ojcem do oceanu. Po uwolnieniu Autora przez Emmę, Cruella sama przejęła inicjatywę. Wyjawiła Maleficent los jej dziecka, ale uśpiła ją w jej smoczej formie. Sama spotkała się z Autorem i nie uzyskała czegokolwiek. W końcu porwała Henry’ego Mills, by Emma i Regina uśmierciły Autora, ale „wybawicielka” została zmuszona do zrzucenia jej na skały, gdzie zginęła. Cruella została pochowana na lokalnym cmentarzu, w obecności Golda i Izaaka.

Sezon 5

Cruella trafiła do krainy Hadesu, gdzie dusze miały nierozwiązane sprawy na ziemi. Udało się jej spotkać z nowym Autorem, Henrym. Zażądała podczas trzeciej klątwy, by ją wskrzesił, przez co Emma przestanie mieć etykietkę morderczyni. Zakochała się też w Jamesie. Ten wciąż miał żal do brata, że ich matka wybrała jego do pozostania w domu. Cruella pomogła mu się zemścić, ale zakończyło się to dla Jamesa wpadnięciem na zawsze do Rzeki Zagubionych Dusz. Jako zapłatę za to, zdemontowała wszystkie budki telefoniczne służące do nawiedzeń. Po opuszczeniu przez Hadesa swej krainy, wraz ze Ślepą wiedźmą bezskutecznie próbowała uniemożliwić powrót Emmie, Reginie i pozostałym bohaterom z Podziemi. Utrudniła też zadanie kapitanowi Hook i królowi Arturowi ukrywając książkę z baśniami. Artur obalił ją jako zarządcę Podziemi i 50 lat później spotkała w barze sir Mordreda (James Marsters).

Czarna Wróżka[edytuj | edytuj kod]

Fiona / Żółta Wróżka / Czarna Wróżka (Jaime Murray) to matka Rumplestiltskina / pana Gold. Postać oparto na podstawie baśni „Piękna i Bestia”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Fiona była człowiekiem i zakochała się prawdziwą miłością w Malcolmie. Urodziła mu syna podczas zimy. Tuż po porodzie, przyleciały do niej Tiger Lily – jego wróżka chrzestna – oraz Niebieska Wróżka z wieścią, że ich syn będzie „wybawcą”. Fiona odkryła jednak, że jest mu też przepowiedziane zginąć z ręki wielkiego zła, które zrodzi się tej samej zimy. Odda on życie w wydarzeniu zwanym Ostateczną Bitwą. Uzbrojona w wiedzę wróżek, rzuciła na siebie czar, który zmienił ją w Żółtą Wróżkę. Odtąd razem z Tiger Lily przeszukiwały każdą kołyskę, by znaleźć znamię wielkiego zła, ale te poszukiwania spełzły na niczym. Fiona wpadła na pomysł, by stworzyć klątwę, która przeniesie syna do Świata Bez Magii. Tiger Lily chciała ją powstrzymać i różdżką utworzyła jej znamię na przedramieniu, ale Żółta Wróżka wyrwała jej serce. Gdy chciała je skruszyć, zmieniło to ją w Czarną Wróżkę. Fiona wiedząc, że ona i jej syn będą musieli walczyć ze sobą w przyszłości, pozbawiła syna mocy Wybawcy za pomocą Nożyc Przeznaczenia, ale sama została wygnana do Mrocznego Wymiaru przez Niebieską Wróżkę. Ta sama wróżka zwróciła serce Tiger Lily[49] i skonfiskowała różdżkę Fiony[50].
Na miejscu czas płynął zupełnie inaczej, było to pustkowie, lecz mogła być z niego przywołana do Zaczarowanego Lasu specjalną formułą[51].
Podarowała nieco czarnego pyłu wróżek Królewnie Śnieżce do jej walki ze „Złą Królową”[52].
Wiele lat później została wezwana przez Mrocznego i obezwładniona tuszem z kałamarnicy, by Rumplestiltskin mógł ją spytać o dziecko, które kiedyś porzuciła. Czarna Wróżka zrozumiała, że stoi przed synem i do tego Mrocznym. Roześmiała mu się w twarz i usłyszał, że czasami zostajemy zmuszeni do wyboru potęgi ponad miłość. Gdy tusz unieruchamiający ją przestał działać, odleciała ponownie porzucając syna[51].
W Storybrooke po złamaniu trzeciej klątwy, gdy Matka Przełożona odleciała z drugim synem Golda i Belle do bezpiecznego miejsca, Fiona zaatakowała ją i porwała swego wnuka. Wychowała go w Mrocznym Wymiarze, odrzucając to co synowa mu dała jako dawne wspomnienie. Gideon wykradł książkę matki od swej babci, którą sam musiał nazywać matką. Tak dowiedział się, że został porwany. Czarna Wróżka poddała go dwóm testom. Pierwszy, gdy miał 10 lat, polegał na tym, że zostawiła otwarte drzwi do jego celi, podczas gdy zabrała jego przyjaciela Rodericka (Mason McKenzie) na tortury. Nie odważył się przyjść mu z pomocą. W dniu 28 urodzin, podsunęła dorosłemu Roderickowi (Grayson Gabriel) swój klucz do skarbca z mrocznym pyłem. Ten go ukradł i tak chciała sprawdzić, czy Gideon – wyjątkowy dar jaki zdobyła, z którym dzieliła się wszystkim co posiadła – ją zdradzi. Mężczyzna rzeczywiście zbuntował się, gdy Roderick został aresztowany, a Czarna Wróżka uniknęła trafienia jej mrocznym pyłem. Czarna Wróżka zamieniła przyjaciela Gideona w robaka i go rozdeptała. Aby syn Belle był posłuszny, wyrwała mu serce. Plan Gideona, by zniszczyć babcię białą magią „Wybawczyni” spalił na panewce. Teraz rozkazano mu zabić tę osobę, by po jej śmierci miecz „Hrunting” otworzył portal do jej wymiaru i uwolnił ją z niego[53].

Sezon 6

Dzięki swemu wnukowi i rozproszeniu uwagi Emmy w starciu z olbrzymim pająkiem, Czarna Wróżka prześlizgnęła się przez szczelinę portalu do Storybrooke. Zauważyła z goryczą, że powątpiewał w nią, ale też, pomimo całkowitej kontroli nad nim, część jego chciała jej pomóc. Spotkała się z Emmą w lesie i oznajmiła, że jest im przeznaczone się zmierzyć ze sobą od zarania dziejów. W międzyczasie, usiłowała nawiązać sojusz z Goldem i „Złą Czarownicą z Zachodu”, ale oba projekty się nie udały. Zmanipulowała Zelenę, by uzbroiła swą niestabilną magią kryształy wróżek. Poniosła klęskę, gdyż Zelena wolała zniszczyć swą magię i tą w kryształach. Fiona porwała Matkę Przełożoną i torturami zmusiła do wyjaśnienia, gdzie ukryła drugą część różdżki, która posłużyła do wygnania jej. Bohaterowie już ją znaleźli, dlatego Regina wyzwała na pojedynek matkę Golda. Tej niemalże udało się zabić burmistrzynię miasteczka. Jednakże Zelena potrąciła ją autem od siostry. Gdy Gold dowiedział się prawdy o tym jaki lost spotkał jego matkę gdy był niemowlęciem, Czarna Wróżka otworzyła się przed nim, że wciąż go kocha. Ten wmówił bohaterom, że wyrwał matce serce i oddał synowi to należące do niego. Jednakże wieczorem spotkał się z matką, która wyjawiła mu, że Emma Swan zginie w dniu swego ślubu z kapitanem Hookiem. Fiona ujawniła się przed Emmą i zmieniła kolor białej sukni ślubnej od Śnieżki na czarny kolor. Emma początkowo nie chciała oddać jej swego serca. Skoro Fiona miała rzucić klątwę na Storybrooke i to 10 razy mocniejszą niż Mroczna Klątwa oraz unieruchomiła jej rodzinę, poddała się. Mimo tego, wygrała dzięki czarowi sprawionemu przez Matkę przełożoną przed pierwszą klątwą w Zaczarowanym Lesie. Muzyka wszystkich jej bliskich została przekazana jej tuż przed narodzinami i tak pokonała Fionę. Czarna klątwa została jednak rzucona tuż po ślubie Emmy. Fiona uczyniła siebie burmistrzynią miasteczka, ponowną posiadaczką serca Gideona, matką Henry’ego i wygnała jej rodzinę do Zaczarowanego Lasu a Zelenę do Oz. Emma sadziła, że przebywa w zakładzie zamkniętym od czasu wybudzenia syna z klątwy snu otrutego jabłka. Fiona usiłowała wycisnąć z niej ostatnią iskrę wiary w magię i nawet udało jej się zmusić Swan do wyjazdu z miasteczka do Bostonu. Nakłoniła ją nawet do spalenia książki z baśniami przez co wszystkie krainy pochłonęła nicość. Na prośbę pana Gold by wszczęła ponowne śledztwo dotyczące zaginięcia Belle, Fiona wyjaśniła mu, że ta podróżuje po świecie. Gdy Emma odzyskała świadomość wróciła a Fiona rozkazała Gideonowi zabić Emmę, zanim Gold ostatecznie zmienił swą matkę w popiół. To złamało klątwę i sprowadziło bohaterów do miasta.

Drizella/Ivy[edytuj | edytuj kod]

Drizella Tremaine / Ivy Belfrey (Adelaide Kane; Anna Cathcart w wieku 9–12 lat oraz Lula Mae Melenchuk w wieku 8 lat) to przyrodnia siostra Kopciuszka/Jacindy oraz córka Lady Roszpunki Tremaine/Victorii Belfrey. Postać oparto na podstawie baśni „Kopciuszek”.

Przeszłość

Drizella urodziła się z magią, ale decyzją jej matki musiała ją w sobie tłumić[17]. Gdy miała dwa lata, jej ojciec zachorował, a same zaczęły cierpieć z głodu. Ich matka zniknęła nagle gdy usiłowała zdobyć kilka warzyw w przydrożnym ogrodzie. Ona i jej siostra Anastazja Tremaine chciały ją odzyskać. Natomiast ich ojciec Marcus Tremaine – po sześciu latach jej nieobecności – ożenił się z Cecelią, która była jednocześnie matką dla Elli[14]. Drizella wpadła na pomysł wysyłania lampionów, by dać znać matce, że tęsknią za nią[54]. Ostatniej nocy, tuż przed dotarciem Roszpunki do ich domu, Drizella prosiła Anastazję, by się poddała. Sama zżyła się z Cecelią, aż w końcu nazwała ją matką w dniu swych urodzin. Cecelia musiała jednak odejść[14]. Anastasja i Drizella zgubiły się w lesie, podczas zabawy, ale odnalazły się. Po tym jak skupiły swoją więź, pokazały im się lampiony wskazujące drogę do domu[15]. Jakiś czas później Drizella widziała jak Ella i Anastazja wpadły pod lód na środku jeziora. Marcus uratował tylko Ellę, a ostatnie tchnienie Anastazji zostało zaklęte w jej ciele[14]. Drizella, juz jako dorosła młoda dama, udała się na wyprzedaż do bankrutującej Tiany[55]. Zanim obie z matką udały się na królewski bal, Lady Tremaine zabiła wróżkę chrzestną (Jillian Fargey) Elli „Kopciuszka” jej własną różdżką. Podczas wydarzenia, książę (Liam Hall) odrzucił zaloty Drizelli[11]. Za to jego brat Gregor (Julian Haig) oświadczył się dziewczynie[17]. Między innymi dlatego Tremaine zabiła jego brata i zrzuciła winę na Ellę „Kopciuszka”[11]. Straże królewskie pochwyciły Henry’ego, który pomógł uciec Elli, dlatego Roszpunka kazała Drizelli go zabić. Regina Mills zdążyła przybyć na czas i pokonała siostrę Anastazji swą magią[56]. Regina nabrała sympatii do Drizelli, widząc w niej młodszą siebie. Nauczyła ją posługiwać się magią do czasu gdy odkryła, że to Roszpunka chce, by nią władała. Tak mogłaby poświęcić serce dziewczyny i wskrzesić ukochaną Anastazję. Drizella zrozumiała plan matki i zabiła swego narzeczonego na jej oczach, by napełnić mrokiem swoje serce. Dodatkowo, była zdecydowana ukarać ją przez rzucenie Mrocznej Klątwy i zadanie jej tyle bólu ile będzie mogła. Obiecała Reginie, że jej klątwa będzie nie do złamania[17]. Bezskutecznie próbowała zatruć serce Henry’ego w Krainie Czarów klątwą zatrutego serca, tak jak Roszpunka Cecelię, zanim Alicja i Ella ją powstrzymały[9]. Nad ciałem Anastazji, Matka Gertruda zaprosiła ją do swego Zakonu Ośmiu Wiedźm, do którego dostała się po uśmierceniu Małgosi z Oz[15]. W dniu narodzin Lucy, Drizella pojawiła się w obozie Ruchu Oporu i oznajmiła, że rzuci mroczną klątwę. Została zamieniona w kamień przez magię krwi, dzięki kropli od matki. Osiem lat później, Gertruda i Zakon Ośmiu Wiedźm przełamały tę klątwę i razem porwały Henry’ego, po czym zatruły jego serce. Drizella oświadczyła matce, że wtłoczy jej wspomnienia jakoby sama rzuciła klątwę, by ratować Anastazję. Uśpiła ją, po czym sama została pokonana przez Reginę i Zelenę „Złą Czarownicę z Zachodu”. Gdy Regina zobaczyła umierającego Henry’ego, zgodziła się rzucić mroczną klątwę, by ratować jego życie. Nie mogła go uzdrowić, ale obiecała Drizelli, że na tym sprawa się nie zakończy[13].

Sezon 7

W Hyperion Heights Drizella stała się Ivy Belfrey, asystentką swej matki Victorii Belfrey. Musiała przeszukiwać miasteczko, gdyż Lucy uciekła z domu. Gdy ją znalazła, wręczyła jej książkę policjantowi Rogers. Podczas Halloween, udała się z Lucy Mills na świętowanie. Zrobiła to niechętnie, ale pod presją rozczarowania u matki. Zgubiła przybraną siostrzenicę, po czym dorosły Henry pomógł jej skutecznie ją odszukać. Zaczęła umawiać się z Henrym, by odkryć nikczemne sekrety matki. Zamiast mężczyzny przyszła do niej Roni. Nie znalazły nic w jej sekretnej komnacie, oprócz zdjęcia Reginy i młodego Henry’ego. Eloise pochwaliła ją za oszukanie matki w sposób, by myślała, że ona rozdaje karty oraz za zdobycie zaufania Roni z Henrym. Ivy podkreśliła by mówiono do niej „Drizella”. Z pomocą Ivy, Gertruda uzyskała wystarczająco magii, by dziewczyna obudziła Roni z klątwy i wydobyła z niej Reginę. Chwilę później ostrzegła ją, że jeśli klątwa zostanie złamana, Henry’ego i Jacindę spotkają tragiczne konsekwencje. Dlatego musi ich trzymać jak najdalej od siebie. Ivy zabiła więźnia (Sandy Robson), który wiedział o Eloise Gardener. Odkrycie przez Victorię faktu, że Ivy spiskuje z Elosie i przeniesienie jej do podziemi w nieznanym budynku, doprowadziło do wykrycia jej pobytu przez Rogersa i aresztowania Victorii. Bez matki na karku, Ivy i Eloise zaplanowały wskrzeszenie Anastazji, lecz Victoria ukryła jej ciało – pod respiratorem w szpitalu. Odwiedziła matkę w areszcie i prosiła tylko o dostęp do ciała siostry. Gdy Victoria jej odmówiła, zaczęły z Eloise śledzić ją i Weavera po jej wypuszczeniu na wolność, ale nic nie osiągnęły. Dopiero w szpitalu zobaczyła jak jej matka przebudziła siostrę i zapłakała. Ivy postanowiła ukraść magię Anastazji, ale nie wiedziała, że gdy to zrobi, przekaże swą magię siostrze, zgodnie z planem Eloise. Ta przyznała się do zdrady i wrzuciła Ivy do wyschniętej studni, tuż obok jej matki. Victoria zdołała wydostać się z córką ze swej celi i zaproponowała sojusz, by razem mogły ocalić Anastazję. Ivy odrzuciła propozycję i przyznała się kto wymyślił lampiony wiele lat temu w Magicznym Lesie. Odeszła od matki, ale krótko potem Eloise sprowadziła ją do okręgu, w którym miała naładować amulet wskrzeszenia, kosztem jej życia. Victoria widziała to i zastąpiła córkę, oddajac przez to swoje życie za nią. Przed wyzionięciem ducha, Victoria wyznała, że kocha córkę. Gdy Rogers i Weaver przyjechali na miejsce zbrodni i spytali jak Ivy się czuje, odparła, że nie jest pewna. To stanowiło punkt zwrotny w działaniach Ivy, gdyż definitywnie pogodziła się z Jacindą, Henrym oraz chciała zrobić to samo z siostrą. Po odparciu ataku „Cukierkowego Zabójcy”, zgłosiła się o pomoc do Roni. Na miejscu jednak obsłużył ją Samdi. Zaoferował magiczną fasolkę w zamian za magię Anastazji, którą Eloise i tak dopadnie. Ivy planowała zdradzić siostrę i odurzyła ją magią z fasolki. Samdi wziął kawałek magii Anastazji, ale Eloise obudziła dziewczynę. Ivy zmieniła zdanie i była gotowa oddać życie za błędy jakie popełniła. Anastazja przyjęła jej przeprosiny, przez co Eloise wycofała się, a po wizycie Weavera i Roni, obie wróciły do Magicznego Lasu.

Dzwoneczek[edytuj | edytuj kod]

Dzwoneczek / Zielona Wróżka (Rose McIver) to wróżka z Zaczarowanego Lasu, która raz straciła swój status wróżki i przez wiele lat mieszkała w Nibylandii. Postać oparto na postaci z powieści „Piotruś Pan”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą królowa Regina spadła z balkonu. Przed uderzeniem w ziemię została zatrzymana przez wróżkę, Dzwoneczek. Następnie obie poznały się lepiej i Regina powiedziała jej o swoich problemach z białym małżeństwem i pasierbicą Śnieżką, która zabiła jej narzeczonego. Dzwoneczek zaproponowała, pomimo sceptycyzmu Reginy, że odnajdzie jej drugą prawdziwą miłość za pomocą pyłu marzeń. Wróżka odwiedziła siedzibę wróżek, gdzie Niebieska Wróżka zabroniła jej spotykania się z żoną Leopolda. Była córką „Tej Co Wyrywała Serca” i uczennicą Mrocznego. Nie pozwoliła też na użycie pyłu marzeń. Pomimo tego wieczorem zielona wróżka zabrała królową i poleciały, dzięki pyłowi, do tawerny. Ten odnalazł królowej mężczyznę z tatuażem lwa. Dzwoneczek starała się zachęcić Reginę do wejścia do środka i zapewniała, że z nim znajdzie szczęście, po czym odleciała. Kilka godzin później Dzwoneczek chciała się dowiedzieć jak spotkanie się potoczyło, ale Regina skłamała jej, że mężczyzna był okropny i nie znaleźli wspólnego języka. Została nazwana „okropną wróżką”. Dzwoneczek domyśliła się, że Regina była zbyt przerażona, by z nim pomówić. Sama wpadła w kłopoty, ponieważ pył został zmarnowany. Reginie było to obojętnie i kazała jej wylecieć oraz przyznała, że nie ma przyjaciół. Niebieska wróżka trafiła na nią w drodze z pałacu. Nie mogła wybaczyć kradzieży pyłu i pomimo jej błagań, uznała, że już w nią nie wierzy. Tak Dzwoneczek straciła skrzydełka i status wróżki[57].
Dzwoneczek spotkała się z Corą i opowiedziała jej o drugiej prawdziwej miłości córki, co zostało tylko wspomniane[39].
W Zaczarowanym Lesie, jeszcze raz ona i Regina skrzyżowały ze sobą swój szlak. Teraz jako „Zła Królowa” była już w nieustępliwym pościgu za Śnieżką. Dzwoneczek przypomniała jej, że pył marzeń wskazał jej kiedyś wybór, a nie ścieżkę po której musi podążać. Regina ponownie odrzuciła te słowa i jako akt miłosierdzia, oszczędziła jej życie. Była wróżka pomogła ojcu Reginy, by strzały Kupidyna wskazały mężczyznę z tatuażem lwa[58].
Była wróżka trafiła do Nibylandii. Spostrzegła, że dwaj mężczyźni przemierzają dżunglę. Ogłuszyła jednego z nich, po czym poznała bliżej Killiana „Hook” Jonesa i motywy jego działania[50].

Sezon 3

30 lat później, po złamaniu pierwszej klątwy, Regina Mills usiłowała uratować swego syna Henry’ego w Nibylandii. Została porwana przez Dzwoneczka. Była wróżka zagroziła wbiciem jej w szyję grotu z trucizną Snocień, ale Regina wyrwała sobie serce. Dzwoneczek widziała, że jest otoczone mrokiem i tak samo będzie wyglądać jej własne, jeśli zabije. Dzwoneczek pozwoliła jej żyć, ale wyznała, że skoro Regina nie odnalazła swego drugiego ukochanego, zrujnowała życie swoje i jego. Nawiązała jednak sojusz z Hookiem, Emmą, rodzicami „wybawicielki” i Reginą. Gdy nie mieli planu ucieczki, wyjawiła im co się stało z Tamarą i Gregiem, po czym odeszła. Krótko potem spotkała ponownie Neala Cassidy oraz Cień zamknięty w kokosie jako ich sposób na ucieczkę. Przesłuchanie Wendy Darling wyjawiło najbliższe plany Piotrusia Pana, a była wróżka została w obozie z innymi „zagubionymi chłopcami”. Regina zdołała jednak odzyskać serce Henry’ego i zwrócić je synowi. Cień został natomiast użyty do tego, by unieść „Jolly Rogera” – statek Hooka – w kierunku Storybrooke.
W miasteczku, Dzwoneczek zdołała zniszczyć Cień przez co Matka przełożona przyznała, że była wobec niej zbyt surowa, po czym przyjęła ją ponownie jako wróżkę. W Storybrooke podczas drugiej klątwy Dzwoneczek była obecna na pogrzebie Neala. W „barze u babci” rozpoznała drugiego ukochanego Reginy po tatuażu, Robin Hooda. Chciała z tym porozmawiać. Przekonywała, że powinna się otworzyć na miłość, ale zobaczyła, że Regina źle zareagowała na krytykę i porzuciła temat. Chwilę później Zelena „Zła Czarownica z Zachodu” wyjawiła wszystkim, że jest przyrodnią siostrą Reginy. Dzwoneczek pomogła Davidowi i Belle oczyścić ulice do bitwy między siostrami. Słyszała wiadomość Zeleny do Davida, Emmy i Dzwoneczka, że ktokolwiek przeszkodzi w pojedynku, zginie z ręki Golda/Mrocznego. Wieczorem zobaczyła bitwę sióstr i odlot wściekłej Zeleny na swej miotle.

Elsa[edytuj | edytuj kod]

królowa Elsa / „Królowa Lodu” (Georgina Haig) to władczyni ziemi Arendelle oraz siostra Anny. Postać oparto na podstawie filmu „Kraina lodu”.

Przeszłość

Arendelle przed pierwszą klątwą, Anna z Elsą odkryły, że ich rodzice zginęli w drodze do Zaczarowanego Lasu, zwanego też przez mieszkańców Arendelle „Misthaven”. Anna udała się tam sama, by zbadać czego mogli poszukiwać[18]. Kristoff i Elsa dowiedzieli się, że Hans i jego 12 braci szukają urny w której mogli, by uwięzić Elsę. Sami znaleźli ją jako pierwsi, ale Hans z kilkoma braćmi podążyli za nimi. Ten zagroził życiu Kristoffa, dopóki Elsa nie podała mu urny. Zamierzał uwięzić tam królową, ale bezwiednie uwolnił z niej ciotkę Elsy, Ingrid. Ta zamroziła go, a w pałacu wyznała, że jest jej ciotką. W zamian usłyszała jednak, że Gerda nie żyje, a druga siostrzenica Anna zaginęła. Ingrid obiecała Elsie odnaleźć ją[59]. Zaczęła ją też trenować co dało rezultat opanowania mocy i emocji młodej władczyni. Mogła się tym pochwalić, gdy Anna wróciła z „Misthaven”. Siostra zataiła prawdę o tym co odkryła i przedstawiono jej magiczną ciotkę[21]. Elsa z Anną spotkały się i chciały uwięzić Ingrid w urnie. Ingrid rzuciła jednak na Annę zaklęcie rozbitego wzroku, które ukazywało w innych osobach to co najgorsze. Przez swój zaślepiony gniew, Anna uwięziła siostrę w urnie. Ingrid odebrała uwięzionej siostrzenicy wspomnienia. Elsa w urnie została skonfiskowana przez Rumplestiltskina do jego skarbca z nieprzewidywalną magią[22].

Sezon 3

Stamtąd bezwiednie zabrał ją Killian „Hook” Jones i przeniósł w portal czasu, 30 lat wprzód do Storybrooke po złamaniu drugiej klątwy. Urna otworzyła się i ukształtowała się ponownie w Elsę. Swą magią zniszczyła urnę i wyszła w kierunku miasteczka.

Sezon 4

Przestraszona otoczeniem, stworzyła śnieżnego potwora, by ją ochronił. Powstał chaos w mieście, dopóki Regina go zniszczyła. Po odnalezieniu naszyjnika Anny w lombardzie Golda, Elsa przysięgła znaleźć Annę i stworzyła lodowy mur wokół miasta. To spowodowało awarię prądu w Storybrooke. Elsa i Emma spotkały się. Pomimo że władczyni Arendelle wydała się wroga oraz ostrożna, rozmawiały ze sobą i doszły do wniosku, że wiele ich łączy. Elsa próbowała zburzyć mur, kiedy Emma z rodziną i chłopakiem zgodzili się pomóc w jej poszukiwaniach. Ten jednak w ogóle nie drgnął. Gdy Lady Marian cierpiała z powodu klątwy zamrożenia zagrażającej jej życiu, mieszkańcy miasta obwinili Elsę za to, pomimo że właściwą sprawczynią była jej ciotka, Ingrid. Próbowała nawet skrzywdzić Hooka, ale Emma powaliła ją w walce. Nazajutrz Elsa przeszukiwała spisy obywateli w biurze szeryfa, gdy David odkrył, że „Królowa Śniegu” ukrywała się tutaj pod imieniem „Sarah Fisher” i nie została sprowadzona przez klątwę. Ingrid spotkała jeszcze raz siostrzenicę i była dumna, gdy ta przestała się bać. Obie z Emmą odkryły, że Ingrid próbowała adoptować 16-letnią Emmę i wciąż szuka zastępczyni swych prawdziwych sióstr. Rzuci zaklęcie rozbitego wzroku, by zwrócić wszystkich mieszkańców przeciwko sobie. Oszczędzi Elsę i Emmę, by mieć dla siebie swoją idealną rodzinę. Gdy moce Emmy wymknęły się spod jej kontroli, Elsa zamiast porozmawiać z „wybawicielką” o pozbyciu się magii, skłoniła ją do zaakceptowania ich. Gdy to się dokonało, Ingrid przejęła moce Elsy i Emmy, a następnie rzuciła zaklęcie rozbitego wzroku na całe Storybrooke. Elsa użyła naszyjnika, który Anna kiedyś posiadała i właściwie był „Gwiazdą Życzeń”. Ten spełnił jej życzenie, by Anna była przy niej. Teleportował dziewczynę z jej narzeczonym na plażę w Storybrooke. Elsa i Anna spotkały się, ale działania Ingrid spowodowały, że wszyscy musieli się ukryć, by się nie skrzywdzić. Emma i Elsa odzyskały kontrolę nad swymi mocami, natomiast sytuację uratowała Anna listem od swej matki do Ingrid. To spowodowało, że szczęśliwa Ingird cofnęła zaklęcie za cenę swego życia. Kristoff, Anna i Elsa wrócili do Arendelle przez portal w posiadłości Merlina. Następni odbili królestwo z ręki Hansa, a Anna poślubiła Kristoffa. Królowa ukarała też Czarnobrodego za kolaborację z Hansem i uwięziła statek „Jolly Roger” w butelce, a jej magia pociągnęła Ariel do środka.

