Przejdź do zawartości

Lista postaci serii Death Note

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniżej znajduje się lista bohaterów występujących w mandze i anime Death Note.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Light Yagami[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Light Yagami.

L[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: L (Death Note).

Misa Amane[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 25: „Głupiec”; odcinek 12: „Miłość”

Data urodzenia: 25 grudnia 1984[1]

Data śmierci: 14 lutego 2011 (tylko w mandze)[1]

Pseudonim: Misa-Misa, Drugi Kira.

Seiyū: Aya Hirano

Misa Amane (jap. 弥 海砂 Amane Misa) – jest popularną japońską modelką i aktorką, a także drugim Kirą, której towarzyszy shinigami Rem[1]. Szuka kontaktu z Lightem przez wysyłane do stacji telewizyjnych kasety z wiadomościami. Gdy udaje im się spotkać, zakochuje się w nim i staje mu się bezgranicznie oddana[1]. Za połowę pozostałego życia, wymieniła ona oczy shinigami z Rem, dzięki czemu może poznać tożsamość osoby, patrząc na jej twarz[2]. W przeszłości została napadnięta, a shinigami Gelus uratował jej życie wpisując imię napastnika do Notesu Śmierci, tym samym poświęcając swoje życie[3]. Rem wówczas podarowała Misie Notes Gelusa[3]. W pewnym momencie Misa zrzekła się swojego Notatnika, lecz kiedy odzyskała wspomnienia, ponownie wymieniła oczy shinigami z Ryūkiem, skracając swoje życie o połowę[4]. Nieco później Light obejmuje stanowisko L'a, Misa wprowadza się do jego apartamentu i przez kilka następnych lat żyją jak typowa para[5]. Podczas wypełniania kolejnej misji powierzonej Misie, dziewczyna zrzeka się swojego Death Note'a – tym samym staje się zwykłą kobietą, pozbawioną wspomnień o shinigami. Według autora mangi, Misa popełniła samobójstwo po śmierci Lighta[6].

Near[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 59: „Zero”; odcinek 26: „Reinkarnacja”

Data urodzenia: 24 sierpnia 1991[7]

Prawdziwa tożsamość: Nate River

Pseudonim: Near, N, Trzeci L

Seiyū: Noriko Hidaka

Near (jap. ニア Nia), a właściwie Nate River (jap. ネイト・リバー Neito Ribā) – chłopiec wychowany w Wammy's House jako potencjalny następca L, do którego jest podobny pod względem wyjątkowości[7]. Z zachowania i braku prowadzenia życia społecznego także przypomina detektywa, jednak zamiast notorycznego spożywania słodyczy – preferuje zabawki i puzzle[8]. Gdy dowiaduje się o śmierci L'a, postanawia kontynuować jego dzieło i odkryć tajemnicę zagadkowych morderstw, jednocześnie przyjmując propozycję współpracy z Mello[9]. Na skutek pożaru, jaki spowodowała, jego zwłoki zostały spalone[10]. Sprzymierza się wówczas z prezydentem USA i agentami FBI, a następnie tworzy specjalną grupę ds. ścigania Kiry – Special Provision for Kira (SPK)[11]. Od samego początku podejrzewa, że Light może być Kirą, choć jego podejrzenia sięgają 7%[12]. Po śmierci, agentów Near współpracuje tylko z Anthonym Lesterem, Halle Lidner i Stevenem Gevannim i dzięki nim odkrywa, że czwartym Kirą jest prokurator Teru Mikami[13]. Kiedy upewnia się co do tożsamości Lighta, organizuje spotkanie amerykańskiej i japońskiej grupy śledczej i udowadnia zebranym winę Yagamiego[14].

Shinigami[edytuj | edytuj kod]

Ryūk[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ryūk.

