Lista postaci serii Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniżej znajduje się lista postaci występujących w serii książek fantasy Michaela Scotta – "Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela".

Humani[edytuj | edytuj kod]

Sophie Newman[edytuj | edytuj kod]

Starsza z bliźniąt wymienionych w Przepowiedni Księgi Maga Abrahama; blondynka o kręconych włosach. Przed atakiem Dee, pracowała w "Filiżance Kawy". Jej aura jest czysto srebrna (bardzo rzadka) i pachnie lodami waniliowymi. W 1 księdze bogini Hekate dokonuje u niej Przebudzenia Mocy, z kolei Wiedźma z Endor uczy jej podstaw żywiołu powietrza i przekazuje całą swoją wiedzę. W drugiej części od hrabiego Saint-Germana uczy się magii ognia,a w trzeciej dzięki Gilgameszowi z bratem poznaje Magię Wody. Dziewczyna jest mniej impulsywna od swojego brata. Jest bardzo mądra.
Kolor aury: Srebrna
Zapach aury: Wanilia

Josh Newman[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa postać czwartej księgi, Nekromanta. Młodszy o 28 sekund od siostry bliźniaczki. Podczas ataku Dee pracował w "Małej Księgarence". Jego aura jest złota (trochę rzadsza niż aura jego siostry) i pachnie pomarańczą. Jego moc zostaje przebudzona w 2 księdze przez Marsa Ultora. Chłopak nabył też zdolności strategicznych. Jest bardzo nieufny w stosunku do Flamela, przez to że często naraża życie Sophie. Jest trochę zazdrosny o moce siostry. Josh to bardzo impulsywny i inteligentny nastolatek. W czwartej księdze dr. John Dee oszukuje Josha, mówiąc mu, że zamieni go w nekromantę.
Kolor aury: Złota
Zapach aury: Pomarańcza

Marethyu[edytuj | edytuj kod]

Josh Newman po złączeniu czterech Mieczy Mocy, został Marethyu, Śmiercią, Jednorękim, Hakorękim. Stworzył piąty żywioł, Eter. Ma nieograniczoną moc. To on wskazał Dee kryjówkę Flamelów, dał Nicholasowi Flamelowi Kodeks.
Kolor aury: brak, ale potem jest złota.
Zapach aury: Cytrusy

Nieśmiertelni[edytuj | edytuj kod]

Nicholas Flamel[edytuj | edytuj kod]

Alchemik Tytułowa postać pierwszej księgi, Alchemik. Przez lata znany był jako Nick Fleming. Mężczyzna jest właścicielem "Małej Księgarenki", a w rzeczywistości chroni Kodeks (Księgę Maga Abrahama). Po napadzie na księgarnie Dee zdobył większość Kodeksu (z wyjątkiem dwóch, najważniejszych stron wyrwanych przez Josha), dlatego Nicholas wraz z żoną stracili przepis na nieśmiertelność. Z dnia na dzień będą coraz starsi i słabsi, a wykorzystywanie aury przyspieszy ten proces.
Kolor aury: Zielona
Zapach aury: Mięta

Perenelle Flamel[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa postać trzeciej księgi, Czarodziejka. Przez lata występowała pod przybranym imieniem Perry Fleming. Podczas napadu na księgarnię została porwana przez Dee. Jest potężną Czarodziejką, a jej wrodzona zdolność – widzenie i komunikowanie się z duchami – jest zasługą tego, iż kobieta jest siódmą córką, siódmej córki z rodu. Nauczyła się zmieniać kolory swojej aury, a nawet ją ukrywać.
Kolor aury: Śnieżnobiała
Zapach aury: Śnieg

John Dee[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa postać drugiej księgi, Mag. Przez wieki gonił po całym świecie Nicholasa i Perenelle Flamelów, aby odebrać im Kodeks i przywrócić panowanie na ziemi Starszym, którym służył. Mężczyzna współpracuje z Morrigan. Nieśmiertelność nadana mu przez najpotężniejszego ze Starszej Rasy może mu zostać odebrana jeśli nie będzie spełniał wyznaczonych zadań. Dee jest w posiadaniu legendarnego miecza – Excalibura.
Kolor aury: Brudnożółta
Zapach aury: Siarka, zgniłe jaja