Gertruda/Eloise[edytuj | edytuj kod]

Matka Gertruda (ang. Mother Gothel) / Eloise Gardener (Emma Booth) to matka Alicji/Tilly. Postać oparto na podstawie baśni „Roszpunka”.

Przeszłość

Gertruda żyła w świecie ludzi gdzie jeszcze istniała magia. Byłą nimfą i miała m.in. siostrę Yarrow (Kyra Leroux) i matkę Florę (Gabrielle Miller). Mimo ostrzeżeń od rodziny i brzemienia, że kiedyś przejmie rolę matki jako władczyni całej magii w tym świecie, Gertruda dołączyła do świata ludzi. Jedna z nich, Isla (Emily Tennant) wprowadziła ją do swoich, tylko by ją upokorzyć przez oblanie błotem. Ukradła także klucz do ich gaju. Ludzie spenetrowali dom nimf, paląc go i niszcząc. Doprowadzili do śmierci jej rodzinę. Gertruda pożegnała się z nią. Sama – uznana za wynaturzenie – zabiła Islę oraz całą ludzkość. Ocaliła tylko Seraphinę. Gertruda oznaczyła magią miejsce, które zostawiła i z towarzyszką opuściła Świat Bez Magii, na rzecz Magicznego Lasu[60]. Wiele, wiele lat później Roszpunka Tremaine udała się do ogrodu Gertrudy po jedzenie. Ta ukazała się przed dziewczyną i przekonana o tym, że ten intruz nie chce odebrać jej magii, zawarła z nią układ. Właściwie był to test czy może zostać Strażnikiem – osobą strzegącą czarnej magii, która to nie będzie miała wpływu na samego Srażnika. Roszpunka miała oddać wszystko za zapewnienie dostatku swej rodzinie. Dlatego Gertruda posłużyła się nasionami złotego kwiatu i uwięziła Roszpunkę w wieży. Uhonorowała też umowę z kobietą i zapewniła jej małżonkowi oraz dwójce córek to co potrzebowali. Sześć lat później, gdy Roszpunka uciekła z wieży i połączyła się z rodziną, dostała zawodu. Mąż ożenił się z Cecelią i zyskał pasierbicę, Ellę. Gertruda jeszcze raz pokazała się Roszpunce i przedstawiła grzyb z Krainy Czarów, który zabije Cecelię. W międzyczasie Gertruda ulepszyła swoją wieżę, dodając magię krwi. Gdy Anastazja Tremaine została przyniesiona Gertrudzie przez Roszpunkę, czarownica zamknęła w ciele dziewczynki jej ostatnie tchnienie i sama zamierzała zabrać Anastazję do wieży. Wyjawiła Roszpunce swój plan sprzed lat, ale kobieta sama użyła nasion złotego kwiatu i uwięziła Gertrudę w wieży[14]. Gdy Hook dostał się do wieży, Gertruda przybrała powłokę Roszpunki i pomogła mu zdobyć kwiat oraz uwiodła go, by zajść w ciążę. Nazajutrz po wspólnie spędzonej nocy pokazała mu swoją córkę, rozwiniętą do etapu noworodka dzięki magii. Następnie zostawiła ją w wieży samą, bo tylko tak mogła opuścić swe więzienie. Ojciec pozostał z dzieckiem w wieży[6]. Dziesięć lat później wiedzma rzuciła zaklęcie zatrutego serca na nabój, którym kapitan Ahab drasnął Hooka w ramię. Musiała mieć pewność, że pirat nie wyzwoli ich córki z wieży. Przyznała się im do tego i zabrała specjalny hak z Polinezji, który miał mu to mu umożliwić[7]. Gertruda została wezwana przez Robin, toteż wiedźma planowała użyć ją jako zamiennika w procesie wskrzeszenia Madame Leoty. Zelena „Zła Czarownica z Zachodu”, Hook (Świat Życzenia) i sama Robin ją powstrzymali strzałem z łuku[54]. W ósme urodziny Lucy, zjawiła się w pałacu Tiany. Wraz z Zakonem Ośmiu Wiedźm odczyniła Drizellę z kamienia. Następnie porwały Henry’ego i zatruły jego serce. Drizella miała wszystkie składniki do rzucenia Mrocznej Klątwy. Tylko to mogło uratować Henry’ego. Regina niezdolna do uzdrowienia syna, zgodziła się na rzucenie mrocznej klątwy pod dyktat Drizelli[13].

Sezon 7

Po rzuceniu mrocznej klątwy, Matka Gertruda stała się Eloise Gardener. Victoria Belfrey przetrzymywała ją na szczycie swej wieży w Hyperion Heights. Chciała, by wskrzesiła jej córkę, Anastazję. Eloise odmówiła i sama zaczęła jej grozić. By ją ugłaskać, Victoria zebrała dla niej zioła i udała się po poradę jak wykorzenić wiarę w baśnie u jej przybranej wnuczki, Lucy Mills. Za jej plecami wiedźma współpracowała z córką kobiety, Ivy Belfrey, ale zamierzała przekazać jej moce wskrzeszonej Anastazji. Pomogła przebudzić Roni z klątwy. Gdy Rogers odkrył, że Victoria jest zamieszana w zaginięcie Eloise Gardener, wyśledził ją i znalazł Eloise jako więźnia. Uwolnił ją, po czym aresztował Victorię za porwanie. Eloise towarzyszyła Ivy w śledzeniu Weavera i wypuszczonej z więzienia Victorii. Nie znalazły ciała Anastazji, ale ona i detektyw zostali sami na krótką pogawędkę. Uświadomiła mu, że obudzenie Anastazji będzie miało cenę w postaci jego prawnuczki. Eloise porwała Victorię i uwięziła na dnie wyschniętej studni. Po tym jak Ivy przekazała moc swej wybudzonej siostrze, Eloise wepchnęła tam także drugą córkę Belfrey. Sama zaprosiła Anastazję do Zakonu Ośmiu Wiedźm z zadaniem odnalezienia pozostałych sześciu w Hyperion Heights. Eloise wyciągnęła na krótko Victorię z dołu i zmusiła ją do przyznania się przy Anastazji jakich dokonała zbrodni. Sama Eloise zaproponowała Zelenie, by przyniosła amulet wskrzeszenia za przebudzenie Lucy. Ukryła Anastazję przed Rogersem w swoim mieszkaniu. Następnie otrzymała przedmiot od Victorii. Ten wybrał Ivy jako osobę złożoną w ofierze. Zrozpaczona Victoria oddała swoje życie za Ivy, by córka jej przebaczyła. Gdy członkowie jej Zakonu zaczęły być pozbawiane życia przez „Cukierkowego Zabójcę”, Eloise udała się do Rogersa po pomoc. Po tym jak nie udało się jej zyskać magii Anastazji, skierowała się do następnego, potencjalnego „strażnika”: córki, przeklętej jako Tilly. Nakłoniła ją do wstąpienia do Zakonu grożąc śmiercią jej ojcu, Rogersowi. Wykorzystując jej miłość do ojca i Margot, rzuciła przepotężne zaklęcie mogące wymazać ludzkość z powierzchni ziemi i sprowadzające magię do Świata Bez Magii. Jednakże straciła kontrolę nad Tilly i musiała się zmierzyć z jej białą magią, gdy Henry przełamał klątwę całując Roni w czoło. Magia Alicji bez przeszkód pokonała Gertrudę i zamieniła ją w drzewo.

Ginewra[edytuj | edytuj kod]

królowa Ginewra (Joana Metrass oraz Dalila Bela jako dziecko) to żona Artura i królowa Camelotu. Postać oparto na podstawie legend arturiańskich.

Przeszłość

W krainie Camelot przed pierwszą klątwą Ginewra poślubiła Artura. Stali się parą królewską, kiedy on wydobył miecz Excalibur ze skały. Brakowało jednak górnej części miecza, dlatego odnalezienie jej stało się obsesją Artura. Trzy lata przed pierwszą klątwą[61] okazało się, że jest nim sztylet mrocznego, dlatego ona z Lancelotem wybrali się po przedmiot. Ponieśli klęskę, ale królowa dobiła targu z Rumplestiltskinem. Mroczny zaoferował im piasek z Avalonu o właściwościach naprawienia wszystkiego tak, by wydawało się całe, w zamian za rękawicę Merlina. Królowa zamierzała początkowo oszukać swego męża, lecz ten użył piasku z Avalonu na niej i na Camelocie, co zmieniło ich wieś w pełni ufortyfikowany zamek[62].

Sezon 5

Po złamaniu drugiej klątwy, w Camelocie Artur przedstawił Ginewrę swym gościom ze Storybrooke i na ich cześć wydał bal. Ginewra wyrażała jednak obawę wobec nich, zwłaszcza byłej „Złej Królowej” i mrocznej. Ona, jak i inni mieszkańcy królestwa zostali skonsumowani przez trzecią mroczną klątwę i rzuceni do Storybrooke, bez pamięci o ostatnich 6 tygodniach. Regina, Robin Hood, Hook, David z żoną i wnukiem spotkali się z nimi. Przekazali jej i Arturowi, że mroczna Emma posiadła Excalibura, lecz jest on nadal wbity w skałę. Po śmierci swego męża, Ginewra wróciła z innymi przybyłymi przez magiczne drzwi stworzone przez Zelenę „Złą Czarownicę z Zachodu” do Camelotu.

Jasmine[edytuj | edytuj kod]

księżniczka Jasmine / Dżasmina (Karen David) to księżniczka z Agrabahu. Postać oparto na podstawie filmu „Aladyn” oraz swobodnej adaptacji historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.

Przeszłość

W Agrabahu przed pierwszą klątwą, Jasmine była księżniczką i córką sułtana (Cedric De Souza), ale kontrolę nad nim przejął Jafar. Odszukała Aladyna i razem udali się do Jaskini Cudów. Tam odkryli, że Aladyn włada białą magią, która czyniła z niego Wybawcę. Jafar został pokonany przez niego, ale Jasmine odmówiła Aladynowi w misji walki z Jafarem. Chciała naprawić swoje cierpiące państwo[63]. Sułtan chciał ją wydać za mąż, a ta pragnęła mieć męża z miłości. Władca ofiarował wybrankowi pierścionek – klucz do magii chroniącej Agrabah. Jafar zażądał ręki Jasmine albo zniszczy Agrabah. Księżniczka spotkała na ulicach miasta Ariel. W zamian za pomoc w odnalezieniu jej Erica, ten miał odwdzięczyć się sojuszem w pokonaniu Jafara. Czarnoksiężnik przechytrzył je i odesłał nawet Ariel do jej podwodnego świata. Jasmine zgodziła się być jego narzeczoną, ale on pragnął tylko diamentu jaki posiadała. Po jego otrzymaniu, przeniósł całe wyszydzające go miasto do pierścienia[64]. Jasmine nie mając „Wybawcy” przy boku, udała się do Krainy Niedokończonych Opowieści[65].

Sezon 6

Na polecenie Hyde’a, Jasmina przybyła do Storybrooke po złamaniu trzeciej klątwy, pod pseudonimem Shirin. Stała się nauczycielką, w tej samej szkole co Mary Margaret Blanchard. Spotkała się z wyrocznią Oracle (Jordyn Ashley Olson) z którą omawiała konieczność odnalezienia Aladyna. Po śmierci Oracle z ręki Złej Królowej (serum), Jasmine została znaleziona niedaleko miejsca zbrodni. Znalazła ją Emma Swan i przesłuchana na komisariacie. Tam wyjawiła kim jest i Emma pomogła jej w poszukiwaniach. Odnalazły Aladyna, ale nie był już „wybawcą”, więc nie mógł pomóc Agrabahowi. Belle z Zeleną „Złą Czarownicę z Zachodu” poprosiły Jasmine i Aladyna o włamanie do lombardu Golda, by ukradł dla nich różdżkę Ucznia Czarodzieja. Zabrał też dla siebie lampę dżina. Gdy okazało się, że nie ma żadnego dżina, Aladyn sam nim się stał. Zła Królowa (serum) ukradła ją z rąk Jasmine, do czasu gdy David Nolan zwrócił ją księżniczce. Oboje z Aladynem udali się do Agrabahu, gdziekolwiek by nie był. Trafili do Zaczarowanego Lasu, a pierścionek z Agrabahem w środku pojawił się w jej kieszeni. Gdy uznała, że nie pomoże swym poddanym, postanowiła wypłynąć na środek jeziora, by utopić lampę Aladyna, ale Kraken im w tym przeszkodził. Zostali uratowani przez Hooka w Nautiliusie. Okręt podowodny został uszkodzony przez Krakena. Gdy łódź zaczęła iść na dno, Jasmine zabrała ich życzeniem dżina na Wyspę Wisielca. Ona, Aladyn i Hook spotkali Ariel. Ta pokazała im lampę Jafara, który po uwolnieniu ze swej lampy zrzucił kajdany dżina i uśpił tych co go wywolali. Samej Jasmine chciał odebrać pierścień, w którym wskazał jej Agrabah. Ta zmieniła Jafara w laskę za pomocą jego własnej magii, skradzionej niegdyś przez Ariel czarnoksiężnikowi. Pocałowała po raz pierwszy Aladyna co – jako pocałunek prawdziwej miłości – zwróciło im Agrabah i zrzuciło z niego klątwę dżina. Gdy wszystkie światy zaczęły znikać, podczas „Ostatecznej Bitwy” między Emmą, a Fioną „Czarną Wróżką”, jej z Aladynem ledwie udało się umknąć z dworem i mieszkańcami przez portal do wnętrza kapelusza Szalonego Kapelusznika. Jasmine, z pomocą latającego dywanu, pomogła Śnieżce w poszukiwaniach męża i zięcia – Hooka, gdy magiczna fasola się przewróciła. Po zwycięstwie Emmy, Jasmine z Aladynem oraz pozostali mieszkańcy wrócili do odrestaurowanego Agrabahu.

Królowa Śniegu[edytuj | edytuj kod]

Ingrid / „Królowa Śniegu” / Sarah Fisher[20] (Elizabeth Mitchell; Brighton Sharbino jako młoda Ingrid) to ciotka Elsy poprzez jej matkę, Gerdę i siostra Helgi. Postać oparto na podstawie baśni „Królowa Śniegu”.

Przeszłość w Arendelle

W Arendelle przed pierwszą klątwą Ingrid urodziła się jako najstarsze dziecko królowej Sonji[66] i króla Haralda[66] (Greg Webb). Miała jeszcze dwie siostry – środkową Helgę i najmłodszą Gerdę. Podczas jednej z zabaw Gerda miała zostać porwana przez mężczyznę (Ryan Booth), lecz Ingrid niespodziewanie powstrzymała go swoją lodową mocą. Obiecały sobie pomoc w postaci trzech żółtych wstążek[67]. Ingrid dorastała w pałacu, w izolacji i samotności. Zagłębiła się w książki, a jej ulubionym utworem była legenda o „trollim szkle”[22]. Dziesięć lat później, Ingrid planowała uciec z pałacu. Gerda skierowała ją do maga z Misthaven. W Zaczarowanym Lesie Rumplestiltskin podarował Ingrid rękawiczki blokujące jej magię w zamian za trzy wstążki. Dodał urnę, w której mogłaby się zamknąć, gdyby sytuacja była zbyt mroźna. W Arendelle książę z Weselton swym agresywnym zachowaniem wobec Ingrid spowodował, że lojalna wobec siostry Helga została zamieniona – przez przypadek – w bryłę lodu. Przerażona Gerda nazwała siostrę „potworem” i otworzyła urnę w której zamknęła siostrę[67]. Dwadzieścia lat później jej siostrzenica, Elsa, uwolniła ciotkę z urny. Następnie Ingrid zamroziła Hansa, gdy nazwał Elsę „potworem”. Ingrid wyjawiła królowej Elsie swe pokrewieństwo, ale Gerda już nie żyła i sama obiecała pomóc w odnalezieniu Anny[59]. Ingrid podsłuchała Annę jak przekazała Kristoffowi podejrzenia o złe intencje ciotki. W odpowiedzi Ingrid zabrała siostrzenicy szkatułkę z kapeluszem czarodzieja i uwięziła ją w królewskim lochu. Przyznała, że jej dwie siostrzenice mogły by być rodziną. Teraz dążyła do zastąpienia Anny kimś równym sobie, obdarzonym mocą[21]. Ingrid obiecała oddać uczniowi czarodzieja kapelusz jego mistrza, gdy znajdzie jej trzecią magiczną siostrę. Zmusiła Annę do przypomnienia sobie legendy o „Trollim szkle”, po czym skłóciła Annę rzucając na nią zaklęcie rozbitego wzroku. To zmusiło dziewczynę do zamknięcia siostry Elsy w urnie. Ingrid była wściekła i zamroziła całe Arendelle, gdy Kristoff z Anną próbowali się jej przeciwstawić. Ingrid zabrała wspomnienia Elsie, a Rumplestiltskin odebrał jej urnę. Zaproponował oddanie jej za czapkę czarodzieja. Była gotowa to zrobić, ale w ostatniej chwili powstrzymał ją Uczeń czarodzieja. W zamian za kapelusz, powiedział jej, że spotka jeszcze drugą siostrę, a trzecia się jeszcze nie narodziła. Podarował jej zwój swego mistrza i przez jego portal wkroczyła do Świata Bez Magii, do Bostonu z 1982 roku[22].

Przeszłość w Świecie Bez Magii

Siedemnaście lat później, w 1999 roku, próbowała zaprzyjaźnić się i zaadoptować 16-letnią Emmę Swan. Obie były szczęśliwe ze sobą, ale straciła z nią kontakt, gdy dość drastycznie chciała jej pokazać, że ma magię. Ingrid przybyła do miasteczka Storybrooke podczas pierwszej klątwy w 2001 roku i przybrała imię Sarah Fisher oraz przejęła lodziarnię Gapcia. Wymazała mu pamięć o tym wydarzeniu i ukryła swą tożsamość przed burmistrz Reginą. Dziesięć lat później spotkała Emmę, ale widząc jej reakcję, także wymazała jej pamięć o niej za pomocą kamieni trolli[68]. Sidney Glass na polecenie Reginy zrobił im zdjęcie przez szybę sklepu[69].

Sezon 4

Po powrocie Storybrooke na mapę, Ingrid przeniosła się tu z Arendelle oraz znowu zajęła się sprzedażą lodów. Po złamaniu drugiej klątwy utrzymała lodowy mur wokół miasteczka stworzony przez Elsę i zamroziła żonę Robin Hooda, chcąc zrzucić winę na Elsę. Regina powstrzymała zły czar wyrywając serce kobiecie, a Hook z Elsą zlokalizowali Ingrid. Ta zniknęła po przegranej potyczce z Emmą i spotkała Golda, który nie mógł doczekać się kolejnej umowy z „Królową Śniegu”. Następnie, skutecznie namówiła Sidneya Glass do zdradzenia swej „królowej”. Dzięki temu uzyskała finalny fragment do swego lustra, by rzucić na miasto zaklęcie rozbitego wzroku. Uwolniła też ponownie Sidneya z jego lustrzanego więzienia. Gold ostrzegł Ingrid, by nie skierowywała jego żony przeciw niemu. Na podstawie starych nagrań VHS, Emma odkryła, że Ingrid była jej tymczasową matką zastępczą. Królowa Śniegu pozwoliła się schwytać córce Śnieżki. Podczas przesłuchania, Ingrid zdołała tak skierować emocje „wybawicielki” na frustrację i gniew, że ta wysadziła ścianę w posterunku. Ingrid uciekła i odzyskała od Golda magiczne wstążki. W zamian za informację o tym, że ma zmiażdżyć serce Hooka by uwolnić się od sztyletu. Ten, jako jedyny jeszcze żywy, znał Golda przed tym jak został Mrocznym. Emma straciła kontrolę nad swą magią, a Gold był gotów napełnić ją kapelusz czarodzieja. Powstrzymał Ingrid resztkami zniszczonej urny Elsy, lecz ta wysłała swój hologram do Swan, by nie ufała Mrocznemu. Emma zaakceptowała swą moc przez Elsę, dlatego Ingrid zyskała kontrolę nad mocami Elsy i Emmy przez wstążki. Dzięki temu rzuciła zaklęcie rozbitego wzroku na Storybrooke. Elsa i Emma uwolniły się z kajdan wstążek dzięki magii nienawiści wściekłej Reginy Mills, po czym zmierzyły się z Ingrid. Sytuację zmieniła Anna, która trafiła do Storybrooke dzięki siostrze. Znalazła list od Gerdy gdzie ta przeprosiła za wszystko, przyznała, że miała jeszcze dwie siostry, że wciąż kocha siostrę i kazała córkom ją uwolnić oraz zwrócić mieszkańcom Arendelle pamięć o nich. Ingrid zrozumiała co uczyniła. Zwróciła pamięć Elsie i Emmie, po czym cofnęła zaklęcie, popełniająć samobójstwo, gdyż był to jedyny sposób na jego cofnięcie. Gdy otrzymała miłość biologicznych sióstr, jej szczęśliwe zakończenie się dokonało.

Maleficent[edytuj | edytuj kod]

Maleficent / Zbrodniarka (Kristin Bauer van Straten) to wróg Aurory i jej matki. Postać oparto na podstawie baśni „Śpiąca królewna”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Maleficent nauczała Corę jak posługiwać się magią. Sporządziła też klątwę snu. Jedną z ofiar tego wynalazku była dziewczyna o imieniu Briar Rose. Ta zakochała się z wzajemnością w księciu Stefanie, który zdołał wybudzić ukochaną pocałunkiem prawdziwej miłości. Porażka załamała Maleficent. Do czasu, gdy poznała młodą przyszłą „Złą Królową”. Regina nakłoniła Maleficent, by ta w odwecie przeklęła Aurorę, córkę Stefana i Briar Rose w dniu jej ślubu z księciem Filipem[23]. Zgodnie z przyrzeczeniem złożonym królewnie, Maleficent zamieniła księcia Filipa w potwora. Wysłała go do dalekiego kraju, by nie mógł połączyć się z królewną[70]. Czarownica została okradziona przez Willa Scarlett. Zabrał jej dwukierunkowe lustro do Krainy Czarów. Ta ostrzegła „wesołą kompanię”, by nie używali przedmiotu bo przyniesie im zgubę, ale Will nie posłuchał tej wiadomości[71]. Zmanipulowane przez Rumplestitlskina, Maleficent, Cruella de Vil oraz Urszula „Morska Wiedźma” umożliwiły mrocznemu zdobycie mrocznej klątwy. Po tym jak je zostawił na pastwę Czernaboga, zdołały się przed nim uratować. Tak nawiązały przymierze[45]. W trójkę porwały Belle, by zyskać rękawicę Merlina i dzięki niej poznać tajemnice swych wrogów. Rumple dał im ją gdy Urszula miała zmiażdżyć Belle/. Po uwolnieniu dziewczyny, odzyskał przedmiot, gdyż przyznały mu rację, że była to zapłata okupu, a nie umowa. Gra dla złoczyńców była z góry ustalona i ci nigdy nie wygrają. Maleficent zaproponowała mu dołączenie do nich. Rumple odrzucił ofertę, ponieważ uważał, że wygra w pojedynkę i nie potrzebuje dołączenia do „władczyń ciemności”[46]. „Zła Królowa” zamieniła swoją mroczną klątwę na klątwę snu Maleficent[72][73]. Książę z Bajki zmierzył się z Maleficent i zmuszony przez Mrocznego, ukrył złote jajo z eliksirem prawdziwej miłości w czarownicy, po czym zdążył uciec z Zakazanej Fortecy do jeziora[74][75]. Maleficent sprawiła sobie czarnego jednorożca. Natomiast Regina ukradła jej mroczną klątwę. Maleficent ostrzegła swego gościa, że użycie tej klątwy stworzy dziurę w jej sercu, której nigdy nie zapełni. Regina zignorowała to i zabrała klątwę[72]. Czarownica zaszła w ciążę z Zorro. Była to osoba która także mogła zmieniać kształt w smoka. Po wszystkim kobieta nie zapamiętała swego partnera[76]. Wobec groźby użycia Mrocznej Klątwy przez „Złą Królową”, udały się po pomoc do Księcia z Bajki i Królewny Śnieżki. Drzewo mądrości miało odpowiedzieć parze zakochanych jak powstrzymać ten kataklizm, ale odrzuciło ich. Czarownica zdradziła Śnieżce, że powodem tego jest ich potomek, poczęty z prawdziwej miłości. Może zarówno być wielkim bohaterem, ale też najgorszym bandytą, jakiego Zaczarowany Las jeszcze nie widział, po czym oddaliły się. Maleficent zjawiła się osobiście u Śnieżki, gdyż sama była w ciąży. Chciała ją nakłonić do współpracy, gdyż obie były przyszłymi matkami. Śnieżka odmówiła, ponieważ nie chciała się stać czarnym charakterem. Sądziła, że takie współdziałanie sprowadzi mrok na jej dziecko. Choć groźba tyczyła całego królestwa, wiedzieli, że wygrają[47]. Maleficent złożyła jajo w postaci smoka. Urszula i Cruella miały pilnować wykończonej porodem matki, ale zostały otumanione przez Księcia i Śnieżkę, którzy porwali jej potomka. Obiecali jej je zwrócić[48].

Sezon 1

Zbrodniarka została zabrana do Krainy Bez Magii. W Storybrooke podczas pierwszej klątwy Regina uwięziła ją w podziemiach miasta, pod biblioteką, w jej smoczej formie. Burmistrz miasta umieściła tam także szklaną trumnę Śnieżki, gdzie leżał mechanizm autodestrukcji. Jaskinia w której przebywała została wyposażona w magiczne właściwości, umożliwiające regenerację Maleficent[77]. Emma zabiła czarownicę – smoczycę, by odzyskać eliksir prawdziwej miłości. Całując nieprzytomnego Henry’ego w czoło, złamała jego wieczny sen i mroczną klątwę, a Gold sprowadził magię do miasta używając eliksiru prawdziwej miłości, odzyskanego od Czarownicy przez Emmę.

Sezon 2

Po złamaniu pierwszej klątwy Hook stał się przynętą Reginy, gdy ta odzyskała diament autodestrukcji. Maleficent została obrócona w pył dzięki Tamarze i Gregowi Mendell.

Sezon 4

W Storybrooke po złamaniu drugiej klątwy Czarownica została odrodzona dzięki Cruelli i Urszuli „Morskiej Wiedźmie”, z kilku kropel krwi rodziców Emmy Swan. Sama usłyszała od Cruelli, że jej dziecko nie przeżyło podróży do nowego świata.
Regina, grając podwójnego agenta, wkupiła się w ich łaski. Tak dowiedziała się, że także szukają Autora i razem z Maleficrnt porwały małego Pinokio. W domku letniskowym Gold zmienił swym sztyletem Pinokia w Augusta Booth, by przesłuchać go w sprawie Autora. Ten został zmuszony do udzielenia im informacji. Gold, ona i Regina udały się do nadmorskiej posiadłości Czarodzieja, by tam poszukać wskazówek. Cruella przekazała Mrocznemu i koleżankom, że Urszula połączyła się z ojcem. Powiedziała też im, że August został oswobodzony. Maleficent z Cruellą i Reginą szukały kartki z Autorem i uzyskały ją od Henry’ego. Gold rozpoznał, że to kopia i miał plan na Reginę. Pokazał też Maleficent, że jej córka żyje, trafiła do Minnesoty i nazywa się Lilith. Maleficent była wściekła na Cruellę, ale ta ją uśpiła zanim w swej smoczej skórze mogła ją spopielić. Po śmierci de Vil, Maleficent kazała poszukać Emmie Lilith i ta sprowadziła ją do miasta. Przez ten czas Czarownica pilnowała serca Belle, które ukradł Will Scarlett dla pana Gold. Maleficent opuściła żądza zemsty na rodzicach Emmy gdy ujrzała swoją córkę, nastawioną zupełnie odwrotnie do Mary Margaret i Davida Nolan. Czarownica pomogła uspokoić nerwy Lily i obiecała nadrobić z nią stracony czas.

