Liu Guoliang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Liu.
Liu Guoliang
Dyscypliny tenis stołowy
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Chiny
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Atlanta 1996 tenis stołowy
(gra pojedyncza)
Złoto
Atlanta 1996 tenis stołowy
(gra podwójna)
Srebro
Sydney 2000 tenis stołowy
(gra podwójna)
Brąz
Sydney 2000 tenis stołowy
(gra pojedyncza)
Mistrzostwa świata
Złoto
Tiencin 1995 drużynowo
Złoto
Manchester 1997 drużynowo
Złoto
Manchester 1997 gra podwójna
Złoto
Manchester 1997 gra mieszana
Złoto
Eindhoven 1999 gra pojedyncza
Złoto
Eindhoven 1999 gra podwójna
Złoto
Osaka 2001 drużynowo
Srebro
Göteborg 1993 drużynowo
Srebro
Eindhoven 1999 drużynowo
Srebro
Kuala Lumpur 2000 drużynowo
Srebro
Osaka 2001 gra podwójna
Brąz
Tiencin 1995 gra podwójna
Brąz
Osaka 1995 gra mieszana
Brąz
Göteborg 1993 gra mieszana

Liu Guoliang (chiń. upr.: 刘国梁; chiń. trad.: 劉國樑; pinyin: Liú Guóliáng; ur. 10 stycznia 1976 w Xinxiang) - chiński tenisista stołowy.

Największy sukces w swojej karierze odniósł w 1996 roku. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie zdobył dwa złote medale: w kategorii gry pojedynczej mężczyzn oraz w kategorii gry podwójnej mężczyzn (grał w parze z Kong Linghuiem). Kolejne dwa medale olimpijskie, tym razem srebrny w grze podwójnej (również z Kong Linghuiem) i brązowy w grze pojedynczej zdobył cztery lata później na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.

Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw świata. Trzykrotnie był drużynowym mistrzem świata, w grze podwójnej dwukrotnie, a w grze pojedynczej i mieszanej zdobywał tytuły jeden raz.

Czynną karierę zawodniczą zakończył w 2001 r. Od 2003 r. jest głównym trenerem Narodowej Męskiej Drużyny Chin, pod jego wodzą chińscy tenisiści stołowi zdobywali od 2005 złote medale w drużynie oraz wszystkie złote i większość srebrnych medali zarówno w grach indywidualnych, jak i deblowych (oraz mikstach)na Mistrzostwach Świata oraz Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Starszy brat Liu Guolianga, Liu Guodong, jest aktualnie głównym trenerem drużyny narodowej Indonezji, ostatnio zrezygnował z prowadzenia Narodowej Drużyny Kobiet Singapuru.

Sprzęt

Jego styl gry jest oparty na wykorzystaniu krótkich czopów na forhendzie, gra uchwytem piórkowym. Jest prekursorem gry topspinem bekhendowym przy tym uchwycie. Używa deski STIGA Clipper, jego okładzina forhendowa to STIGA Clippa, a bekhendowa STIGA Mendo Energy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]