Niccolò Machiavelli[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa postać piątej księgi, Wiarołomca. Włoski Nieśmiertelny, który razem z Dee próbuje odzyskać ostatnie strony Kodeksu. Jest również szefem Direction Generale de la Securite Wxterierue francuskich służb specjalnych.
Kolor aury: Szara
Zapach aury: Wąż, Gad, Piżmo

Hrabia de Saint-Germain "Francis"[edytuj | edytuj kod]

Znany także jako Francis de Saint-Germain; dawny uczeń Flamela. Mężczyzna jest mistrzem arkanu ognia i nauczył Sophie jak go opanować. Jest również znaną gwiazdą rocka. Jego żoną jest Joanna d'Arc.
Kolor aury: Czerwona
Zapach aury: Spalone liście

Joanna d'Arc[edytuj | edytuj kod]

Dziewica Orleańska to bardzo dobra znajoma Scathach. Wampirzyca uratowała przyjaciółkę przed egzekucją. Kobieta stała się nieśmiertelna po transfuzji krwi od Scatty. Jest bardzo dobrze wyszkolona w walce mieczem. Nauczyła Sophie panować nad swoją aurą, oraz pomogła dziewczynie oddzielić wspomnienia Wiedźmy z Endor od swoich.
Kolor aury: Srebrna
Zapach aury: Lawenda

Palomides[edytuj | edytuj kod]

Został poproszony przez Francisa, aby w Londynie pomógł Flamelowi i bliźniętom. Jest nieśmiertelnym rycerzem Saracen. Czuwał nad królem Arturem. Ma zdolność przemieszczania się po Krainach Cieni bez żadnych konsekwencji.
Kolor aury: Ciemnozielony
Zapach aury: Goździki

Billy Kid[edytuj | edytuj kod]

W rzeczywistości Henry McCarthy. Został wysłany do Alcatraz aby zabić Perenelle. Współpracował z Machiavellim.
Kolor aury: Czerwono purpurowa
Zapach aury: Papryka cayenne

William Szekspir[edytuj | edytuj kod]

Nieśmiertelny znany również jako Bard. Trenował pod okiem Flamela i Dee. Do przybycia Nicholasa i bliźniąt mieszkał z Palomidesem na złomowisku. Jest niskim, przygarbionym mężczyzną, który nie lubi się myć – twierdzi, że to niszczy naturalną tłuszczową powłokę skóry.
Kolor aury: Żółta
Zapach aury: Cytryna

Gilgamesz[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy humani na Ziemi. Jest szaleńcem. Zna wszystkie arkany magii, ale nie może ich używać przez brak aury.
Kolor aury: brak
Zapach aury: brak

Niten[edytuj | edytuj kod]

Jego prawdziwe imię to Miyamoto Masashi. Niewątpliwie najlepszy fechmistrz na świecie, obdarzony również niezwykłym talentem malarskim. Podobno stał się nieśmiertelnym w XVII wieku za sprawą japońskiej bogini szczęścia Benzaiten. Przyjaciel Aoife, pomaga jej w uprowadzeniu Sophie Newman z domu ciotki Agnes. Kolor aury: granatowy
Zapach aury: zielona herbata

Czarny Jastrząb[edytuj | edytuj kod]

Indianin, dobry znajomy Billy'ego. Pomaga Machiavelliemu wydostać się z Alcatraz.

Starsi Przedwieczni Pierwszej Generacji[edytuj | edytuj kod]

Hekate[edytuj | edytuj kod]

Mieszka w Drzewie Świata – Yggdrasilu. Jest nazywana "Boginią o trzech twarzach", bo rano wygląda jak młoda dziewczyna, W południe jak dojrzała, a wieczorem jak stara kobieta. W swojej Krainie Cieni przebudza moc Sophie.