Sezon 7

Maleficent z córką znalazła ojca – Zorro po tym, jak wszystkie krainy magiczne zostały połączone i przeniesione do Świata Bez Magii, obok Storybrooke. Nie odpowiedziała jednak na zaproszenie od Zeleny na koronację Reginy na pierwszą królową elekcyjną Zjednoczonych Krain.

Merida[edytuj | edytuj kod]

królowa Merida (Amy Manson) to córka króla Fergusa i królowej Elinor oraz siostra dla trzech braci (Colton Barnert, Jordan Olson i Matthew Olson) z krainy DunBroch. Postać oparto na podstawie filmu „Merida waleczna”.

Przeszłość

W krainie DunBroch po złamaniu pierwszej klątwy, wiele lat po tym jak ocaliła swoją matkę od niedźwiedziej klątwy, Merida miała uczestniczyć z ojcem Fergusem w bitwie z wrogimi wojskami. Ten wynajął Mulan, by przeszkoliła Meridę, ale w dniu inwazji odciągnęła jego córkę od pola bitwy. Księżniczka przypomniała sobie o tym i widziała jak wrogi wódz zabił Fergusa[78]. Klany MacGuffin, Dingwall i Macintosh nie chciały jej uznać, a królową. Miała wyjść za mąż, za jednego z lordów, MacGuffina (Marco D’Angelo) i Dingwalla (Josh Hallem) lub Macintosha. Nie zgodziła się, dlatego klany wygnały jej matkę i porwały jej trzech braci (Colton Barnert, Jordan Olson i Matthew Olson)[79]. Szukając ognika, spotkała i zaprzyjaźniła się z Mroczną Emmą. Gdy jednak w nocy usłyszała ją jak rozmawia z kimś o zabiciu jej za ognika, uciekła na Wzgórze Kamieni. Emma wytropiła ją i gdy Merida bezskutecznie strzelała do niej z łuku, Mroczna wyrwała kobiecie serce. Gdy miała je zmiażdżyć, pojawili się jej rodzice, przyjaciele, syn i ukochany. Przekonali jej, by tego nie robiła. Emma zwróciła Meridzie serce, a sama księżniczka podziękowała Emmie za lekcję, gdyż zamierzała urządzić rzeź na klanach, ale teraz im wybaczy, by ich zjednoczyć[80]. Córka Fergusa została jednak pochwycona przez żołnierzy króla Artura i w więzieniu zaprzyjaźniła się z Lancelotem. Oboje zostali uwolnieni przez Merlina, a Merida zabrała do swego królestwa Belle, by pomogła jej je odzyskać. W końcu, Merida ujawniła się klanom i zapobiegła egzekucji swych braci w tak spektakularny sposób, że przeciągnęła ich wszystkich na swą stronę[79]. Gdy król Artur wrócił z Zeleną „Złą Czarownicę z Zachodu” przy boku do DunBroch, Merida z pomocą Kapturek/Ruby i Mulan obroniła swe włości. Została koronowana na królową i otrzymała od lokalnej wiedźmy specjalne piwo, by mogła porozmawiać z ojcem, po czym zadeklarowała zemstę na królu Arturze[78].

Sezon 5

Merida została zabrana przez trzecią mroczną klątwę do Storybrooke, gdzie była przetrzymywana przez mroczną Emmę jako zakładnik. Wyrwała jej serce, by posłusznie wykonała rozkaz przeszkolenia pana Golda w bohatera. Ten miał wyciągnąć Excalibur ze skały. Gdy mężczyzna uciekł, Emma rozkazała Meridzie zabić Belle. Poległa w tej misji, dlatego zmieniła się w niedźwiedzia, a Gold użył magicznego proszku, by odwrócić przemianę. Za wyjęcie miecza ze skały, Emma zwróciła serce Meridzie. Po śmierci Artura z ręki Hadesa, Merida i inni mieszkańcy Camelotu wrócili poprzez drzwi stworzone przez Zelenę, do swoich ojczyzn.

Mulan[edytuj | edytuj kod]

Mulan (Jamie Chung) to żołnierz chińskiego pochodzenia, przyjaciółka księcia Filipa i cicha, była adoratorka księżniczki Aurory. Postać oparto na podstawie chińskiej legendy „Hua Mulan”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Mulan była kiedyś żołnierzem w armii cesarza, gdzie udowodniła, że jest utalentowaną i odważną żołnierką. Udała się w misję wytropienia bestii o nazwie Yaoguai i połączyła siły z Belle, która miała ten sam cel. Ta ostatnia użyła pyłu wróżek i odkryła, że potwór to tak naprawdę Książkę Filip. Został zmieniony przez Maleficent, by nie mógł odszukać swej prawdziwej miłości o imieniu Aurora. Mulan, dzięki Belle, zdecydowała się być kompanem w odnalezieniu jego księżniczki[70].
W Zaczarowanym Lesie podczas pierwszej klątwy gdy „Zła Królowa” rzuciła Mroczną Klątwę na Zaczarowany Las, Mulan i Filipa osłoniła tarcza ochronna Cory. Obydwoje przez 28 lat pozostali zamrożeni w czasie, do czasu gdy Emma Swan przyjechała do Storybrooke[24].

Sezon 2

W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy Mulan i Filip znaleźli Aurorę wciąż pozostającą pod wpływem klątwy snu. Filip obudził ją pocałunkiem prawdziwej miłości przez co mogli cieszyć się sobą, dopóki Zjawa zaatakowała jego i wyssała duszę księcia. Mulan przysięgłą mu strzec Aurorę, a gdy obie wróciły do jej pałacu, znalazły dwie nieprzytomne kobiety, które przybyły tu ze stworem. Mary Margaret Blanchard i Emma Swan zostały zabrane do przystani której nie tknęła klątwa jako więźniarki. Były tak traktowane dopóki Sir Lancelot – przywódca ocalałej społeczności – przywitał je serdecznie. Emma z matką zdecydowały się użyć starej, magicznej szafy w zamku Księcia i Śnieżki, by wrócić do swego domu, a Lancelot wysłał Mulan i Aurorę z nimi. Na miejscu, całą czwórka odkryła kim jest Lancelot. Po pokonaniu Cory, wojowniczka z ukochaną Filipa zgodziły się pomóc dobrowolnie w misji powrotu kobiet do domu. Cora otrzymała od Killiana „Hook” Jones serce Aurory, mogła ją kontrolować. Gdy oboje ujawnili to, Mulan odzyskała serce i zwróciła je Aurorze. Po rozstaniu z Emmą i jej matką, obie podjęły się wyprawy po duszę Filipa.

Retrospekcja z sezonu 5. dotycząca serii drugiej

Mulan udała się do DunBroch, by na polecenie króla Fergusa przeszkoliła Meridę do bitwy z wojskami króla Artura[81].

Sezon 2 (c.d.)

Gdy Neal Cassidy trafił do Zaczarowanego Lasu, Aurora, Mulan i wskrzeszony Filip udzielili mu pomocy.

Sezon 3

Neal obudził się, a Aurora rozpoznała w nim sojusznika, gdy wspomniał o Henrym i Emmie. Po tym jak wrócił do zdrowia, zdecydował się poszukać swoich najbliższych w mrocznym zamku swego ojca. Mulan towarzyszyła mu, a na miejscu odkryli, że Robin Hood i jego „wesoła kompania” z synem Rolandem (Raphael Alejandro) przejęli rezydencję. Neal przedstawił się jako syn Mrocznego i znalazł kryształową kulę, w której odkrył, że Emma oraz Henry są w Nibylandii. Z pomocą Rolanda, został wezwany Cień, który zabrał Neala do Krainy Bez Czasu. Robinowi zaimponowały umiejętności Mulan, dlatego ofiarował jej członkostwo w swej kompanii. Ta początkowo odrzuciła ofertę bo najpierw chciała powiedzieć Aurorze, że ją kocha. Gdy jednak księżniczka oznajmiła jej, że zaszła w ciążę z Filipem, załamana Mulan dołączyła do paczki Robina.

Sezon 5

Merida odnalazła Mulan i poprosiła ją o pomoc w odnalezieniu zaczarowanego hełmu, który kiedyś należał do Wiedźmy z DunBroch. Przeszukując jej domek, spotkała wielkiego wilka, którym okazała się Ruby. Ta pomogła Mulan i Meridzie wywęszyć osobę, która zamordowała Fergusa. Okazał się nim król Artur. Merida odzyskała hełm i po pokonaniu Artura z Zeleną „Złą Czarownicę z Zachodu”, pożegnała się z Mulan i Ruby, które razem udały się na poszukiwania innych wilków. Trafiły do krainy Oz, gdzie poznały Dorotkę Gale i jeszcze raz zmierzyły się z Zeleną. Dorotka zniknęła, a Ruby podążyła tropem Zeleny, by dowiedzieć się prawdy. Mulan znalazła Dorotkę i Ruby przybyła z Podziemi po czym obudziła Dorotkę z klątwy snu pocałunkiem prawdziwej miłości.

Niebieska Wróżka/Matka przełożona[edytuj | edytuj kod]

Reul Ghorm / Niebieska Wróżka / Matka przełożona Reul Ghorm[82] (Keegan Connor Tracy) to zwierzchniczka wszystkich wróżek w Zaczarowanym Lesie oraz zakonnic w Storybrooke. Postać oparto na podstawie powieści „Pinokio”.

Przeszłość

Niebieska Wróżka była niepodważalnym liderem wróżek w Zaczarowanym Lesie. Gdy ktoś życzył sobie czegokolwiek do niebieskiej gwiazdy, to sprowadzało Niebieską Wróżkę i ta była skłonna spełnić życzenie. To ona wygnała Czarną Wróżkę[49], konfiskując jej różdżkę[50], wręczyła magiczną fasolkę w ręce Baelfire’a, by on z ojcem Rumplestiltskinem mogli opuścić Zaczarowany Las i mieszkać w Świecie Bez Magii[83] czy zmieniła Jiminy w świerszcza zgodnie z jego życzeniem[84]. Wykuła też miecz zwany Hrunting. Stworzony białą magią, miał gwarantować kult bohatera temu kto go będzie dzierżył do bitwy. Znalazł się on później w ręku Beowulfa[85]. Jej decyzją było pozbawienie Dzwoneczka roli wróżki, gdyż ukradła nieco pyłu marzeń, by znaleźć przyszłej „Złej Królowej” drugą miłość[57], ale wspierała Śnieżkę w jej zmaganiach ze „Złą Królową”[27][28][29][52] czy Drwalem[86]. Po zmianie Pinokia w prawdziwego chłopca, tuż przed uderzeniem klątwy, zawarła umowę z Gepettem, by jedną z dwóch osób uratowanych przed kataklizmem, obok Emmy Swan, był jego syn[87].

Sezony 1

W Storybrooke, podczas pierwszej klątwy, Reul Ghorm stała się zwierzchniczką sióstr zakonnych, którymi rządziła twarda ręką. 28 lat później, po złamaniu klątwy i odzyskaniu wspomnień z Zaczarowanego Lasu, zasugerowała Reginie, by się ukryła.

Sezon 2

Wyjawiła też innym mieszkańcom, że nie ma pyłu wróżek. Ten dopiero mogła stworzyć z diamentów, wydobytych przez krasnoludków. Jeszcze raz zamieniła dorosłego Augusta w dziecko, Pinokia po tym jak ten został uśmiercony przez Tamarę.

Sezon 3

Po powrocie bohaterów z Nibylandii, Cień wyrwał cień Matki Przełożonej uśmiercając ją. Gdy stwór został unicestwiony przez Dzwoneczka, kobieta wróciła do życia i przyjęła ją z powrotem do grona wróżek/zakonnic.

Sezon 4

Gdy Ingrid, Królowa Śniegu rzuciła zaklęcie rozbitego wzroku na wszystkich mieszkańców Storybrooke, ona wraz z innymi wróżkami i Belle opracowywała antidotum. Gold pojawił się tam, by odciągnąć Belle, a kontrolowany przez niego Killian „Hook” Jones wciągnął wszystkie wróżki/zakonnice do czapki Merlina. Regina wypuściła je z czapki i później sama przepytała ją na temat Autora baśni Henry’ego. Matka przełożona opiekowała się też Augustem, gdy został odbity z rąk Cruelli de Vil, Maleficent i Urszuli „Morskiej Wiedźmy”. Sama uwolniła z czapki czarodzieja Ucznia czarodzieja, uwięzionego tam przez Golda.

Sezon 5

Opiekowała się Uczniem czarodzieja do jego śmierci i wręczyła Belle specjalną różę pod kloszem ze szkła, która informowała ją o stanie zdrowia Golda podczas jej podróży do Camelotu. Gdy bohaterowie udali się do świata Podziemi, sprawowała pieczę nad córką Zeleny i Robina oraz bratem Emmy, Nealem. Zelena „Złą Czarownicę z Zachodu” podszywała się przez krótki czas pod Matkę Przełożoną, by dotrzeć do swego dziecka.

Sezon 6

Gdy Zła Królowa (serum) zagroziła istnieniu całego Storybrooke, Matka przełożona powiedziała bohaterom o magicznym drzewku, które powstało z pierwszej iskry prawdziwej miłości. Gdy Belle zaczęła rodzić, zabezpieczyła zakon przed Mrocznym. Po porodzie, zaopiekowała się Gideonem jako matka chrzestna i odleciała z nim do bezpiecznej krainy. Po drodze została zaatakowana przez Fionę, „Czarną Wróżkę”, która porwała swego wnuka. Gideon wrócił do Storybrooke, jako 28-latek i poszukiwał sposobu na odrestaurowanie miecza Hrunting. Gold pomógł mu używając jej krwi i magii do tego celu. Matka przełożona, dopiero co wyzdrowiała od ataku Fiony, padła nieprzytomna. Po tym jak została przebudzona, Fiona porwała Reul Ghorm, gdyż obawiała się, że ta wyda bohaterom wszystkie jej sekrety. Matka przełożona była torturowana w kopalni, by przekazała informację, gdzie jest różdżka, która może ją pokonać. Ta uciekła lub została uratowana, gdyż była obecna na ślubie Emmy i kapitana Hooka, zanim wszystkich pochłonęła Czarna Klątwa Fiony.

Robin/Margot[edytuj | edytuj kod]

Robin / Margot (nieznane niemowlę w sezonach 5–6 i Tiera Skovbye w sezonie 7.) to córka Zeleny „Złej Czarownicy z Zachodu” oraz Robin Hooda.

Sezon 4

Poczęła się gdy Robin Hood sądził, że Zelena to Lady Marian. Ich przyszłe dziecko dało Zelenie immunitet przed atakiem magii Emmy i Reginy po tym, jak się ujawniła.

Sezon 5

Emma przyspieszyła ciążę Zeleny o kilka miesięcy za pomocą czarnej magii, by po porodzie wypełnić ją swym mrokiem i ściąć za pomocą Excalibura. Zelena urodziła córkę z pomocą dr Whale w szpitalu, zanim została zabrana przez Emmę. Przeżyła jednak spotkanie z mroczną. Próbując przejąć pełne prawa rodzicielskie nad córką, została zesłana do Oz przez Reginę. Zdeterminowana odzyskać córkę, wróciła do Storybrooke z pomocą srebrnych pantofelków, ale Zlena i Robin trafiły do Zaświatów z powodu działań Hadesa, kontrolującego Golda. Zelena wróciła z zakochanym w niej Hadesem do miasteczka, na powierzchnię. Jednakże walka między Hadesem i Robin Hoodem przyniosła unicestwienie ich obu. Zelena została bez partnera, a jej dziecko, bez ojca. Na pogrzebie Robina, Zelena nadała imię ojca swej córce, by go upamiętnić.

Sezon 6

Robin zamieszkała na farmie z matką, która przez krótki czas nawiązała sojusz ze Złą Królową (serum) do czasu, gdy sama wystąpiła przeciwko niej. Zelena pożegnała się z córką, gdyż sądziła, że zginie z jej ręki. Regina ocaliła Zelenę, zmuszając Złą Królową (serum) do ucieczki. Zelena próbowała opuścić Storybrooke wraz z Robinem z Locksley, ale Regina ją powstrzymała. Subtelna groźba od Fiony, „Czarnej Wróżki” gdy ta trzymała Robin w ramionach, sprawiła, że Zelena zapragnęła zniszczyć Fionę. Po śmierci wróżki, Zelena mogła wychować córkę w spokoju.

Sezon 7

Pięcioletnia Robin spotkała swą dorosłą wersję z przyszłości. Zelena ruszyła z nimi do Świata Życzenia, by uratować dorosłego Henry’ego przed Rumplestiltskinem (Świat Życzenia)[76]. Wróciła, po czym Zelena wymazała sobie wspomnienia z tego. Wraz z córką zamieszkała w innej krainie, gdzie Robin bardzo szybko dorosła[13]. Robin osiągnęła 18 lat i zaczęła się buntować przeciw matce i próbowała nawet ukraść auto Emmie Swan, by wyjechać do Nowego Jorku, jednak „wybawicielka” nie dopuściła do tego[8]. Zelena nakryła ją na praktykowaniu magii z książki zaklęć Cory i Robin uciekła ze Storybrooke do wezwanej przez siebie Matki Natury, zwanej Matką Gertrudą. Dopiero gdy Madame Leota zaczęła dusić swą magią Hooka, ujawniła się i swój plan, po czym kazała matce biologicznej udać się do domu. Sama została poddana obrzędowi wskrzeszenia, w którym Madame Leota miała powstać z martwych w jej miejsce. Zelena wróciła i chciała oddać swoje życie za córkę, ale Robin powstrzymała Gertrudę strzałem z łuku. Swą magiczna moc, uwięzioną w amulecie wskrzeszenia, oddała matce bo sama pokochała łucznictwo[54]. Obie osiadły w Magicznym Lesie[13] i stały się częścią grupy, która już się tam przeniosła. Robin, polując na trolla, poznała Alicję, którą to ten sam troll niegdyś uwolnił z wieży. Lokalni mieszkańcy tez pragnęli upolować stwora i aresztowali dziewczyny. Te wydostały się i dopiero Robin uświadomiła Alicji, że sama musi zwolnić trolla z jego obowiązku. Ten zmienił się w statuę[8]. Robin zaczęła dostarczać listy od Hooka do jego córki, Alicji. Ta natomiast objawiła się jako strażnik, w którym miały spocząć mroczne moce Golda. Mroczny powstrzymał ją jednak przed tym w ostatniej chwili[12]. Robin osiągnęła mistrzostwo w strzelaniu z łuku i zakochała się w Alicji. Dopiero mroczna klątwa rozdzieliła ich w Świecie Bez Magii[12] Robin i Alicja zdołały się pożegnać, zanim mroczna klątwa rozdzieliła je w nowym świecie[13].

Tam, Robin już jako Margot pozostała córką Kelly – przeklętej Zeleny. Otrzymała pracę w barze od swej ciotki, Roni po czym, dostała od niej bilet do Amsterdamu. Roni wmówiła jej, że tylko naiwni ludzie się uczą i zamiast nauki w „Vassar College”, Robin wybrała zabawę w Phuket. To spowodowało erozje wzajemnych stosunków między Kelly a Roni. Margot wróciła z Tybetu i ocaliła Tilly przed potrąceniem. Spotkała się z matką i ciotką. Margot miał pretensje do matki o to, że porzuciła soje życie z nieznanych powodów w San Francisco. Po tym jak spotkała Tilly, z którą nawiązała silną więź, stała się bardziej wyrozumiała. Rogers przekazał dziewczynie, że na Kelly poluje „Cukierkowy zabójca”, dlatego została pod opieką Weavera. Po wszystkim, uznała, że jej matka miała kryminalna przeszłość, ale odmówiła jej powrotu do San Francisco z Chadem. Sama chciała poznać lepiej Tilly, z którą umówiła się na randkę. Dziewczyna chciała z nią być, nawet gdy widziała wybuch złość Tilly z powodu głosów w jej głowie – dźwięków ze sztyletu mrocznego, który nosiła w plecaku, o czym obie nie wiedziały. Eloise Gardener zaczarowała Margot, by zdobyć kroplę jej krwi, potrzebną do rzucenia zaklęcia wymazującego ludzkość z Ziemi. Rogers, Weaver i Margot próbowali powstrzymać Tilly przed dokończeniem zaklęcia. Dopiero przełamanie klątwy przez Henry’ego zwróciło dziewczynom i ojcu Tilly pamięć. Margot dodała otuchy swej ukochanej, gdy ta zmierzyła się z Eloise i ją pokonała, zamieniając ją w drzewo. Margot i Tilly pocałowały się, a gdy Alicja poczuła, że z jej ojcem dzieje się coś niedobrego, obie udały się do Storybrooke sprzed ich klątwy. Ludzie nie przywitali ich z otwartymi ramionami, oprócz Zeleny. Wykorzystały jej fasolkę, by przejść do Krainy Życzenia. Tam poprosiła Rogersa o błogosławieństwo na przyszły ślub z jego córką, co on chętnie udzielił. Była też świadkiem jak Weaver pokonał go, oddając jej ojcu swoje serce. Następnie uczestniczyła w koronacji Roni/Reginy na pierwszą elekcyjną „dobrą królową” Zjednoczonych Krain magicznych.

Ślepa wiedźma[edytuj | edytuj kod]

Ślepa Wiedźma / Baba Jaga (Emma Caulfield) to czarownica–kanibal, gustująca w ludzkich dzieciach i pozbawiona zmysłu wzroku. Postać oparto na podstawie baśni „Jaś i Małgosia”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Ślepa Wiedźma żyła w domu zrobionego ze słodyczy, cukru, piernika, czekolady, kremu spożywczego i ciasta. Otoczyła barierą swoją posiadłość, tak, że tylko dzieci mogły ją przekroczyć[88].
Ukradła zatrute jabłko, które „Zła Królowa” zapragnęła odzyskać[89].
Ślepa wiedźma zjadała niepełnoletnich gości i ich kości wrzucała przed kominek. Pewnego wieczoru przyszły do niej Jaś i Małgosia. Zdobyli zatrute jabłko dla swej zleceniodawczyni. Małgosia powaliła wiedźmę na ruszt, który razem wsunęli do pieca, zamkniętego na zatrzask. Dzieci uciekły, a „Zła Królowa” za pomocą swego Lustereczka podpaliła piec[88].

Sezon 5

Baba Jaga trafiła do krainy Hadesu, gdzie dusze miały nierozwiązane sprawy na ziemi. Przejęła prowadzenie baru, który w Storybrooke posiadała Babcia Lucas. Znienawidziła przy tym Emily Brown (Gina Stockdale) – ciotkę Dorotki Gale. Ta otworzyła lokal gastronomiczny „Naleśniki i Kurczak Cioteczki”, który stanowił konkurencję dla Baby Jagi. Gdy bohaterowie – Regina Mills, Emma Swan, Henry Mills, Mary Margaret Blanchard i David Nolan i Robin Hood z panem Gold – zeszli do podziemia, by uratować duszę Killiana „Hook” Jones, powiedziała im o Herculesie, budkach przez które można nawiedzać żywych i ciotce Dorotki, Emily Brown. Pod koniec ich pobytu Hades użyczył im nieco swej magii, a po opuszczeniu tej krainy przez niego samego, wraz ze Cruellą de Vil, bezskutecznie próbowała uniemożliwić powrót Emmie, Reginie i pozostałym bohaterom z Podziemi. Wyczuła też silną braterską więź między Hookiem a królem Arturem.

Tamara[edytuj | edytuj kod]

Tamara (Sonequa Martin-Green) to przeciwniczka magii i dziewczyna Grega Mendella.

Przeszłość

W Świecie Bez Magii podczas pierwszej klątwy Tamara poznała Grega Mendella w organizacji „Home Office” zwalczającej magię. Podróżowała po świecie i spotkała wielu naciągaczy oraz oszustów. Do czasu gdy natrafiła na Smoka w Hongkongu. Widziała jak padł nieprzytomny od jej specjalnego paralizatora i poznała też tam Augusta Wayne’a Bootha. Jakiś czas później pojawiła się w Nowym Jorku. Szpiegowała Neala Cassidy z Augustem przez swoje lusterko, odwrócona plecami do mężczyzn. Gdy August odjechał, stopniowo nawiązała relację z Nealem[90][91].
Tamara, już jako narzeczona Neala, została poproszona przez niego o zamieszkanie z nim w Storybrooke po złamaniu pierwszej klątwy.

Sezon 2

Tam spotkała ponownie Augusta Wayne’a Bootha. Nie zawarł z nią układu, by wyjechał z miasta w zamian za magiczną buteleczkę. Gdy chciał rozpowiedzieć innym, że Tamara stanowi zagrożenie, ona uśmierciła jego zdrewniałą formę. Niebieska Wróżka/Matka przełożona zdołała zmienić go w żywego 7-latka, ale ten nie pamiętał niczego o Tamarze. Ta „dowiedziała” się wszystkiego o Storybrooke od Neala. Przekonali też Hooka, by pomógł im w zamordowaniu Mrocznego. W międzyczasie Emma zaczęła podejrzewać Tamarę, że nie jest ona do po ich stronie. Podejrzenia potwierdziły się, gdy Greg porwał Reginę, a Tamara postrzeliła Neala i zmusiła go do udania się do Zaczarowanego Lasu przez magiczną fasolkę skradzioną Reginie. Greg i Tamara próbowali zniszczyć całe Storybrooke przez diament autodestrukcji od Reginy, ale Emma i ona wyłączyły go gdy nabierał mocy. Kochankowie dowiedzieli się, że „Home Office” pragnie Henry’ego, więc porwali go przez portal do Nibylandii[92][93].

Sezon 3

W Nibylandii oboje zostali zamordowani. Greg przez „zagubionych chłopców”, a Tamara, mimo przeprosin za los jaki spotkał Neala, przez Mrocznego[94][95]. Z ciała zakrwawionego ciała Tamary, jak to określiła później Dzwoneczek, była wróżka zabrała jej zegarek.

Urszula/Morska Wiedźma[edytuj | edytuj kod]

Urszula „Morska Wiedźma” (Merrin Dungey[96]; Tiffany Boone w odcinku 4.15) to zbuntowana córka Posejdona. Postać oparto na podstawie baśni „Mała syrenka”.

Przeszłość w Zaczarowanym Lesie

W Nibylandii przed pierwszą klątwą Urszula urodziła się jako syrenka i córka Posejdona. Była zmuszana przez niego do sprowadzania statków na skałę swym głosem, przez co tonęli, gdyż sami stracili matkę/żonę przez piratów. Zawarła układ z Hookiem, że ten wywiezie ją do innego miejsca za atrament kałamarnicy, ale inna umowa pirata z Posejdonem uniemożliwiła to. Hook ukradł głos syrenie, a Urszula – mimo przeprosin ojca – pochwyciła trójząb ojca i zaabsorbowała go, zmieniając się w pół-kałamarnicę i władczynię mórz, której powinien się bać[97]. Zmanipulowane przez Rumplestitlskina, Maleficent, Cruella de Vil oraz Urszula „Morska Wiedźma” umożliwiły mrocznemu zdobycie mrocznej klątwy. Po tym jak je zostawił na pastwę Czernaboga, zdołały się przed nim uratować. Tak nawiązały przymierze[45]. W trójkę porwały Belle, by zyskać rękawicę Merlina i dzięki niej poznać tajemnice swych wrogów. Rumplestiltskin dał im ją gdy Urszula miała zmiażdżyć Belle, lecz po uwolnieniu dziewczyny, odzyskał ją, gdyż zgodziły się, że była to zapłata okupu, a nie umowa. Gra dla złoczyńców była z góry ustalona i ci nigdy nie wygrają. Maleficent zaproponowała mu dołączenie do nich. Rumple odrzucił ofertę, ponieważ uważał, że wygra w pojedynkę i nie potrzebuje dołączenia do „władczyń ciemności”[46]. Wobec groźby użycia Mrocznej Klątwy przez „Złą Królową”, udały się po pomoc do Księcia z Bajki i Królewny Śnieżki. Drzewo mądrości miało odpowiedzieć parze zakochanych jak powstrzymać ten kataklizm, ale odrzuciło ich. Maleficent zdradziła Śnieżce, że powodem tego jest ich potomek, poczęty z prawdziwej miłości. Może zarówno być wielkim bohaterem, ale też najgorszym bandytą, jakiego Zaczarowany Las jeszcze nie widział, po czym oddaliły się[47]. „Morska Wiedźma” została powalona przez Śnieżkę gdy pilnowała ciężarnej Maleficent. Po przebudzeniu chciała odzyskać jajo złożone przez Maleficent i porwane przez Śnieżkę, ale ona z Cruellą i jajem zostały wciągnięte przez portal Ucznia czarodzieja do Świata Bez Magii[48].

