Litmanowskie Skałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zachodnia grupa Litmanowskich Skałek

Litmanowskie Skałki (słow. Litmanovské skalky) – pas skał w słowackiej miejscowości Litmanowa w powiecie Stara Lubowla, tuż poniżej ujścia potoku Rozdziel do potoku Wielki Lipnik[1]. Są to skały węglanowe sukcesji czertezickiej, uznawane za jedno z najlepszych odsłonięć tej sukcesji. Mają wysokość około 15 m[2]. Znajdują się w grzbiecie opadającym w południowo-wschodnim kierunku z masywu Faklówki. Spływający w południowo-zachodnim kierunku potok Wielki Lipnik (w polskim piśmiennictwie nazywany często Litmanowskim Potokiem) dokonał w nich przełomu, rozcinając je na dwie grupy; zachodnią i wschodnią. Ponieważ dolinę tego potoku uznaje się za granicę między Małymi Pieninami a Górami Lubowelskimi, więc skałki te znajdują się w dwóch mikroregionach; zachodnie należą do Małych Pienin, wschodnie do Gór Lubowelskich. Pod względem geologicznym zaliczane są do Pienińskiego Pasa Skałkowego[3].

Zachodnia grupa Litmanowskich Skałek znajduje się wśród łąk, nieco w oddaleniu od łożyska Wielkiego Lipnika, natomiast grupa wschodnia w postaci stromych ścian wznosi się tuż przy jego łożysku i sąsiaduje z zabudowaniami Litmanowej[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Do Litmanowskich Skałek dochodzi i kończy się tutaj żółty szlak turystyczny z polskich Jaworek przez Białą Wodę i przełęcz Rozdziela (czas przejścia 2.30 h). W lewo, w górę, wzdłuż Wielkiego Lipnika prowadzi droga do Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej (czas przejścia ok. 30 min).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c, 2008. ISBN 978-83-907671-3-9.
  2. Skałki Litmanowskie. [dostęp 2011-06-18].
  3. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.