Rem[edytuj | edytuj kod]

Debiut rozdział 25: „Głupiec”; odcinek 11 „Wejście”

Seiyū: Kimiko Saitō

Rem (jap. レム Remu)shinigami (bóg śmierci) w świecie Death Note, towarzysząca Misie Amane. W przeciwieństwie do Ryūka, Rem nie szukała rozrywki w świecie ludzi[15]. Zstąpiła do świata ludzi, ze względu na Misę, którą kochała[16]. Wiedziała, że shinigami można zabić, poprzez zakłócenie czasu życia człowieka, którego bóg śmierci kocha[3]. Zginęła, ratując życie swojej podopiecznej, poprzez wpisanie do Notesu imion Watariego oraz L'a[17].

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Mello[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 59: „Zero”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 13 grudnia 1989[18]

Data śmierci: 26 stycznia 2010[18]

Prawdziwa tożsamość: Mihael Keehl[18]

Pseudonim: Mello, M

Seiyū: Nozomu Sasaki

Mello (jap. メロ Mero) – sierota wychowany w Wammy's House. Jego prawdziwe nazwisko to Mihael Keehl (jap. ミハエル・ケール Mihaeru Kēru). Dom dziecka w którym się znalazł był przeznaczony dla wybitnie uzdolnionych dzieci, gdzie głównym celem było wychować następcę L[18]. Na egzaminach ciągle zajmował drugie miejsce (zaraz po Near) z czego zrodził się w nim kompleks niższości i nienawiść do każdego, kto go w jakiejkolwiek dziedzinie przewyższał[19]. Od tamtego czasu gdy o nim wspomina ma jakby tik, jedno oko mu się „przymyka”. Po śmierci L, postanowił odejść z domu dziecka i wstąpi w szeregi jednej z mafii w Los Angeles. Porwał szefa japońskiej policji, a następnie Sayu Yagami, co (dzięki szantażowi) sprawiło, iż Light przekazał mu Notatnik Śmierci[20]. Po ataku japońskiej grupy szukającej Kiry na mafię, Mello wysadza w powietrze ich siedzibę uciekając z blizną po lewej stronie twarzy[21]. Następnie, razem z Mattem porywają Kiyomi Takadę.

Mihael Keehl ginie na zawał serca po tym jak Takada napisała jego imię na skrawku papieru z Death Note'a[10]. Na skutek pożaru, jaki spowodowała, jego zwłoki zostały spalone[10].

Teru Mikami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 81: „Ostrzeżenie”; odcinek 31: „Transfer”

Data urodzenia: 7 czerwca 1982[22]

Data śmierci: 7 lutego 2010[22] (w anime 28 stycznia 2013)

Pseudonim: Czwarty Kira, T, X-Kira

Seiyū: Masaya Matsukaze

Teru Mikami (jap. 魅上 照 Mikami Teru) – jeden z bohaterów Death Note, prokurator. Jest wybrany przez Lighta na następcę Kiry, kiedy on nie mógł wykonać żadnego kolejnego posunięcia. Gdy Light zorientował się, że używanie notesu przez Misę jest niemożliwe, przekazał Misie, by ona wyrzekła się notesu i przesłała do innego zwolennika[23]. Wymienił z Ryūkiem oczy shinigami w zamian za połowę pozostałego mu życia. W przeszłości często stawał w obronie słabszych przez co sam był prześladowany[22]. Miał tak wysokie poczucie sprawiedliwości, że postanowił zostać prokuratorem, ale przez kilka incydentów z przeszłości i porównywania tego do działań Kiry – stał się jego wielkim zwolennikiem, a samego Lighta nazywa bogiem (jap. Kami)[22].

U niego widać pewną różnicę śmierci – w mandze, umiera on w więzieniu[24] (przyczyna nie jest znana – możliwe, że to z powodu oczu shinigami, które skróciły mu pozostałe życie o połowę). W anime przebija klatkę piersiową długopisem, by odwrócić uwagę Neara i umożliwić Lightowi ucieczkę[25].

