Latolistek cytrynek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Listkowiec cytrynek)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Latolistek cytrynek
Gonepteryx rhamni
(Linnaeus, 1758)
Latolistek cytrynek (samiec). Parsonage Moor, Oxfordshire
Latolistek cytrynek (samiec). Parsonage Moor, Oxfordshire
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina bielinkowate
Rodzaj Gonepteryx
Gatunek latolistek cytrynek

Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni). Jest to jedyny europejski motyl zimujący w opadłych liściach. Gatunek występuje w Europie, północnej Afryce, strefie umiarkowanej w Azji (aż po Japonię). W Polsce gatunek pospolity. U tego motyla wyraźny jest dymorfizm płciowy.

Wygląd 
Skrzydło przednie z charakterystycznym, zaostrzonym wierzchołkiem, skrzydło tylne z niewielkim ząbkiem. Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast skrzydła samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne pomarańczowe punkty. Rozpiętość skrzydeł: 48-55 mm.
Biotop 
Jest bardzo pospolitym motylem. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach. Typowym środowiskiem życia są wolne przestrzenie w pobliżu lasów. Można go także spotkać na nasłonecznionych polanach i w ogrodach, lasach, zaroślach, miedzach, terenach ruderalnych.
Gąsienica 
Gąsienice są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała. Okres rozwoju trwa 3-7 tygodni. Żerują na szakłaku pospolitym lub kruszynie. Wygryzają otwory w liściach, a następnie zjadają blaszkę w kierunku do brzegu.
Rozwój 
Po przezimowaniu, samce pojawiają się wiosną wcześniej niż samice. Po zapłodnieniu samice składają białawe jaja pojedynczo lub po kilka na pąkach lub na spodzie rozwijających się liści roślin żywicielskich (kruszyna pospolita, szakłak pospolity). Gąsienice wylęgają się po 1-2 tygodniach. Rozwój gąsienic trwa około jednego miesiąca, występuje pięć linień i pięć stadiów larwalnych. Po przepoczwarczeniu, trwającym około dwóch tygodni, dorosłe motyle pojawiają się na początku lipca. Po krótkim okresie aktywności wyszukują kryjówek, w których spędzają lato w stanie estywacji. Ponownie aktywują się wczesną jesienią, a ukrywają przed nadejściem zimy w dziuplach, szczelinach skalnych lub opadłych liściach[1]. Zimują osobniki dorosłe.
Ciekawostka 
Nazwa "Listkowiec" wzięła się z tego, że zimuje w opadłych listkach, a "cytrynek" nie tylko od koloru, ale i zapachu - jego skrzydełka pachną cytryną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Stanisław Czachorowski: Latolistek cytrynek – zwiastun wiosny. [dostęp 2013-07-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]