Lista postaci sagi The Longest Journey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista postaci z serii komputerowych gier przygodowych The Longest Journey, stworzonej przez firmy Funcom i Red Thread Games, w skład której wchodzą The Longest Journey: Najdłuższa podróż, Dreamfall: The Longest Journey oraz Dreamfall Chapters: The Longest Journey.

The Longest Journey[edytuj]

April Ryan[edytuj]

April jest ludzkim dzieckiem rasy Drakk, córką Białej Smoczycy, zwanej Matką[1]. Gracz poznaje ją w pierwszej części sagi The Longest Journey, jako główną postać gry. Osiemnastoletnia wówczas April, po ucieczce z patologicznego domu, od niedawna zamieszkuje miasteczko akademickie, Małą Wenecję, mieszczącą się w ogromnym Newport[2]. Po przyjęciu na wydział malarstwa w renomowanej uczelni artystycznej, dziewczyna pragnie ułożyć sobie życie, jednak od pewnego czasu nękają ją niezwykle plastyczne koszmary, które wkrótce prowadzą ją do bliźniaczego świata, magicznej Arkadii. April odkrywa, że przed tysiącami lat, Ziemia została podzielona na dwie części, które aż do teraz trwały we wzajemnej równowadze. Prowadzona przez swojego mentora, Corteza, dziewczyna decyduje się pomóc w ratowaniu obu światów, nad którymi ciąży realne zagrożenie zbliżającej się apokalipsy. Jej zadaniem jest odnalezienie części dysku, który przed wiekami powierzono opiece magicznym ludom Arkadii, odnalezienie czterech klejnotów "oczu smoków" oraz przywrócenie na tron zaginionego Strażnika Równowagi. Podróż po tajemniczym świecie magii pozwala April nie tylko zmierzyć się z własnymi słabościami, lecz także odkryć prawdę o swoim pochodzeniu.

W trakcie przygody The Longest Journey, magiczne ludy Arkadii, nadają Ryan przydomki symbolizujące spowinowacenie pomiędzy dziewczyną a nacją[3].

 • Lud VenarówKan-ang-la, czyli "Ziarno, które wyrosło na potężne drzewo"
 • Lud Banda – "April Bandu-Embata", czyli "Ta pomiędzy małymi, która szuka i znajduje"
 • AlatieniPrzywoływaczka wiatru
 • MaerumUkoicielka wody
 • Ludzie MrokuFala – określenie człowieka, który sam kształtuje ścieżki swojego przeznaczenia.

W 2006 roku April Ryan powróciła wraz z sequelem Dreamfall, tym razem jako postać poboczna. Gracz spotyka ją, gdy już jako dojrzała kobieta, przewodniczy grupie markuriańskich rebeliantów, walczących z obcym najeźdźcą Azadi (perski: āzādi – wolność)[4]. Przygoda dziewczyny, która wydarzyła się dziesięć lat wcześniej, zmieniła los bliźniaczych światów i uwięziła młodziutką April w Arkadii. Została ugodzona włócznią Azadi, co sugerowałoby jej śmierć, jednak zapytany o dalsze losy bohaterki Ragnar Tørnquist odparł: Gdybym to teraz wyjawił, nie byłoby powodu by czekać na kontynuacje gry, więc zachowam tą informację dla siebie[5].

W wywiadzie z Ragnarem Tørnquistem, autor przyznał, że April z The Longest Journey ma w sobie coś z "młodego i niedoświadczonego" Frodo Bagginsa, natomiast w Dreamfall jest już Aragornem[6].

Kruk[edytuj]

Duży, czarny, krukopodobny ptak, którego April poznała podczas pierwszej wizyty w Arkadii. Nosił wówczas imię Ten Cholerny Ptak i został wystawiony jako nagroda w grze w kubki. Przyłączył się do dziewczyny i został jej przyjacielem, gdyż nie chciał wracać do swojego pierwotnego właściciela, zapijaczonego, starego marynarza. Imię Kruk, nadała mu April, co tłumaczyła odniesieniem, do kreskówkowej postaci z jej dzieciństwa "Krukboya"[7].

Dwa lata po ocaleniu bliźniaczych światów, April i Kruk rozstali się. Sfrustrowana i uwieziona w Arkadii dziewczyna, zostawiła go na górskim szlaku. Do ich ponownego spotkania, doszło osiem lat później, w bibliotece Ludzi Mroku. W tym czasie, lubiący romansować Kruk, chciał się ożenić, lecz stchórzył i postanowił przebyć drogę "ku poznaniu siebie"[8].