Wiedźma z Endor "Dora"[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi sklep z antykami w Ojai w Kalifornii. Przekazała Sophie podstawy magii powietrza i swoje osobiste doświadczenia i wspomnienia. Jest także rodzoną babcią Scatty. Kiedyś oddała wzrok za możliwość przewidzenia możliwych aspektów przyszłości. Zamiast oczu ma dwa lusterka w oczodołach. Dzięki nim ma możliwość widzenia świata odbitego w lustrach. Jej prawdziwe imię to Sofonia.
Kolor aury: brunatna
Zapach aury: Palone liście

Areop-Enap[edytuj | edytuj kod]

Pradawny Pająk. Została uwięziona przez Dee w podziemiach Alcatraz. Uratowała ją Perenelle.
Kolor aury:
Zapach aury: Palone liście

Prometeusz[edytuj | edytuj kod]

Brat Wiedźmy z Endor. Stworzył pierwszych ludzi. Mieszka w Hadesie. Wskutek samozapłonu aury, zmienił się jej kolor i zapach. Nauczył Josha magii ognia.

Kolor Aury: Ciemnoognista

Zapach Aury: Zgniły anyż

Starsi Przedwieczni Drugiej Generacji[edytuj | edytuj kod]

Scathach "Scatty"[edytuj | edytuj kod]

Na przestrzeni wieków nazywano ją również Cieniem, Wojowniczką, Pogromczynią Demonów oraz Matką Królów. Należy do Nowej Generacji Starszych. Pracuje z Flamelem. Wyszkoliła wielu mistrzów, a przede wszystkim stworzyła sztuki walki. Należy do Klanu Wampirów jednak jest wegetarianką. Okłamywała najbliższych - również Flamelów - iż ma 2517 lat, choć wygląda na 17. W piątej części poznajemy Aoife, jej bliźniaczkę, która wyznaje, że mają one po dziesięć tysięcy lat. Jej włosy są ognisto rude, a oczy zielone.
Kolor aury: Szara
Zapach aury:

Aoife z Cieni[edytuj | edytuj kod]

Bliźniacza siostra Scathach

Mroczni Starsi Pierwszej Generacji[edytuj | edytuj kod]

Bastet[edytuj | edytuj kod]

Bogini o głowie kota czczona w Egipcie. Ma kontrolę nad kotami. Jej bratem jest Ozyrys( inaczej Mars).

Mars[edytuj | edytuj kod]

Mroczny Starszy Pierwszej Generacji; rzymski bóg wojny. Jego synami byli Romulus i Remus – legendarni założyciele Rzymu. Mieszka w katakumbach Paryża. Wiedźma z Endor zarówno nienawidziła go jak i mu współczuła. Bardzo go kochała, jednak kiedy z dobrego wojownika, pomocnika ludzkości stał się mściwym bogiem wojny, rzuciła na niego klątwę – zamieniła jego aurę w kamień. Po Przebudzeniu Mocy Josha i przekazaniu mu zdolności militarne, Dee zamienił go w posąg z kości. Następnie obiecał, że odciąży go z klątwy Wiedźmy, która okazała się być żoną boga.

Kolor aury: czerwony

Nereus[edytuj | edytuj kod]

Starzec z Mórz. On i jego córki – Nereidy – zostały wezwane do Alcatraz, aby zapobiec ucieczce Perenelle.

Mroczni Starsi Drugiej Generacji[edytuj | edytuj kod]

Morrigan[edytuj | edytuj kod]

Skrzydlata wiedźma.Bogini kruków Potrafi kontrolować ptaki (zazwyczaj kruki i wrony). Jest siostrzenicą Hekate i kuzynką Bastet. Razem ze swoimi siostrami – Machą i Badbą – tworzą jedność. Co pewien czas jedna z nich przejmuje kontrolę nad ciałem. Największą kontrolę miała Morrigan.

Kukulkan ( Quetzalcoatl )[edytuj | edytuj kod]

Człowiek z ogonem pierzastego węża. Członek Mrocznego Klanu.

Archoni[edytuj | edytuj kod]

Cernunnos[edytuj | edytuj kod]

Rogaty Bóg; Archon. Jego rasa rządziła na Ziemi jako pierwsza – miliony lat przed pojawieniem się Starszych. Pojawił się w Londynie na prośbę tajemniczego mistrza Dee. Miał za zadanie zniszczyć Flamela i bliźnięta, a przy okazji Szekspira i Palomidesa. Za pomocą Clarenta zabił Króla Artura i Mordereda. Został zatopiony w bagnie przez Josha.