Przeszłość w Krainie Bez Magii

Na miejscu Cruella i Urszula porzuciły dziecko, lecz wykorzystały magiczne skorupki jaja z którego wykluła się dziewczynka. Zakończyło to ich proces starzenia się[44].

Sezon 4

Urszula zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie stała się pracownicą w miejscowym oceanarium. 30 lat później Gold pojawił się u niej i wyjawił jej, że szuka Autora odpowiedzialnego za ich nieszczęścia. Po drodze do Storybrooke zabrali ze sobą zbankrutowaną Cruellę. W zamian za informacje do Emmy i Reginy o tym jak pokonać Czernaboga wkroczyły do miasta i same wpuściły Golda. Wewnątrz miasteczka usłyszały, że Czernabog był częścią planu Mrocznego. Same zgodziły się z rodzicami „wybawicielki”, by nie mówić Emmie do czego doszło jeszcze w Zaczarowanym Lesie, ale niedługo potem wskrzesiły Maleficent z kilku kropel krwi Mary Margaret Blanchard i Davida Nolan. Kobiety przyjęły do swego grona Reginę Mills, po czym ona i Maleficent sprowadziły małego Pinokio. W domku letniskowym Gold zmienił swym sztyletem Pinokia w Augusta Booth, by przesłuchać go w sprawie Autora. Ten został zmuszony do udzielenia im informacji. W tym samym czasie Hook nakłonił Urszulę, by wyjawiła mu ich ostateczny cel w zamian za jej głos, który przechowywał przez tyle lat na swym statku. Urszula sprowadziła mu jego okręt przez stworzony przez siebie portal, lecz nie była w stanie przywrócić sobie głosu. Próbowała utopić Hooka, lecz ten został uratowany przez Ariel, która następnie doprowadziła do pojawienia się Posejdona w miasteczku. Ten oddał jej skradziony głos, a Urszula odeszła z nim, gdyż to co jej zwrócił było ostatnią pamiątką po jej matce/jego żonie. Zanim wróciła do domu, zdradziła Hookowi, że Gold planuje zatruć serce Emmy mrokiem, gdyż ona jako wybawicielka zapewnia wszystkim, oprócz złoczyńców, szczęśliwe zakończenia.

Zła Królowa (serum)[edytuj | edytuj kod]

Zła Królowa (serum; Lana Parrilla) to zła połówka Reginy Mills. Postać fikcyjna, oparta na podstawie baśni Titelitury i Królewna Śnieżka.

Sezon 4

Regina zasnęła w domku Golda i we śnie spotkała Robin Hooda, podczas gdy Zła Królowa (serum) podeszła do nich i rzuciła w ich kierunku kulę ognia, z okrzykiem, by Regina od niego odeszła.

Sezon 5

Regina wstrzyknęła sobie serum od doktora Henry’ego Jekylla. Dzięki temu rozdzieliła się z wewnętrzną „Złą Królową”. Z pomocą Emmy, zmiażdżyła jej serce, lecz Królowa odrodziła się i pojawiła u Smoka, po czym wyrwała mu serce. Przyznała, że może przegrała bitwę, ale to jest wojna.

Sezon 6

Jej wysokość zużyła wszystkie magiczne artefakty od Smoka, by dostać się do Storybrooke, po czym jego samego uwięziła w krainie luster.

Nawiązała sojusz ze swoją siostrą, Zeleną „Złą Czarownicą z Zachodu” i wkroczyła do – zabezpieczonej magią krwi – krypty Reginy. Stamtąd zabrała kilka drobiazgów i przysięgła starszej córce Cory, że zyska siostrę, która zaakceptuje jej przepysznie nieprzyjazne zalety. Królowa rzuciła czar maskujący na granicę miasta, który uniemożliwił każdemu opuszczenie miasta. Wykorzystała też fakt, że hrabia Monte Christo jest w mieście. Wyrwała mu serce nie po to, by zabił Mary Margaret i Davida, lecz, by zmusić Reginę do zabicia jego. Naznaczyła tym jej serce i wprowadziła do niego ponownie mrok. Ostrzegła, że sama Regina zacznie na nowo niszczyć im szczęśliwe zakończenia. Jej wysokość dobiła też targu z Goldem. Miała oszczędzić Belle i jego nienarodzone dziecko w zamian za mały talizman. Tuż po tym jak złożyła mu dwuznaczną propozycję, przekazała Davidowi talizman z pytaniem czy wypadek jego ojca – z którym to przedmiot był związany – rzeczywiście był wypadkiem. Królowa podarowała też grzechotkę swej siostrze, która należała do Cory. W podziękowaniu za to, że Zelena nie wyjawiła Reginie kto pojawił się w mieście.

W międzyczasie Królowa zdążyła się porozumieć z Hydem. W zamian za komfortowe warunki w celi, zdążyła dowiedzieć się nieco informacji o osobach, które sprowadził z Krainy Niedopowiedzianych Historii. Usiłowała uniemożliwić Ashley połączenie się z Clorindą, pomagając Lady Tremaine. Gdy „wybawczyni wygrała tę potyczkę, Królowa uwolniła z celi więziennej Hyde’a.

Razem zdołali przechwycić serum od doktora które na nowo musiał opracować Jekyll.

Po śmierci Hyde’a i Jekylla, Królowa dowiedziała się od wyroczni Oracle (Jordyn Ashley Olson) o wizjach Emmy jak to zakapturzona postać pozbawi ją życia. Zabiła ją ze względu na brak kooperacji i uwięziła doktora Archie Hopper w domu Zeleny na Farmie. Tym sposobem chciała uzyskać informacje od Emmy, ale gdy ta wybrała się na poszukiwania innego „wybawiciela” – Aladyna, wymusiła na niej wyjawienie sekretu rodzinie. W spa Złotowłosej, przekonała Zelenę, by na nowo stała się nikczemna.

Rozkojarzona przez Reginę, dopuściła do uwolnienia Archiego – przemienionego w świerszcza przez Zelenę – z klatki nad małą Robin. Królowa zasiała wątpliwość między Hookiem a Henrym, gdy pokazała mu, że ten zachował nożyce przeznaczenia, mogące ochronić Emmę przed jej losem. Gold ostrzegł ją, by nie brała jego przedmiotów i zrozumiała, że Mroczny sam chce użyć narzędzia, by przeciąć przeznaczenie jego syna. Nie miała już ich w ręku, ale odzyskała je z dna morskiego przez morskie stworzenie, które zalegało u niej z przysługą. Oddała nożyce Mrocznemu i nawiązała z nim sojusz chcąc tylko serca Mary Margaret.

Gold wręczył Królowej butelkę z wodą z rzeki zagubionych dusz, która obracała wszystko w pył. Monarchini zagroziła unicestwieniem całego Storybrooke, jeśli David i Mary Margaret nie oddadzą jej połówek jednego serca Śnieżki. Zniszczy całe miasteczko, jeśli ich nie uzyska. Siostrze z Oz oznajmiła, że nawiązała sojusz z Goldem, ale łączą ich tylko formalne stosunki. Została jednak nakryta przez Zelenę i przechytrzona przez Reginę, gdy całowała się z Mrocznym. Królowa zniszczyła też nadzieję bohaterów na uniknięcie swego losu, czyli drzewko prawdziwej miłości. Gdy Mary Margaret i David stawili się przed nią, Regina zdjęła z nich zaklęcie chroniące ich serca. Królowa je wyrwała i zamiast je zmiażdżyć, rzuciła na obydwie połówki klątwę snu, po czym oddała im organ. Odtąd albo on, albo ona byli pogrążeni w klątwie.

Uwięziła następnie Reginę i Emmę w krainie luster, przez które mogły oglądać całe Storybrooke, lecz nikt ich nie słyszał. Sama przybrała aparycję Reginy, ale Henry rozpoznał ją. Królowa wyjawiła mu swój plan i fakt, że Smok był tam razem z nimi, a kontrolowany przez nią, mógł je zabić. Jej wysokość kusiła Henry’ego, by zmiażdżył serce Smoka i przez to ocalił najbliższe mu osoby, ale on zniszczył lustro, przez co uwolnił wszystkie trzy osoby z tamtej krainy. Sprzeciwił się królowej.

W międzyczasie Gold zaakceptował sojusz z Królową, jeśli ona zabije Zelenę. Sama zabrała się za to na poważnie, ale Regina powstrzymała ją ściskając własne serce co powodowało ból u obu kobiet. Dowiedziała się, że Gold nie użył na Belle proszku powodującego starzenie, przez co sama wykorzystała go, nastawiając żonę przeciw małżonkowi.

Na cmentarzu, Królowa spotkała Reginę, Emmę z mieczem który miał ją zabić i Hookiem. Uznała przed nią, że śmierć Robin Hooda była najlepszą rzeczą jaką je obie spotkała, gdyż mogły się rozdzielić. Żart ze śpiących rodziców, spowodował, że Emma zaatakowała i zraniła Królową, nie uszkadzając Reginy. Królowa uciekła i Gold zapewnił ją, że gdziekolwiek się uda to on ją znajdzie, a jeśli Emma zawiedzie, sam dokończy jej zadanie. Sama zabezpieczyła się kradnąc lampę dżina od Jasmine. Zażyczyła sobie od dżina Aladyna, by spełniło się życzenie Emmy o nie byciu „wybawcą”. Królowa została przechytrzona znowu przez Reginę, gdyż ona też mogła władać lampą i kazała przenieść się tam gdzie jest Emma. Następnie David zaatakował ją i przejął lampę, po czym zażyczył sobie, by Królową spotkało to na co zasługuje. Początkowo nic się nie stało, ale sama została otoczona przez Hooka i Henry’ego, przez co uciekła. Dopiero atak ze strony Gideona sprawił, że zmieniła się w węża w klatce.

Leroy przyniósł go Davidowi, a wkrótce Zelena skonfiskowała węża, by udać się z nim i Robinem ze Świata Życzenia do Nowego Jorku. Gdy ten chciał odczynić barierę wokół miasta, prysnęło nieco antymagii na jego kurtkę. Wąż uwolnił się w klatce i ukąsił go w to miejsce. Zła Królowa (serum) wróciła do swej ludzkiej formy i ofiarowała siebie Robinowi za przewodnika po mieście, z którego chciał uciec.

Królowa kazała mu odkopać nożyce przeznaczenia, po czym uwięziła go w gabinecie Reginy, by zwabić ją tam w celu odcięcia się od niej i ostatecznego starcia. Skonfiskowała też magiczne pióro Henry’emu, by nie wymazał jej istnienia. Przez niego, przekazała Reginie zaproszenie do bitwy, na kartce 23, na której ona w Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą miała spotkać w tawernie Robin Hooda. Zła królowa (serum) odesłała różdżką Ucznia Merlina Robin Hooda do Krainy Życzenia, a sama rozpoczęła bitwę. Przecięła więzy łączące ją z Reginą i po krótkiej walce została przytwierdzona do ściany. Regina wyrwała jej serce i usłyszała, że Królowa jej nienawidzi. Gdy organ zaczął być miażdżony, Regina przypomniała sobie jak strzała Kupidyna wskazała jej, że nienawidzi najbardziej siebie. Dlatego wyrwała sobie serce i połączyła je, przelewając Królowej połowę swej miłości od syna i zmarłego Robin Hooda, a biorąc połowę jej mroku. Odtąd były równe, z szansą na szczęście. Królowa podzieliła się z nią swą wiedzą na temat klątwy snu rzuconej na rodziców Emmy i przeprosiła Mary Margaret/Śnieżkę za to co zrobiła jej, znowu. Uznała, że musi znaleźć miejsce na nowy start. Henry zgodził się na współpracę i nazwał ją „mamą”, po czym Królowa oddała mu pióro. Wysłał ją do nowego miejsca. W Świecie Życzenia ponownie spotkała tamtejszego Robina i tam przyznała, że jej plan nie udał się, ale po raz pierwszy w życiu jej to nie wadzi. Uczciła z nim drinkiem ich rozwijająca się przyjaźń.

Regina uporządkowała nieporządek zostawiony po swej bliźniaczce. Zdjęła zaklęcie maskujące / ograniczające wyjście ze Storybrooke z linii granicznej miasta, uwolniła Smoka ze Świata Luster i doktora Doolittle z klatki. W końcu przełamała zaklęcie snu rzucone na rodziców Emmy, z pomocą mieszkańców Storybrooke.

Regina zapomniała wspomnieć o tym czego sama dokonała na królu Davidzie i królowej Śnieżce. Po trzech dniach zamieszek pod siedzibą Złej Królowej (serum), ta przeniosła się z Robinem do współczesnego, post–apokaliptycznego Zaczarowanego Lasu. Tam spotkała Reginę i Zelenę, które opowiedziały im o Czarnej Wróżce. Gdy plan matki Golda dotyczący całkowitego unicestwienia tej krainy wszedł w fazę realizacji, Zła Królowa (serum) oddała swe życie, by opóźnić działanie potężnych sił. Gdy Emma zmartwychwstała, kobieta i cały Zaczarowany Las został odrestaurowany. Robin Hood z Krainy Życzenia oświadczył się Złej Królowej (serum).

Męskie[edytuj | edytuj kod]

LEGENDA (występowanie postaci):
     Drugoplanowa rola (6 odcinków i wzwyż).
     Gościnna rola (do 5 odcinków).
     Postać się nie pojawiła.

Postać Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6 Sezon 7
Aladyn 9 odcinków
Artur 11 odcinków
Izaak „Autor” Heller 7 odcinków odc. 16
Cień Piotrusia odc. 21 10 odcinków
Czarodziej/Merlin odc. 19
(tylko głos)
8 odcinków
Czarni Rycerze 8 odcinków 5 odcinków 4 odcinki odc. 20, 21 i 22 odc. 12 odc. 2, 14 i 20
Facilier/Samdi 8 odcinków
Felix odc. 22 10 odcinków
Owen Flynn/Greg Mendell 10 odcinków odc. 1
Gideon 13 odcinków odc. 4
Jaś/Nick Branson 8 odcinków
Hades 10 odcinków
Marzyciel/Gburek/Leroy 7 odcinków 12 odcinków 10 odcinków 7 odcinków 9 odcinków 7 odcinków odc. 22
krasnoludek Apsik / aptekarz Clark 9 odcinków 5 odcinków 10 odcinków 4 odcinki 7 odcinków 6 odcinków odc. 22
krasnoludek Śpioszek / stróż Walter 6 odcinków 10 odcinków 8 odcinków 5 odcinków 7 odcinków 3 odcinki odc. 22
krasnoludek Nieśmiałek 6 odcinków 10 odcinków 7 odcinków odc. 10, 21 i 22 7 odcinków odc. 20
krasnoludek Mędrek 6 odcinków 10 odcinków 9 odcinków odc. 10, 21 i 22 10 odcinków 3 odcinki odc. 22
krasnoludek Gapcio 5 odcinków 10 odcinków 7 odcinków odc. 10, 21 i 22 odc. 2 i 12
krasnoludek Wesołek 6 odcinków 10 odcinków 6 odcinków 4 odcinki 9 odcinków odc. 20
Kristoff z Arendelle 8 odcinków
Dżin/Lustereczko/Sidney Glass 8 odcinków odc. 2 i (głos w) 9 odc. 1 i 5 odc. 12 odc. 20
Neal Nolan odc. 20 – 22 11 odcinków 7 odcinków 5 odcinków odc. 22
Naveen/Drew 6 odcinków
Latające małpy 7 odcinków odc. 16 i 18
Piotruś Pan 11 odcinków odc. 12 i 19−20
oraz głos w odc. 14
Robin Hood (Świat Życzenia) 5 odcinków
oraz głos w odc. 22
Rumplestiltskin (duch Mrocznych) 6 odcinków odc. 22
Uczeń czarodzieja 6 odcinków odc. 1, 7 i 15

Aladyn[edytuj | edytuj kod]

Aladyn / były „Wybawca” (Deniz Akdeniz) to rozbójnik z Agrabahu. Postać oparto na podstawie filmu „Aladyn” oraz swobodnej adaptacji historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.

Przeszłość

W Agrabahu przed pierwszą klątwą, Aladyn był złodziejem, żyjącym na ulicach miasta, do czasu gdy odwiedziła go księżniczka Jasmine. Ta chciała zakończyć kontrolę Jafara nad jej ojcem, sułtanem (Cedric De Souza). Udali się do Jaskini Cudów, gdzie odkryli, że Aladyn włada białą magią, która czyniła z niego Wybawcę. Jafar ukazał się przed mężczyzną i przedstawił mu wizję śmierci każdego Wybawcy z rąk przypisanego do niego złoczyńcy. Mógł od tego uciec używając specjalnych nożyc należących niegdyś do Parek oraz zachować bogactwa z jaskini. Aladyn ocalił Jasmine i pokonał Jafara, który uciekł. Czarnoksiężnik przekazał mu jednak nożyce[63], a ciężar bycia Wybawcą przerósł Aladyna[98], więc ich użył, po czym udał się do Zaczarowanego Lasu. Tam został skonsumowany przez mroczną klątwę i dwa razy przeniesiony do Storybrooke. Przez te wszystkie lata żył na ulicach miasteczka jako drobny złodziejaszek, wykorzystując fakt, że szeryf Emma Swan zajmowała się większymi problemami jak Greg Mendell, Zelena „Zła Czarownica z Zachodu” czy Hades[63].

Sezon 6

Gdy Emma z Jasminą i Reginą odkryły nekropolię wybawców w Storybrooke, wszyscy sądzili, że nie żyje. Pokazał się jednak Emmie i wyjawił jej co zrobił. Od księżniczki dowiedział się, że Agrabah zniknął z powierzchni ziemi po gwałtownej burzy. Belle i Zelena „Zła Czarownica z Zachodu” poprosiły Jasmine i Aladyna o włamanie do lombardu Golda, by ukradł dla nich różdżkę Ucznia Czarodzieja. Zabrał też dla siebie lampę dżina. Gdy okazało się, że nie ma żadnego dżina, Aladyn sam nim się stał. Zła Królowa (serum) ukradła ją z rąk Jasmine i wysłała Emmę do Krainy Życzenia. Regina wykorzystała natomiast drugie życzenie Królowej i sama udała się po córkę Śnieżki. Podczas flirtu z Aladynem, David Nolan wdarł się do biura Reginy i przejął lampę, po czym zwrócił ją Jasmine. Ona i Aladyn udali się do Agrabahu, gdziekolwiek by nie był. Trafili do Zaczarowanego Lasu, a pierścionek z Agrabahem w środku pojawił się w jej kieszeni. Gdy uznała, że nie pomoże swym poddanym, postanowiła wypłynąć na środek jeziora, by utopić lampę Aladyna, ale Kraken im w tym przeszkodził. Zostali uratowani przez Hooka w Nautiliusie, który to sam został uszkodzony przez Krakena. Gdy łódź zaczęła iść na dno, Jasmine zabrała ich życzeniem dżina na Wyspę Wisielca, gdzie ona, Aladyn i Hook spotkali Ariel. Ta pokazała im lampę Jafara, który po uwolnieniu ze swej lampy zrzucił kajdany dżina. Uśpił mężczyznę, syrenę i pirata, ale Jasmine zmieniła go w laskę za pomocą jego własnej magii. Pocałowała po raz pierwszy Aladyna co – jako pocałunek prawdziwej miłości – zwróciło im Agrabah i zrzuciło z niego klątwę dżina. Gdy wszystkie światy zaczęły znikać, podczas Ostatecznej Bitwy między Emmą a Fioną, Czarną Wróżką, jemu z Jasmine ledwie udało się umknąć z dworem i mieszkańcami przez portal do wnętrza kapelusza Szalonego Kapelusznika. Po zwycięstwie Emmy, wrócili do odrestaurowanego Agrabahu.

Artur[edytuj | edytuj kod]

Król Artur (Liam Garrigan; Webb Hayes jako dziecko) to prawowity władca zamku i krainy zwanej Camelot, znajdującej się w Zaczarowanym Lesie. Postać oparto na podstawie legend arturiańskich.

Przeszłość

W krainie Camelot przed pierwszą klątwą Artur, jako 10-letnie dziecko, doświadczył wizji nadsyłanych przez Merlina uwięzionego w drzewie, dotyczących wyjęcia ze skały potężnego Excalibura i objęcia rządów nad złamanym królestwem. Podzielił się tą nowiną z Ginewrą, swym zauroczeniem, lecz podminował go Kay[62].
Jako dorosły rycerz, z pomocą Percivala i Lancelota odnalazł magiczny miecz i po nieudanej próbie sir Kaya, by go wyjąć, został jego prawowitym właścicielem. Miecz był jednak ułamany, dlatego postawił sobie na cel scalenie go[80].
Będąc już królem, ustanowił swoistą radę okrągłego stołu, gdzie najlepsze miejsce „Siege Perlious” przeznaczył sir Lancelotowi[99].
Artur pojął, że ułamana część najpotężniejszego miecza wszystkich krain znajduje się w ręku Mrocznego i jest to jego sztylet[100].
Na trzy lata przed uderzeniem Mrocznej Klątwy[61] Artur – przez maniakalną chęć scalenia Excalibura – doprowadził do zaniedbania swojej relacji z żoną. Przez to oddaliła się w kierunku sir Lancelota. Mimo że Ginewra i jego rycerz rozstali się zanim do czegokolwiek poważniejszego doszło, Artur musiał mieć pewność, że żona, którą kochał, będzie mu wierna. Użył piasku z Avalonu, by ją związać przy sobie i dokończyć budowę olśniewającego zamku za pomocą magii, w miejsce ich starej osady[62].
Po złamaniu pierwszej klątwy Artur podjął wyprawę na DunBroch po to, by zrealizować swoje marzenie. Napadł na tę ziemię, gdyż słyszał, że tam też jest magia. W bitwie z wojskami czterech klanów, zabił króla tej ziemi, Fergusa[78].

W krainie Camelot po złamaniu drugiej klątwy, król Artur przywitał mroczną Emmę z jej rodzicami, chłopakiem, Reginą, Henrym, Zeleną oraz innymi, po czym zaprosił na swój zamek[80]. Wyprawił dla nich bal i został oszukany, że to Regina jest wybawicielką, ale czuł, że tylko tak będzie mógł dostać górną część miecza[100]. Razem z Davidem udali się po szkarłatną koronę, po czym król mianował go na rycerze w miejsce „Siege Perlious”[99]. Mary Margaret i Lancelot rozpracowali zamierzenia Artura, ale ten użył na rodzicach „wybawicielki” piasku z Avalonu, by nie wydali go innym ze Storybrooke[62]. Król próbował i zawiódł w powstrzymaniu Reginy z Emmą przed uwolnieniem Merlina z drzewa[79]. Czarodziej zwrócił się do Artura, który go rozczarował, a monarcha odparł, że sam otrzymał fałszywe przepowiednie. Wysyłając w niewykonalną misję, zniszczył mu życie. Dlatego zawarł sojusz z Zeleną, Złą Czarownicą z Zachodu, która przywiązała imię Merlina do dolnej części miecza. Mógł mu teraz rozkazywać i zmusił go do zdobycia górnej części miecza[101], ale polegli na polu bitwy, z powodu Hooka i Merlina, przez co uciekli[102]. Artur wpadł na pomysł przeniesienia się z Zeleną do krainy DunBroch. Tam znajdował się hełm, którym Artur nakazałby swoim rycerzom bezwzględne posłuszeństwo w starciu z Merlinem i Mroczną. Spotkali po drodze wiedźmę, Meridę i Mulan z Ruby. Hełm o który walczyli wymsknął im się z zasięgu ręki, dlatego uciekli przed kolejną klęską[78]. Po powrocie do zamku, zastał Excalibur w kamieniu. Mroczna klątwa spowiła Camelot by przenieść ich do Storybrooke[103].

Sezon 5

Sześć tygodni po tym jak Artur przywitał gości we swoich posiadłościach, on i kilka osób z jego świty oraz wszyscy jego goście zostali wysłani do Storybrooke, gdzie odebrano im pamięć z tego okresu. Później, król pomógł Reginie pokonać Furię. Artur nie zaufał ludziom w nowym otoczeniu. Powziął plan, by stworzyć sobie tutaj nowy Camelot i jednocześnie zyskać ufność Davida. Namówił Grifa, by uczestniczył w jego zamiarach. Podczas rozmowy między Arturem a mieszkańcami Storybrooke wyszła na jaw wiedza króla, że sztylet mrocznego jest brakującą końcówką tego miecza. Scalony w jedno ostrze może pokonać mrok, lecz w rękach mrocznej, Emma może zrobić to samo z białą magią. Rodzice Emmy odkryli, że nie można ufać Arturowi, gdy znaleźli nadpaloną szkarłatną koronę, mającą posłużyć do skomunikowania się z Merlinem. Zamknęli go w areszcie, z którego zdołał uciec, ale Hades skręcił mu kark.
W Krainie Umarłych podczas trzeciej klątwy pomógł Hookowi w odzyskaniu książki z baśniami do Cruelli de Vil dla Emmy i wygrał z nią w walce o panowanie nad tym złamanym królestwem.

Autor/Izaak[edytuj | edytuj kod]

Autor / Izaak Heller (Patrick Fischler) to osoba przeznaczona do spisywania dziejów Zaczarowanego Lasu. Świadek ich przebiegu, zapisujący je za pomocą specjalnego pióra, wykonanego z zaczarowanego drzewa i posługującym się specjalnym tuszem. Miał też moc zmieniać przebieg zdarzeń. Jednakże gdy Autor sam napisze swoje szczęśliwe zakończenie, przestaje pełnić tę funkcję[104].

Przeszłość

W Świecie Bez Magii przed pierwszą klątwą 15 grudnia 1966 roku[104], po śmierci poprzedniego Autora, Walta Disneya[105] Izaaka Heller otrzymał od starszego człowieka posadę Autora dziejów światów z magią[104].
W Zaczarowanym Lesie Izaak zaczął eksperymentować ze swoją mocą i zamiast tylko spisać historie, zaczął je zmieniać. Napisał kartkę, gdzie przyszła „Zła Królowa” i Robin Hooda się spotkali, mimo że faktycznie do tego nie doszło[39].
W Londynie lat 20. XX wieku Cruella od najwcześniejszych lat miała mordercze skłonności. Zabiła ojca i dwóch ojczymów, przez co jej matka, Madeline, próbowała ochronić świat przed nią, zamykając córkę na strychu. Jako dorosła kobieta, Cruella spotkała Izaaka i to dzięki niemu zdołała się uwolnić. Zauroczony nią, obdarzył ją magią władania nad każdym zwierzęciem. Dzięki temu posłużyła się dalmatyńczykami matki, by zagryzły Madeline, ale gdy sam dowiedział się o tym, odebrał Cruelli to co kochała najbardziej – zdolność do zabijania[44].
W Zaczarowanym Lesie miarka się przebrała, gdyż za zmuszenie Ucznia Czarodzieja do wysłania dziecka Maleficent do Świata Bez Magii Izaak został ukarany przez umieszczenie go w książce, którą miał spisywać[48].
W Świecie Bez Magii podczas pierwszej klątwy pewien mistyk z Hongkongu, o imieniu Smok, dowiedział się o istnieniu Autora. Podjął kroki, by go odnaleźć, a wyniki jego badań przejął po jego „śmierci” August Wayne Booth. Przywiózł je ze sobą do Storybrooke[97].