Brian Westhouse[edytuj]

Urodzony w 1903 roku w Bostonie Brian, w wieku piętnastu lat zaciągnął się na statek i został łowcą przygód. W 1930 roku, w Indiach, poznał enigmatycznego Manuela Chaweza, który opowiedział mu o Arkadii. Zafascynowany wizją magicznego świata, Brian przekroczył podział w 1934 roku przy pomocy tybetańskich mnichów. Jednak przez prawie trzysta lat przebywał w miejscu pomiędzy światami, nim ostatecznie znalazł się w Markurii. Gdy April spotyka go po raz pierwszy, mieszka w domu na skałach i nie stroni od alkoholu. W Dreamfall, po ataku Tyrenów na miasto, postanowił zmienić swoje życie i zaczął podróżować po Arkadii.

Charlie[edytuj]

Młody barman we Fringe Cafe, jeden z najbliższych przyjaciół April Ryan. Trudna przeszłość sprawiła, że podobnie jak dziewczyna, odszedł z domu przed czterema laty, a od trzech mieszka w Małej Wenecji, w "Domu Granicznym". Studiuje balet i marzy, by kiedyś zabłysnąć w tej dziedzinie[9]. Jest typem troszczącego się i szczerego mężczyzny, któremu można bezgranicznie zaufać, i który zdawałoby się zawsze jest gotowy by pomóc. To właśnie on najbardziej wierzy w marzenia swoje i przyjaciół. W Dreamfall, okazuje się, że z powodu braku pieniędzy, musiał zrezygnować ze studiów i zająć się pracą. Został menagerem Fringe, które stało się ekskluzywnym klubem dla elity[10].

Emma Vrijer[edytuj]

Najlepsza przyjaciółka April Ryan, mieszkająca w "Domu Granicznym" i studiująca na ASP holorzeźbiarstwo. Została postrzelona przez żołnierzy Awangardy i ledwo uszła z życiem. W Dreamfall jest znaną artystką. Po zniknięciu April usiłowała ją odnaleźć, lecz bezskutecznie.

Fiona i Mickey[edytuj]

Życiowe partnerki i właścicielki "Domu Granicznego". Po Awarii wróciły do Anglii.

Burns Flipper[edytuj]

Genialny, acz ekscentryczny haker, paser i handlarz. W wieku 18 lat ludzie z MTI pozbawili go nóg, za próbę włamania się do systemu firmy. Od tego czasu, Fliper porusza się na krześle antygrawitacyjnym. Zginął, postrzelony przez Awangardę.

Adrian[edytuj]

Dwunasty Strażnik Równowagi pochodzący ze Stark, który od prawie dwustu lat czeka na swojego zmiennika.

Gordon Halloway[edytuj]

Był prawą ręką Jacoba McAllen i spadkobiercą Awangardy. Porwano go i rozszczepiono jego osobowość na część logiczną i mistyczną. Został trzynastym Strażnikiem Równowagi.

Lady Alvane[edytuj]

Staruszka mieszkająca pomiędzy światami. To ona opowiada historię o April Ryan.

Dreamfall[edytuj]

Zoë Castillo[edytuj]

Zoë jest dwudziestoletnią dziewczyną, mieszkającą z ojcem Gabrielem w Casablance. Gracz poznaje ją, gdy odbywszy już swoją przygodę, leży w śpiączce i rozpoczyna swą opowieść.

Jej życie stanęło pod znakiem zapytania. Zerwała właśnie długoletni związek z Rezą Temizem i porzuciła studia biotechnologiczne na uniwersytecie Kapsztadzkim. Dni upływały dziewczynie bezczynnie. Wkrótce jednak Zoë odkryła, że ktoś usiłuje przekazać jej wiadomość. Musi odnaleźć i ocalić April Ryan. W tym samym czasie, Reza zaginął, a w jego mieszkaniu policja znalazła martwą dziewczynę. Jedyną wskazówką, jest nazwa "Fringe, Newport" i imię "Charlie". Zoë wyruszyła więc na poszukiwanie przyjaciela i zupełnie przypadkiem odkryła istnienie magicznego świata Arkadii, gdzie spotkała dorosłą April. Dziewczyna nie jest jednak skoczkiem, podobnie jak Ryan, a podróż odbywała za pomocą snu.

W trakcie swojej przygody, Zoë odkrywa, że zniknięcie Rezy i wizje dziewczynki, nakazującej ocalić April Ryan, są powiązane. Dowiaduje się również, że projekt firmy zabawkarskiej WattiCorp "matryca snów", nie ma służyć rozrywce, lecz powszechnej kontroli ludzi. Ponadto, sama Zoë, okazuje się być ważnym elementem układanki. Niestety, jej historia kończy się w chwili śmierci, gdy jej świadomość zostaje przeniesiona do miejsc, w którym niegdyś znalazł się Brain Westhouse.