Coatlicue[edytuj | edytuj kod]

Matka archonów na Danu Talis była piękną kobietą, jednak wskutek okrutnych eksperymentów stała się pierwszym wampirem. w czwartej części serii została przyzwana przez Johna Dee, by pożreć Josha i służyć doktorowi.

Inni[edytuj | edytuj kod]

Senuhet[edytuj | edytuj kod]

Sługa Bastet. Towarzyszył jej przez niecałe sto lat. Podczas walki w Krainie Cieni Hekate, walczył dwoma mieczami z brązu. Został wchłonięty przez nicość podczas śmierci Krainy Cieni Hekate.

Sfinks[edytuj | edytuj kod]

Istota o ciele lwa, głowie pięknej kobiety i skrzydłach orła. Sfinks był dzieckiem Echidny, jednaj z najgroźniejszych Przedwiecznych. Został sprowadzony przez Dee do Alcatraz do pilnowania zamkniętej w jednej z cel Perenelle Flamel. Ma zdolność absorbowania auralnej energii, przez co blokował moc Perenelle. Lecz mimo strasznego wyglądu i jeszcze gorszej reputacji Sfinks był po prostu tchórzem.

Juan Manuel de Ayala[edytuj | edytuj kod]

Hiszpański duch, nawiedzający Alcatraz. Obecnie jest jej opiekunem. Odwaca uwagę Sfinksa, przez co Perenelle udaje się uciec z celi.

Dagon[edytuj | edytuj kod]

Chodził po ziemi jeszcze przed pojawieniem się Rasy Starszych. Jest ostatnim ze swojego gatunku – reszta została zabita przez Scatty. Bestia jest sługą i przyjacielem Machiavellego. Na końcu księgi drugiej porywa Scathach do wody i znika.

Fobos i Deimos[edytuj | edytuj kod]

Satyry; słudzy Marsa mieszkający w katakumbach Paryskich. Karmią się strachemi i paniką. Zginęli razem ze swoim panem.

Disir[edytuj | edytuj kod]

Znane również jako Walkirie. Są uzbrojone w tarcze i włócznie. Disir to trzy nieśmiertelne kobiety wysłane przez Mroczny Klan na polowanie za Flamelem i bliźniętami. Machiavelli pozwala im zabić Scathach jeśli nadarzy się taka okazja (gdyż jest ona ich śmiertelnym wrogiem).

Nidhogg[edytuj | edytuj kod]

Pożeracz zwłok. Gigantyczny potwór mięsożerny. Po zniszczeniu Yggdrasil – Drzewa Świata został uwolniony przez Disir. Został napuszczony na grupę Flamela.

Gabriel[edytuj | edytuj kod]

Człekopies z gatunku Torc Madra; Tropiciel. Wierny sługa Williama Szekspira. Pomagał bronić fortecy przed Cernunnosem podczas jego ataku.

Występowanie postaci w poszczególnych częściach[edytuj | edytuj kod]

Postać Księga
1 2 3 4 5 6
Sophie Newman
Josh Newman
Nicholas Flamel
Perenelle Flamel
John Dee
Scathach "Scatty"
Morrigan
Hekate
Sfinks
Bastet
Wiedźma z Endor
Niccoló Machiavelli
Juan Manuel de Ayala
Hrabia de Saint-Germain
Joanna d'Arc
Dagon
Mars
Disir
Nidhogg
Areop-Enap
Palomides
Billy Kid
William Szekspir
Gabriel
Cernunnos
Gilgamesz
Nereus
Niten
Aoife
Tsagaglalal
Coatlicue
Kukulkan
Prometeusz
Tumuz
Virginia Dare
Czarny Jastrząb
Odyn
Marethyu
Izyda
Ozyrys
Anubis
Aton
Hel
Abraham
Innana
Janus
Ard-Greimne
Xolotl

Legenda:

     Obecny
     Nieobecny
     Brak informacji