Lista rozwijalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lista rozwijalna

Lista rozwijalna (ang. drop-down list, drop-down menu) − widżet, który zwykle "w stanie spoczynku" jest wielkości jednej linijki tekstu z obramowaniem. Po naciśnięciu na niego lewym klawiszem myszy rozwija się lista opcji do wyboru (jest zwykle wyposażona w pasek przesuwania, jeśli pozycji jest więcej, niż przewidzianego na nie miejsca do pokazania). Kiedy lista tych linijek jest pokazana, można wtedy wybrać jedną z interesujących pozycji poprzez kliknięcie na nią lewym klawiszem myszy. Po dokonaniu tego wyboru, lista rozwijalna wraca znów do "stanu spoczynku". Możemy również kliknąć gdzieś poza obszarem rozwiniętej listy lub nacisnąć klawisz Esc i wtedy lista zostanie "zwinięta", a aktualna jej selekcja się nie zmieni.

W istocie widżet ten jest bardzo podobny do widżetu "pole wyboru". Zaletą w stosunku do niego jest to, że normalnie (tzn. w stanie spoczynku) zajmuje na oknie mało miejsca, bo rozwijane jest dopiero "na żądanie", podczas gdy pole wyboru zajmuje zawsze tyle samo miejsca. Lista rozwijalna jednak dostarcza możliwość pojedynczej selekcji − nie jest możliwa ani całkowita deselekcja, ani selekcja wielokrotna.

Widżet ten często jest stowarzyszony z polem edycyjnym. Tak skonfigurowanego widżetu używa się często w miejscach, w których potrzebne jest pole edycyjne z historią. Przykładowo występuje ono jako pasek adresu w przeglądarkach internetowych.

Zdarzenia generowane są w momencie:

  • rozwijania listy
  • zwijania listy bez kliknięcia (kliknięto gdzie indziej, albo naciśnięto Esc)
  • zwijania listy z kliknięciem (kliknięto na jakąś pozycję, albo naciśnięto Enter)

Zdarzenie rozwijania listy umożliwia leniwe budowanie zawartości listy. Poza tym zwykle obsługuje się po prostu zdarzenie zwijania listy z kliknięciem, czyli zmiany wybranej pozycji przez użytkownika.

Zobacz też[edytuj]