Kian Alvane[edytuj]

Kian jest Apostołem Imperium Azadi, szerzącym wiarę w Boginię. Jest bezgranicznie oddany Szóstce i posiada ich pełne zaufanie. Otrzymuje rozkaz opuszczenia Sadiru i udania się do Markurii, by tam odnaleźć i zgładzić przywódcę rebeliantów, zwanego Skorpionem. Dotychczas, Kian postrzegał świat w czarno-białych barwach i ani na chwilę nie zastanawiał się nad swoim postępowaniem. W Markurii spotyka się jednak z odmiennym punktem widzenia. Duże wrażenie, wywołuje na nim zwłaszcza otwarta postawa April Ryan, która okazuje się być jego celem. Mężczyzna nie potrafi jej już zabić, przez co zostaje uznany za zdrajcę.

Faith[edytuj]

Mała dziewczynka, ukazująca się w wizjach Zoë na tle śnieżnego obrazu. Otrzymawszy instrukcję od "Białej Pani", przekazuje dziewczynie informację, by odnalazła i uratowała April Ryan. Faith okazuje się być siostrą Zoë. Umarła w trakcie prowadzonych badań nad jej umysłowymi zdolnościami, jednak powróciła w formie wirusa komputerowego. Ostatecznie odeszła, po namowie Zoë.

Ludy Arkadii[edytuj]

Lud Banda[edytuj]

Kretopodobne stworzenia, określane też mianem kretoludzi, żyjące w lasach, gdzie mają swoje nory i ogniska. Bardzo często bywają ofiarami myśliwych lub drapieżników, którzy wysoko cenią sobie ich miękkie futra oraz smaczne mięso. Tradycja tej rasy zakorzeniona jest głęboko w ziemi, której śpiewają swe pieśni, a ich najświętszym miejscem jest Dół Duchów, do którego wchodzi się, by stawić czoło własnemu sumieniu. Banda są raczej strachliwymi istotami, cechującymi się pokojowym nastawieniem i sympatycznym usposobieniem[11].

Lud Venar[edytuj]

Magiczne istoty zamieszkujące Północne Krainy za Górami Granicznymi. Ze względu na osobliwe postrzeganie czasu, nie są w stanie utrzymywać kontaktu ze światem zewnętrznym ze względu na niemożność porozumienia. Czas bowiem nie ma dla Venarów większego znaczenia. Chwila obecna, chwila miniona i chwila, która przyjdzie, to ta sama chwila. W tym ludzie nie istnieje coś takiego jak pojęcie zaufania czy tajemnicy. Wszyscy dokładnie wiedzą, kogo spotkają i co z tego wyniknie. Tylko u jednego z Venarów dostrzeżono talent do zatrzymywania się na wybranej jednostce czasu. Jest to Abnaxus z Venar.

Maerum[edytuj]

Zwani przez marynarzy, krwiożerczymi syrenami. Inteligentne istoty mające wspólne korzenie z Alatienami. Obecnie nie są już tak silnym ludem jak kiedyś. Magiczna substancja zwana Tanyeen dająca światło, ciepło i pożywienie, szybko znika z mórz i oceanów, skazując Maerum na śmierć. Czekają oni jednak na wybrankę, o której mówią proroctwa; Ukoicielkę wody. Weźmie ona swą włócznię i zabije nią szczękokłapa na potwierdzenie swej tożsamości. Następnie wybawi lud syren od zagłady. Według fresków w podwodnej świątyni, przylecieli na Ziemię z gwiazd na "Starym Bogu".

Alatieni[edytuj]

Latające istoty posiadające wspólne korzenie z Maerum, lecz obecnie będąc z nimi w stanie wojny. Podobnie jak ich morscy kuzyni, lata świetności mają już za sobą. Ich dzioby i szpony nie są już tak ostre, a skrzydła silne, by móc wysoko i daleko wzlecieć. Podobnie jednak jak Maerum, czekają na wybrankę zwaną Przywoływaczką wiatru, mającą poprowadzić umierający lud ku lepszej przyszłości. Alatieni zamieszkują wyspę Alezję, u brzegu której kontaktują się z kupcami wymieniając swoje towary, a należą do nich głównie gliniane garnki i opowieści. Gawędziarka jest dla tych istot najważniejszą osobą w wiosce.

Ludzie Mroku[edytuj]

Nie posiadają własnej historii, a jedynie kolekcjonują cudzą. Celem ich egzystencji jest bowiem poszerzanie zbiorów, które później przechowują w bibliotece na swej pływającej wyspie. Nie lubią obcych, tzn. istot spoza swej rasy i rzadko utrzymują z nimi bliższe kontakty. Mimo iż są pojedynczymi istotami, posiadają wspólną świadomość[12].