Watari[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 1 maja 1933[26]

Data śmierci: 5 listopada 2004[26]

Prawdziwa tożsamość: Quillsh Wammy[26]

Pseudonim: Watari

Seiyū: Kiyoshi Kobayashi

Quillsh Wammy (jap. キルシュ・ワイミー Kirushu Waimī) – znany również jako Watari (jap. ワタリ), jest pomocnikiem L'a oraz dostawcą informacji dla grupy śledczej ścigającej Kirę[27]. Zanim uformowano zespół, był jedyną osobą, która znała tożsamość L'a i miała z nim kontakt[28]. Jest znanym wynalazcą, który za pieniądze zarobione na licznych patentach, założył Wammy's House – sieć sierocińców na całym świecie, przeznaczonych dla uzdolnionych dzieci (m.in. w Winchesterze)[29]. Watari jest doskonale wyszkolony w szpiegostwie; jest także świetnym strzelcem[26].

Ginie, gdy shinigami Rem zapisuje jego imię w jej Notatniku[17]. Konając, nacisnął przycisk usuwania danych, tak jak umówił się wcześniej z L'em, co miało zapobiec przechwyceniu informacji przez Kirę[17].

Japońska grupa śledcza[edytuj | edytuj kod]

Sōichirō Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 11 lipca 1955[30]

Data śmierci: 11 listopada 2009[30]

Pseudonim: Szef Yagami, Juro Asashi

Seiyū: Naoya Uchida

Sōichirō Yagami (jap. 夜神 総一郎 Yagami Souichirou) – ojciec Lighta i szef japońskiej grupy śledczej, tropiącej Kirę[30]. Jest nieświadomy tego, że to jego syn jest posiadaczem Notesu Śmierci[30]. W początkowym etapie śledztwa, z powodu przepracowania przeszedł zawał[31]. Od samego początku współpracy z L'em odrzucał podejrzenia detektywa wobec Lighta. Z tego powodu dobrowolnie dał się uwięzić w czasie, gdy jego syn przebywał w celi[32]. Następnie, zabrał Lighta i Misę na ustawioną egzekucję, grożąc, że zabije ich oboje, a następnie popełni samobójstwo[33]. Po śmierci L'a, kontynuuje współpracę z grupą śledczą, której przewodzi jego syn. Gdy Mello porywa jego córkę, Sayu, szef Yagami zmuszony jest oddać mu Notatnik Śmierci[34]. Wkrótce potem wymienia oczy shinigami z Ryūkiem, jednak z powodu silnego poczucia sprawiedliwości, nie potrafi z nich skorzystać i zabić Mello[21]. Niedługo potem umiera w szpitalu, w wyniku odniesionych ran (ponieważ Light zrzekł się Notesu, Sōichirō zmarł, będąc nieświadomym prawdziwej tożsamości Kiry)[35].

Shūichi Aizawa[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 11 maja 1969[36]

Pseudonim: Aihara

Seiyū: Keiji Fujiwara

Shūichi Aizawa (jap. 相沢周市 Aizawa Shuuichi) – jest członkiem grupy dochodzeniowej w sprawie Kiry. Jest poważny zdecydowany[36]. W momencie, w którym okazuje się, że politycy przyjmowali łapówki od Kiry by wymusić na policji zaprzestanie śledztwa, wszyscy członkowie są zmuszeniu opuścić szeregi stróżów prawa i działać w grupie dochodzeniowej jako cywile[37]. Ponieważ Aizawa ma na utrzymaniu rodzinę, pozostaje w policji i odchodzi z grupy L'a[38]. Udziela wsparcia L'owi podczas pościgu za Higuchim, a po śmierci detektywa wraca do grupy[39]. Jest jedynym z członków, który poważnie podejrzewał Lighta, o to, że może być Kirą, zwłaszcza po śmierci L'a[40].