Sezon 4

W miasteczku po złamaniu drugiej klątwy Izaak był zamknięty już od 30 lat w książce. Jego poszukiwań podjęli się Regina Mills, Emma Swan, Henry Mills, a następnie pan Gold, Cruella de Vil, Maleficent i Urszula „Morska Wiedźma”. Mężczyzna został uwolniony kluczem przez Emmę, ale uciekł jej. Gold sprawił mu tyle nieprzyjemności w spisywaniu jego historii, ale zaoferował mu oryginalne, magiczne pióro. W zamian, autor miał mu napisać cały pakiet szczęśliwych zakończeń. Sam nie uległ Cruelli, by znów obdarować ją zdolnością zabijania, ale powiedział Mrocznemu co jej uczynił. Gdy pochwycili go rodzice Emmy, zwierzył się im, że de Vil nikogo nie skrzywdzi. Nie zdążyli powstrzymać Emmy, która zabiła kobietę, która „groziła” jej synowi, przez co Gold i Izaak udali się na pogrzeb Cruelli. Regina zdobyła dla niego nieco magicznego tuszu z krwi Lilith „Lily” Paige, ale gdy sama zrezygnowała z tego, by wymazał z historii jej siostrę, Zelenę, udał się do Golda. Tam napisał zupełnie inną książkę, dając wszystkim dookoła zupełnie odwrotne historie od tych, które się wydarzyły: Izaak przeniósł ich do fikcyjnej rzeczywistości Zaczarowanego Lasu przed pierwszą klątwą, gdzie:

 • Babcia współpracowała ze złą królową Śnieżką i była na każde jej skinienie.
 • Belle była szczęśliwą żoną „Światłego”, Rumplestiltskina.
 • David Nolan był pozbawiony serca przez „Złą Królową” Śnieżkę, przez co był posłusznym Łowcą okrutnej władczyni.
 • Emma Swan została pozbawiona mocy, lecz pozostały jej pamięć ze Storybrooke. Została zesłana przez Śnieżkę za nazywanie siebie „wybawczynią” oraz zamknięta w wieży, pilnowanej przez czarnego rycerza, #Lilith.
 • Killian „Hook” Jones stał się uczulonym na rum tchórzliwym majtkiem na statku „Jolly Roger”, należącym do Czarnobrodego, bez woli do walki.
 • Leroy, jako Gburek – przewodził złej grupie krasnoludków, oddanych i przerażonych pracą dla bezwzględnej Śnieżki.
 • James był ukochanym Śnieżki, ale bardzo młoda Regina przez przypadek pozbawiła go życia. Dlatego Śnieżka skupiła całą swą furię na niej.
 • Lily Page stała się strażniczką wieży w której znajdowała się Emma Swan. Mogła zmienić się w smoka i była bezgranicznie posłuszna „Złej Królowej” Śnieżce.
 • Mary Margaret Blanchard została obsadzona jako władająca magią „Zła Królowa”, zakochana niegdyś w księciu James, który zginął przez Reginę.
 • Neal Blanchard–Nolan – synek Belle i Rumplestiltskina.
 • Pan Gold zachował zdolność do władania magią, tym razem białą, jako „Światły” Rumplestiltskin. Mężczyzna stał się znany jako szlachetny pogromca ogrów, ale ukrywał sekret przed Belle o tym, że miał syna, Baelfire’a. Chłopiec, w jego wspomnieniach, zginął w wojnie z ogrami, podczas gdy jego ojciec próbował go ratować.
 • Regina Mills była teraz pozbawioną mocy i porzuconą przez matkę uciekinierką–bandytką. Przejęła rolę prawdziwej Śnieżki i uciekała przed „Złą Królową” z powodu przyczynienia się do śmierci Jamesa.
 • Robin Hood stał się złodziejem „zabierający bogatym, by dać biednym” i szefem „wesołej kompanii” oraz rywalem Reginy–bandytki, zaręczonym z Zeleną.

Henry nieco później także trafił do tego świata i zdołał przekreślić dzieło poprzedniego i w dodatku byłego Autora, samemu przejmując tę funkcję. Chcąc być bohaterem, Izaak stał się złoczyńcą bo nienawidził bohaterów i chciał żyć ich kosztem. Dlatego został aresztowany przez rodziców Emmy i umieszczony w areszcie.

Sezon 6

Gdy moce Autora zaczęły przejmować kontrolę nad Henrym, Regina przyszła do Izaaka po odpowiedzi. Ten, w zamian za wolność i samochód, by mógł się udać do Nowego Jorku, wyjawił, że zbliża się Ostateczna Bitwa, koniec historii. „Wybawczyni” weźmie w niej udział i nikt nie będzie chciał tego widzieć. Następnie wyjechał do nad-atlantyckiej metropolii.

Cień[edytuj | edytuj kod]

Cień / Cień Piotrusia (postać wygenerowana komputerowo bez aktora) to postać, która rządziła Nibylandią zanim przybył na nią Malcolm. Głosu, w odcinku 8. trzeciego sezonu użyczył mu Marilyn Manson. Postać oparto na podstawie powieści „Piotruś Pan”.

Przeszłość

W Nibylandii przed pierwszą klątwą Cień obserwował Malcolma i młodego Rumplestiltskina od momentu gdy, za pomocą magicznej fasolki, trafili do Nibylandii. Zawarł z mężczyzną układ, że jeśli odda syna, sam uzyska wygląd nastolatka. Zgodził się, a po tym jak Cień zabrał Rumplestiltskina z powrotem do Zaczarowanego Lasu, Malcolm został odmłodzony i zmienił imię na Piotruś Pan. Cień zabrał go na Wyspę Czaszki, która utworzyła się w momencie gdy zechciał pozostać na wyspie. Wskazał mu wielką klepsydrę i zdradził Piotrusiowi, że umrze, gdy piasek się przesypie. Ten obiecał mu jednak, że znajdzie sposób na to, by pozostać nieśmiertelny[106].
Cień udał się do wiktoriańskiego Londynu. Pokazał Wendy Darling Nibylandię, po czym miał ze sobą zabrać jej braci, na zawsze. Syn Rumple’a poświęcił się i dał się porwać stworowi do Nibylandii, gdzie światło zapałki sprawiło, że Cień upuścił go do wód wokół wyspy[107].

Sezon 3

W Nibylandii po złamaniu pierwszej klątwy Greg Mendell i Tamara przybyli do Nibylandii. Nie chcieli oddać Henry’ego „Zagubionym Chłopcom”. Dlatego Cień wyrwał cień należący do Grega, uśmiercając go na miejscu. Wezwany do zamku Mrocznego przez małego Rolanda (Raphael Alejandro), został wykorzystany przez Neala – dorosłego Baelfire’a – do powrotu na wyspę i uratowania Emmy z Henrym. Cień przybrał postać Belle, by zdobyć zaufanie Golda oraz nakłonić go do porzucenia misji uratowania wnuka. Dopiero Regina pokazała mu prawdę o Cieniu, dusząc go pod powłoką Belle. Cień został wciągnięty do skorupy po kokosie, w którym Emma zapaliła świeczkę, podczas gdy Neal i Hook zostali niemal obdarci ze swoich cieni. Regina sprawiła, że Cień został przymocowany do żaglu na statku kapitana Hooka i tak mogli opuścić Nibylandię.
W Storybrooke Piotruś w ciele Henry’ego uwolnił Cień, a ten nazajutrz zabił Matkę Przełożoną zakonnic. Został jednak pokonany przez Dzwoneczka, która zamknęła go w dwóch połówkach kokosu z płonącą świeczką. Następnie wrzuciła skorupę z zawartością do ognia paląc Cień.

Czarodziej/Merlin[edytuj | edytuj kod]

Merlin / Czarodziej (Elliot Knight i Jonathan Adams jako głos w odcinku 4.19) to przepotężna postać z krainy Camelot. Postać oparto na podstawie legend arturiańskich.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie/krainie Camelot, tysiąc lat przed rzuceniem klątwy, po wypiciu wody ze Świętego Graala, Merlin zyskał nieśmiertelność i magiczne zdolności. Najął też chłopca, by mógł mu przekazać swą wiedzę i umiejętności. 500 lat później[108] spotkał Nimue, która uciekła przed Vortiganem i oboje zakochali się w sobie. Dziewczyna stała się pierwszą Mroczną, która przejęła maskę swej ofiary. Nimue złamała miecz stworzony przez Merlina, by ten stał się śmiertelnikiem dla Nimue, ze Świętego Graala. Merlin nie zrobił tego i zmienił jego górną część w sztylet Mrocznego, dzięki czemu mógł ją kontrolować. Dolną część z rękojeścią umieścił w skale[101]. Konfrontacja między Merlinem a Nimue skończyła się tym, że czarodziej nie mógł jej zabić, o ona wykorzystała to i zmieniła dawnego ukochanego w drzewo za pomocą sztyletu nasączonego jego łzą utraconej miłości[109]. Pomimo tego, mężczyzna nadal był zdolny do komunikowania się ze swym uczniem[110], królem Arturem[62] czy bardzo młodą Emmą Swan, którą ostrzegł, by nie wyjmowała Excalibura ze skały[80]. Poprzez swego ucznia, Merlin przekazał królowej Śniegu informację, że znajdzie trzecią siostrę obdarzoną mocą, lecz jeszcze się nie narodziła. Za oddanie swojej czapki, dodał od siebie specjalny zwój, by w odpowiednim czasie spotkały się[22] w przyszłym Storybrooke[68]. Emma pojawiła się w krainie Camelot z rodziną i przyjaciółmi, gdy Artur powitał ich, a także przedstawił im drzewo w którym był Merlin[80]. Emma z Reginą użyły łzy Henry’ego i uwolniły Merlina. Ten następnie wydostał z więzienia Meridę i Lancelota. Został jednak podporządkowany dolnej części miecza Excalibur dzięki Zelenie „Złej Czarownicy z Zachodu”, współpracującej z Arturem[101]. Zdołał się oprzeć jego rozkazom, co Hook przypłacił raną od Excalibura. Ta okazała się śmiertelna, a Emma, by uratować ukochanego, odebrała magię Merlinowi i przekazała ją piratowi, by mógł żyć. Zmieniła jego i siebie w Mrocznych[102] Nimue, rękoma mrocznego Hooka, zabiła Merlina. Pirat – u którego obudziła się żądza zemsty na Goldzie – dzięki temu rzucił mroczną klątwę, by przenieść wszystkich mieszkańców Storybrooke do samego miasteczka. Zwłoki Merlina zostały unicestwione przez Emmę[103].

Sezon 5

Ostatnia wiadomość Merlina została odczytana w Storybrooke przez Henry’ego za pomocą grzyba szkarłatnej korony. Wspomniał w nim o Nimue, zanim mu przerwano.

Czarni Rycerze[edytuj | edytuj kod]

Czarni Rycerze to przyboczna gwardia „Złej Królowej” w Zaczarowanym Lesie, przed pierwszą mroczną klątwą.

Przeszlość

Regina otrzymała pomysł stworzenia gwardii przybocznej od swej matki, Cory, zanim ta została przez nią zesłana do Krainy Czarów[36] Królowa Regina stworzyła swoją gwardie wyrywajac mężczyznom serca i umieszczając je w swojej krypcie, przez co byli jej bezgranicznie oddani[111]. Jeden z żołnierzy zamierzał poddać egzekucji Reginię pod zaklęciem maskującym, ale jej pasierbica ją ocaliła[77]. Jeden z nich zabił w poscigu za śnieżką Anitę, matkę Czerwonego Kapturka[26]. Kilkukrotnie zawiedli w osobistych spotkaniach ze Śnieżką[3][112][113][4] Przyszli członkowie gwardii – Claude – porwali Belle dla Reginy[70] i chcieli ukarać Jasia i Małgosię za wtargniecie na królewską ziemię[88]. Jeden z nich przyniósł Reginie Lustereczko do Królowej by powiedzieć jej o przebudzeniu wroga z klątwy snu[114]. Już wyrwane erce jednego z rycerzy zostało użyte przez Henry’ego zamiast serca Śnieżki wyrwanego przez Corę[40]. Claude zginął z ręki Hooka[24]. Gdy mroczna klątwa została rzucona, jeden z nich zaatakował „Księcia z Bajki”, gdy zaniósł swoją córkę, Emmę do magicznej szafy, by mogła zostać przeniesiona do Krainy bez Magii. Z tego powodu zapadł w śpiączkę, po przeniesieniu, do Storybrooke[29].

W trakcie swego panowania, traktowała ich instrumentalnie, wydając rozkazy z zaciśniętymi palcami na twarzach[52] skręcając im karki[113][115] lub używając do szermierki. Przegranego zabijała mieczem[116].

Facilier/Samdi[edytuj | edytuj kod]

dr Facilier / Baron Samdi (Daniel Francis) to wróg księżniczki Tiany. Postać oparto na podstawie filmu „Księżniczka i żaba”.

Przeszłość

Facilier był lokalnym wróżbiarzem. Spotkał na swej drodze „Złą Królową”, która go zafascynowała[117]. Wiele lat później królestwo Tiany spotkała finansowa katastrofa. Uwięził żabę-ukochaną Mariusa (Kevin Ryan), a jego samego zmienił z żaby w człowieka. Obiecał mu, że uwolni go gdy przyniesie mu rubinowego motyla. Była to odznaka jaką ojciec Tiany uzyskał za zasługi. Tiana przyszła do Faciliera po poradę gdzie znajdzie swojego ukochanego. Kazał jej iść za czerwoną wroną – do baru „Karmazynowy Kruk”. Tam poznała Mariusa i oczarował ją, dopóty spróbował ukraść jej oznakę ojca. Marius wyjawił jej swoją historię, a po rozmowie z matką, Tiana postanowiła się zmierzyć z Facilierem. Sama wręczyła mu odznakę za ukochaną Mariusa. Facilier użył magii z rubinu, który uwolnił go z zawieszenia między tym a mniej przyjemnym światem. Oświadczył Tianie, że jeszcze się spotkają, zanim zniknął[55]. Pojawił się ponownie w dniu koronacji Tiany i przywitał się serdecznie z Reginą. Ostrzegł przyszłą królową o niebezpieczeństwie czyhającym na bagnach jej królestwa. Naveen i ona usunęli je, ale książę został ranny. Na rozkaz Tiany, która umożliwiła czarownikowi odzyskanie z ciała aligatora naszyjnika, ocalił go magą, ale porwał go, gdyż to sam Naveen musiał teraz spłacić dług. Doktor pojawił się w wieczór koronacji Tiany i pokazał Reginie jej naszyjnik, po czym się pocałowali[117]. Facilier odwiedził Golda, gdy ten rozmawiał ze swą zmarłą żoną. Chciał jego sztylet za pewność, że to Alicja jest Strażnikiem. Gold zaczął go dusić magią, a doktor wyjawił mu, że Belle obawia się, iż mrok może go znowu pochłonąć. Dłonie Golda zaczęły przypominać te tuż przed pierwszą klątwą. Facilier był testem na Alicję. Ta wyrwała mu serce, a Gold skłamał, że zmiażdżenie go uratuje jej ojca od klątwę zatrutego serca. Alicja nie mogła tego zrobić i zwróciła organ do ciała[12].

Sezon 7

Facilier został porwany przez klątwę do Hyperion Heights. Jako Baron Samedi działał na lokalnym terenie jako inwestor. Odzyskał swe wspomnienia, ale Victoria Belfrey wyrzuciła go z miasta. Dopiero po jej śmierci wrócił. Obudził Nicka Bransona z klątwy, by ten – jako „Cukierkowy Zabójca” – zabił jego rywalkę o dostęp do sztyletu mrocznego, Eloise Gardener. Zaciągnął też księcia Naveen/Drew do pracy z Sabine, by zyskał jej zaufanie. Sam zainteresował się barem Roni. Kobieta wiedział, że Samedi to Facilier, dlatego spotkała się z nim, gdzie ujawnił, że ma swoje wspomnienia. Mężczyzna został zaproszony przez Roni na spacer, ale spotkał wściekłą Kelly, dlatego wrócił do domu. Znalazł dziecięca czapkę Lucy Mills i przyznał się Roni, że poluje na sztylet mrocznego, by zabić Weavera i przejąć jego moce. Po odparciu ataku „Cukierkowego Zabójcy” przez Ivy Belfrey, ta zgłosiła się o pomoc do Roni. Na miejscu jednak obsłużył ją Samedi, który zaoferował jej magiczną fasolkę w zamian za magię Anastazji, którą Eloise i tak dopadnie. Samedi wziął kawałek magii od odurzonej Anastazji, ale Eloise obudziła dziewczynę, a Samedi zniknął. Wręczył buteleczkę ze zdobyczą do rąk Roni, by mogła uratować swego syna. Weaver natomiast ostrzegł Samediego, by nie ruszał sztyletu bo doświadczy tego samego co jego poprzednicy. Czarownik uzyskał też to co chciał od Drew. Naprószył tajemniczy składnik Sabine na lalkę voodoo, napełniając ją magią. Następnie użył jej przy spotkaniu z pojmanym przez policję Nickiem w areszcie. Zawiódł się na mężczyźnie, dlatego uśmiercił go przez nakłucie lalki za to, że Eloise wciąż żyła. Weaver i Rogers odkryli ciało. Weaver znalazł kawałek słomy połączył to z Facilierem/Samdi. Udał się po swój sztylet w archiwum policyjnym, ale go tam nie było. Samedi powiedział Roni, że nie ukradł sztyletu i nie ma go, ale Weaver przyszedł do niego z bronią palną w dłoni i wycelował ją w serce mężczyzny. Nie pociągnął za spust bo wiedział, że to przeciągnie go na złą stronę i oddali od Belle. Samedi odesłał go magią do auta. Samedi pomógł jednak prawnuczce Weavera, gdy ta przyniosła mu połamany szklany pantofelek swej matki. Używając tego i kombinacji magii voodoo, doprowadził do tego, że magia przeniosła się do serca Henry’ego i rozpuściła truciznę w jego sercu. Mężczyzna porwał też Drew do swojego gabinetu. Gdy Sabine i Jacinda domyśliły się tego po kartach tarota znalezionych w rzeczach Drew, przyszły mu na ratunek. Samedi zamknął je, ale nie na długo. „Zakon Ośmiu Wiedźm” prowadził do miasta magię, a klątwa została przełamana. Jacinda–Ella i Sabine–Tina wybiegły ze schowka mając wszystkie wspomnienia i chciały zaatakować Samediego, ale ten teleportował się. Później, wyśmiał Weavera gdy ten przyszedł do niego po książkę z podróżami Belle, ale nie był w stanie zaatakować. Rumplestiltskin (Świat Życzenia) dźgnął go w plecy swym sztyletem i Samedi padł martwy.

Felix[edytuj | edytuj kod]

Felix (Parker Croft) to Zagubiony Chłopiec, najwierniejszy z wiernych Piotrusia Pana. Postać oparto na podstawie powieści „Piotruś Pan”.

Przeszłość

W Nibylandii przed pierwszą klątwą Felix został „zagubionym chłopcem” i zamieszkał w Nibylandii. Wprzęgnięto go w poszukiwania pewnego specjalnego chłopca, „Najprawdziwszego Wierzącego”. Uzyskał ze statku kapitana Hooka młodego Baelfire’a, ale wkrótce okazało się, że to nie ten chłopiec[93][118].

Sezon 3

W Nibylandii po złamaniu pierwszej klątwy Felix powitał Tamarę i Grega Mendella na wyspie. Przywieźli ze sobą przez portal „Najprawdziwszego Wierzącego”, Henry’ego Millsa. Felix wyjawił im, że ich „Home Office” to właśnie Zagubieni Chłopcy i robili to co oni im mówili. Gdy Greg nie chciał oddać chłopca, Cień Piotrusia Pana wyrwał jego własny cień, przez co go uśmiercił. Felix odwiedził także Mrocznego. Przywitał go na wyspie, na której jest mile widziany, dopóki nie będzie się starał o odbicie wnuka. Inaczej tego nie przeżyje. Felix przekazał Piotrusiowi informację o powrocie Baelfire’a. Piotruś rozdzielił duet Mrocznego i Neala, a Felix zabrał Henry’ego od ojca. Nastolatek przeniósł Neala do Jaskini Echa, gdzie grupa Emmy jej rodziców i Hooka uwolniła mężczyznę, wyjawiając swoje największe sekrety. Henry – zgodnie z życzeniem Pana – podążył za Felixem wprost do Wendy Darling, która wykonała resztę zadania. Felix zachował lojalność wobec swojego szefa, gdy wydawało się, że Piotruś został pokonany, a wszyscy „zagubieni chłopcy” z grupą interwencyjną zabrani do Storybrooke. Nie chciał przyjąć jedzenia od Piotrusia w ciele Henry’ego, jednak ten wyjawił Felixowi swoją tożsamość.
W Storybrooke Felix początkowo został aresztowany, zgodnie z wolą Piotrusia[119], ale ten uwolnił go gdy sam zdobył Mroczną klątwę. By ją rzucić, wyrwał serce Felixa i je zmiażdżył, zabijając chłopaka[120].

Gburek/Leroy[edytuj | edytuj kod]

Marzyciel / Gburek / Leroy (Lee Arenberg) to jeden z krasnoludków w Zaczarowanym Lesie i woźny Leroy w Storybrooke, podczas pierwszej klątwy. Postać oparto na podstawie baśni „Królewna Śnieżka”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, jajko z którego wykluł się krasnoludek zostało obsypane pyłem wróżek. Stał się inny, niż jego bracia i otrzymał imię „Marzyciel”. Zakochał się we wróżce Novej. Planowali wspólnie uciec i zwiedzić świat, ale jego szef (Ken Kramer) i jej zwierzchniczka, Niebieska Wróżka rozdzielili ich. Od tego czasu krasnoludek był znany jako Gburek[121].
Spotkał na swej drodze Królewnę Śnieżkę, z którą on i jego bracia się zaprzyjaźnili oraz wspierali[122].
Gdy ona padła ofiarą „Złej Królowej” i jej zatrutego jabłka, opłakiwali Śnieżkę, do czasu gdy Książę z Bajki obudził ją. Byli też gośćmi na ślubie zakochanych i tak jak inni, zostali skonsumowani przez mroczną klątwę, która przeniosła ich z Zaczarowanego Lasu do „Krainy Bez Magii”[29].

Sezon 1

W Storybrooke, Gburek stał się Leroyem. Zarabiał jako woźny w lokalnym szpitalu i spędzał czas pijąc. Nie był zbyt lubiany wśród lokalnej społeczności, ale okazał delikatną stronę wobec siostry Astrid.

Sezon 2

Po złamaniu pierwszej klątwy, porzucił swe zajęcie w szpitalu, by stać się górnikiem, wydobywającym diamenty, by przerabiać je na pył dla wróżek. Wyraził też nadzieję na powrót do Zaczarowanego Lasu, zanim ktokolwiek ze świata zewnętrznego przyjedzie tutaj. Przyjął też do swojego grona niedawnego olbrzyma, Lista postaci gościnnych serialu Dawno, dawno temu#Anton/Antona. Dzięki niemu mogli sami hodować magiczne fasolki do podróży między światami.

Sezon 7

Leroy kontynuował przewodzenie krasnoludkom. W Magicznym Lesie rzucono klątwę, która przesunęła linie czasowe Storybrooke i przeklętych mieszkańców krainy, w tym Henry’ego Mills. Toteż, gdy do miasteczka przyjechały Tilly i Margot, nie uwierzył im, że Henry i jego córka z żoną są w niebezpieczeństwie. To on podniósł hasło, że są „intruzami” i razem z Archim oraz Babcią zaczęli ich ścigać. Po wszystkim, Leroy był obecny na koronacji Reginy na pierwszą elekcyjną „dobrą królową” Zjednoczonych Krain magicznych.

Sezon 3

Działalność Piotrusia Pana spowodowała, że wszyscy mieszkańcy Storybrooke – oprócz Emmy i Henry’ego – musieli udać się do Storybrooke, dzięki Reginie. Tam musieli się zmierzyć z Zeleną „Złą Czarownicą z Zachodu”, która okazała się przyrodnią siostrą Reginy. Ciężarna Śnieżka musiała rzucić mroczną klątwę, by Emma uratowała ich przed zagrożeniem. Ostatecznie, to Regina pokonała Zelenę w Storybrooke, a Babcia urządziła przyjęcie w swoim barze z tego powodu.

Sezon 4

Ich samochód został zamrożony przez przestraszoną Elsę. Krasnoludki przekonały też Mary Margaret Blanchard, by była burmistrzem, a podczas działania zaklęcia rozbitego wzroku, Leroy walczył ze swymi braćmi.

Sezon 5

Górnik był jednym z niewielu krasnoludków, którzy udali się do Camelotu, by odszukać mroczną Emmę, zanim 6 tygodni później wrócili do miasteczka za pomocą trzeciej mrocznej klątwy. Został też oznaczony przez Charona, by zastąpił w podziemiach jednego z mrocznych, ale ci zostali pokonani przez Hooka.

Sezon 6

Nadzorował odbywanie kary przez Lady Tremaine oraz chronił wraz z Mędrkiem doktora Jekyll zanim zostali uśpieni przez Złą Królową (serum). Widział jak zamaskowana postać zmieniła Królową w węża i przyniósł go Davidowi. Przekazał Emmie, że Hook uciekł na Nautiliusie. Był jednym z uczestników rytuału osłabienia naprzemiennej klątwy snu rzuconej przez Królową na Mary Margaret i Davida, co zakończyło się ich obudzeniem. Został też zaproszony ze swymi braćmi na ślub Emmy z Hookiem. Po pokonaniu Fiony, „Czarnej Wróżki”, krasnoludki nadały tytuł „królowa” Reginie, bez przedrostka „zła”.

Sezon 7

Leroy nadal przewodził krasnoludkami. W Magicznym Lesie rzucono klątwę, która przesunęła linie czasowe Storybrooke i przeklętych mieszkańców krainy, w tym Henry’ego Mills. Toteż, gdy do miasteczka przyjechały Tilly i Margot, nie uwierzył im, że Henry i jego córka z żoną są w niebezpieczeństwie. Rzucił się na nich z kilofem i razem z Archim oraz Babcią zaczęli ich ścigać, sądząc, ze to kolejni złoczyńcy. Po wszystkim, Leroy była obecny na koronacji Reginy na pierwszą elekcyjną „dobrą królową” Zjednoczonych Krain magicznych.

Gideon[edytuj | edytuj kod]

Gideon Gold (Giles Matthey; Anton Starkman jako dziecko) to pierwszy syn Belle i drugi pana Gold.

Sezon 5

Krótko po pokonaniu Nimue i innych mrocznych, pan Gold i Belle poczęli syna. Belle podążyła przez przypadek do Podziemi z Zeleną i jej córką. Tam odkryła, że jej mąż jest ponownie mrocznym. Zmodyfikowana umowa jaką on zawarł z Hadesem oznaczała, że jej dziecko należeć będzie teraz do boga podziemi. Belle, zabezpieczając siebie i swe dziecko, poddała się działaniu klątwy snu. Tymczasem Gold odzyskał prawa do dziecka za pomocą porwania przez swego ojca Zeleny „Złej Czarownicy z Zachodu”. Hades podarł umowę dotyczącą przyszłego syna Golda i zniknął, zostawiając Piotrusia Pana samego.

