Liudvikas Sabutis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liudvikas Sabutis
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1939
Kłajpeda
Zawód, zajęcie polityk, prokurator
Alma Mater Uniwersytet Wileński
Stanowisko poseł na Sejm Republiki Litewskiej
Partia Związek Ojczyzny

Liudvikas Sabutis (ur. 1 lutego 1939 w Kłajpedzie) – litewski polityk, prawnik, prokurator, poseł na Sejm kilku kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył szkołę średnią w Kretyndze i szkołę rolniczą w Szyłokarczmie. Pracował w przemyśle drzewnym i jako kierowca, odbywając w międzyczasie służbę wojskową w Armii Radzieckiej.

Od 1963 do 1970 był zatrudniony najpierw w egzekutywie regionalnych struktur Litewskiej Ligi Młodych Komunistów, a następnie w komitecie Komunistycznej Partii Litwy, do której należał od 1965.

W 1970 został śledczym w prokuraturze, trzy lata później ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, po których objął stanowisko naczelnego prokuratora rejonu Ignalino. W latach 1979–1982 był inspektorem ds. prawnych i porządkowych w Komitecie Centralnym KPL.

Od 1982 pełnił obowiązki pierwszego zastępcy prokuratora Litewskiej SSR, a od 1987 zajmował stanowisko prokuratora tej republiki. W 1989 włączył się w organizowanie struktur niepodległościowego Sąjūdisu. Za tę działalność i za odmowę wykonywania nadchodzących z Moskwy rozkazów usunięto go z prokuratury. W tym samym roku wystąpił też z partii komunistycznej.

24 lutego 1990 wybrano go na deputowanego Rady Najwyższej Litewskiej SRR, był jednym z sygnatariuszy Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego z 11 marca 1990. Po zakończeniu kadencji parlamentu w 1992 pracował m.in. jako prawnik gazety „Lietuvos aidas” oraz we władzach miejskich Wilna.

W latach 1996–2000 ponownie zasiadał w Sejmie, został wybrany jako bezpartyjny kandydat z listy Związku Ojczyzny. Po przegranej w następnych wyborach z 2000 objął kierownicze stanowisko w jednym z pionów Prokuratury Generalnej.

W 2004 po kolejnej czteroletniej przerwie znów znalazł się w parlamencie. W wyborach parlamentarnych w 2008 ubiegał się o reelekcję z 51. miejsca listy krajowej konserwatystów, uzyskując w głosowaniu z 12 października spośród wszystkich kandydatów tego ugrupowania 38. wynik, co pozwoliło mu odnowić mandat na kolejną kadencję[1]. W 2012 nie uzyskał reelekcji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Po odjęciu kandydatów, którzy mandaty zdobyli w okręgach większościowych, wynik ten stanowił 19. rezultat wśród pozostałych kandydatów, którym przypadło 18 miejsc w parlamencie. Liudvikas Sabutis mandat poselski zachował jednak dopiero po ponownym przeliczeniu głosów w jednym z okręgów, gdy na skutek skorygowania wyników okazało się, iż wygrał w nim przedstawiciel TS-LKD Audronius Ažubalis (a nie kandydatka LSDP, jak wskazywały pierwsze rezultaty), który zwolnił tym samym miejsce na liście partyjnej.
  2. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2012 (lit.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]