Tōta Matsuda[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 14 grudnia 1978[41]

Pseudonim: Taro Matsui, Taichiro Yamashita

Seiyū: Ryō Naitō

Tōta Matsuda (jap. 松田桃太 Matsuda Touta) – jest członkiem grupy dochodzeniowej w sprawie Kiry. Jest entuzjastyczny, szczery, lecz brak doświadczenia powoduje, że hamuje on proces dochodzeniowy[41]. Ma skłonności do lekkomyślnych działań[41]. Od samego początku głęboko wierzył w niewinność Lighta[41]. Po odejściu ze służby, Matsuda działał pod przykrywką, jako agent Misy Amane[42]. Po kryjomu dostał się do siedziby Yotsuby, chcąc wykryć kto jest Kirą[42]. Jego samowolna akcja doprowadziła, do tego, że musiał upozorować swoje samobójstwo, by reszta grupy mogła go uratować[42]. To on postrzelił Lighta, kiedy wyszło na jaw, że to on był posiadaczem Notesu Śmierci[43].

Kanzō Mogi[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 13 września 1973[36]

Pseudonim: Kanichi Moji

Seiyū: Kazuya Nakai

Kanzō Mogi (jap. 模木 完造 Mogi Kanzou) – członek grupy śledczo-dochodzeniowej w sprawie Kiry. Zajmuje się głównie zbieraniem i przekazywaniem informacji[36]. Jest skuteczny, zmotywowany i milczący[36].

Hideki Ide[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 5: „Taktyki”

Data urodzenia: 29 września 1969[44]

Seiyū: Hideo Ishikawa

Hideki Ide (jap. 伊出英基 Ide Hideki) – członek grupy śledczo-dochodzeniowej w sprawie Kiry. Nie zgadza się z postępowaniem L'a, dlatego opuszcza grupę[44]. Wraz z Aizawą bierze udział w policyjnym pościgu wspierającym grupę L'a za Higuchim[44]. Po śmierci detektywa wraca do grupy[44].

Hirokazu Ukita[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 5: „Taktyki”

Data urodzenia: 9 listopada 1977[44]

Data śmierci: 18 kwietnia 2004[44]

Seiyū: Hidenobu Kiuchi

Hirokazu Ukita (jap. 宇生田 広数 Ukita Hirokazu) – członek grupy śledczo-dochodzeniowej w sprawie Kiry. Podczas gdy telewizja Sakura emituje nagrania Kiry, Ukita podejmuje samowolną próbę pacyfikacji telewizji w celu przerwania transmisji[45]. Ginie z ręki drugiego Kiry, który może poznać tożsamość osób patrząc na ich twarze[46].

Członkowie SPK[edytuj | edytuj kod]

Anthony Lester[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 60: „Porwanie”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 6 stycznia 1968[47]

Prawdziwa tożsamość: Anthony Carter

Pseudonim Anthony Lester

Seiyū: Masaki Aizawa

Anthony Carter (jap. アンソニーカーター Ansonī Kātā) – znany również jako Anthony Lester (jap. アンソニー・レスター Ansonī Resutā), jest dowódcą specjalnego oddziału zbrojnego, a także zastępcą lidera SPK[47]. Jest uczciwym i najbardziej zaufanym podwładnym Neara[47].

Steven Gevanni[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 60: „Porwanie”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 1 września 1982[47]

Prawdziwa tożsamość: Steven Loud

Pseudonim Steven Gevanni

Seiyū: Hiroki Takahashi

Stephen Loud (jap. ステファン・ラウド Sutefan Raudo) – znany także jako Steven Gevanni (jap. ステファン・ジェバンニ Sutefan Jebannī) – jest jednym z członków SPK. Najczęściej zajmował się śledzeniem (zwłaszcza Mikamiego), podsłuchami, a także otwieraniem zamków[47].