Sezon 6

W Krainie Niedopowiedzianych Historii Gold mógł wejść do snów Belle. Gideon przedstawił mu się jako bóg snów, Morfeusz. Poddał próbie matkę, by nie wracała do swego męża i trzymała się od niego z daleka, po czym ujawnił się jej jako ich syn. Obudził matkę całując ją w czoło. W międzyczasie pojawiał się w wizjach Emmy Swan jako zamaskowany kapturem morderca „wybawicielki”. Od tego czasu, przez krótki czas Belle i jej syn spotykali się w snach, do czasu gdy Zła Królowa (serum) przyspieszyła przebieg jej ciąży. Belle urodziła syna na długo przed zwykłym terminem porodu. Nazwała go Gideon i by ochronić go przed potężnym ojcem, poprosiła Matkę przełożoną, by była jego matką chrzestną i zabrała go w bezpieczne miejsce. Wróżka została jednak zaatakowana przez babcię dziecka i porwany do Mrocznego Wymiaru. Gdy Matka Przełożona odleciała z drugim synem Golda i Belle do bezpiecznego miejsca, zaatakowała ją i porwała swego wnuka. Wychowała go w Mrocznym Wymiarze, odrzucając książkę synowej jako dawne wspomnienie. Gideon wykradł ją od swej babci, którą musiał nazywać matką i tak dowiedział się, że został porwany. Czarna Wróżka poddała go dwóm testom. Pierwszy, gdy miał 10 lat, polegał na tym, że zostawiła otwarte drzwi do jego celi, podczas gdy zabrała jego przyjaciela Rodericka (Mason McKenzie) na tortury. Nie odważył się przyjść mu z pomocą. W dniu 28 urodzin, podsunęła dorosłemu Roderickowi (Grayson Gabriel) swój klucz do skarbca z mrocznym pyłem. Ten go ukradł i przekazał Gideonowi informacje o tym, że użyje czarnego pyłu do strasznych czynów, skoro stworzyła dzięki temu Mroczną Klątwę. Tylko „Wybawczyni” może ją pokonać i chciał, by mu pomógł ją odnaleźć za pomocą czarnej kuli. Tymczasem Czarna Wróżka zniszczyła kulę gdy tylko zaczęli jej używać. Tak chciała sprawdzić, czy Gideon – wyjątkowy dar jaki zdobyła, z którym dzieliła się wszystkim co posiadła – ją zdradzi. Mężczyzna rzeczywiście zbuntował się, gdy Roderick został aresztowany, a Czarna Wróżka uniknęła trafienia jej mrocznym pyłem. Nie chcąc krzywdzić swego „syna”, Czarna Wróżka zamieniła przyjaciela Gideona w robaka i go rozdeptała. Aby syn Belle był posłuszny, wyrwała mu serce. Plan Gideona, by zniszczyć babcię białą magią „Wybawczyni” spalił na panewce. Teraz rozkazano mu zabić tę osobę, by po jej śmierci miecz „Hrunting” otworzył portal do jej wymiaru i uwolnił ją z niego.

W wieku 28 lat opuścił Mroczny Wymiar by powrócić do Storybrooke. Po uwięzieniu Złej Królowej (serum) w formie kobry w klatce, odwiedził rodziców w lombardzie. Oświadczył, że wrócił, by Emma Swan zginęła z jego ręki. Stanie się przez to nowym wybawcą i zabije Czarną Wróżkę. Gdy Emma wróciła z Krainy Życzenia, oboje zmierzyli się ze sobą. Pomimo wizji Emmy w której to ona ginie, wydobyła z siebie białą magię i pokonała Gideona, na co ten potem zniknął i zniszczył tarczę zegara w miasteczku. Gold przetestował go. Prowokował go do ataku, ale Gideon nie mógł uderzyć ojca. Gold zaoferował mu pomoc, lecz mężczyzna odmówił. Postanowił nie narażać syna na zetknięcie z mrokiem, więc próbował wymazać mu wspomnienia z Mrocznego wymiaru i wychowywania przez babcię. Gideon był odporny na eliksir zapomnienia i wyjął ojcu z kieszeni jego sztylet. Na żądanie syna, mroczny powiedział mu, że miecz Emmy o nazwie Hrunting został wykuty przez Niebieską Wróżkę. Gaeon kazał ojcu, by mu nie przeszkadzał, ale Gold sam odebrał Wróżce moc, by odrestaurować miecz. Gidoen oddał mu za to sztylet. Gideon wysłał też Killiana „Hooka” Jones poza Storybrooke i zablokował mu możliwość powrotu, by sam miał wolne pole do działania. Wmówił Emmie, że sprowadzi jej narzeczonego gdy pomoże mu w zniszczeniu Czarnej Wróżki. Zamiast tego, wywołał wielkiego pająka w posiadłości Czarodzieja co niemal uśmierciło Emmę i umożliwiło Fionie przedostanie się do miasteczka. Gold wyczuł, że jego syn jest kontrolowany i uśpił go, by mogli porozmawiać w Świecie Snu. Nie wiedział, gdzie jest jego serce, ale uzyskał je od ojca, gdy ten wszedł w tajny pakt ze swoją matką. Gdy Fiona uwolniła czarną klątwę na Storybrooke, ponownie zyskała serce drugiego wnuka. Gideon stał się natomiast pracownikiem lombardu Golda ze świadomością, że Belle ich porzuciła. Czarna Wróżka, gdy nie udało jej się przekonać Emmy do porzucenia swej wiary w baśnie, zmusiła Gideona do odnalezienia swej różdżki. Następnie rozkazała mu odnaleźć i zabić Emmę. Rzuciła zaklęcie na serce wnuka, przez co nawet jej śmierć z ręki syna nie zapobiegła Ostatecznej Bitwie między synem Belle a córką Mary Margaret. Emma poddała się i Gideon przebił ją mieczem, po czym zniknął gdy z niej wydobyło się oślepiające światło. Pojawił się jako niemowlę przed rodzicami, a Gold i Belle zrozumieli, że to ich druga szansa na wychowanie syna.

Sezon 7

Tuż przed przyjęciem na cześć roczku Gideona, Gold zdecydował się zabrać żonę i syna w podróż między światami. 10-letni Gideon (Anton Starkman) został wprzęgnięty w zadanie odnalezienia sposobu na pozbycie się mroku u ojca, gdyż Gold sam o tym zdecydował. Osiem lat później chłopak został przyjęty do Akademii Elphame, skąd po paru latach wrócił jako absolwent do domu rodziców na Skraju Świata. Stamtąd udał się w kolejną podróż po to, by paręnaście lat później wrócić na grób starej i pomarszczonej matki. Gideon poprosił ojca, by mógł przejąć z niego mrok sam umożliwił mu połączenie się z Belle. Gold uznał jednak, że czas wyruszyć na spotkanie ze Strażnikiem, któremu odda sztylet i w którym mrok spocznie.

Greg Mendell[edytuj | edytuj kod]

Owen Flynn (Benjamin Stockham), później Greg Mendell (Ethan Embry) to jeden z przeciwników magii.

Przeszłość

W Świecie Bez Magii przed pierwszą klątwą, krótko po śmierci matki w New Jersey, Owen i jego ojciec Kurt Flynn (John Pyper-Ferguson) przyjechali do lasu w stanie Maine dnia 22 października 1983 roku. Trafili na moment, gdy Zła Królowa uwolniła Mroczną Klątwę w Zaczarowanym Lesie. Fioletowy dym otoczył ich namiot.
Nazajutrz ustanowił przeklęte miasto Storybrooke pośrodku lasu. Oboje z ojcem znaleźli się w jego granicach i powitał ich szeryf Graham. Owen z ojcem spotkali Reginę, burmistrz miasta. Początkowo kobieta chciała się ich pozbyć, ponieważ nie należeli do Zaczarowanego Świata, ale z czasem uległa urokowi małego chłopca. Poczuła coś, czego nie doświadczyła od dłuższego czasu, czyli miłość. Zdecydowała, że Owen będzie z nią, a Kurt zostanie aresztowany za jazdę po alkoholu. Plan udał się połowicznie, ponieważ Kurt został w mieście i widział jak syn opuścił granicę miasta. Regina chciała być z nim, ale nie w ten sposób i pozwoliła mu odejść.
Regina dotknęła niewidzialną barierę wokół miasta, a Owen i policjanci, stojący na jego granicy, nie mogli czegokolwiek dostrzec. Owen przysiągł ojcu, że go znajdzie i funkcjonariusze zabrali go ze sobą[123][124].
Następnie przez lata opowiadał innym o tym co sam przeżył. Ci, który nie uznali go za szaleńca, znaleźli go. Byli to wierzący w magię. Owen dołączył do ich misji niszczenia miejsc w których magia się pojawiła[107].
W trakcie tych wypraw poznał Tamarę i obydwoje zakochali się w sobie[90].

Sezon 2

Owen, tym razem już jako Greg Mendell – po złamaniu pierwszej klątwy – powrócił po latach do miasta. Emma włamała się do jego telefonu komórkowego i dowiedziała się co nieco o nim. Jego dziewczyna chciała się z nim skontaktować. Po udanej operacji Greg skłamał Emmie, że niczego nie widział w wieczór wypadku, ale przekazał swej dziewczynie, że dostrzegł magię. Nagrał też Reginę jak czarowała nad Belle, po czym wysłał do „niej” samo nagranie. Sfilmował też kamerą w telefonie komórkowym moment jak Regina na chwilę wyrwała serce Mary Margaret. W aucie, obiecał ojcu, że go odnajdzie[124]. W trakcie konfrontacji z Reginą, która rozpoznała w nim Owena, skłamała mu, że Kurt opuścił miasto[91]. W końcu nawiązali sojusz z kapitanem Hookiem. W zamian za perspektywę zabicia Mrocznego, co sam pragnął zrobić, piratowi udało się nakłonić Reginę do założenia zaczarowanej bransolety, zanim Greg i Tamara ją porwali. Greg torturował Reginę aż wyjawiła mu, że zabiła jego ojca. Ten chciał ją uśmiercić, ale David Nolan uratował ją, a Greg uciekł. Znalazł szczątki ojca w miejscu gdzie kiedyś sami mieli camping a Tamara pojawiła się na miejscu z magiczną fasolką. Greg i Tamara próbowali zniszczyć całe Storybrooke przez diament autodestrukcji od Reginy, ale Emma i ona ich powstrzymali. Kochankowie dowiedzieli się, że „Home Office” pragnie Henry’ego, więc porwali go przez portal do Nibylandii[92][93].

Sezon 3

W Nibylandii oboje zostali zamordowani. Greg przez Cień Piotrusia Pana wezwanego przez Felixa, a Tamara przez Mrocznego[94][95]. Z ciała Grega nie zostało cokolwiek użytecznego, jak to określiła później Dzwoneczek.

Jaś/Nick Branson[edytuj | edytuj kod]

Jaś / Jack / Nick Branson / „Cukierkowy Zabójca” (Nathan Parsons oraz Seth Isaac Johnson jako nastolatek) to pierwszy przyjaciel Henry’ego Mills w Magicznym Lesie. Postać oparto na podstawie baśni „Jaś i magiczna fasola” oraz „Jaś i Małgosia”.

Przeszłość

Przed pierwszą klątwą, Jaś i jego siostra Małgosia z Oz zostali schwytani przez Wiedźmę zjadającą dzieci. Zelena „Zła Czarownica z Zachodu” przyszła do jej domku, ale chciała tylko i wyłącznie ją wygnać. Została jednak pokonana. Rodzeństwo zdołało się wydostać ze swojej pułapki i połączyć z niewidomym ojcem, Ivo (Dan Payne). Tam opowiedzieli mu historie z Zeleną. Czarownica planowała mu podarować wzrok niedawno oślepionej wiedźmy-kanibala, ale wrzuciła buteleczkę do ognia. Jaś zagroził nożem czarownicy, a ona oparzyła go ogniem. Gdy uciekła teleportując się, w Jasiu wybuchła żądza zemsty[125]. Drogi jego i siostry rozeszły się. Siostra uwierzyła, że jeśli będzie sama władać magią nie będzie bezsilna i się obroni[15]. Tymczasem po złamaniu czwartej klątwy, Jaś zmienił imię na „Jack” i stał się pierwszym przyjacielem Henry’ego w nowym świecie. Po spotkaniu z gigantami, Henry sądził, że Jaś został w Agrabahu, do czasu gdy spotkali się w obozie Ruchu Oporu Tiany[9]. Jaś był świadkiem narodzin Lucy, córki Henry’ego i Elli oraz przepowiedni Drzielli, że za osiem lat zostanie rzucona mroczna klątwa. Ta została jednak zmieniona w kamień za pomocą kropli krwi jej matki. Osiem lat później Zakon Ośmiu Wiedźm zdołał przełamać to zaklęcie i Drizella mogła zrealizować swe zamierzenie. Regina Mills ściągnęła go na miejsce rzucenia klątwy i trzymał pod mieczem jedną z wiedźm. Do czasu gdy okazało się, że Regina musiała rzucić klątwę pod dyktando Drizelli, gdyż serce Henry’ego zostało otrute i nie przeżyłby w tej krainie[13].

Sezon 7

W Hyperion Heights klątwa uczyniła z Jacka ojca Lucy, o imieniu Nick Branson. Mieszkał z rodzicami, w ich piwnicy gdy spotykał się z Jacindą. Po tym gdy zerwali ze sobą, stał się prawnikiem, który po 10 latach ponownie spotkał się jeszcze raz z byłą dziewczyną. Tym razem pomógł jej odzyskać Lucy z systemu opieki społecznej. Jacinda przedstawiła go córce jako ojca. Nick obejrzał dokumenty jakie Victoria przyniosła Jacindzie i potwierdził że nie ma w nich żadnego podstępu. Lucy oficjalnie należała do Jacindy, a ta rzuciła się w ramiona Nicka i pocałowała go. Zreflektowała się jednak i zaprzeczyła jakoby coś ich łączyło, oprócz sprawy i Lucy. Gdy dziewczynka padła nieprzytomna w mieszkaniu Jacindy, Nick zjawił się w szpitalu. Został zbudzony z klątwy przez Samedi, który wyznaczył mu cel – zamordowanie Eloise Gardener. Poddał się testom na krew, które zabrał od doktor Sage (Nisreen Slim), którą uprzednio zabił. Odciął też kosmyk włosów. Na kolejną ofiarę wybrał czarownicę, która planowała go zjeść. Hilda Braeburn przeżyła zatrucie gazem, a Nick wysłał swój znak rozpoznawczy – bombonierkę w kształcie serca – w inne miejsce. Rozproszyło to uwagę Rogersa i Weavera, przez co dokończył dzieła w szpitalu. Nick został pokonany gazem pieprzowym i szpilkami Ivy Belfrey. Gdy zdecydował się zaatakować Kelly West. Musiał wpierw porwać Henry’ego, gdyż ten rozpoznał w nim po bliznach „Cukierkowego Zabójcę”. Nic porwał też Chada, narzeczonego Kelly, którego sprowadził do Hyperion Heights przez kłamstwo. Kelly zdołała się jednak obronić i pozbawiła przytomności napastnika. Nick został zabrany na posterunek, gdzie zjawił się Samdi. Zawiedziony faktem, że Nick nie zabił Eloise, jego rywalki po sztylet mrocznego, własnoręcznie uśmiercił go za pomocą lalki voodoo. Ciało mężczyzny znaleźli Weaver i Rogers, a raport patomorfologa stwierdził dźgnięcie nożem w serce, bez naruszenia kości i skóry.

Hades[edytuj | edytuj kod]

Hades (Greg Germann) to bóg podziemia[126]. Postać oparto na podstawie mitologii greckiej.

Przeszłość

Na Olimpie przed pierwszą klątwą Hades był synem Kronosa i bratem Zeusa. Kronos obdarował Zeusa władzą nad Olimpem oraz nad tym co Hades pragnął. Dlatego ten użył Olimpijski Kryształ i zabił ojca. Gdy chciał go użyć na swym bracie, ten zatrzymał mu serce i złamał kryształ, by nie mógł wrócić na Olimp. Tylko pocałunek prawdziwej miłości mógł znowu ruszyć ten organ. Hades stał się panem Podziemi, gdzie trafiały dusze z niedokończonymi sprawami[127][128][129].
W Zaczarowanym Lesie Hades zawarł układ z Liamem Jones. Dostarczył mu nowe dusze do jego podziemnej krainy, włącznie z kapitanem statku dostawczego, Johnem Silverem. W zamian, Hades zagwarantował im przeżycie sztormu w którym się znaleźli i dorzucił do tego szafir „oko burzy”, poszukiwany przez pewnego króla i samego Silvera[127].
W krainie Oz nawiązał duchowy romans z Zeleną, Zła Czarownica z Zachodu, która pracowała nad zaklęciem portalu czasowego. Zachęcił ją do odebrania Dorotce Gale mózgu Stracha na wróble (głos Paula Scheer). Opowiedział jej o momencie drgnięcia serca i zaproponował, by go pocałowała bo będą mogli być razem. Zelena nie zgodziła się, gdyż uważała, że mógłby sam otworzyć portal do czasu zanim Zeus go ukarał. Nie sądziła też, by ktokolwiek mógł ją pokochać[128].

Sezon 5

W Krainie Umarłych podczas trzeciej klątwy Hades mianował Corę burmistrzem podziemnego Storybrooke. Po przybyciu do jego włości Emmy z jej rodzicami, Reginą, Henrym oraz Goldem po chłopaka Emmy zażądał od „Królowej Kier”, by pozbyła się stąd swej córki. Gdy zawiodła, ukarał ją zamianą w żebraczkę mielącą mąkę, bez magii. Osobiście torturował Killiana Jonesa, oświadczając mu, że za każdą uratowaną duszę, jedno z nich zostanie w podziemiach na zawsze. Chciał go nawet utopić w Rzece Zagubionych Dusz, ale Emma uratowała go. Po odejściu księcia Henry’ego, Herculesa i Megary z jego królestwa, uwięził u siebie Emmę, Reginę i Mary Margaret. Doszedł też do porozumienia z Mrocznym, w kwestii przepisania praw do jego nienarodzonego, drugiego dziecka w łonie Belle z Fendrake’a (Aaron Douglas) na siebie. Natomiast z Liamem Jonesem ustalił, by ten ukrył kilka stron z książki „dawno, dawno temu” o jego przeszłości. Liam udał się na Olimp, ale wściekły Hades je ukrył. Bóg podziemi ustawił walkę Gastona z Goldem o ciężarną Belle, którą ten pierwszy przegrał przez Belle. By przypodobać się Zelenie, Hades uwięził Emily Brown (Gina Stockdale), ciotkę Dorotki Gale, w Rzece Zagubionych Dusz. Umieścił też na nagrobkach imiona jego pozostałych gości w Podziemiach, gdy David zamienił imię żony na swoje, by ta mogła się udać do Storybrooke. Spotkał się ponownie z Zeleną. Wyjawił jej, że stworzył Podziemie na wzór Storybrooke, gdyż pamiętał jak bardzo chciała kiedyś rzucić Mroczną Klątwę. Po tym jak Cora pomogła pogodzić się Zelenie z Reginą i sama udała się na Olimp, Zelena dała Hadesowi drugą szansę. Podążyła na spotkanie z nim, ale została porwana przez Piotrusia Pana, na zlecenie Golda. Z pomocą Emmy, Hades odzyskał Zelenę za podarcie kontraktu na drugie dziecko Golda. Zelena uwolniła go od jego klątwy pocałunkiem, a Hades usunął wszystkie imiona Emmy i jej bliskich z nagrobków. Potajemnie obdarował Ślepą wiedźmę oraz Cruellę de Vil silniejszymi czarami. Miały zatrzymać bohaterów w podziemiach, ale to mu się nie udało. W Storybrooke skręcił kark królowi Arturowi. Wmówił też Zelenie, że bohaterowie będą chcieli ich rozdzielić, dlatego odtworzył Kryształ Olimpijski, by się przed nimi bronić. Unicestwił za jego pomocą ciało i duszę Robin Hooda, ojca córeczki Zeleny, ale gdy namawiał swą ukochaną do dokonania tego samego na Reginie, Zła Czarownica z Zachodu sama uśmierciła Hadesa kryształem, zamieniając go w stożek pyłu.

Krasnoludki[edytuj | edytuj kod]

Krasnoludki to siedmioro innych towarzyszy Marzyceila/Gburka w Zaczarowanym Lesie, oraz później w Storybrooke. Postacie – oprócz Skradka i Antona – oparto na podstawie baśni „Królewna Śnieżka”.

LEGENDA:
     Drugoplanowa rola (6 odcinków i wzwyż).
     Gościnna rola (do 5 odcinków).
     Postać się nie pojawiła.

Lp. Aktor Postać Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6
1. Lee Arenberg krasnoludek krasnoludek Marzyciel / krasnoludek Gburek / woźny Leroy 7 odcinków 12 odcinków 10 odcinków 7 odcinków 9 odcinków 7 odcinków
2. Gabe Khouth krasnoludek Apsik / aptekarz Clark 9 odcinków 5 odcinków 10 odcinków 4 odcinki 7 odcinków 6 odcinków
3. Faustino Di Bauda krasnoludek Śpioszek / stróż Walter 6 odcinków 10 odcinków 8 odcinków 5 odcinków 7 odcinków 4 odcinki
4. Mig Macario krasnoludek Nieśmiałek 6 odcinków 10 odcinków 7 odcinków odc. 10, 21 i 22 7 odcinków odc. 10 i 20
5. David-Paul Grove krasnoludek Mędrek 6 odcinków 10 odcinków 9 odcinków odc. 10, 21 i 22 10 odcinków 4 odcinki
6. Jeffrey Kaiser krasnoludek Gapcio 5 odcinków 10 odcinków 7 odcinków odc. 10, 21 i 22 odc. 2 i 12
7. Michael Coleman krasnoludek Wesołek 6 odcinków 10 odcinków 6 odcinków 4 odcinki 9 odcinków odc. 20
8. Geoff Gustafson krasnoludek Skradek (zmarł) odc. 10 i 14 odc. 20 odc. 10
9. Jorge Garcia krasnoludek Maleńki odc. 6, 13 i 19

Kristoff[edytuj | edytuj kod]

Kristoff Bjorgman (Scott Michael Foster) to narzeczony Anny – później mąż – w królestwie Arendelle. Postać oparto na podstawie filmu „Kraina lodu”.

Przeszłość

W Arendelle przed pierwszą klątwą, Anna udała się sama do Misthaven (Zaczarowanego Lasu), a mężczyzna pozostał, by być oparciem dla swej przyszłej szwagierki, Elsy[18].
Razem dowiedzieli się, że Hans i jego 12 braci szukają urny w której mogli, by uwięzić królową. Sami znaleźli ją jako pierwsi, ale Hans z kilkoma braćmi podążyli za nimi i zagroził życiu Kristoffa, dopóki Elsa nie podała mu urny. Zamierzał uwięzić tam królową, ale bezwiednie uwolnił z niej ciotkę Elsy, Ingrid, a ta zamroziła go[59].
Anna i Kristoff zdążyli się jeszcze spotkać, a Anna przekazała mu swe obiekcje wobec ciotki[21].
Oboje zostali przez nią zamrożeni, gdy on chciał ochronić czekanem narzeczoną przed jej ciotką[22].

Sezon 4

Trzydzieści lat później, po złamaniu drugiej klątwy, Ingrid zamierzała rzucić w Storybrooke zaklęcie rozbitego wzroku. To cofnęło działanie jej magii w Arendelle. Anna, Kristoff i Hans zostali odmrożeni. Ten ostatni w porozumieniu z piratem Czarnobrodym porwali Annę z Kristoffem. Umieścił ich w skrzyni, którą wyrzucili za burtę. Gdy nabierali wody i opadali na dno, Elsa użyła w Storybrooke naszyjnika, który Anna kiedyś posiadała i właściwie był Gwiazdą Życzeń. Ten spełnił jej życzenie, by Anna była przy niej. Teleportował on zakochanych na plażę w Storybrooke. Elsa i Anna spotkały się, ale działania Ingrid spowodowały, że wszyscy musieli się ukryć od siebie, by się nie skrzywdzić. Kristoff stał się opryskliwy wobec narzeczonej i uwolniony od kajdanek przez Reginę Mills w nastroju Złej Królowej. Anna znalazła się z nim na plaży gdzie napotkała list w butelce od matki, którym ogłuszyła narzeczonego. Ingird cofnęła zaklęcie za cenę swego życia, a Kristoff, Anna i Elsa wróciły do Arendelle, gdzie odbili królestwo z ręki Hansa. Następnie Anna poślubiła Kristoffa.

Latające małpy[edytuj | edytuj kod]

Latające małpy (postać wygenerowana komputerowo bez aktora) to magiczne zwierzęta stworzone przez Zelenę, Złą Czarownicę z Zachodu.

Przeszłość

W krainie Oz przed pierwszą klątwą, pierwszą latającą małpą został Walsh z Kansas[130][131].
Małpa przyleciała do szmaragdowego grodu ze Strachem na wróble (głos Paula Scheer) w szponach, przed oblicze Złej Czarownicy[128].
Ponad trzydzieści lat później, w Zaczarowanym Lesie po złamaniu i cofnięciu w Storybrooke pierwszej klątwy, co sprowadziło mieszkańców Storybrooke do Zaczarowanego Lasu, Zła Czarownica z Zachodu Oz zamieszkała w dawnym pałacu Złej Królowej. Kazała jednej ze swoich małp, by zdobyć krew Reginy. Latająca małpa wykonała zadanie, ale została trafiona strzałą Robin Hooda, po czym odleciała. Krew na szponach wystarczyła do eliksiru jaki sporządziła Zła Czarownica[132][133].
Zelena ponownie wysłała latającą małpę bezpośrednio po swą przyrodnią siostrę. Nadleciała nad osoby maszerujące do mrocznego Pałacu Królowej. Wydawało się, że zaatakuje syna Robina, Rolanda (Raphael Alejandro), ale Zła Królowa zmieniła go w pluszową zabawkę i wręczyła chłopcu[134].
Ciężarna Aurora i jej mąż, Filip złamali umowę jaką musieli zawrzeć ze Złą Czarownicą. Powiedzieli Śnieżce, że jej chodzi właśnie o dziecko, które nosiła pod sercem. Chwilę później Zelena przyleciała na swej miotle i zamieniła obydwu w kolejne latające małpy. Te zostały później przeniesione do Storybrooke[135].

Sezon 3

W Świecie Bez Magii po złamaniu pierwszej klątwy Walsh w nieznany sposób przedostał się z Zaczarowanego Lasu do Nowego Jorku cztery miesiące po powrocie Reginy do krainy w której się urodziła. Przez następne osiem miesięcy adorował Emmę, stając się jej chłopakiem, po czym poprosił ją o rękę. Gdy ta odmówiła mu, gdyż Hook zdążył przywrócić jej wspomnienia, ujawnił się jako latająca małpa. Został zraniony metalową rurą, po czym spadł z dachu i zniknął w chmurze dymu[133]. W Storybrooke podczas drugiej klątwy zwierzę zaatakowało Małego Johna gdy biegł za zwierzyną łowną nad granicę miasta. Uniosło go daleko w powietrze, po czym zostawiło w lesie, gdzie znaleźli go David Nolan, Robin Hood i Killian „Hook” Jones. Zobaczyli mocne zadrapanie na prawym ramieniu. Przewieźli do szpitala, lecz tam przemienił się w kolejną latającą małpę i wyleciał na skrzydłach przez okno. Tuż po tym jak pan Gold wydostał się ze swego więzienia w klatce, Zelena próbowała go wezwać przez sztylet Mrocznego. To się nie udało, dlatego posłała jednego ze swych sług po niego. Zmierzył się z Davidem Nolanem, gdy Emma pobiegła za Goldem. Latający żołnierze Złej Czarownicy zostali posłani do doków, by powstrzymać kapitana Hooka przed bezpiecznym wywiezieniem Henry’ego Mills z miasta. Pirat, Emma, Regina i David unicestwili kilka z nich, a chwilę później klątwa została przełamana. Zelena porwała dopiero co narodzone drugie dziecko od Mary Margaret Blanchard, a Davia Nolan ten usiłował je odzyskać. Udał się, wraz z córką, Reginą, Robin Hoodem i Hookiem do stodoły w której Zelena właśnie otworzyła zaklęcie portalu czasowego. Latające małpy zostały wysłane, by rozproszyć ich uwagę, ale po odebraniu magii Zelenie przez białą magię Reginy, wróciły one do swych ludzkich form. Mały John uniknął przez to ścięcia. Aurora też wróciła do ludzkiej powłoki i tego samego dnia urodziła ludzkie dziecko. Jakiekolwiek pozostałe latające małpy wróciły do bycia ludźmi[136].

Sezon 5

Zelena, jak tylko została zesłana przez Reginę do Oz podczas trzeciej klątwy, stworzyła dwie latające małpy. Kazała im ochronić pole maków i stworzenia rzuciły się na Ruby z Dorotką Gale. Te zdążyły uciec przed nimi, gdy Ruby zmieniła się w wilka. Z Dorotką na grzbiecie pogalopowały w gęsty las.

