Lista rodzajów storczykowatych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista przedstawia rodzaje roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Pierwotna wersja oparta była na liście The Families of Flowering Plants L. Watsona i M.J. Dallwitza[1]. Była następnie aktualizowana na podstawie bieżących publikacji w Orchid Research Newsletter, wydawanego dwukrotnie w roku przez Royal Botanic Gardens w Kew. Na bieżąco aktualizowane listy gatunków z rodziny storczykowatych zestawiane są na stronach World Checklist of Selected Plnt Families[2] oraz e-monocot.org: Orchidaceae Juss. publikowanych przez Royal Botanic Gardens w Kew. Zweryfikowane nazwy rodzajowe storczykowatych zestawiane są także na stronie The Plant List tworzonej przez konsorcjum najaktywniejszych w badaniach taksonomicznych ogrodów botanicznych świata i innych instytucji zajmujących się taksonomia roślin[3].

Taksonomia ulega ciągłym zmianom i przekształceniom, adekwatnie do rozwoju wiedzy o relacjach filogenetycznych roślin, w ostatnich latach głównie poprzez wykorzystanie badań DNA. Storczyki były tradycyjnie w dawniejszych publikacjach klasyfikowane głównie w oparciu o podobieństwa morfologiczne (strukturę kwiatów oraz innych części roślin). Intensywne w minionych latach zmiany w klasyfikacji i nomenklaturze napędzane są poprzez badania DNA oraz przez ponowne badanie okazów zielnikowych. Doprowadziło to do zmniejszenia liczby rodzajów i gatunków oraz reorganizacji podrodzin, plemion oraz subplemion. Taksonomia storczykowatych jest ciągle rozwijana i badana. Każdego roku jest odkrywanych około 150 nowych gatunków. Lista samych rodzajów liczy w 2013 roku prawie tysiąc[4].

Z kladystycznego punktu widzenia rodzina storczykowatych uważana jest za monofiletyczną, to znaczy, że wszyscy jej przedstawiciele pochodzą od jednego przodka.

Podrodziny[edytuj]

Wyróżnianych jest pięć podrodzin:

Rodzaje[edytuj]

A[edytuj]

B[edytuj]

C[edytuj]

Calanthe triplicata
Chysis bractescens
Chloraea crispa
Cochleanthes amazonica
Cochlioda noezliana
Coelogyne cristata
Coelogyne tomentosa
Coelogyne speciosa
Comparettia macroplectrum
Comparettia speciosa
Cycnoches peruviana
Cymbidiella pardalina
Cypripedium acaule

D[edytuj]

E[edytuj]

F[edytuj]

G[edytuj]

Gastrochilus japonicus
Gomesa crispa
Gomesa recurva

H[edytuj]

I[edytuj]

J[edytuj]

K[edytuj]

L[edytuj]

Leptotes bicolor
Ludisia discolor
Lycaste Cassiopeia (a cultivar)

M[edytuj]

N[edytuj]

O[edytuj]

P[edytuj]

Q[edytuj]

R[edytuj]

S[edytuj]

Spiranthes romanzoffiana

T[edytuj]

U[edytuj]

V[edytuj]

W[edytuj]

X[edytuj]

Y[edytuj]

Z[edytuj]

Przypisy

  1. L. Watson, M. J. Dallwitz: The Families of Flowering Plants.
  2. Royal Botanic Gardens Kew: World Checklist of Selected Plnt Families.
  3. Orchidaceae. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-10-17].
  4. Kew Royal Botanic Gardens: Family Orchidaceae.