Liturgusidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liturgusidae
Saussure, 1869
Ilustracja
Theopompa servillei, widok od spodu
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Infragromada

nowoskrzydłe

(bez rangi) Polyneoptera
Nadrząd

Dictyoptera

Rząd

modliszki

Rodzina

Liturgusidae

Nieoznaczony przedstawiciel rodzaju Liturgusa

Liturgusidaerodzina owadów z rzędu modliszek.

Modliszki te przystosowane są do życia na powierzchni pni i konarów drzew. Kształt ich ciała jest grzbietowo-brzusznie spłaszczony. Ubarwienie jest marmurkowe i może obejmować barwy: czarną, brązową, słomkową, rdzawą, białą, szarą czy zieloną. Służy maskowaniu na tle kory lub porostów. Przednia para odnóży cechuje najbardziej odsiebny z kolców tylno-brzusznych na goleniu wchodzący w pozycji spoczynkowej w specjalny dołek na spodniej powierzchni uda[1][2].

Przedstawiciele rodziny zamieszkują w głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Amerykach rozprzestrzenieni są od południowych Stanów Zjednoczonych przez Meksyk i Amerykę Środkową po Boliwię i wschodnią Brazylię. W Starym Świecie występują w krainie etiopskiej, na Madagaskarze i w krainie orientalnej: na zachód po Pakistan, a na północ po Chiny i Tajwan. Ponadto zasiedlają krainę australijską, włącznie z niektórymi wyspami Oceanii[1].

W obrębie tej rodziny wyróżnia się pojedynczą podrodzinę Liturgusinae, a w niej pojedyncze plemię Liturgusini. Należą doń 92 dotychczas opisane gatunki, zgrupowane w 19 rodzajach[3][1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Shveta Patel, Garima Singh, Rajendra Singh. A checklist of global distribution of Liturgusidae and Thespidae (Mantodea: Dictyoptera). „Journal of Entomology and Zoology Studies”. 4 (6), s. 793-803, 2016. ISSN 2349-6800. 
  2. Gavin J. Svenson. Revision of the Neotropical bark mantis genus Liturgusa Saussure, 1869 (Insecta, Mantodea, Liturgusini). „ZooKeys”. 390, s. 1–214, 2014. DOI: 10.3897/zookeys.390.666. 
  3. Daniel Otte, Lauren Spearman, Martin B.D. Stiewe, David C. Eades: family Liturgusidae. [w:] Mantodea Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2018-12-19].