Lustereczko/Sidney Glass[edytuj | edytuj kod]

Dżin / Lustereczko / Sidney Glass (Giancarlo Esposito) to podwładny Reginy. Postać oparto na podstawie baśni „Królewna Śnieżka”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Dżin z Agrabahu był potężną magiczną istotą zdolną do spełniania 3 życzeń każdemu, kto potarł jego lampę i wydostał go ze środka. Lampa w której mieszkał trafiła nad brzeg jeziora, gdzie znalazł ją król Leopold. Pierwszym życzeniem uwolnił dżina i drugim, przekazał dżinowi swe ostatnie życzenie. Monarcha zaprosił go do swego pałacu, gdzie poznał Reginę, jego drugą żonę i córkę Królewnę Śnieżkę. Były dżin zakochał się w królowej i zauważył, że sama jest nieszczęśliwa w małżeństwie. Zaoferował pomoc w zabiciu króla za pomocą śmiercionośnych węży z Agrabahu, które sama sprowadziła przez swego ojca. Wkrótce po dokonaniu zabójstwa, mężczyzna dowiedział się, że wszystkie ślady prowadzą do niego, a Regina go wykorzystała. Wypowiedział swe ostatnie życzenie. Chciał być z nią i wiecznie patrzeć na jej oblicze. Tak stał się Lustereczkiem[137][138]. Zasugerował Reginie, by wynajęła Łowcę do zamordowania Śnieżki[111][139]. Śnieżka przeżyła spotkanie z Łowcą, dlatego do tego czasu stał się jej oczami i uszami w całym Zaczarowanym Lesie. Mogła obserwować Śnieżkę[40][74][114][113][115], Jasia z Małgosią u Ślepej wiedźmy[88][140], czy samego Mrocznego, gdy pracowała u niego Belle[141].

Sezon 1

Lustereczko został zabrany przez klątwę do Storybrooke. Tak jak innym mieszkańcom, wyczyszczono mu pamięć i został dziennikarzem lokalnej gazety „Daily Mirror” o imieniu Sidney Glass. Pracował pod dyktat Reginy, wciąż ślepo w niej zakochany. Zlecała mu zadania jak odszukać informacje o biologicznej matce kilkumiesięcznego Henry’ego. 10 lat później Emma Swan – matka małego Henry’ego – przyjechała do miasteczka. Sidney pokazał Reginie jej ostatni wyrok sądowy w swojej gazecie.

Informacja z sezonu 4. dotycząca serii pierwszej

Zrobił zdjęcie panny Swan z Sarah Fisher, miejscową lodziarką.

Sezon 1 (c.d.)

Po śmierci szeryfa Humberta Grahama, Regina wystawiła Sidneya jako kandydata na to stanowisko. Emma – dzięki wsparciu pana Gold – rzuciła mu wyzwanie i wygrała[142]. Regina zaaranżowała też spisek z Sidneyem. Stracił pracę w gazecie, przez co miał się przyłączyć do Emmy, by zdemaskować Reginę. Ostatecznie, skompromitował Emmę, gdyż Regina sprzedała ziemię w mieście nie dla siebie, lecz by zbudować nowy plac zabaw dla lokalnych dzieci[138]. Po zniknięciu Kathryn Nolan, Sidney podsunął Emmie Mary Margaret Blanchard jako podejrzaną. Umieścił też podsłuch w kwiatach dla Emmy, który to odkryła córka Śnieżki[35]. Wtedy Regina zmusiła Sidneya, by wziął winę na siebie. Przyznał się Emmie, a pomimo tego, że ta mu nie uwierzyła[143], został zamknięty w celi pod lokalnym szpitalem.

Sezon 4

Trafił do celi podobnej do tej, w której była Belle, w podziemiach szpitala. W Storybrooke po złamaniu drugiej klątwy Regina uwolniła go i znowu zmieniła w Lustereczko. Początkowo, by zabił Lady Marian, ale później zmieniła zdanie. Miał jej pomóc w odnalezieniu Autora, który napisał, by jej szczęśliwe zakończenie. Sidney zdradził ją na rzecz Ingrid, Królowej Śniegu. Po tym jak ona otrzymała odbicie w którym był więziony, uwolniła go i pozwoliła odejść.

Naveen/Drew[edytuj | edytuj kod]

książę Naveen / Drew (Jeff Pierre)[144] to ukochany Tiany. Postać oparto na podstawie filmu „Księżniczka i żaba”.

Przeszłość

Książę Naveen miał w przeszłości brata z którym dzielił wszystko. Zamierzał też podzielić się z nim władzą w królestwie. Jednakże książę stracił go przez wielkiego aligatora. Rozpoczął polowanie na niego, gdy spotkał na swej drodze Tiana, Hooka i Ellę „Kopciuszka”, którzy dowiedzieli się o wszystkim od dr Facilier. Tiana i Naveen zdołali zabić bestię, ale książę otrzymał głębokie rany. Tiana kazała uratować Facilerowi mężczyznę po tym jak ten uzyskał co chciał z ciała aligatora. Dzięki niej uzyskał to co chciał, ale teraz to Naveen miał spłacić dług u maga, dlatego został zabrany od przyszłej królowej w miejsce jej nieznane[117].

Sezon 7

Naveen pojawił się w Hyperion Heights, pod imieniem i osobowością Drew. Otworzył własnego food-trucka z wypiekami. Wciąż musiał pracować dla Samedi. Dlatego, gdy Sabine popadła w kłopoty związane z brakiem dokumentacji na prowadzenie swojego biznesu, podzielił się z nią swoimi. Wspólnie poprowadzili jej wypieki, a wieczorem Samdi pochwalił Drew, że zdobywa zaufanie kobiety. Drew został przebudzony przez Samedi z klątwy, Wciąż pracował na zmiany w food-trucku Sabine i uzyskał na tyle zaufania, że Sabine podzieliła się z nim swoim tajnym składnikiem. Drew użył nieco tego proszku na swą lalkę, wypełniając ją magią. Dodał, że zaufanie to potężna rzecz i nie zgodził się z Drew jakoby dług jaki posiadał u magika został spłacony. Po śmierci „Cukierkowego zabójcy”, Drew włamał się do jego mieszkania, by odszukać coś co pomoże mu się obronić, ale został pochwycony przez Rogersa. Wyjawił detektywowi, ze Samedi posiada magię i używa jej do własnych celów. Na posterunku, dodał, że w Hyperion Height nadejdzie wojna spowodowana przez wiedźmy, przez którą wszyscy są w niebezpieczeństwie. Drew został porwany przez Samedi i uwięziony w jego biurze. Wkrótce dołączyły do niego Sabine i Jacinda. Po przełamaniu klątwy przez Henry’ego, kobiety z Drew odzyskały pamięć i wybiegły do czarnoksiężnika, by się z nim zmierzyć, ale ten się teleportował. Sabine przeprosiła Drew, że nie mogła go ocalić przed klątwą. Teraz powątpiewała czy jest jeszcze królową, ale Drew odbudował jej wiarę w siebie. Podarowała Tilly i Margot fasolkę, przekazaną jej przez Remy, by mogły zorganizować pomoc dla przyjaciół w Krainie Życzenia. Po wszystkim, Drew była obecny na koronacji Roni/Reginy na pierwszą elekcyjną „dobrą królową” Zjednoczonych Krain magicznych.

Neal Nolan[edytuj | edytuj kod]

Neal Nolan (niemowlę nieznane) to drugi syn Śnieżki i Księcia z Bajki oraz młodszy brat Emmy, a także stryj Henry’ego Millsa.

Przeszłość

Został poczęty w Zaczarowanym Lesie, po cofnięciu klątwy Reginy Mills przez przejęcie kontroli nad mroczną klątwą Piotrusia Pana w Storybrooke, co przeniosło wszystkich mieszkańców miasteczka ponownie do ich krain[145].

Sezon 3

Urodził się już w nowym Storybrooke, po złamaniu trzeciej klątwy. Został porwany tu po porodzie przez Zelenę „Złą Czarownicę z Zachodu”, by ta mogła otworzyć swój portal czasu. Dziecko zostało jednak uratowane przez ojca, a po powrocie Emmy z Zaczarowanego Lasu przed pierwszą klątwą, rodzice nadali noworodkowi tytuł i imię, książę Neal. Na cześć syna Golda, który pomógł im zdemaskować Złą Czarownicę.

Sezon 4

Mary Margaret musiała dzielić obowiązki matki i burmistrza miasteczka, po chwilowym wycofaniu się Reginy z tego stanowiska. Po przybyciu do miasteczka Cruelli de Vil i Urszuli, Mary Margaret miała koszmar dotyczący Maleficent, która zabiera jej syna. W fikcyjnej książce „Heroes and Villains”. dziejącej się przed pierwszą klątwą, stworzonej przez Autora/Izaaka Hellera, Neal został synem Belle i „Jasnego” – Rumplestiltskina.. Henry odwrócił jego czyn, stając się samemu Autorem.

Sezon 5

Gdy Emma Swan stała się Mroczną, Neal został zabrany przez rodziców do Camelotu gdzie przebywali przez sześć tygodni, po czym wrócili do Storybrooke bez wspomnień, przez kolejną mroczną klątwę. Neal przebywał w zakonie sióstr, gdy jego rodzice udali się za Emmą do podziemi po Hooka.

Sezon 6

Neal był obecny na ślubie siostry z Killianem „Hookiem” Jonesem, do czasu gdy klątwa Czarnej Wróżki skonsumowała ich i przeniosła ze szwagrem, rodzicami i Reginą do Zaczarowanego Lasu.

Sezon 7

Neal był obecny także na koronacji Reginy jako pierwszej królowej elekcyjnej Zjednoczonych Krain Magicznych: Arendele, Olimpu, Camelotu, Zaczarowanego Lasu, Magicznego Lasu, fasoli olbrzymów, Agrabahu, Storybrooke itd. Trzymał koronę przeznaczoną dla niej na poduszce, zanim jego rodzice ją ukoronowali.

Piotruś Pan[edytuj | edytuj kod]

Malcolm (Stephen Lord), później Piotruś Pan / Dzieciołap z Hameln (Robbie Kay) to ojciec Rumplestiltskina. Postać oparto na bohaterze powieści „Piotruś Pan” oraz podaniu ludowym „Flecista z Hameln”.

Przeszłość

W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą Malcolm zakochał się we Fionie. Urodziła mu syna podczas zimy gdzie przyleciały do niej Tiger Lily – jego wróżka chrzestna – oraz Niebieska Wróżka z wieścią, że przepowiednia powiedziała im, iż ich syn będzie „wybawcą”. Będzie on jednak zmuszony do walki ze złem i zginie w wydarzeniu zwanym Ostateczną Bitwą. Gdy Fiona, w desperackich działaniach ocalenia syna, trafiła do Mrocznego Wymiaru jako Czarna Wróżka, Malcolm uwierzył, że zmarła. Obwinił za to syna i nadał mu pogardliwe imię Rumplestiltskin[49].
Kilka lat później był już bezrobotny, grał w karty i nie potrafił zapewnić swemu potomkowi odpowiedniego i spokojnego domu. Chłopak został pozostawiony u dwóch przędzarek (Lindsay Collins i Glynis Davies). Ojciec dał mu lalkę ze słomy, by go broniła. Została nazwana „Piotruś Pan”. Sam Malcolm miał szukać pracy. Wkrótce Rumplestiltskin nauczył się doskonale prząść na kołowrotku. Natomiast kobiety wiedziały, że chłopiec będzie żył w cieniu reputacji ojca. Dlatego dały mu magiczną fasolkę, otwierającą przejście do innych światów, by tam mógł z Malcolmem zacząć życie od nowa. Powiedziały też chłopcu, że tatko spędza czas w barze, z dala od pracy i obowiązków. Rumplestiltskin nakrył ojca na grze w karty. Był zawiedziony, ale przekonał go do podróży związanej z pięknymi myślami, krainy związanej z dziecięcymi snami ojca, do Nibylandii. Trafili do tej krainy, rządzonej przez wyobraźnię. Ich wspólne życie wkrótce się skończyło, ponieważ Cień, mieszkający na wyspie, przekonał Malcolma, że nie pasuje tutaj. Albo ją opuści, albo pozbędzie się stąd syna. Ten wybrał drugą opcję. Cień zabrał Rumplestiltskina z powrotem do Zaczarowanego Lasu. Odlatując, Rumple widział jak jego ojciec odmłodniał do wieku nastolatka. Rumplestiltskin zostawił lalkę w Nibylandii, a przędzarki zaopiekowały się nim. Tymczasem Malcom przybrał imię lalki, Piotruś Pan. Cień zabrał go do Wyspy Czaszki, która utworzyła się w momencie gdy on zechciał pozostać na wyspie. Wskazał mu wielką klepsydrę i zdradził Piotrusiowi, że umrze, gdy piasek się przesypie. Ten obiecał mu jednak, że znajdzie sposób na to, by pozostać nieśmiertelny[106][146].
Piotruś spotkał porucznika Killiana i kapitana Liama Jones. Liam zmarł od zatrucia snocieniem na swym statku, po opuszczeniu Nibylandii, mimo ostrzeżeń Piotrusia[147].
Piotruś udał się do Zaczarowanego Lasu, do miasta Hameln, z magiczną fletnią Pana. Dzięki temu stworzył sobie „zagubionych chłopców”, nastolatków, którzy byli mu wierni. Chciał nawet zabrać Baelfire’a od swego syna, ale Rumplestiltskin przetransportował potomka do domu[148].
Pan sprowadził sobie na wyspę tą metodą dużo kompanów, w tym najwierniejszego z wiernych Felixa. Odkrył też, że musi pozyskać serce pewnego określonego chłopca, „Najprawdziwszego Wierzącego”, by sam był nieśmiertelny. Miał też jego podobiznę na pergaminie i kazał „Zagubionym Chłopcom” szukać go pośród każdego chłopca sprowadzonego przez Cień, który w międzyczasie porwał do Nibylandii syna Rumplestiltskina[107].
Wendy ponownie wróciła do Nibylandii po Baelfire’a[106], a jej bracia podążyli za nią. Próbowali z nim walczyć, ale zawiedli, przez co Piotruś uwięził Wendy. To zmusiło chłopców do stania się jego sługami. Odtąd byli na każdy jego rozkaz, a gdy osiągnęli dorosłość, on powstrzymał ich dalszy proces starzenia poza Nibylandią[149].
Jakiś czas później Piotruś pozwolił swemu wnukowi opuścić wyspę[148].
Podczas pierwszej klątw Piotruś w nieznany sposób odkrył, że serce „Najprawdziwszego Wierzącego” znajduje się w Bostonie, w klinice adopcyjnej. Dorośli John i Michael udali się tam jako potencjalni rodzice adopcyjni dla tego dziecka. Ich plan by się udał, gdyż Regina chciała oddać dziecko, które zaadoptowała, ale w ostatniej chwili zmieniła zdanie[150][151].

Sezon 3

Po sprowadzeniu Henry’ego do post-apokaliptycznej Nibylandii przez Tamarę i Grega Mendella Piotruś poddał Henry’ego osobistemu testowi. Udał jednego ze zbiegów z obozu Piotrusia i razem uciekali przed „zagubionymi chłopcami” nad skarpę. Henry użył dotychczas „bezużytecznego” pyłu marzeń od znajomego i uciekli odlatując ze skarpy. Piotruś ujawnił swe prawdziwe oblicze i zabrał go do swego obozu. W międzyczasie wdał się w grę z „wybawicielką”, wręczając jej kartkę z mapą do obozu. Po stoczeniu ze sobą walki mapa ujawniła się, gdy przyznała, że była sierotą. Pogratulował i zagroził jej, że znowu nią będzie, gdy dokończy pracę nad jej rodzicami[94]. Henry stopniowo był przekonywany na stronę Piotrusia, gdy został nazwany „zbawcą magii”, ponieważ był synem mroku i światłości. Zdołał też mu wmówić, że nikt go nie szuka, pomimo że Balefire wrócił na wyspę i faktycznie odzyskał syna, ale Piotruś wyjawił, że Gold chce zabić chłopca bo stanowi jego zgubę. Dorosły Bae zdecydował się zerwać sojusz z ojcem, przez co Neal dał się złapać Piotrusiowi. Młody Mills miał spełnić misję ratując Nibylandię. Henry dołączył do zabawy i usłyszał muzykę z fletu Piotrusia. Piotruś pokazał się Hookowi na Górze Truposza i chciał z nim zawrzeć układ. Pirat miał zabić Davida zanim zrobi to snocień w zamian za opuszczenie wyspy wraz z Emmą. Kapitan zaznaczył, że ona nie opuści syna. Natomiast Piotruś był pewny, że skoro zrobiła to raz, historia może się powtórzyć, a Hook pomoże jej się pozbierać. Przypomniał mu także o losie brata. Hook odrzucił tę ofertę, a po tym jak uratował Davida, udało mu się namiętnie pocałować Emmę. Pan ponownie zjawił się u niego i zdradził mu, że Neal przeżył przejście przez portal i jest w Nibylandii. Osobiście przekonywał Mrocznego do porzucenia misji, jeśli nie chce zginąć. Zmusił też, by Wendy Darling, by ostatecznie nakłoniła Henry’ego do jego planu. Na Wyspie Czaszki Gold zmierzył się z ojcem, ale został zamknięty w Puszce Pandory przejętej przez Piotrusia zanim została otwarta. Henry sam wyrwał sobie serce i obdarzył nim Piotrusia. Ten zyskał potężną moc[146], ale do czasu konfrontacji z Reginą Mills, która nie żałowała niczego ze swej przeszłości, przez co sama wyrwała mu serce i zwróciła je synowi. Piotruś jeszcze raz próbował samemu odzyskać organ od chłopca, ale Gold – uwolniony przez własnego syna – zamknął Henry’ego w ciele Piotrusia Pana w puszce Pandory[151]. Piotruś Pan w ciele Henry’ego poprosił o uwięzienie Felixa i po tym jak dam uwolnił swój Cień, zdołał zyskać na tyle zaufanie Reginy, że zaprowadziła go do swej krypty. Tam zdobył jej mroczną klątwę, by stworzyć nową Nibylandię ze Stoybrooke[119]. Piotruś użył serca Felixa do rzucenia przepotężnego czaru. Henry w ciele Piotrusia został uwolniony przez Emmę i przez nią uwiarygodniony, a Gold zdołał zmienić ciała chłopców. Piotruś skonfrontował się z synem podczas gdy Henry przyniósł bohaterom sam zwój klątwy. Piotruś wypomniał pozbawionemu magii Mrocznemu, że ten pożarł jego własne marzenia, a reszcie bliskich Golda miał odebrać nie tylko wspomnienia, lecz i życie. Gold użył swego cienia, którego się pozbył jeszcze w Nibylandii i ten przyleciał ze sztyletem Mrocznego. Gold pochwycił ostrze i pchnął w plecy ojca. Tuż przed tym jak Piotruś miał zabić swego wnuka, Belle, „wybawicielkę”, Reginę, rodziców Emmy i Henry’ego. Piotruś po chwili zmienił się w Malcolma, który błagał o wyjęcie sztyletu. Usłyszał tylko, że złoczyńcy nie mają szczęśliwych zakończeń, po czym oboje zginęli i zniknęli w blasku światła[120].

Sezon 5

Piotruś Pan trafił do krainy Hadesu, gdzie dusze miały nierozwiązane sprawy na ziemi. Objął rządy w podziemnym lombardzie, gdzie podczas trzeciej klątwy spotkał syna. Piotruś wręczył mu magiczny napitek potrzebny do kontaktu ze zmarłym Hookiem i zasugerował, by pomógł mu wrócić do żywych, ale Gold na to ostatnie odmówił. Pomógł mu porwać Zelenę, Złą Czarownicę z Zachodu, ale został zdradzony przez syna, gdy Emma pomogła im ją odzyskać, a Hades odarł umowę dotyczącą drugiego dziecka Golda. Mroczny upewnił się też, że ojciec nie podąży za nim do świata żywych. Stworzył fałszywe serce z bukłaka zawierającego wodę z Rzeki Zagubionych Dusz. Umieścił je w ciele swego ojca co uwięziło Piotrusia w podziemiach na zawsze.

Robin Hood (Świat Życzenia)[edytuj | edytuj kod]

Robin z Locksley / Robin Hood (Świat Życzenia) (Sean Maguire) to alternatywna wersja Robin Hooda z Zaczarowanego Lasu gdzie nie została rzucona mroczna klątwa, zwanego Krainą Życzenia. Postać oparto na podstawie ludowej legendy „Robin Hood”.

Sezon 6

Wskutek działania Złej Królowej (serum), spełniło się życzenie Emmy, by nigdy nie była wybawicielką. Trafiła do Zaczarowanego Lasu nie dotkniętego mroczna klątwą. Trzydzieści lat po pokonaniu i wygnaniu stamtąd Złej Królowej, gdzie jej rodzice byli już królami, a sama miała syna o imieniu Henry. Regina Mills przeniosła się tam i za cenę śmierci jej rodziców z tego świata, zwróciła jej wspomnienia i osobowość ze Storybrooke. W przeszłości tej krainy, Robin Hood związał się z Lady Marian, lecz ta zmarła. Od tego czasu nie był szczęśliwy i kradł od bogatych dla siebie. Gdy Regina i Emma miały wrócić przez portal, stworzony magiczna fasolką od tutejszego mrocznego, Robin napadł na nie. Regina nie mogła skoczyć, więc portal zniknął. Podążyła za nim do tawerny, gdzie skłamał jej, że jest szczęśliwy, po czym aresztował ich Szeryf z Nottingham. Dopiero Rumplestiltskin oswobodził ich tylko dlatego, by stali się jego więźniami, gdyż pokazał Reginie szczątki zagłodzonej Belle. W lochu mrocznego, Robin usłyszał, że jego alter ego prowadziło szczęśliwe życie z ukochanymi, ale został zamordowany. Sam pomógł Reginie uciec oraz przeniósł się do Storybrooke przez portal, który wystrugał dla Emmy Pinokio. Regina wręczyła mu współczesne ubrania i przedstawiła książkę z baśniami Henry’ego. Zauważył w niej Szeryfa i wymknął się, by zabić Keitha. Regina zdążyła odesłać go magią i sama zabrała do swej krypty. Miała tam magię i serca wrogów co zauważył Robin, ale Regina, ale nie chciała, by stał się zły. Ona mogłaby stać się dla niego nowym początkiem. Pocałowali się, a Robin wyniósł z jej krypty, bez wiedzy Reginy, szkatułkę z potężną magią. Królowa kazała mu odkopać nożyce przeznaczenia, po czym uwięziła go w gabinecie Reginy, by zwabić ją tam w celu odcięcia się od niej i ostatecznego starcia. Odesłała różdżką Ucznia Merlina samego Robin Hooda do Krainy Życzenia. Tam, po starciu z Reginą, ponownie spotkała tamtejszego Robina i przyznała, że jej plan nie udał się, ale po raz pierwszy w życiu jej to nie wadzi. Uczciła z nim drinkiem ich rozwijająca się przyjaźń. Po tym jak przenieśli się do oryginalnego Zaczarowanego Lasu, po Ostatecznej Bitwie, Robin oświadczył się swej Złej Królowej (serum). Wbił tylko strzałę ze swego łuku w ramę jej lustra z przywiązanym pierścionkiem i notatką czy jest gotowa na rozpoczęcie nowej przygody.

Rumplestiltskin (duch Mrocznych)[edytuj | edytuj kod]

Rumplestiltskin (duch Mrocznych; Robert Carlyle) to osoba widoczna tylko dla mrocznych. Przedstawia wszystkie poprzednie wcielenia czarnoksiężników, zamordowane lub pozbawione mocy przez sztylet Mrocznego.

Sezon 5

Rumplestiltskin pojawił się nieoczekiwanie w krainie Camelot, gdy Emma Swan posiadła moce Mrocznego i sama przeniosła się do tej krainy ze Storybrooke. Nie był widoczny dla nikogo innego, gdyż był tylko projekcją mrocznych z poprzednich wcieleń i tylko ona jako kolejna Mroczna mogła go widzieć. Nakłonił ją do użycia po raz pierwszy teleportacji. Bezskutecznie natomiast do pozbawienia życia Meridy, by ogniki zaprowadziły ją do Merlina. Zniknął gdy rodzina Emmy pojawiła się w Camelocie. Gdy stał za rodzicami Emmy, którzy chcieli jej przekazać sztylet, Emma podała go Reginie, by ta mogła ją kontrolować[80].
Gdy Robin umierał na stole, wskutek ataku sir Percivala, Emma miała uzdrowić ukochanego Reginy. Rumplestiltskin pojawił się i ostrzegł ją, że będzie musiała przyjąć cenę, którą zapłaci Regina, bo to ona poprosiła o pomoc. Emma sprzeciwiła się temu, a po wszystkim, podkreślił, że spodobała jej się moc[100].
Gdy sztylet wezwał Emmę, Rumplestiltskin kusił ją, by wzięła go do ręki, ale odpędziła go magią. Wtedy też wyjawiła Hookowi z kim rozmawia w swojej głowie. Rumplestiltskin widział ją w stajni i gdy Hook zabrał Emmę na przejażdżkę, by nie myślała o prześladującym ją demonie, a w końcu ulotnić się po tym jak oboje dotarli na łąkę kwiatów[62].
Tuż przed zdobyciem obydwu części mieczy, Rumplestiltskin odradzał Emmie połączyć ostrza, gdyż Artur zabije ją. Iskra, która miała stopić nie chciała się rozpalić, więc udało mu się sprowokować ją do wybuchu złości, bez bezradność w jej rozpaleniu. Wypełnienie misji, pociągnęło jednak za sobą śmierć Hooka i wskrzeszenie go jako drugiego mrocznego, kosztem mocy Merlina[102].
Rumplestiltskin znalazł ofiarę swoich knować w odrodzonym piracie. Rozniecił w nim – od dawna mocno wygaszoną – chęć zemsty na panu Gold. By się tam dostać, pomógł mu odzyskać dolną część Excalibura od Emmy, gdyż tak mogła go kontrolować. Killian umieścił ją w skale, po czym Rumplestiltskin zmienił się w Nimue, by ona, rękoma pirata, mogła wyrwać serce Merlina i miażdżąc je, rzucić mroczną klątwę. W Storybrooke poprzedni Mroczni mieli zostać wskrzeszeni, by zniszczyć białą magię[103].

W piwnicy nowego domu Emmy w Storybrooke, upewnił już w pełni ukształtowaną Mroczną, że scali ona dolną część Excalibura ze sztyletem, by zniszczyć białą magię. Zaśmiał się, gdy sama próbowała go wyjąć ze skały, a przedmiot ją odrzucił. Będzie musiała zapłacić za to cenę. Wyśmiał jej plan wyciągnięcia miecza za pomocą kilofa krasnoludków i nakłonił do tego, by zmieniła pana Gold w bohatera, by wyjął dla nich Excalibur. Był świadkiem jak Emma wybudziła go ze śpiączki i przekazała mu jego zadanie. Mąż Belle wypełnił je i Rumplestiltskin był świadkiem scalenia miecza ze sztyletem w całość, po 500-letniej przerwie. Emma dobyła rękojeści miecza, ku uciesze wszystkich poprzednich czarnoksiężników.

Sezon 6

Pojawił się po raz ostatni po śmierci Fiony, „Czarnej Wróżki” przed Goldem, gdy ten miał zamiar powstrzymać Gideona – trzymając jego serce – przed zabiciem Emmy. Zjawa roztoczyła przed nim wizję śmierci „wybawicielki”, a przez to zyskania jednocześnie miłości i władzy. Mogli zwiedzać z Belle świat przez 100 lat, a przez następne 100 go niszczyć. Gold nie ugiął się i kazał sercu nie atakować Emmy, ale nie posłuchało go, gdyż Fiona rzuciła już na nie zaklęcie.

Uczeń czarodzieja[edytuj | edytuj kod]

Uczeń czarodzieja / uczeń Merlina (Timothy Webber; Graham Verchere w s05e07) to adept potężnego maga, który powierzył w jego ręce swój kapelusz – dający nieograniczoną moc temu, kto go nosił – by go strzegł. Postać oparto na podstawie filmu „Fantazja”.

