Litewski Związek Rolników i Zielonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Skrót LVŽS
Lider Ramūnas Karbauskis
Data założenia 2001/2005
Ideologia polityczna agraryzm
zielona polityka
solidaryzm

Litewski Związek Rolników i Zielonych (lit. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, LVŽS) – litewska partia polityczna, reprezentująca nurt agrarny, konserwatywny i socjalny, założona przez byłą premier Kazimierę Prunskienė. Do 2012 działała pod nazwą Litewski Ludowy Związek Chłopski (lit. Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga, LVLS).

Historia[edytuj]

Partia ta, jako jednolite ugrupowanie, powstała w 2005 z przekształcenia Związku Partii Chłopskiej i Nowej Demokracji (lit. Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga, VNDPS)[1]. Swoją nazwą nawiązała do przedwojennej organizacji, powstałej w 1922 z połączenia stronnictwa chłopskiego i ludowych demokratycznych socjalistów.

VNDPS funkcjonował od 2001 jako federacja Litewskiej Partii Chłopskiej i Partii Nowej Demokracji z Kazimierą Prunskienė na czele. Oba ugrupowania utworzyły wspólną frakcję w Sejmie kadencji 2000–2004, następnie pod tym szyldem startowały w kolejnych wyborach. Od 2001 związek uczestniczył też w rządach Algirdasa Brazauskasa i Gediminasa Kirkilasa.

W wyborach prezydenckich, przeprowadzonych w 2004, z ramienia partii wystartowała jego liderka, która w pierwszej turze otrzymała 21,40% głosów, zaś w drugiej 47,40% głosów, przegrywając z Valdasem Adamkusem. W tym samym roku związek, zdobywając 7,40% głosów, wprowadził jednego przedstawiciela do Parlamentu Europejskiego, który przyłączył się do frakcji Unii na Rzecz Europy Narodów. W wyborach parlamentarnych w październiku 2004 wynik 6,60% pozwolił uzyskać 5 mandatów z listy krajowej, tylu samo kandydatów federacji weszło do parlamentu z okręgów jednomandatowych[2].

W 2005 oba ugrupowania formalnie wyrejestrowały się, a ich wspólna inicjatywa przyjęła nazwę Litewski Ludowy Związek Chłopski. W wyborach samorządowych w 2007 z wynikiem 141 mandatów w skali kraju ludowcy zajęli piąte miejsce[3]. W wyborach parlamentarnych w 2008 partia uzyskała 3,73% głosów i nie przekroczyła wyborczego progu. Trzech jej przedstawicieli uzyskało mandaty, wygrywając w okręgach większościowych[4]. Do 2009 partią kierowała Kazimiera Prunskienė, następnie przewodnictwo w partii objął były poseł na Sejm Ramūnas Karbauskis. W styczniu 2012 Litewski Ludowy Związek Chłopski zmienił swą nazwę na Litewski Związek Rolników i Zielonych[5]. W 2011 do samorządu dostało się 147 przedstawicieli partii[6].

W wyborach w 2012 lista krajowa nie przekroczyła ponownie progu wyborczego[7], w okręgach jednomandatowych wygrała tylko Rima Baškienė. Dwa lata później wynik na poziomie około 6,6% pozwolił partii na uzyskanie jednego mandatu w PE VIII kadencji[8]. W 2015 LVŽS zdobył 138 mandatów w litewskich samorządach[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]