Tyreni[edytuj]

Niewiele wiadomo o tej rasie. Mieszkańcy Markurii utrzymują jednak, że są to bezwzględne, żądne krwi i zysku stworzenia, które ideę oświecenia głoszoną przez "Awangardę" traktują tylko jako pretekst to legalnej okupacji miasta. Zostali jednak wygnani przez Azadi.

Azadi[edytuj]

Azadi pojawiają się dopiero w Dreamfall. Wspomogli Markurię w walce z Tyrenami, lecz w zamian sami zajęli miasto, wprowadzając swoje prawa i technologię. Magiczne stworzenia osadzili w wyizolowanych gettach i zabronili wiary w Równowagę. Jest to bardzo fanatyczny religijnie lud, który szerzy wiarę Bogini. Włada nim szóstka Imperatorek, ze stolicy Imperium – Sadiru, które otrzymują rozkazy bezpośrednio od tajemniczego Proroka. W tej nacji, to kobiety sprawują władzę. Mężczyźni są żołnierzami lub Apostołami, niosącymi światło Bogini poganom.

Rodzina Drakk[edytuj]

Cortez Czerwony[edytuj]

Znany też jako Manuel Chavez. Jeden z czterech przedstawicieli rasy Drakk i jeden z dwóch, zamieszkujących Stark. Pod postacią człowieka, ma wygląd około sześćdziesięcioletniego Latynosa. Staje się on mentorem April i pomaga jej w pierwszym skoku pomiędzy światami, mimo iż pierwotnie nie wzbudza w dziewczynie zaufania. W latach 30. XX wieku spotkał w Indiach młodego Briana Westhousa, któremu również opowiedział o Arkadii. Cortez zginął w Stark, walcząc ze swoim bratem. W Dreamfall pojawia się w scenie po napisach końcowych, jak ratuje w Tybecie Westhousa.

Biała Smoczyca[edytuj]

Biała smoczych jest jedyną, żeńską członkinią rodziny Drakk na Ziemi. Żyje w Arkadii, gdzie znana jest między innymi z legendy Srebrna włócznia z Gorimon pod imieniem Matka[13]. April poznaje ją w czasie jednego ze snów, w którym zostaje nazwana córką[9]. Po śmierci Białej Smoczycy, wykluwa się jej potomek, którego April nazywa siostrą.

W Dreamfall, dochodzi do ponownego spotkania Ryan i młodej smoczycy, w bibliotece Ludzi Mroku, w której Biała z rasy się ukrywa. Odnosi się ona z wyraźnym szacunkiem do swojej "siostry" i jest gotowa służyć pomocą jej oraz Zoë[14]. Nie jest wiadome, co się z nią do końca stało, jednak Dreamfall sugeruje, że prawdopodobnie zginęła.

Zielony Smok[edytuj]

Znany jako Jackob McAllen, lub Biały Kardynał – przywódca Awangardy, która w Stark ukrywa się pod nazwą Kościół Volteca. Porwał Dwunastego Strażnika Równowagi, by osadzić na jego miejscu kontrolowanego przez siebie Gordona. Pragnie ponownego złączenia światów, by kontrolować moce magii i nauki. Jest głównym antagonistą w TLJ i jako jedyny z rodziny smoków, pragnie dominacji nad Światem. Zginął w walce z Cortezem Czerwonym.

Niebieski Smok[edytuj]

Zwany przez legendy Starym Bogiem, który spadł do morza. Jest czczony przez Maerum. To najbardziej tajemniczy ze wszystkich członków rodu Drakk, nie posiadający ludzkiego ciała. Podczas gdy inni czynnie interesują się losami bliźniaczych światów, on śpi na dnie oceanu, od czasu do czasu uzupełniając swoją wiedzę w bibliotece Ludzi Mroku. W Dreamfall Biała Smoczyca informuje April, że "odszedł", co może oznaczać, że umarł, lub zgodnie z przepowiednią odleciał do gwiazd wraz z Maerum i Alatienami.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. The Longest Journey; Rozdział XI: "Smoki"
 2. The Longest Journey; "Dziennik April"
 3. The Longest Journey; Rozdziały III-XI
 4. Słownik polsko-perski
 5. Oficjalny blog Ragnara Tørnquista
 6. Woodard, Christopher (2006-04-03) "The Second Longest Journey: Wywiad z Ragnarem Tornquistem",Kamasutra
 7. The Longest Journey; Rozdział XIII
 8. Dreamfall; Rozdział: "Na styku"
 9. a b The Longest Journey: Najdłuższa podróż; Rozdział I
 10. Dreamfall; Rozdział: "Fringe"
 11. The Longest Journey; Rozdział V: "Tam i z powrotem"
 12. Dreamfall; Rozdział: "Przeznaczenie"
 13. The Longest Journey; Rozdział IV "Potwory"
 14. Dreamfall Rozdział "Przeznaczenie"