Liturgia eucharystyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Liturgia eucharystyczna (łac. Liturgia eucharistica) to trzecia część katolickiej mszy św. w rycie rzymskim, po Obrzędach wstępnych i Liturgii słowa, a przed Obrzędami końcowymi. Według Konstytucji Soborowej Sacrosanctum concilium, razem z liturgią słowa tworzy jedną nierozerwalną całość:

(...) liturgia słowa i liturgia eucharystyczna, tak ściśle wiążą się z sobą, że stanowią jeden akt kultu. (SC 56[1]).

Liturgia eucharystyczna obejmuje głównie przygotowanie darów ofiarnych, Modlitwę eucharystyczną i Obrzędy komunijne. Dawniej zwana Mszą wiernych – po kazaniu ostiariusz wypraszał wszystkich nieochrzczonych z kościoła.

Części Liturgii eucharystycznej[edytuj | edytuj kod]

„Wspominając śmierć i zmartwychwstanie” – zgodnie z biblijnym rozumieniem, w słowie "pamiętać" (wspominać) nie chodzi po prostu o odwoływanie się do przeszłości, jak to jest w naszych współczesnych językach. Celebracja przenosi nas w pamięć samego Boga, dla którego „tysiąc lat jest jak jeden dzień” (Ps 90,4) i czyni nas współczesnymi, kształtowanymi przez jego cudowne dzieła dokonane w przeszłości. Jeśli jest to prawdą już w odniesieniu do świąt Izraela, tym bardziej i w sposób bardziej realny jest to prawdziwe w odniesieniu do Kościoła, którego Głowa jest tu i teraz żywa i uwielbiona, w wyniku czego Kościół może ofiarować Bogu ofiarę swego Pana, tak jak jest on obecny w sakramencie: „Wspominając ... ofiarujemy Tobie ...”. Wszystko to znajduje wyraz w jednym zdaniu, jako jedna rzeczywistość i w ścisłym związku ze słowami ustanowienia[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sacrosanctum Concilium - Rozdział II MISTERIUM EUCHARYSTII. [w:] soborowa.strefa.pl [on-line]. [dostęp 2018-02-25].
 2. cf. H. Riesenfeld, "Hyper," w: Theological Dictionary of the New Testament, tom. 8 (wersja oryg. 1968), s. 511.
 3. Léon-Dufour SJ 1987 ↓, s. 119-120.
 4. Sobieczko 2000 ↓, s. 13.
 5. J. Ratzinger: Wstęp. W: Dom Alcuin Reid OSB: The Organic Development of the Liturgy. s. 11. Cytat: Ludzie mogą zredukować „substancję” /Eucharystii/ do materii i formy sakramentu i powiedzieć: chleb i wino są materią sakramentu; słowa instytucji są jej formą. Tylko te dwie rzeczy są naprawdę konieczne; wszystko inne można zmieniać. W tym punkcie moderniści i tradycjonaliści się zgadzają: jak długo obecna jest materia darów i wypowiadane są słowa ustanowienia, wtedy wszystko inne jest otwarte na dowolne zmiany. (ang.).
 6. Cabié 1986 ↓, s. 28.
 7. Thurian 1961 ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Robert Cabié: The Church at Prayer. Aimé G. Martimort (red.), Matthew J. O'Connell (przekład angielski). T. 2 – The Eucharist. Collegeville, Minnesota: The Liturgical Press, 1986, s. 270.
 • Władysław Głowa, Eucharystia. Msza święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą, Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej, Przemyśl 1997, s. 191-200.
 • Xavier Léon-Dufour SJ: Sharing the Eucharistic Bread. The Witness of the New Testament. Matthew J. O'Connell (przekład angielski). New York/Mahwah: Paulist Press, 1987.
 • Bogusław Nadolski, Leksykon liturgii, Pallottinum, Poznań 2006, s. 403-404.
 • Helmut J. Sobieczko. Przesłanie posoborowych modlitw eucharystycznych na przełomie tysiąclecia. „Studia Theologica Varsaviensia”. 2 (2000). s. 11-32. 
 • Max Thurian: The Eucharistic Memorial. J. G. Davies (przekład angielski). Richmond: Knox, 1961, seria: Ecumenical Studies in Worship 7-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]