Liu Jin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Liu.
Liu Jin
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 刘瑾
Pismo tradycyjne 劉瑾
Hanyu pinyin Liú Jǐn
Wade-Giles Liu Chin

Liu Jin (zm. 1510) − chiński eunuch z epoki Ming, zaufany poplecznik cesarza Zhengde, lider Ośmiu Tygrysów i jeden z najbogatszych Chińczyków minionego tysiąclecia.

Liu Jin zrobił karierę na dworze młodego władcy, Zhengde, który powierzył mu sprawowanie rządów nad krajem w 1505 roku. W okresie swojego urzędowania Liu Jin rozbudował służby specjalne, które wykorzystywał do prywatnych porachunków z przeciwnikami, oraz rozpoczął gromadzenie majątku. Okres jego rządów przyniósł państwu chaos i paraliż administracji, spowodowany walkami pomiędzy różnymi rodzajami tajnych służb. W 1510 roku Liu Jin został przez cesarza odsunięty od władzy i oskarżony o spisek na jego życie.

Został skazany na "karę tysiąca cięć", a jego agonia trwała trzy dni. Według legendy w trakcie egzekucji ludność Pekinu kupowała kawałki ciała Liu Jina i zjadała je.

W chwili skonfiskowania majątek Liu Jina szacowano, choć zapewne wyolbrzymiono jego wartość, na 450 ton złota, 3000 złotych pierścieni i 4000 pasów z drogimi kamieniami.

The Wall Street Journal umieścił Liu Jina na liście najbogatszych Azjatów II tysiąclecia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Konrad Godlewski Faceci w brokacie [w:] Mówią Wieki nr 9/2010 (608), wyd. Bellona SA, Warszawa, 2010.