Przeszłość

W krainie Camelot/Zaczarowanym Lesie 500 lat przed pierwszą klątwą został uczniem potężnego czarodzieja o imieniu Merlin[101].
Został też obdarzony zadaniem ochrony czapki Merlina przed każdym Mrocznym, który się po niego zjawi po tym, jak jego mistrz został zamieniony w drzewo. Stawił czoła Zoso, ale Rumplestiltskin zdołał go otruć eliksirem zmieniającym w mysz. Dzięki łzie Anny z Arendelle, która zmierzyła się ze swym wewnętrznym mrokiem, ale mu się nie poddała, przełamał zaklęcie czarodzieja i zdobył jego kapelusz. Uczeń jako mysz ugryzł Mrocznego, a dzięki temu Anna dobyła sztylet Mrocznego i kazała mu zmienić Ucznia w człowieka i odesłać siebie do domu. Wściekły Rumplestilskin odzyskał sztylet[20].
Uczeń i Merlin byli też tymi, którzy wybierali historyków wszystkich krain, w których była magia. Kolejnym został wybrany Izaak Heller[104].
Ingrid, Królowa Śniegu zdobyła czapkę od swej siostrzenicy i przyszła z nią do Ucznia. Oddała mu ją w zamian za informację gdzie będzie mogła szukać swej trzeciej magicznej siostry i portal do „Świata Bez Magii”[22].
Uczeń pomógł też Królewnie Śnieżce i Księciu z Bajki pozbyć się mroku z ich nienarodzonej córki. Przelał go w córkę Maleficent, która wraz z Cruellą de Vil i Urszulą „Morską Wiedźmą” zostały zesłane do „Krainy Bez Magii”. Ukarał przez to Autora, który zmusił go do tego, umieszczając go w jego książce[48].
Kilkanaście lat po rzuceniu mrocznej klątwy, Uczeń córkę Maleficent i wyjaśnił jej wszystko o jej korzeniach, Zaczarowanym Lesie, Storybrooke i jego mieszkańcach[110].

Sezon 4

W Storybrooke po złamaniu drugiej klątwy, pan Gold i Killian „Hook” Jones zmierzyli się z nim. Hook zablokował Ucznia, podczas gdy Gold wyjawił mu, że posiada czapkę czarodzieja i może uwolnić jej moc, zanim jego samego wessał do środka, by korzystać z jego mocy. Gdy mrok wewnątrz Golda zaczęła go powoli zabijać, Matka przełożona uwolniła Ucznia z jego więzienia. Ten zdołał zdjąć z Golda cały mrok, ale sam został zaatakowany przez czarną magię. Emma Swan wygnała te moce, ale wkrótce sama przyjęła je stając się nowym Mrocznym. Uczeń przekazał informację jej rodzinie i przyjaciołom, by odszukali Merlina.

Sezon 5

Będąc pod opieką matki przełożonej, zanim zmarł, Uczeń podarował Reginie swą różdżkę, która ułatwi im kontakt z Emmą tam dokąd trafiła. W Zaświatach, Uczeń ostrzegł nowego Autora, Henry’ego Millsa, by nie użył swej mocy do wskrzeszenia Cruelli de Vil.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Barbara Hershey/Rose McGowan/Cora/córka młynarza/Królowa Kier:
  • Aktorka grająca starszą Corę podkładała głos szeptu już w odcinku 1.17 „Hat Trick”, gdzie rolę Królowej Kier grała Jennifer Koenig[152].
  • maska jaką trzyma Królowa Kier przypominała batut jaki nosi ta sama postać w filmie „Alicja w Krainie Czarów”.
  • Scena w której Rumplestiltskin uczył Corę wyplatać złot ze słomy jest hołdem dla niemal identycznej sceny między Patrickiem Swayze a Demi Moore w filmie Uwierz w ducha.
 • Victoria Smurfit/Cruella de Vil:
  • Zielona magia wydobywają się z ust Cruelli jest stylizowana na dym z papierośnicy kobiety w filmie „101 dalmatyńczyków”.
  • Serialowa wersja postaci jest oparta na Zeldzie Fitzgerald[153].
  • Samochód Zimmer Golden Spirit podarowany przez Autora zostawiła w świecie, w którym się urodziła lub Zaczarowanym Lesie, a kupiła jego dokładną replikę[154]
  • Torebka kobiety z epizodu 5.14 „Devil’s Due” jest identyczna jak ta z animowanego filmu Disneya „101 dalmatyńczyków”.
  • Sukienka z retrospekcji młodej Cruelli – odcinek 4.18 „Sympathy for the De Vil” – pochodzi z filmu „Artysta[155][156].
  • Victoria brała udział w castingu do roli Colette[157].
 • Elizabeth Mitchell/Ingrid/Sarah Fisher/Królowa Śnieu:
  • Obok lombardu Golda – scena widoczna w 4.04 „The Apprentice” – istniał sklep „Lody Sary”. Ingrid przybrała imię „Sarah Fisher” w Storybrooke, ale Jane Espenson wyjaśniła, że ten sklep nie należał do Ingrid[158].
 • Kristin Bauer van Straten/Maleficent:
  • Pierwotnie, rola przypadła aktorce Pauli Marshall, ale otrzymała ją Kristin, gdyż twórcy zdecydowali, że serial pójdzie w innym kierunku[159].
  • Według Adama Horowitza, Maleficent nie jest wróżką[160] i nie można jej zabić, wedle słów Bauer van Straten[161].
  • Kristin Bauer van Straten czerpała inspirację z ruchów czarnej mamby i innych gadów w scenach, gdy Maleficent przemienia się w smoka[161].
  • W retrospekcji z 4.12 „Darkness On The Edge Of Town” na komodzie, w Zakazanej Twierdzy Maleficent stała figurka kruka. Jest to nawiązanie do zwierzęcia Maleficent w animowanym filmie Disneya „Śpiąca królewna” o imieniu Diablo.
  • Kristin i Merrin Dungey brały lekcje aktorstwa w tej samej klasie[162].
 • Sonequa Martin-Green/Tamara:
  • Edward Kitsis i Adam Horowitz stwierdzili, że Tamara nie ma odpowiednika w Zaczarowanym Lesie i jest tylko osobą z Krainy Bez Magii[163].
 • Tiffany Boone/Merrin Dungey/Urszula „Morska Wiedźma”:
  • W epizodzie 4.15 „Poor Unfortunate Soul”, Urszula słuchała arii „Soave sia il vento” z opery Mozarta „Così fan tutte”.
  • Śpiew Urszuli nie należał ani do Tiffany Boone[164] ani Merrin Dungey[165].
  • Ulubionym filmem Merrin jest Mała Syrenka[166].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Sezon 1 odcinek 13, „What Happened to Frederick”, reżyseria: Dean White, scenariusz: David H. Goodman, [premiera:] 19 lutego 2012.
 2. Sezon 1 odcinek 6, „The Shepherd”, reżyseria: Victor Nelli Andrew Chambliss, scenariusz: Ian Goldberg, [premiera:] 4 grudnia 2011.
 3. a b Sezon 1 odcinek 3, „Snow Falls”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Liz Tigelaar, [premiera:] 6 listopada 2011.
 4. a b c Sezon 3 odcinek 21, „Snow Drifts”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 11 maja 2014.
 5. Lightning Round 5: Once Upon a Time Bosses Answer Your Burning Questions, tvguide.com, 6 lutego 2013.
 6. a b Sezon 7 odcinek 7, „Eloise Gardener”, reżyseria: Alexandra Kalymnios, scenariusz: David H. Goodman i Brigittte Hales, [premiera:] 17 listopada 2017.
 7. a b Sezon 7 odcinek 13, „Knightfall”, reżyseria: Steve Miner, scenariusz: Jerome Schwartz i Miquel Ian Raya, [premiera:] 16 marca 2018.
 8. a b c Sezon 7 odcinek 14, „The Girl in the Tower”, reżyseria: Antonio Negret, scenariusz: Dana Horgan i Leah Fong, [premiera:] 23 marca 2018.
 9. a b c d Sezon 7 odcinek 8, „Pretty in Blue”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Dana Horgan i Leah Fong, [premiera:] 17 listopada 2017.
 10. Sezon 7 odcinek 4, „Beauty”, reżyseria: Mick Garris, scenariusz: Dana Horgan i Leah Fong, [premiera:] 27 października 2017.
 11. a b c Sezon 7 odcinek 1, „Hyperion Heights”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 6 października 2017.
 12. a b c d Sezon 7 odcinek 18, „The Guardian”, reżyseria: Geofrey Hildrew, scenariusz: David H. Goodman i Brigittte Hales, [premiera:] 20 kwietnia 2018.
 13. a b c d e f g Sezon 7 odcinek 10, „The Eight Witch”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 15 grudnia 2017.
 14. a b c d e f Sezon 7 odcinek 9, „One Little Tear”, reżyseria: Steve Pearlman, scenariusz: Christopher Hollier i Adam Karp, [premiera:] 8 grudnia 2017.
 15. a b c d e Sezon 7 odcinek 15, „Sisterhood”, reżyseria: Ellen S. Pressman, scenariusz: Christopher Hollier i Adam Karp, [premiera:] 30 marca 2018.
 16. Sezon 7 odcinek 3, „The Garden of Forking Paths”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David H. Goodman i Brigittte Hales, [premiera:] 20 października 2017.
 17. a b c d Sezon 7 odcinek 6, „Wake Up Call”, reżyseria: Sharat Raju, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 10 listopada 2017.
 18. a b c Sezon 4 odcinek 1, „A Tale of Two Sisters”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 28 września 2014.
 19. Sezon 4 odcinek 2, „White Out”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 5 października 2014.
 20. a b c Sezon 4 odcinek 4, „The Apprentice”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Andrew Chamblis i Dana Horgan, [premiera:] 19 października 2014.
 21. a b c d Sezon 4 odcinek 6, „Family Business”, reżyseria: Mario Van Peebles, scenariusz: Andrew Chamblis i Kalinda Vasquez, [premiera:] 2 listopada 2014.
 22. a b c d e f g Sezon 4 odcinek 8 [dwugodzinny], „Smash the Mirror”, reżyseria: Eagle Egillson i Ralph Hemecker, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 16 listopada 2014.
 23. a b c Sezon 4 odcinek 14, „Enter The Dragon”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 15 marca 2015.
 24. a b c d Sezon 2 odcinek 9, „Queen of Hearts”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 2 grudnia 2012.
 25. a b Sezon 1 odcinek 15, „Red-Handed”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 11 marca 2012.
 26. a b Sezon 2 odcinek 7, „Child of the Moon”, reżyseria: Anthony Hemingway, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 11 listopada 2012.
 27. a b Sezon 1 odcinek 21, „An Apple Red as Blood”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Jane Espenson i David H. Goodman, [premiera:] 6 maja 2012.
 28. a b Sezon 2 odcinek 10, „The Cricket Game”, reżyseria: Dean White, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 6 stycznia 2013.
 29. a b c d Sezon 1 odcinek 1, „Pilot”, reżyseria: Mark Mylod, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 23 października 2011.
 30. Sezon 3 odcinek 18, „Bleeding Through”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Daniel T. Thomsen i Jane Espenson, [premiera:] 20 kwietnia 2014.
 31. Sezon 2 odcinek 16, „The Miller’s Daughter”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 10 marca 2013.
 32. Sezon 5 odcinek 19, „Sisters”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: David H. Goodman i Brigitte Hales, [premiera:] 24 kwietnia 2016.
 33. Sezon 2 odcinek 15, „The Queen Is Dead”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Daniel T. Thomsen i David H. Goodman, [premiera:] 3 marca 2013.
 34. Sezon 1 odcinek 18, „The Stable Boy”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 1 kwietnia 2012.
 35. a b Once Upon a Time recap: Snow White meets 'Black Swan', ew.com, 17 stycznia 2015.
 36. a b c Sezon 2 odcinek 2, „We Are Both”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 7 października 2012.
 37. a b 'Once Upon A Time’ Recap: Mother Knows Best And Charming Steps Up In 'We Are Both', huffingtonpost.com, 7 października 2012.
 38. Once Upon a Time in Wonderland, Sezon 1 odcinek 11, „Heart of the Matter”, reżyseria: David Boyd, scenariusz: Jenny Kao i Katie Wech, [premiera:] 20 marca 2014.
 39. a b c Sezon 4 odcinek 20, „Mother”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 3 maja 2015.
 40. a b c Sezon 5 odcinek 12, „Souls of the Departed”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 6 marca 2016.
 41. Sezon 1 odcinek 17, „Hat Trick”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Vladimir Cvetko i David H. Goodman, [premiera:] 25 marca 2012; Hershey podkładała głos Królowej Kier, ale to Koenig ją grała.
 42. a b Once Upon a Time recap: There and Back Again, ew.com, 17 stycznia 2015.
 43. Sezon 2 odcinek 3, „Lady of the Lake”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 14 października 2012.
 44. a b c d Sezon 4 odcinek 18, „Sympathy for the De Vil”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 19 kwietnia 2015.
 45. a b c Sezon 4 odcinek 12, „Darkness On The Edge Of Town”, reżyseria: Jon Amiel, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 1 marca 2015.
 46. a b c Sezon 4 odcinek 11, „Heroes and Villains”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 14 grudnia 2014.
 47. a b c Sezon 4 odcinek 13, „Unforgiven”, reżyseria: Adam Horowitz, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vasquez, [premiera:] 8 marca 2015.
 48. a b c d e Sezon 4 odcinek 16, „Best Laid Plans”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Kalinda Vasquez i Jane Espenson, [premiera:] 29 marca 2015.
 49. a b c Sezon 6 odcinek 19, „The Black Fairy”, reżyseria: Alrick Riley, scenariusz: Jerome Schwartz i Dana Horgan, [premiera:] 30 kwietnia 2017.
 50. a b c Sezon 3 odcinek 11, „Going Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 15 grudnia 2013.
 51. a b Sezon 6 odcinek 9, „Changelings”, reżyseria: Mairzee Almas, scenariusz: David H. Goodman i Brian Ridings, [premiera:] 27 listopada 2016.
 52. a b c Sezon 3 odcinek 22, „There’s No Place Like Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 11 maja 2014.
 53. Sezon 6 odcinek 16, „Mother’s Little Helper”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Adam Horowitz i Edward Kitsis, [premiera:] 9 kwietnia 2017.
 54. a b c Sezon 7 odcinek 11, „Secret Garden”, reżyseria: Mick Garris, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 2 marca 2018.
 55. a b Sezon 7 odcinek 5, „Greenbacks”, reżyseria: Geofrey Hildrew, scenariusz: Christopher Hollier i Adam Karp, [premiera:] 3 listopada 2017.
 56. Sezon 7 odcinek 2, „A Pirate’s Life”, reżyseria: Tara Nicole Weyr, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 13 października 2017.
 57. a b Sezon 3 odcinek 3, „Quite a Common Fairy”, reżyseria: Alex Zakrzewski, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 13 października 2013.
 58. Sezon 6 odcinek 14, „Page 23”, reżyseria:, scenariusz: David H. Goodman i Brigitte Hales, [premiera:] 26 marca 2017.
 59. a b c Sezon 4 odcinek 3, „Rocky Road”, reżyseria: Morgan Beggs, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 12 października 2014.
 60. Sezon 7 odcinek 19, „Flower Child”, reżyseria: Tessa Blake, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 27 kwietnia 2018.
 61. a b konto Adama Horowitz, Twitter, 11 listopada 2015.
 62. a b c d e f Sezon 5 odcinek 4, „The Broken Kingdom”, reżyseria: Alrick Riley, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 18 października 2015.
 63. a b c Sezon 6 odcinek 5, „Street Rats”, reżyseria: Norman Buckley, scenariusz: Adam Horowitz i Edward Kitsis, [premiera:] 23 października 2016.
 64. Sezon 6 odcinek 15, „A Wondrous Place”, reżyseria:, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 2 kwietnia 2017.
 65. Sezon 6 odcinek 6, „Dark Waters”, reżyseria: Rob Duncan, scenariusz: Andrew Chambliss i Brigitte Hales, [premiera:] 30 października 2016.
 66. a b drzewo genealogiczne rodzin Arendelle, lingaspect.wordpress.com, [dostęp:] 3 listopada 2014.
 67. a b Sezon 4 odcinek 7, „The Snow Queen”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 9 listopada 2014.
 68. a b Sezon 4 odcinek 10, „Shattered Sight”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Scott Nimerfro i Tze Chun, [premiera:] 7 grudnia 2014.
 69. Sezon 4 odcinek 5, „Breaking Glass”, reżyseria: Alrick Riley, scenariusz: Scott Nimerfro i Kalinda Vasquez, [premiera:] 26 października 2014.
 70. a b c Sezon 2 odcinek 11, „The Outsider”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 13 stycznia 2013.
 71. Once Upon a Time in Wonderland, Sezon 1 odcinek 3, „Forget Me Not”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: Richard Hatem, [premiera:] 24 października 2013.
 72. a b Sezon 1 odcinek 2, „The Thing You Love Most”, reżyseria: Greg Beeman, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 30 października 2011.
 73. Once Upon a Time recap: This Town Ain’t Big Enough, ew.com, 17 stycznia 2015.
 74. a b Sezon 1 odcinek 22, „A Land Without Magic”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 13 maja 2012.
 75. Once Upon a Time season finale recap: Now I’m a Believer, ew.com, 17 stycznia 2015.
 76. a b Sezon 7 odcinek 22, „Leaving Storybrooke”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 18 maja 2018.
 77. a b Sezon 2 odcinek 20, „The Evil Queen”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Jane Espenson i Christine Boylan, [premiera:] 28 kwietnia 2013.
 78. a b c d Sezon 5 odcinek 9, „The Bear King”, reżyseria: Geofrey Hildrew, scenariusz: Andrew Chambliss, [premiera:] 15 listopada 2015.
 79. a b c Sezon 5 odcinek 6, „The Bear And The Bow”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Andrew Chambliss i Tze Chun, [premiera:] 1 listopada 2015.
 80. a b c d e f Sezon 5 odcinek 1, „The Dark Swan”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 27 września 2015.
 81. konto Andrew Chambliss, Twitter, 16 listopada 2015.
 82. zdjęcie z odcinka 4.12 „Darkness On The Edge Of Town”, dostęp: 17 maja 2015.
 83. Sezon 1 odcinek 19, „The Return”, reżyseria: Paul Edwards, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 22 kwietnia 2012.
 84. Sezon 1 odcinek 5, „That Still Small Voice”, reżyseria: Paul Edwards, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 27 listopada 2011.
 85. Sezon 6 odcinek 13, „Ill-Boding Patterns”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 19 marca 2017.
 86. Sezon 6 odcinek 7, „Heartless”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 6 listopada 2016.
 87. Sezon 1 odcinek 20, „The Stranger”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 29 kwietnia 2012.
 88. a b c d Sezon 1 odcinek 9, „True North”, reżyseria: Dean White David H. Goodman, scenariusz: Liz Tigelaar, [premiera:] 15 stycznia 2012.
 89. Sezon 5 odcinek 13, „Labor of Love”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 13 marca 2016.
 90. a b Sezon 2 odcinek 18, „Selfless, Brave and True”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Robert Hull i Kalinda Vazquez, [premiera:] 24 marca 2013.
 91. a b Once Upon a Time recap: Dead Wood, ew.com, 17 stycznia 2015.
 92. a b Once Upon a Time recap: Dark Shadows, ew.com, 17 stycznia 2015.
 93. a b c Once Upon a Time season finale recap: Little Boy Lost, ew.com, 17 stycznia 2015.
 94. a b c Once Upon a Time season premiere recap: Sit Down, You’re Rockin’ the Boat, ew.com, 17 stycznia 2015.
 95. a b Wywiad z twórcami odnoście odcinka 3.01 „The Heart of the Truest Believer”, datgpodcast.abc.com, dostępny: 15 maja 2015.
 96. 'Once Upon a Time’ casts ‘Alias’ vet Merrin Dungey, insidetv.ew.com, 19 listopada 2014.
 97. a b Sezon 4 odcinek 15, „Poor Unfortunate Soul”, reżyseria: Steve Pearlman, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 22 marca 2015.
 98. Sezon 6 odcinek 1, „The Savior”, reżyseria: Eagle Egilsson, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 25 września 2016.
 99. a b Sezon 5 odcinek 3, „Siege Perilous”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 11 października 2015.
 100. a b c Sezon 5 odcinek 2, „The Price”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 4 października 2015.
 101. a b c d Sezon 5 odcinek 7, „Nimue”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 8 listopada 2015.
 102. a b c Sezon 5 odcinek 8, „Birth”, reżyseria: Eagle Egilsson, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 15 listopada 2015.
 103. a b c Sezon 5 odcinek 10, „Broken Heart”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Dana Horgan i The Chun, [premiera:] 29 listopada 2015.
 104. a b c d Sezon 4 odcinek 21, „Operation Mongoose Part 1”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 10 maja 2015.
 105. konto Jane Espenson, Twitter, 30 marca 2015.
 106. a b c Sezon 3 odcinek 8, „Think Lovely Thoughts”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 17 listopada 2013.
 107. a b c Sezon 2 odcinek 21, „Second Star to the Right”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 5 maja 2013.
 108. konto Adama Horowitz, Twitter, 11 listopada 2015.
 109. Sezon 5 odcinek 5, „Dreamcatcher”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 25 października 2015.
 110. a b Sezon 4 odcinek 19, „Lily”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 26 kwietnia 2015.
 111. a b Sezon 1 odcinek 7, „The Heart Is a Lonely Hunter”, reżyseria: David M. Barrett, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 11 grudnia 2011.
 112. Sezon 1 odcinek 16, „Heart of Darkness”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 18 marca 2012.
 113. a b c Sezon 3 odcinek 6, „Ariel”, reżyseria: Ciaran Donnelly, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 3 listopada 2013.
 114. a b Sezon 3 odcinek 2, „Lost Girl”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vazquez, [premiera:] 6 października 2013.
 115. a b Sezon 6 odcinek 20, „The Song in Your Heart”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David Goodman & Andrew Chambliss, [premiera:] 7 maja 2017.
 116. Sezon 6 odcinek 2, „A Bitter Draught”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 2 października 2016.
 117. a b c Sezon 7 odcinek 12, „A Taste of the Heights”, reżyseria: Nina Corrado, scenariusz: David H. Goodman i Brigittte Hales, [premiera:] 9 marca 2018.
 118. Sezon 2 odcinek 22, „And Straight On 'til Morning”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 12 maja 2013.
 119. a b Once Upon a Time recap: Pain and Pan-ic, ew.com, 17 stycznia 2015.
 120. a b Once Upon a Time recap: The End Is the Beginning Is the End, ew.com, 17 stycznia 2015.
 121. Sezon 1 odcinek 14, „Dreamy”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 4 marca 2012.
 122. Sezon 1 odcinek 10, „7:15 A.M.”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis, Adam Horowitz i Daniel T. Thomsen, [premiera:] 22 stycznia 2012.
 123. Sezon 2 odcinek 17, „Welcome to Storybrooke”, reżyseria: Dave Barrett, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 17 marca 2013.
 124. a b Once Upon a Time recap: That '80s Show, ew.com, 17 stycznia 2015.
 125. Sezon 7 odcinek 17, „Chosen”, reżyseria: Lana Parrilla, scenariusz: Paul Karp i Brian Ridings, [premiera:] 13 kwietnia 2018.
 126. Once Upon a Time reveals season 5B’s fiery villain, ew.com, 21 grudnia 2015.
 127. a b Sezon 5 odcinek 15, „The Brothers Jones”, reżyseria: Eagle Egilsson, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 27 marca 2016.
 128. a b c Sezon 5 odcinek 16, „Our Decay”, reżyseria: Steve Pearlman, scenariusz: Tze Chun i Dana Horgan, [premiera:] 3 kwietnia 2016.
 129. Sezon 5 odcinek 21, „Last Rites”, reżyseria: Craig Powell, scenariusz: Jerome Schwartz, [premiera:] 8 maja 2016.
 130. Sezon 3 odcinek 16, „It’s Not Easy Being Green”, reżyseria: Mario Van Peebles, scenariusz: Andrew Chambliss, [premiera:] 6 kwietnia 2014.
 131. Sezon 3 odcinek 20, „Kansas”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vasquez, [premiera:] 4 maja 2014.
 132. Sezon 3 odcinek 12, „New York City Serenade”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 9 marca 2014.
 133. a b Once Upon a Time recap: Monkey Business, ew.com, 17 stycznia 2015.
 134. Sezon 3 odcinek 13, „Witch Hunt”, reżyseria: Guy Ferland, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 16 marca 2014.
 135. Sezon 3 odcinek 19, „A Curious Thing”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 27 kwietnia 2014.
 136. Once Upon a Time Creators Talk Regina’s Blast from the Past, Confirm Season 4's Frozen Twist, tvline.com, 12 maja 2014.
 137. Sezon 1 odcinek 11, „Fruit of the Poisonous Tree”, reżyseria: Bryan Spicer, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 29 stycznia 2012.
 138. a b Once Upon a Time: „Fruit of the Poisonous Tree” Review, uk.ign.com, 30 stycznia 2012.
 139. Once Upon a Time: „The Heart is a Lonely Hunter” Review, uk.ign.com, 12 grudnia 2011.
 140. Once Upon a Time recap: It Takes Two, ew.com, 17 stycznia 2015.
 141. Sezon 1 odcinek 12, „Skin Deep”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 12 lutego 2012.
 142. Once Upon a Time recap: The Dark One Rises, ew.com, 17 stycznia 2015.
 143. Once Upon A Time: “The Return”, avclub.com, 22 kwietnia 2012.
 144. ‘Once Upon A Time’: Jeff Pierre Cast As Prince Naveen In ABC Series, deadline.com, 30 stycznia 2018.
 145. Sezon 3 odcinek 14, „The Tower”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Robert Hull, [premiera:] 23 marca 2014.
 146. a b Once Upon a Time recap: A Family Affair, ew.com, 17 stycznia 2015.
 147. Sezon 3 odcinek 5, „Good Form”, reżyseria: Jon Amiel, scenariusz: Christine Boylan i Daniel T. Thomsen, [premiera:] 27 października 2013.
 148. a b Sezon 3 odcinek 4, „Nasty Habits”, reżyseria: David Boyd, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 20 października 2013.
 149. Sezon 3 odcinek 7, „Dark Hollow”, reżyseria: Guy Ferland, scenariusz: Kalinda Vazquez i Andrew Chambliss, [premiera:] 10 listopada 2013.
 150. Sezon 3 odcinek 9, „Save Henry”, reżyseria: Andy Goddard, scenariusz: Christine Boylan i Daniel T. Thomsen, [premiera:] 1 grudnia 2013.
 151. a b Once Upon a Time recap: Freaky Sunday, ew.com, 17 stycznia 2015.
 152. he podcast for „Queen of Hearts”, datgpodcast.abc, [dostęp:] 8 maja 2016.
 153. 'Once Upon A Time’ Producers Preview Cruella, What’s Next For Rumple & More, accesshollywood.com, 27 stycznia 2015.
 154. konto Adama Horowitza, Twitter, 11 listopada 2015.
 155. 'Once Upon A Time’ Q&A: Victoria Smurfit Previews Cruella’s Origin Story, accesshollywood.com, 18 kwietnia 2015.
 156. David H. Goodman i Jerome Schwartz na wydaniu Blu–ray sezonu czwartego skomentowali „Sympathy for the De Vil”.
 157. konto Xivents, Twitter, 21 czerwca 2016.
 158. konto Jane Espenson, Twitter, 29 października 2010.
 159. Once Upon a Time Taps True Blood Scene-Stealer Kristin Bauer van Straten as Evil Witch, tvline.com, 27 września 2011.
 160. The Hot Seat: Once Upon a Time bosses answer your burning questions, http://www.ew.com/article/2015/03/13/hot-seat-once-upon-time-bosses-answer-your-burning-questions, 13 marca 2015.
 161. a b Oh Baby! Once Upon a Time Star and Bosses Weigh In on Maleficent’s Big Loss, tvguide.com, 8 marca 2015.
 162. Kristin Bauer van Straten Talks Playing Maleficent on ‘OUAT’ and Life After ‘True Blood, galomagazine.com, 2 lutego 2015.
 163. Sarah Chalke on „How To Live With Your Parents,” „Grey’s,” „HIMYM,” & „Once” Scoop – SPOILER ALERT!, YouTube, 7 kwietnia 2014.
 164. konto Tiffany Boone, Twitter, 23 marca 2015.
 165. konto Merrin Dungey, Twitter, 23 marca 2015.
 166. konto Merrin Dungey, Twitter, 14 grudnia 2014.