Halle Lidner[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 60: „Porwanie”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 18 lutego 1980[48]

Prawdziwa tożsamość: Halle Lidner

Pseudonim: Halle Bullock

Seiyū: Akeno Watanabe

Halle Bullock (jap. ハルブロック Haru Burokku) – znana także jako Halle Lidner (jap. ハル・リド ナー Haru Ridonā) jest jedną z członkiń SPK. Wstąpiła do SPK, by pomścić jej krewnego, który został zamordowany przez Higuchiego[48]. W przeszłości była szpiegiem[48]. Oprócz pomocy Nearowi była także łączniczką pomiędzy nim a Mello[48].

Postacie epizodyczne[edytuj | edytuj kod]

Kyōsuke Higuchi[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 37: „Ośmiu”; odcinek 17: „Egzekucja”

Data urodzenia: 6 czerwca 1972[49]

Data śmierci: 28 października 2004[49]

Pseudonim: Trzeci Kira

Seiyū: Issei Futamata

Kyōsuke Higuchi (jap. 火口 卿介 Higuchi Kyousuke) – jest jednym z członków korporacji Yotsuba., pracującym w sekcji odpowiedzialnej za nowe technologie[49]. Kiedy Light zrzekł się posiadania Notesu Śmierci, to Higuchi dokonywał osądów przestępców[49]. Jego tożsamość została ujawniona dzięki temu, że członkowie grupy śledczej zaszantażowali jednego z pracowników Yotsuby – Reiji Nakamiwę[50]. Higuchi ginie, gdy po schwytaniu przez policję Light wpisuje jego imię do Notatnika[51].

Kiyomi Takada[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 31: „Proste”; odcinek 14: „Przyjaciel”

Data urodzenia: 12 lipca 1985[52]

Data śmierci: 26 stycznia 2010[52]

Pseudonim: Piąty Kira

Seiyū: Maaya Sakamoto

Kiyomi Takada (jap. 高田 清美 Takada Kiyomi) – przyjaciółka i sympatia Lighta z czasów studenckich[52]. Kiedy ona i Light po latach znowu się spotkali, za sprawą dochodzenia ws. Kiry, chłopak wyjawił jej swoją prawdziwą tożsamość[23]. Wówczas ona została rzeczniczką Kiry i łączniczką pomiędzy Lightem a Mikamim[23]. Zostaje porwana przez Mello i ginie, gdy Light wpisuje jej imię do Notesu Śmierci (pozorując jej samobójstwo)[53].

Hitōshi Demegawa[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 22: „Nieszczęście”; odcinek 11: „Wejście”

Data urodzenia: 4 kwietnia 1966[54]

Data śmierci: 28 listopada 2009[54]

Seiyū: Chafūrin

Hitōshi Demegawa (jap. 出目川 仁 Demegawa Hitoushi) – jest dyrektorem Sakura TV[54]. Gdy Misa Amane wysyła kasety wideo w celu zwrócenia na siebie uwagi prawdziwego Kiry, Demegawa stara się to wykorzystać do podniesienia oglądalności[54]. Po śmierci L'a, Demegawa pojawia się jako rzecznik Kiry, lecz zostaje zabity przez Teru Mikamiego[54].

Aiber[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 40: „Współpracownicy”; odcinek 18: „Towarzysze”

Data urodzenia: 17 lipca 1969[55]

Data śmierci: 7 kwietnia 2005[55]

Prawdziwa tożsamość: Tierry Morrello

Pseudonim: Aiber, A, John Wallace, Eraldo Coil

Seiyū: Takuya Kirimoto

Aiber (jap. アイバー Aibā) – jego prawdziwe nazwisko to Tierry Morrello (jap. ティエリ・モレロ Tieri Morero). Jest przestępcą zatrudnionym przez L'a podczas szpiegowania korporacji Yotsuba[55]. W przeszłości był oszustem, który potrafi wydobywać z ludzi ważne informacje[55]. W mandze, po śmierci L'a, Light wpisuje jego prawdziwe nazwisko do notesu[55].

Wedy[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 40: „Współpracownicy”; odcinek 18: „Towarzysze”

Data urodzenia: 2 listopada 1974[55]

Data śmierci: 10 stycznia 2005[55]

Prawdziwa tożsamość: Merrie Kenwood

Pseudonim: Wedy, W

Seiyū: Miki Nagasawa

Wedy (jap. –ウエディ Uedi) – jej prawdziwe nazwisko to Merrie Kenwood (jap. メリー・ケンウッド Merī Ken'uddo). Jsst przestępczynią, zatrudnioną przez L'a podczas szpiegowania korporacji Yotsuba[55]. W przeszłości była złodziejką, która potrafi otwierać zamki i łamać szyfry[55]. Ginie w wypadku motocyklowym, zaaranżowanym przez Lighta[55].

Sachiko Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 1: „Nuda”; odcinek 1: „Odrodzenie”

Data urodzenia: 10 października 1962[56]

Seiyū: Ai Satō

Sachiko Yagami (jap. 夜神 幸子 Yagami Sachiko) – matka Lighta i Sayu oraz żona Sōichirō. Nie wiedziała o podejrzeniu, że jej syn może być Kirą, o kamerach zainstalowanych w domu ani o prawdziwych powodach śmierci Lighta. Zajmowała się domem i dziećmi, nie wykonując żadnego zawodu[56].

Sayu Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 3: „Rodzina”; odcinek 2: „Konfrontacja”

Data urodzenia: 18 czerwca 1989[56]

Seiyū: Haruka Kudō

Sayu Yagami (jap. 夜神 粧裕 Yagami Sayu) – młodsza siostra Lighta. Jest nieświadoma posiadania przez brata Notesu Śmierci. Często prosi brata o pomoc w nauce. Została uprowadzona przez Mello, a następnie uratowana przez swojego ojca[56].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 16.
 2. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 17.
 3. a b c T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 27. 
 4. Fukkatsu. Death Note. NTV. Odcinek 24.
 5. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 60. 
 6. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 200.
 7. a b Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 14.
 8. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 15.
 9. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 62. 
 10. a b c T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 99. 
 11. Yūkai. Death Note. NTV. Odcinek 27.
 12. Seigi. Death Note. NTV. Odcinek 30.
 13. Yūkai. Death Note. NTV. Odcinek 34.
 14. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 103. 
 15. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 44.
 16. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 45.
 17. a b c Chinmoku. Death Note. NTV. Odcinek 25.
 18. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 12.
 19. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 61. 
 20. Shōsō. Death Note. NTV. Odcinek 28.
 21. a b Chichioya. Death Note. NTV. Odcinek 29.
 22. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 18.
 23. a b c Sentaku. Death Note. NTV. Odcinek 32.
 24. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 108. 
 25. Shinsekai. Death Note. NTV. Odcinek 37.
 26. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 27.
 27. Donten. Death Note. NTV. Odcinek 7.
 28. Taiketsu. Death Note. NTV. Odcinek 2.
 29. Saisei. Death Note. NTV. Odcinek 26.
 30. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 20.
 31. Giwaku. Death Note. NTV. Odcinek 10.
 32. Shikkō. Death Note. NTV. Odcinek 17.
 33. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 36. 
 34. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 65. 
 35. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 74. 
 36. a b c d e Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 22.
 37. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 39. 
 38. Shikkō. Death Note. NTV. Odcinek 18.
 39. Kyōsō. Death Note. NTV. Odcinek 23.
 40. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 81. 
 41. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 21.
 42. a b c Matsuda. Death Note. NTV. Odcinek 19.
 43. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 106. 
 44. a b c d e f Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 23.
 45. Totsunyū. Death Note. NTV. Odcinek 11.
 46. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 23. 
 47. a b c d e Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 31.
 48. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 32.
 49. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 28.
 50. Kosoku. Death Note. NTV. Odcinek 20.
 51. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 54. 
 52. a b c Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 19.
 53. T. Ōba. Death Note. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 104. 
 54. a b c d e Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 34.
 55. a b c d e f g h i j Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 26.
 56. a b c d Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. s. 24.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]